Get a site

Edhe një hajvan në qeverinë kuislinge

reshat badallaj

reshat badallaj

Edhe një hajvan në qeverinë kuislinge

Shkruan: Reshat Badallaj-Zhuriani

Nuk kanë të ndalur emërimet në Qeverinë kuislinge me argatët e Serbisë

Nuk kanë të ndalur emërimet në Qeverinë kuislinge me argatët e Serbisë. Kësaj radhe, Isa Mustafa emëroi Ramiz Kelmendin, një hajvan që fut mallra të dyshimta nga Serbia në Kosovë, që quhet Ramiz Kelmendi. Kelmendi u emërua zëvendës i Isa Mustafës. Vlen të theksohet se Ramiz Kelmendi për interesa të veta personale për të ardhur deri te ky post ndërroi disa parti. Ramiz Kelmendi është nga Peja, biznesmen, që fare nuk i intereson çështja kombëtare, por vetëm për të trashur xhepin e tij, fut mallra të ndryshme nga shteti gjakatar Serbia. Disa herë i është tërhequr vërejtja me mallra të skaduara, por ja që këta matrapazë nuk kanë hallin e popullit. Ramiz Kelmendi tamam si banda tjetër “DEVOLLI” akoma pa u tharë gjaku i shqiptarëve të derdhur lumë, filluan allishverishet me nipat e Drazh Mihajlit, sikur të mos kishte ndodhur asgjë në Kosovë nga kasapi i Evropës, Slobodan Milosheviqi.

Dikur Ramiz Kelmendi lavdëronte Ramush Haradinajn deri në kupë të qiellit

Isa Mustafa harroi se Ramiz Kelmendi, kur iu bashkua Hashimit të Brojës, ishte kritikuesi më i ashpër i tij. Kelmendi leu shumë sertë kundër Isa Mustafës, se Kosova është në krizë të thellë ekonomike, kurse dje ky halabak dhe njeri i harlisur tha për Isa Mustafën se është ekonomist i mirë. Dikur Ramiz Kelmendi lavdëronte Ramush Haradinajn deri në kupë të qiellit, pastaj ia ktheu kurrizin dhe iu ngjit si shushunja Hashimit të Brojës, duke lavdëruar deri në zenit, shtronte tepih të kuq dhe i grishte të parët e partive, të Qeverisë kuislinge për t’u ulur në odën e tij tamam si Marshall Tita dikur. Nuk i shkonte kush. Kot dilte te fundi i shkallëve për t’i pritur. I thoshte dy-tri fjalë për TV Klan Kosovën, proserb dhe i financuar nga banda serbiane që quhet “DEVOLLI” dhe futej brenda i turpëruar. Më fal po ku di ky se çka është turpi. Rrugëtimi i Ramiz KELMENDIT për t’u bërë krahu i djathtë i kryeministrit Isa Mustafa është i paparë.

Një gjë dihet se kjo Qeveri nuk e ka rrugën e gjatë, i ka orët e numëruara, është duke dhënë shpirt

Dhe krejt në fund fare, për t´i mos rënë muhabetit më tej rrotull, Qeveria kuislinge e Kosovës, e dalë me pazare të nëntokës kriminale, e jo me votën e lirë të popullit u mbush me hajna, matrapazë, titistë, UDB-ashë dhe argatë të Serbisë gjakatare. Një gjë dihet se kjo Qeveri nuk e ka rrugën e gjatë, i ka orët e numëruara, është duke dhënë shpirt. Kjo bandë mafioze kot e ka se strehon të tillët. Populli do t´i zgjedhë së shpejti të merituarit që punojnë për interesa të qytetarëve, të vendit dhe assesi matrapazët për interesa personale e karrieriste, jo vetëm që japin dhe shesin vendin, por japin gjithç- ka. Tashmë kjo u vërtetua në ditën me diell. Populli duhet të çohet dhe të thuhet “STOP” njëherë e përgjithmonë. Mjaft u bë me hajdutët dhe matrapazët e kanaleve të nëntokës të udhëhequr nga bandat mafioze. Kosova nuk e meriton një gjë të tillë.

Kaq për sot nga unë, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI, dora e vet, që mbaj përgjegjësi morale e penale

 

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]

Si ne kohen e Slobodan Millosheviqit,shqiptaret ne Kosove po i ndjek hija e vdekjes

Si ne kohen e Slobodan Millosheviqit,shqiptaret ne Kosove po i ndjek hija e vdekjes

RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

 

Si ne kohen e Slobodan Millosheviqit,shqiptaret ne Kosove po i ndjek hija e vdekjes

KUFOMA E ASTRIT DEHARIT T´IU LIHET NË DERË QEVERISË VRASTARE DHE KUISLINGE DERI NË DOREHEQJE!

*Kete shkrim nuk po e shkruaj per motive politike,sepse kurre ne jeten time,nuk kam qene dhe nuk jam anetar i ndonje partie politike. Po e shkruaj sepse nga kjo qeveri kuislinge askush me nuk eshte i sigurtw dhe çdo qytetar te saj po e ndjek hija e vdekjes,nga ish bashkepunetoret  e UDB-es serbe dhe pushkagjinjve te eskadonit te vdekjes…!

*Keshtu eshte kur QEVERIA KUISLINGE E KOSOVES nuk doli nga vota e lire e qytetarit,por doli nga pazaret e nentokes te klaneve mafioze per interesa personale dhe jo kombetare

*Dhembja nuk eshte vetem e familjes Dehari,dhembja eshte gjithkombetare

SHKRUAN:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

Kur lexova per vdekjen e dyshimte te Astrit Deharit ne burgun e Prizrenit, trupi dhe shpirti mu trishtua dhe me kujtoi vdekjen e atdhetarit te rrafshit kombetar, prof, Xhemajli Berishes, i vrare nga banda shqipfolese e UDB.es serbe. Xhemajli Berisha, ishte arrestuar nga zagaret shqipfoles qe i sherbenin gjaksorve te kasapit te Slobodan Milosheviqit. Zagaret qe e morren ne pyetje dhe e gjuajten nga kati i trete i UDB-es serbe ne Prizren akoma jane gjalle disa shetitin te lire ne Prizren,ne Kosove dhe disa jane jashte vendit,ne Austri.

Patrioti Xhemajli Berisha ishte ne birucen numer 21,kthina e fundit, ne te majte,afer WC-es,bashke me nje te burgosur politik,Remzi Gashin nga Sopniki i Rahovecit…

Qente shqipfoles te Slobodan Millosheviqit,tradhtaret dhe spiunet e Beogradit me arrestuan mua per Demonstrat e Zhurit dhe  kerkonin denimin prej dhjete vjet deri me vdekje sipas nenit 139 lidhur me nenin 114 dhe me vendosen ne shtratin e Xhemali Berishes duke me thene se tani une e kam radhen. Me arrestoi RRustem Ramosaj, i Cerabrekut te ulet me urdhet te kryeprekurorit, Skender Morina,turkufil,nga Prizreni,Sylejman Limani,gjyqtar hetues nga Opoja,udbashet Xhemali Shasivari, nga Bresana e Opojes,djali i Abedin Shasivarit, spiuni i betuar i Serbise, morri pjese ne pritjen e babait te tij ne Gazimestan,Slobodan Millosheviqit, miku i Islam Alis, argat i besuar i Gojko Popoviqit,gjaksorit çetnik qw sherbente ne kufi dhe vrau shume shqiptar dhe i humben pa shej e pa dok, udbashi tjeter ishte Bashkim Braha,nga Hasi, tani anetar i Partise Demokratike te Kosoves (PDK). Gjyqtari proserb, Pjeter Pergjoka, qe gjithmone merrte vullnetarisht per t´i denuar shqiptaret me denoi me tete vjet burg te rende (google,faksimil origjinal me shkrim e me vule)dhe qeni i Serbise,turkofili,Skender Morina, beri ankese dhe kerkonte denimin me vdekje per mua. Te gjitha informatat i merrnin nga spiunet e fshatit;Ymer Kurtaj, djali i Azem Azem Kurtaj, i lindur me 1920, i nenes Fatime, bashkepunetor babe e bir te Serbise, te dekuruar me “znacka” deri ne kerthize,percjelles per vrasjen e shume shqiptarve ne kufi dhe tentim vrasjen e atdhetarit Sylejman Krasniqit, Mejdiu,Reshati e Rizani,vellezer,Fadili dhe disa kelysh tjere (lexo faksimilet origjinale google nga Reshat Badallaj-Zhuriani: “Tradhtaret ne zonen kufitare dhe shkrimin tjeter:Zhuri dridhi themelet e Beogradit me 28 mars 1989…por, keto dite kemi zbuluar edhe shume te zeza te tyre,procesverbale me shkrim…). Derisa merreshin me mua keta qente dhe langonjt e Serbosllavise,spiunet dhe gjaksoret e Drazh Mihajlit, benin paterdi dhe hata me grate e tyre, rreth ushkurit dhe lezetit.

Perse e shkrova kete?

Sepse ne vitin 1989, banda vrastare shqipfolese e UDB-es e vrane prof. Xhemali Berishen, dolen me deklarate zyrtare:”Xhemali Berisha kerceu nga kati i trete dhe vdiç….”. Dhe, kush i besoi eskadonit te vdekjes te ketyre kelyshve te UDB-es? Askush!-Mire, po e zeme deklaraten zyrtare te ketyre langonjve te udb-es serbe se kerceu nga kati i trete? Po shtrohet nje pyetje e thjeshte dhe logjike:A kerceu prej deshires apo prej ZORIT,SIKLETIT TE SHPIRTIT…?

Informatoret e Serbise, spiunet e udb-es serbe,tradhtaret e kombit edhe sot shetisin te lire neper Kosove,Prizren dhe njeri langua eshte ne Austri,sipas burimeve mire te vertetuara.

Tashti, rasti i Astrit Deharit

Nuk dua te paragjykoj per vdekjen (vrasjen?)  e Astrit Deharit,por, sipas Prekurorise konsiderohet si vdekje e dyshimte gervishje ne qafe dhe ne duar (por jo gjak)… le per te dyshuar se duhet pyetur domosdoshmerisht:A thua ka valle akoma punetor te Sigurimit te shtetit  Serb,udbashe qe kane punuar ne kohen e Serbosllavise?Perse i piu ilaçet (sipas tyre)? Çfare doze kishin? Sido qe te jete, ilaçet i morri per te vetevrare (sipas tyre), prej deshires apo prej ZORIT?

Me vdekjen e dyshimte gjithmone sipas kryeprekurorit Syle Hoxha, ne Prekurorin  Themelore  ne Prizren,pasi te zbardhet rasti duhet te largohet menjehere jo vetem Ministria e Drejtesise,por, tere QEVERIA KUISLINGE DHE VRASTARE QE VRET QYTETARET E SAJ!?

Keshtu eshte kur kjo qeveri kuislinge,hajdutesh,kusaresh,oligarkesh,kriminelesh,nuk eshte zgjedhur me voten e lire te popullit,por eshte zgjedhur me pazare te nentokes kriminale qe vetem te zeza po i sjellin vendit nga zezenaja e kesaj murtaje te zeze te udhehequr nga ish kopili i Titos,hajni i Diaspores dhe krahu i djathte i Rrahmanzinjve,Isa Mustafa dhe klani “PRONTO”, qe per interesa te veta personale assesi kombetare, vodhen Kosoven deri ne palce,duke bashkepunuar me ish-jugosllavet (LDK-en) e larguan bashkeluftetaret. Kjo qeveri e zorit, e nentokes kriminale eshte taman si klani i ZEMUN POLJES, duke bashkepunuar me titista,udbashe,kriminele,hajna, ne dem te vendit qw varferia ka prekur mish e asht. Kjo qeveri kuislinge po i bie vazhdimisht kambanave te mortit kunder Kosoves. Kesaaj radhe mort beri me vrasjen e Astrit Deharit(?), djalin e nje familje atdhetare me origjine nga Kumanova…

Morti rafte mbi kuislinget,nderkaq, i shprehim ngushllimet me te thella familjes Dehari! I qofte i lehte dheu i Shqiperise Etnike dhe shpirti i befte drite! Dhembja nuk eshte vetem e Juaja, DHEMBJA ESHTE GJITHKOMBETARE!

Familja,populli, duhet qe kufomen e trupit te pa shpirt, duhet lene ne dere QEVERISE KUISLINGE DERI NE THEQAFJE!

P.S. Kete shkrim nuk po e shkruaj per motive politike,sepse kurre ne jeten time,nuk kam qene dhe nuk jam anetar i ndonje partie politike. Po e shkruaj sepse nga kjo qeveri kuislinge askush me nuk eshte i sigurtw dhe çdo qytetar te saj po e ndjek hija e vdekjes,nga ish bashkepunetoret  e UDB-es serbe dhe pushkagjinjve te eskadonit te vdekjes…!

Kaq kesaj radhe nga une,RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

 

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]

Enver Hoxhaj nuk foli në emër të Kosovës!

Enver Hoxhaj nuk foli në emër të Kosovës!

RESHAT-BADALLAJ-ZHURIANI

Enver Hoxhaj nuk foli në emër të Kosovës!

Në këtë shkrim nuk do ta mbroj Edvin Kristaq Ramën, jo përse më largoi nga gjiri miqësor në fcb, që i shkrova letër të hapur për kundërshtimin përse e bëri këshilltar Baton Haxhiun, anëtarin e UDB-së serbe dhe bashkëpunëtorin e kryeudbashit që bëri kasaphanë në Kosovë, Jovica Stanishiqit, por Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë, ka të drejtë të flasë për vajzën e Shqipërisë-Kosovën .

I paudhi, bukëshkali, jugonostalgjiku, Enver Hoxhaj, ministër i Punëve të Jashtme të Qeverisë kuislinge, e dalë nga pazaret e klaneve të nëntokës, bëri yrysh kundër deklaratës së Edvin Kristaq Ramës, kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, duke thënë:”… Shqipëria nuk ka të drejtë të flasë në emër të Kosovës”. Dallaveraxhiu Enver Hoxhaj foli në emrin e Qeverisë të sojit të zogollëve dhe toptanëve, që punojnë vetëm për interesa personale dhe assesi kombëtare. Ç´faj dhe çfarë dëmi i bëri Edi Rama Kosovës? Enveri i Therandës, me gjasë është ndërsyer nga dikush nga prapa dhe e mori këtë yrysh kundër Shqipërisë krejt me qëllim ta përçajë popullin. Përse ky dallaveraxhi që bëri dallavere me “akraballëkun e tij” nuk merren me pjesën e trupit të Kosovës, që i ranë sakicë duke ia prerë krahun e djathtë Mitrovicën, që shqiptarët nuk kanë të drejtë t´i vizitojnë as varret e të parëve që prehen në tokën e tyre që ia la Zoti hise, përse kjo Qeveri nuk merret me “Zajednicën” që e shtrin si vajin në lakra këtë sëmundje me metastazë kancerogjene, përse kjo Qeveri oligarkësh nuk merret me bandat mafioze që janë përhapur në Serbinë fashiste, në mënyrë mafioze në tërë territorin e Kosovës duke vjedhur deri në palcë, përse kjo Qeveri kusarësh nuk merret me kontrabandën shtetërore që me dhunë vjedhin e maltretojnë qytetarët dhe bëhen multimilionerë që deri dje kishin vetëm një lopë ose dhi e asgjë më shumë, përse nuk merret kjo Qeveri hajdute që vjedhin buxhetin e Kosovës nëpër dogana që “Devollët” me miliona vjedhin shtetin në pikë të ditës dhe helmojnë qytetarët shqiptarë me krunde derrash të Shumadisë. Pse nuk merret kjo Qeveri kuislinge e sojit të Esat Pashë Toptanit që shitën 9 mijë hektarë tokë CRNA GORËS, përse kjo Qeveri nuk merret me serbianët që mbjellin kriminelët në shtatore të bronztë pushkagjinjtë që kanë vrarë shumë shqiptarë si rasti i Milutinit ,përse nuk merret kjo Qeveri me papunësinë, ndërkaq vetë këta banditë shkuar banditëve punojnë në katër-pesëx vende pune,përse more veproni kundër interesave kombëtare….?

I rrezikshëm dhe tinëzar Kjo bandë qeveritare e Kosovës, qëllimisht dhe të ndërsyer nga qarqet e ndryshme hedhin benzinë në zjarr për të futur përçarje kombëtare, këta veprojnë kështu sepse paguhen për t’u shprehur kundër BASHKIMIT KOMBËTAR!!! Turp shkuar turpit! Ju more faqezinj veproni sipas asaj:”Kur e kaloni ujin, ta dh… pelën!” Dhe, ju vërtet ndërseni të huajt. Jeni futur në kronologjinë tradhtare të vendit, ju nuk jeni Qeveri që përfaqësoni popullin e Kosovës, ju jeni plehu i Kosovës! -Po ç´patë tani me Shqipërinë ore maskarenjtë!? Po kthejeni vetëm pak kokën prapa dhe shikoni. Po ju nuk keni sitë në ballin e kokës! Shqipëria urgjentisht duhet shpallur këtë njeri të Therandës PERSON NON GRATA! Ky është shumë i rrezikshëm dhe tinëzar, ky i fryn erës së sertë për të përfshirë zjarrin e përçarjes kombëtare. Kush të ndërseu, kush ta futi kunjin thellë për të përçarë shqiptarët, sa para more bakshish, në kohë të pakohë të shprehesh kundër Shqipërisë që strehoi miliona shqiptarë kur mbetën rrugëve dhe maleve, ku ishe ti në atë kohë ore faqezi pa asnjë pikë të bardhë…? Ju nuk keni dy gishta fytyrë, ju keni dhjetëmijë hektarë se i jepni 9 mijë ju nuk keni dert.

Matrapazët që vrapojnë pas parasë Dhe, krejt në fund fare edhe disa fjalë për disa “analistë”, po çfarë analistë janë këta? Këta janë matrapazë që vrapojnë pas parasë si zagarët pas kockave dhe financohen me para të dyshimta. Por, është një e mirë e madhe që shqiptarët nuk ua varin. Se vërtet është kështu dhe për të vërtetuar se sa peshojnë në kandar, le ta provojnë e të dalin në zgjedhje dhe në qoftë se marrin vota edhe nga familjet e tyre se mos të mos flasim të mëhallës. Unë betohem publikisht se kurrë laps në dorë nuk do të marrë për të shkruar. Enver Hoxhaj edhe pse ka folur në emër të Qeverisë kuislinge sa më parë publikisht t´i kërkojë falje Edvin Kristaq Ramës, mos të kërkojë falje në emër të Kosovës, sepse ky nuk ka folur në emër të Kosovës… Kaq për sot nga unë, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI. Për ato që them e shkruaj mbaj përgjegjësi morale dhe penale.

 

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]

Shumë borxh i ke Kosovës dhe kombit tonë – bashkëpunëtor i UDB-së serbe, Baton Fazli Haxhiu…!

reshat badallaj

reshat badallaj

Shumë borxh i ke Kosovës dhe kombit tonë – bashkëpunëtor i UDB-së serbe, Baton Fazli Haxhiu…!

Shkruan: Reshat Badallaj-Zhuriani

Përtej një replike me Baton Fazli Haxhiun, spiunin e UDB-së

Çka bisedove fshehurazi në Brezovicë me kryeudbashin Jovica Stanishiq dhe gjakësorët serbianë…? Në shenjë respekti për gazetën më të lexuar në rajon “KOSOVA SOT” dhe lexuesve, u kërkoj ndjesë për fjalorin, sepse nuk i kam humbur elementet e kulturës shqiptare, kështu e kërkon ky derëzi dhe qyp i Serbisë. Fjalori le të mbetet në ndërgjegjen time, nuk marr këshilla nga malokët, që nuk e kanë lexuar edhe një libër dhe që e hanë sapunin për djathë. Këta nuk mund të bëhen më të mëdhenj se Fishta, Kuteli, Agolli…

Bashkëpunëtori i UDB-së serbe, spiuni i Jovica Stanishiqit, dylberi dhe qehaja i Beogradit, Baton Fazli Haxhiu, ka dy rrugë: të dalë në pazar si dalin burrat dhe të përgjigjet publikisht, ose t’i drejtohet gjyqësisë në shtetin e tij në Biligrad,ose gjykatës së instaluar në Prishtinë, e mbushur me titistë. Si të duash. Reshat Badallaj-Zhuriani gjallë është. Baton Haxhiu, ti e di se shpifja është e ndaluar me ligj. Kur them e di, sepse je i dënuar për shpifje më datën 8 dhjetor 2010, p.n.1984/07, nga neni 188, por akoma i padënuar për vjedhje të parave të kolegëve të tu gjatë luftës, akoma i padënuar për shumë vepra penale, për krim të organizuar ekonomik, i lidhur bashkë me bandën mafioze të racistëve, hajnave, krimineleve të nëntokës serbe “DEVOLLI”, që këta tregtinë ilegale kundër Kosovës e kanë bërë, e bëjnë dhe do ta bëjnë me Serbinë, duke dëmtuar për 500 mijë euro që po dihen publikisht, se vetëm një Zot i madh e di se sa milionë, për tentim ilegal natën, me kafe, kur u kapën me pelë për dore, për tentim vrasje të miliona shqiptarëve me krunde derrash me simptome kancerogjene, që është vërtetuar nga dy shtetet. Dënimin do ta merrni nga POPULLI dhe jo nga langonjtë titistë që ia keni zënë frymën këtyre të instaluar në gjykata, hetuesi, prokurori, që kanë dënuar shqiptarët për “Nacionalizëm…. Pra, në qoftë se është shpifje kjo që e shkruaj dhe e them, drejtoju këtyre langonjve që i përmenda më lart… Unë Reshat Badallaj-Zhuriani vendosa t´i drejtohem Baton Fazli Haxhiut, përtej një replike, me letër të hapur edhe pse publikisht me emër e mbiemër kam shkruar shpeshherë në gazetën më të lexuar në rajon, “KOSOVA SOT”, për këtë anëtar të UDB-së famëkeqe serbiane që nga viti 1990. Do të dëshiroja kësaj radhe që ky dabiç, Baton Haxhiu, të dalë në pazar si burrat dhe t´i lidhë kijet me mua, të replikojë, të mbrojë atë që e akuzoj publikisht, ose t´i drejtohet hetuesisë në Beograd apo në Prishtinë, e instaluar nga kopeja serbiane që mjerisht në Prishtinë është e mbushur me langonj të garniturës titiste dhe Baton Haxhiut. Me ketë kopil të Beogradit, Baton Haxhiun, nuk kam luajtur me ashik bashkë, fatmirësisht sepse nuk do më largonte këtë damkë të zezë duke më thënë: “Po ti je shoqëruar me Baton Haxhiun”. Shyqyr Zotit që asnjë kafe nuk e kam pirë më këtë, pra po ja futi thellë kunjin të gjithë atyre që kanë qenë dhe janë shoqëruar me këtë kobëzi dhe spiun, sepse më shumë të drejtë thoshte i Madhi Sami Frashëri:”Për me ditë se kush je, më trego me kë rri…”. Por, kam vendosur publikisht t´ia hedh dorashkën si burrat që ta vlerësoni Ju lexues të nderuar.

Kush je ti kopili i UDB-së serbe Baton Fazli Haxhiu, që tentove qëllimisht të vrasësh shqiptarët?

Baton Haxhiu është djali i argatit serb, Fazli Fazliut, i lindur në Poklek, jeton në Prishtinë, bile në Fshatin Ndërkombëtar. Spiuni Baton Haxhiu, për veprimtarinë antikombëtare të familjes tënde dihet botërisht dhe unë nuk po t´i përmend të gjitha kësaj radhe, sepse je një bishtdredhur që ke ngrënë çorbën e kuzhinave të Beogradit dhe i shtavitur atje, mundohesh t´ua turbullosh mendjen shqiptarëve, duke i hedhur pluhur syve në ditën me diell. Ama me mua nuk mundesh ta fusësh minaren dot në thes. Ti njeri i Serbosllavisë, Baton Haxhiu, me sa mend u mundove të provokosh shqiptarët, duke thënë: “Babanë tim Fazliun, që në popull njihet si Fazli Qeli dhe Fazli spiuni, ma kanë maltretuar serbët…”. Mirë, por, për të besuar shqiptarët se vërtet është kështu, jepe publikisht një aktakuzë, aktgjykim, përndryshe nuk pinë ujë rrenat e tua të pakripë fare. Duke ua matur pulsin shqiptarëve se a kanë dijeni, se ju familjarisht keni qenë të lidhur me mish e me shpirt me serbianët dhe atë me ata UDBashë, që kanë vrarë e kanë prerë shqiptarët me sakicë e hanxhar. Pa merak fare populli i di të gjitha, ndonëse ty bashkëpunëtori i Jovicës, shqiptarët i konsideron thasë me kashtë! Publikisht po të çoj fjalë ty spiuni i UDB-së serbe, bashkëpunëtori i Jovicës, Baton Fazli Haxhiut, se akoma nuk kam përfunduar me ty dhe me yt atë, Fazli Qelin, se si e rekrutoi babanë tënd në organizatën kriminele serbe, OZNA, TAFIL ZENA dhe si i burgosën mësuesit në Gllogovc. Më mirë thuaje vetë, mos ta them unë se ti e dinse të del gjizë. Kësaj radhe nuk do të merremi shumë më babanë tënd, Fazli Qelin, por duhet të tregosh sa për dijeni vetëm këtë se a është kjo e vërtetë, në qoftë se jo thuaje publikisht, sepse kam marrë qindra letra, duke thënë: “Reshat Badallaj-Zhuriani, të lutem zbardhe biografin tradhtare të spiunit të UDB-së serbe të familjes së Baton Haxhiut dhe hajninë e tyre…”.

Fazli Haxhiu, spiuni i UDB-së, burgos mësuesit, përse në xhaketën e tyre mbanin shqiponjën

Në vitet 1971-1970, babai yt Fazli Haxhiu, ose Fazli Qeli si e njeh populli, a është rekrutuar në Gllogovcin e asaj kohe në UDB-në famëkeqe nga Tafil Zena, kriminel i OZNA-s, që në pikë të ditës nëpër Drenicë ka shëtitur si gangster i armatosur bashkë me argatin L. H. drejtor i shkollës “Vëllazërim- Bashkim” i kanë burgosur dy mësuesit: O.R. Gashi dhe Is.Kr. bile i kanë arrestuar shqipfolësit si yt at, vetëm e vetëm përse mbanin SHQIPONJËN NË XHAKETËN E TYRE në anën e majtë. Is.Kr., mësues, u kthye sërish në mësim, ndërkaq, mësuesi tjetër O.R. Gashi kurrë më nuk u pa! A të ka treguar Fazli Qeli, yt atë se ku humbi ky mësues pa shej pa dok, apo është gjallë, kushedi!? Po pres të deklarohesh publikisht. Dhe, në qoftë se nuk e di të tregojmë ne more bandit i UDB-së serbe! Ne për hatër të lexuesve po të ndihmojmë pak. Mësuesi ishte nga Dobërdoli…! Kur erdhi Ansambli i këngëve dhe valleve nga Republika e Shqipërisë (1971), në Kosovë, erdhi edhe në Serbicë-Skenderaj. Një kameraman nga Shqipëria, Ilia Terepini, e këshillon njëfare Ali Haxhiu të hiqet fotografia e kriminelit në ranglistë i pesti, kriminel i tmerrshëm, që ka vrarë mijëra shqiptarë, fjalën e kam për qenin plak Josip Broz Titon, që disa shqiptarë-shitur e quanin baba dhe ortak gruaje! Kjo u konsiderua si vepër penale dhe Ali Fazliu dënohet me burg, por me intervenimin e babait tënd, argat me tradita të moçme antishqiptare dhe spiun i tyre, Aliu nuk e mban asnjë ditë burg. Kjo a është e vërtetë, ti bashkëpunë- tor i Stanishit, Baton Fazli Haxhiu!? Na thoni ku intervenoi babai yt, te kush, shqiptarë-shitur apo serbian ishte ai, si thua ti more bashkëpunëtor i Serbisë? Ti, Baton Fazli Haxhiu, a e njeh njëfarë xhaxhai tënd që mban emrin Mursel Haxhiu? A ishte ky drejtor shkolle në atë kohë në QAMO, që mbante emrin e qenit plak të mareshalit Tito, në Gllogovc? Më thuaj përse u dënua prof.mr. Ymer Elshani, me 18 vite burg, natyrisht se edhe është përjashtuar nga puna. A jeni në dijeni për këto të zeza antikombëtare dhe në shërbim të gjakësorëve serbo-çetnikë. Kush e futi në kurth? Fol, apo të ta them unë! Ti bashkëpunëtori i UDB-së serbe, Baton Haxhiu, po të hedh në brazdë – Ymer Elshani, si pjesëmarrës aktiv i Demonstratave të 1 e 2 prillit dhe largoi nga muret e shkollës emrin e kriminelit Josip Broz Tito dhe vuri heroin kombëtar Gjergj Kastrioti. A je në dijeni për këto marifete të familjes suaj. A e dini se kush ndikoi për të burgosur Ymer Elshani? E di mirë ti more qerrata, po nuk ta mban të rrëfehesh, sepse jeni të përlyer deri në fyt me krime kundër shqiptarëve…!!! Të gjitha do të zbardhen faqet e historisë kriminele që nga gjyshi yt e deri te ti. Pa merak fare!

Ymer Elshani është i masakruar me tërë familjen në Poklek të Gllogovcit, më 19 prill 1999…

Edhe ca fjalë për familjen tënde dhe do të vazhdojmë me ty, Baton Haxhiu. Familja e Fazli Haxhiut, me origjinë është nga Drenasi (Gllogovci) i Drenicës (ju tregova më lart se ku është i lindur ky bashkëpunëtor i UDB-së). Trungu i kësaj familjeje, shumë të zeza i kishte bërë popullatës të kësaj ane. Babagjyshi i tij kishte lidhje të ngushtë me Krajlin serb dhe më vonë me kasapin e shqiptarëve, Aleksandër Rankoviqin, ministër i Punëve të Brendshme të asaj kohe. Aleksandër Rankoviqi, që njihej LEKA, ishte betuar se do ta lëshojë kosën e vdekjes në kokat shqiptare dhe vërtet kështu ndodhi e zeza e kombit të kësaj zezënaje të ndihmuar nga familja Haxhiu. Kjo familje antishqiptare dhe me damkë të zezë spiunazhi për interesa serbe u kishte rënë kambanave të mortit kundër kombit tonë dhe kishte dëgjuar edhe frymëmarrjen e shqiptarëve për t’i burgosur dhe vrarë prapa kurrizit dhe më pas për t’i humbur në natën pa hënë, pa shenjë e pa dok dhe të gjithë ata shqiptarë të kësaj ane që me kohë e kishin nisur vallen e lirisë, argatët serbianë të kësaj familjeje i kishin maltretuar pamëshirshëm. Këta qen serbianë kishin kafshuar hajnisht dhe kishin sharë e poshtëruar shqiptarët në degë e në rrënjë…Edhe diçka: Pyeti të parët e tu, a kanë gisht në vrasjen e Shaban Palluzhës…? Vetëm pyet njëherë dhe në qoftë se nuk është e vërtetë thuaje publikisht që është shpifje. Ama pyet burra të kombit tim, e jo burra të kombit tënd serbo-çetnikë!? Kush ishte dhe çka ishte UDB-ja? “Uprava Drzavne Bezbednosti” (përkthim: Shërbimi i Sigurimit Shtetëror) akronim UDB, shërbim i sigurimit shtetëror jugosllav dhe paralelisht ishte polici sekrete. UDB-ja u themelua në vitin 1946 dhe veproi pandërprerë deri në vitin 1990. Kjo organizatë terroriste kishte për qëllim likuidimin e kundërshtarëve politikë, burgosjen, maltretimet në mënyrat mesjetare. Urdhri për vrasjen dhe humbjen pa gjurmë merrej personalisht nga shefi i saj, Josip Broz Tito, që mjerisht shumë shqiptarë-shitur e mbanin fotografinë e këtij satrapi në murin e odave, për ta parë mysafirët dhe disa herë kam shkruar në gazetën lidere në rajon, “KOSOVA SOT”, se ky soj shqipfolës edhe gratë e shtratit ia kanë dhënë qenit plak Titos dhe e kanë ndier veten të privilegjuar, po deshët mos e besoni, por pyetni vetë këta sojzezë! Partizani i Titos, Dalibor Jakaz, në vitin 1943, ishte ushtruar në Moskë. Më lart shkruam se UDB-ja ishte themeluar në vitin 1946, nga ndarja e OZNA-s në shërbim civil dhe ushtarak. UDB-ja doli si pjesë e policisë dhe KOS-it, Shërbimi i Kundërzbulimit që vepronte në armatën jugosllave. Shefi i UDB-së deri në vitin 1966 ishte Aleksandër Rankoviq, i njohur si “Leka”, përndryshe kasap i shqiptarëve. Ky qen serbian ishte betuar se në Kosovë nuk do ta lërë gjallë asnjë plisbardhë, dhe se do ta lëshojë kosën e vdekjes në kokat e tyre. Ky kasap në Kongresin e Brioneve jep dorëheqjen, jo për shkakun se bëri KASAPHANE në Kosovë, por pse rrezikohej pushteti i Titos, kriminel i tmerrshëm, që të vriste dhe fshihte dorën e përgjakur. Mirëpo, propaganda e sahanlëpirësve shqipfolës, ishte që Tito e ndërroi Rankoviqin për dhunën kundër shqiptarëve. Këto ishin pallavra të spiunëve dhe tradhtarëve shqiptarë-shitur dhe bythëlëpirës. Në kuadër të këtyre bandave terroriste serbo-çetnike bënin pjesë nëntë divizione. Divizioni i dytë merrej me “emigracionin armiqë- sor”. Ishin zagarët dhe langonjtë më të besueshëm të Serbisë gjakatare. Gjakësorët antishqiptarë përdornin mjetet më primitive mesjetare deri në sëpatë e hanxhar. Në këtë bandë terroriste serbe bënin pjesë babë e bir, Fazli e Baton Haxhiu, kancer të kombit shqiptar…

Për të gjitha që them dhe shkruaj, mbaj përgjegjësi të plotë morale dhe penale.

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]

Qeveria kuislinge, kërkuesit e luftës dhe axhamillëku…!

Qeveria kuislinge, kërkuesit e luftës dhe axhamillëku…!

RESHAT-BADALLAJ-ZHURIANI

Qeveria kuislinge, kërkuesit e luftës dhe axhamillëku…!

Shkruan: Reshat Badallaj- Zhuriani 

Mali i Zi nuk e cenoi Kosovën, nuk ia mori asnjë milimetër se mos të flasim një pëllëmbë tokë. JO! Kuislingët ia falën dhe ia shitën 9 mijë hektarë tokë “Crna Gorës”. Kuislingët si dikur Esat Pashai dhe Zogolli ia falën tokën Malit Zi me pazare të nëntokës. Pra, Albin Kurti duhet ta godasë për vdekje kalin e jo samarin, si në këtë rast QEVERINË KUISLINGE.

Ditë më parë, në gazetën më të lexuar në rajon, “KOSOVA SOT”, lexova se me të madhe po llomotitet për luftën, nga disa axhami dhe nga disa hajna me renome evropiane, kinse komandant të luftës. Si thonë dikush thumbit e dikush patkoit. Nejse, vlera më e çmuar e njeriut është shprehja e mendimeve të lira. Ama, kur ke të bësh me axhami, hajna, e sidomos me Qeverinë kuislinge të ardhur në krye të vendit me vota të vjedhura, të manipuluara, me pazare të nëntokës të grupeve dhe klaneve mafioze, është e pamundur që të mos reagosh dhe mu për këtë domosdoshmërisht u bë sebep ky shkrim. Thonë se Albin Kurti paska kërkuar luftë kundër Malit të Zi!? Këtë e lexova dhe disa të tjera që jepen si patriotë, por të mbushur me hajni deri në fyt. Vendi i vogël si Kosova e ka një të mirë të madhe, sepse njihemi të gjithë si paraja e kuqe dhe i dinim në hollësi se sa lugë ka brenda. Ç´është e vërteta, për ish-jugosllavët dhe kuislingët të murtajës së zezë, Qeverisë kuislinge, personalisht nuk e kam lexuar, sepse ka kohë që jam në terren dhe nuk u lodha për të kërkuar deklaratat e Qeverisë oligarkësh, kusarësh e renegatësh e mbushur me një kope hajnash, banditësh, kriminelësh, udbashë, kusarë e dreq të mallkuar, që kinse këta e kundërshtojnë luftën!? Kjo nuk me habiti sepse kjo dihet botërisht që lufta u kundërshtua mu në kohën kur Kosova ishte në tehun e thikës të jetë apo të mos jetë, këta bashkëpunuan me faktorin ndërkombëtar dhe me Beogradin për te zezën e vendit. 50 vjet ish-jugosllavët (LDK) i kanë rënë kambanave të mortit kundër kombit tonë duke bashkëpunuar me gjakësorët, duke i maltretuar, burgosur, vrarë e prerë me sakicë e hanxhar shqiptarët prapa krahëve dhe i humbnin pa shenjë e pa dokë…

lbin Kurti duhet ta godasë për vdekje kalin e jo samarin Por, fët dolën edhe disa ish-“komandant” profiterë dhe hajna të luftës duke thënë “…se Kosova ka djem që luftojnë, por lufta tani për tani nuk na shkon për shtati…” e disa pallavra tjera dhe ec e mos reago kundër këtij soji të ndyrë matrapazësh e hajnash. Ne po i analizojmë një nga një me gjakftohtësi kundër këtyre që flasin në emër të popullit. Do të ishte diçka tjetër dhe normale në qoftë se këta llomotitin për interesa personale dhe të bandave të tyre që po e quajnë veten parti. Por jo në emër të popullit, duke bërë pazare sërish pa hanxhiun. Ne pyesim me shumë të drejt: Kush jeni ju që llomotitni në emër të popullit? Kundër kujt luftë? Albin Kurti po kërkon luftë. Mirë. Kundër kujt luftë? -Kundër Malit të Zi! Pse? Edhe pse dihen orekset e sllavo-jugorëve kundër tokave tona për të coptuar. Qëllim i kamotshëm ishte dalja në Adriatik përmes Durrësit, por shqiptarët i pritën duke ia mbushur grykën barot. Mali i Zi nuk e cenoi Kosovën, nuk ia mori asnjë milimetër se mos të flasim një pëllëmbë tokë. JO! Kuislingët ia falën dhe ia shitën 9 mijë hektarë tokë Crna Gorës. Kuislingët si dikur Esat Pashai dhe Zogolli ia falën tokën Malit Zi me pazare të nëntokës. Pra, Albin Kurti duhet ta godasë për vdekje kalin e jo samarin, si në këtë rast QEVERINË KUISLINGE. Përndryshe, luftë me Malin e Zi është budallallëk dhe axhamillëk. Bota, Amerika, Mali Zi… do thoshte përse? Dhe axhamillëkët do të mendonin se NATO dhe Amerika do të na përkrahin të shkrepim pushkë për të ndezur luftën

Profiterët e luftës Sakaq, llomotisin me fodullëk edhe disa hajna “komandantë”, bile sertë, duke i njollosur luftën e UÇK-së, luftën më të pastër kundër pushkagjinjve serbo-çetnikë të nipave të Drazh Mihajlit, luftën më të pastër që njeh bota e qytetëruar. Kot e keni. Nuk ju beson më askush, ju ka dalë boja dhe populli më nuk jua varë, por ju zë si hajna dhe kuvarë, që me para të popullit keni bredhur në kohën e luftës, nëpër bordele të Tiranës, kur vriteshin shqiptarët maleve, fushave dhe në pragun e shtëpisë. Dezertonit, shkonit pas vejushave. Akoma këta, kam informata të sigurta, vrapojnë pas këtyre kudrave që ia poshtëruan edhe varrin burrit. Nuk habitem fare me këtë soj, sepse e kanë me zanat për punë të ushkurit. Populli po ju njeh që para luftës nuk kishit brekë për të veshur edhe gratë e juaja nuk kishin brekë, ecnin me “jedekllëk” në mungesë të brekëve dhe nga ju u gdhitë milionerë, me hotele luksoze si në Dubai!? Ju njohim se keni jetuar nëpër skërka ku edhe dreqi nuk bën ve dhe si uzurpuat prona shtetërore dhe ndërtuat shtëpi të reja, ku i morët paratë, bile bashkëpunuat edhe me serbët. Dhe mendoni se më populli do ju vjen pas! Kurrën e kurrës. Ju nuk guxoni më të flisni në emër të popullit, ju nuk guxoni më të flisni në emër të UÇK-së së lavdishme, sepse ofendoni gjakun dhe varret e tyre. Ju keni tradhtuar idealet e dëshmorëve të kombit, ju jeni hajna dhe kopilë dhe asgjë tjetër. Ju keni tradhtuar edhe komandantin legjendar ADEM SHABAN JASHARIN, familjen e tij dhe gjakun e heronjve të derdhur në çdo cep të trojeve shqiptare… Ju bashkuat edhe spiunët, udbashët,hajnat dhe tradhtarët e kombit të kopilit të Titos, dorën e djathtë të rrahmanzinjve, hajnin e Diasporës e të popullit në përgjithësi, titistin ISA MUSTAFA, vetëm e vetëm për interesa personale. Ju përpos që keni dëmtuar gjakun e vëllezërve që jua ka lind nëna, ju keni tradhtuar edhe gjirin e nënës që jua ka dhënë nga kraharori. Ju jeni faqja e zezë e kombit. Dhe krejt në fund fare, për të mos i ra muhabetit më tej rrotull, Albin Kurti, për të mos u bërë qesharak, duhet të luftosh për të shporrur në theqafje Qeverinë kuislinge bashkë me mikun tënd më të ngushtë të zemrës, Isa Mustafën, njeriun e kriminelit Tito. A të kujtohet që Ti bashkë me disa të tjerë për gjashtë muaj ju pa bota duke u puthur me Isa zezën që 50 vjet i ra kambanave të mortit kundër kombit shqiptar dhe e pësoi dhe e dëmtuat popullin. Përse e bëre këtë dhe kush të ndërseu nuk e di. Do të ishte mirë dhe vetëm një herë bëju burrë dhe rrëfeu se si i besove Isa Mustafës, që në çdo tre rreshta shante shqiptarët dhe lavdëronte Drazh Mihajlin në kupë të qiellit. Albin, e di se t´i je djalë i mirë dhe do të tregosh. Albin, bjeri kalit (Isa Mustafës) dhe jo samarit (“CRNA GORËS)! Mos u bëj qesharak, më dëgjo mua… Kaq për sot nga unë, RESHAT BADALLAJZHURIANI

Për këto që shkruaj e them mbaj përgjegjësi penale e morale.

 

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]

Kisha serbe është “yrnek” i Jerusalemit dhe kripë në plagë të Kosovës

reshat badallaj

reshat badallaj

Kisha serbe është “yrnek” i Jerusalemit dhe kripë në plagë të Kosovës

Shkruan Reshat Badallaj Zhuriani

Serbët janë degdisur nga Karpatet dhe janë vendosur në brigjet e Danubit dhe Tisës në shekullin e shtatë . Ndërkaq, në Kosovë, në tokën Dardane kanë ardhur në shekullin XII, për të kërkuar bukë e strehë, e haram e paçin për jetë të jetëve. Më vonë, në mënyrën dinake janë bërë okupatorë dhe që nga ajo kohë këta lakmitarë të pangopur kanë zaptuar toka tona tinëzisht. Shqiptarët ishin në trojet e tyre këmbëkryq kur erdhën serbët, duke i pritur në mënyrën më bujare… Miti i këtyre të pabesëve që kafshonin hajnisht tokat tona, atëherë e sot thonë kinse Kosova është “djep i tyre” dhe mu për këtë ata fillonin të ndërtonin kisha vend e pa vend në trojet tona stërgjyshore. Serbosllavët me kujdesin më të madh tinëzare në Deçan dhe në Prizren, sipas popit Serafin të asaj kohe këto dy qytete duhet të mbesin shpirti i Kishës ortodokse serbe, bile ky gjakë- sor ortodoks e ka thënë edhe këtë:”Shqiptari është gjarpër i zi dhe kudo që shihet të goditet në kokë…”. Për të mbrojtur këto teza ogurzeza patrikanat serbe kanë marrë “yrnek”, kishat ortodokse në Jerusalem, që 15 shekuj nuk ka qetësi dhe nuk do të ketë kurrën e kurrës sa te jetë toka dhe qielli. Kjo murtajë kishtare ortodokse serbe i kanë ndërsyer shovinistët më gjakpirës që të mos kursejnë për të ngritur kisha në Kosovë dhe Kroaci.

Disa shqipfolës nuk lodhnin kokën fare për pretendimet serbe në Kosovë Mirëpo, kur shpërthyen luftërat në ishJugosllavi dhe kur në Kosovë ishte anarki totale, që nuk funksiononte asgjë, në fakt ishin disa shqipfolës,sahanlëpirës dhe puthadorë të tyre, ata nuk lodhnin kokën fare për pretendimet serbe në Kosovë. E kishin nuhatur mirë se do ta humbin Kosovën dhe i kishte kapur sikleti priftërinjtë mjekërpalarë të kishës ortodokse serbiane me kryqin e kalbur dhe mu për këtë ata provokuan shqiptarët dhe ngulën themelet e kësaj kishe që do të jetë mollë sherri si në JERUSALEM, që edhe pse e humbën Kosovën, të mos ketë qetësi në këtë vend sa të jetë toka e qielli. Për kryqtarët ortodoksë të Serbosllavisë ishte koha më e përshtatshme dhe ndërsyen langoin dhe kasapin e Ballkanit, Slobodan Milosheviqin me nipat e Drazh Mihajlit,vojvodëve dhe mikun e këlyshit serb të Haxhi Latif Kuçit, Zhelko Razhnatoviq- Arkanin, që shëtiti nëpër Kosovë, me veturën “Mercedes”, ngjyrë portokalli. Haxhi Kuçi nuk kthehet në Kosovë, jeton në Francë, nën mbikëqyrjen e Ambasadës serbe. Ne kemi dhënë edhe dokumentin origjinal se serbët e mbrojnë këta ashkali që vodhën, dhunuan, vranë e prenë shqiptarët e pafajshëm. Pra, Slobodan Milosheviqi, kasapi i Ballkanit që bëri hata dhe kasaphanë në ish- Jugosllavi ishte arkitekti i kësaj “kishe” provokative në zemër të Kosovës dhe pikërisht në oborrin e Universitetit! Por,ç’e do kur ishin në krye të vendit disa qyqarë e mjeranë. Milosheviqi nuk u tremb dhe vazhdoi punën pa i bërë syri fërr. Ai futi bishtin ndër vegë vetëm me daljen në skenë dhe luftën titanike të USHTRISË ÇLIRIMTARE TË KOSOVËS, TË PRIRË NGA BURRI I DRENICËS,ADEM SHABAN JASHARI…

Kënga e tradhtisë do t’ju këndohet brez pas brezi me lahutë…! Serbët fashistë, tani kanë filluar të nxjerrin kokë nga nëntoka duke trazuar nga varret kryqet e kalbur ortodoks dhe kanë filluar të “rindërtojnë kishën”, për të kryer amanetin e ortodoksëve primitivë të kosës mesjetare me prapavijë ndjellakeqe… Shih për këtë, Isa Mustafa, krushku i vjetër i Serbosllavisë, duke e ditur se dosjet e tij bredhin nëpër arkivat e tyre serbe, nuk ndërron udhë dhe ashiqare u vu në mbrojtje të kësaj “kishe”, që serbët e quajnë “Djep i Serbisë”. Po çka di ky? Isa Mustafa ka ngrënë shumë kocka serbiane dhe ku i ka mbetur nëpër dhëmbë thoshte është DELL. Ti kuçedër titiste ke ikur për lesh, por mos harro se i ke këmbët të lagura në ujë… Edhe Hashimi i Brojës, “Presedniku”, u vu në karshillëk të Serbisë për të mbrojtur kishën vrastare serbiane, bile e ngulur në oborr të dijes. Eh, oj pikë e zezë! Sa herë ke dredhur në këto vite o Hashim Thaçi!? Mos harro se populli po të sheh edhe në errësirë edhe ne ditën me diell. Nuk ke ku të fshihesh oj bukulë. Nuk të zë gjumi pa u përkulur çdo të tretën ditë te “spomenikët” e Serbisë.! Çka flet, ku jeton more? Bën muhabet kafeneje, dhe më keq thonë se ke mbaruar historinë. Nuk e besoj! Hashim Thaçi, Isa Mustafa dhe kopeja juaj na keni çarë trapin duke gënjyer te kanali i Baton Haxhiut, anëtari i UDBsë serbe dhe këlyshi i Jovica Stanishiqit. A e dini ju se kush është ky teveqel, ky hajn, ky bandit, që deshi të vrasë shqiptarët me krunde kafshësh kancerogjene të RACISTËVE DHE HAJNAVE SHTETËRORË “DEVOLLI”!? Kudo që ju fryn era nuk gjendet karari. Prandaj nuk e shihni sherrin e kësaj KISHE TË KRIMIT. Në fakt, ju e dini më mirë se ne, por PËR HAJNI DHE PËR PARA E RROTULLONI GJUHËN! “UJKU ËSHTË PRAPA DERËS! MBAJENI MEND. KËNGA E TRADHTISË DO T’JU KËNDOHET BREZ PAS BREZI ME LAHUTË…! Kaq kësaj radhe nga unë, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI Për këto që them e shkruaj mbaj përgjegjësi penale e morale.

 

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]

Qeveria kuislinge e Kosovës në derexhe të vdekjes

Qeveria kuislinge e Kosovës në derexhe të vdekjes

RESHAT-BADALLAJ-ZHURIANI

Qeveria kuislinge e Kosovës në derexhe të vdekjes

 Shkruan: Reshat Badallaj- Zhuriani

Ditët e fundit të kësaj bande mafioze

Qeveria kuislinge e Kosovës të marrë “yrnek ” zgjedhjet në Amerikë, se si për një fjalë goje bëhet hallakamë. Ndërkaq, në Qeveri dhe në Kuvend të Kosovës ka plot kriminelë, udbashë,hajna, kusarë,oligarkë… dhe askush nuk qan trapin. Çka do të ndodhte në Amerikë, po qe se njëri kandidat të kishte këso farë aferash!? Unë publikisht e kam thënë edhe këtë se në Kuvend ka deputet për vrasje të shqiptarëve, i cili është dekoruar nga Serbia. Kam dokument origjinal. Përse deri tani nuk reaguan? Nuk guxojnë se ua përplasi në fytyrë krimin e dekoratës serbe. Le të më hedhin në gjyq në qoftë se është shpifje. Ata edhe pse i kanë bërë ZAP gjykatat dhe kanë instaluar kolerën serbiane titiste dhe të Rrahmanzinjve në Kosovë.Ose:Le të guxojnë të bëjnë një reagim publik. Për këtë kriminel që e solli pansllavisti, Isa Mustafa bashkë me Ismet Beqirin (Medvedevin rus), do të përgjigjen edhe Kadri Veseli dhe Hashimi i Brojës. Kush janë në të vërtetë këta do lexoni në këtë shkrim, për të cilin mbaj përgjegjësi morale dhe penale

Shpeshherë kemi shkruar në gazetën më të madhe dhe më të lexuar në rajon, “KOSOVA SOT”, se kjo Qeveri kuislinge e Kosovës, pameritueshëm erdhi në krye të vendit. Në fakt, kjo bandë mafioze e mbushur me spiunë, kriminelë, hajna, banditë, kusarë, langonj të deridjeshëm dhe udbashë shqipfolës që kanë vrarë e kanë tredhur shqiptarët, nuk erdhën me votën e lirë të popullit, por dolën me anë të pazareve të nëntokës, të kanaleve më mafioze në Ballkan. Dolën me vota të vjedhura dhe të manipuluara. Ndonjë kokëshkretë mund të pyet:A keni fakte? Fakte sa të duash. Menjëherë pasi përfunduan votimet banda e PDK-së, akoma pa u shpallur fituesi zyrtarisht nga shtabi zgjedhor, doli e kakarisi se ne fituam! Në anën tjetër, bandat e tjera; LDK-ja (ish- jugosllavët),AAK-ja, Nisma,Vetëvendosja, në të njëjtën ditë dolën dhe thanë se këto janë vota të vjedhura, të manipuluara, pikërisht nga këta sahanlëpirës gjashtëmujor të ortakut Isa Mustafa. Gjashtë muaj, ditë e natë, kryekapot e bandave të opozitës së tashme, silleshin si prostitutat mos po u del nafaka. Tinëz popullit, prapa shpinës së votuesve, nëpër kanalet e errëta të qorrsokakëve; Ramush Haradinaj, Albin Kurti, Fatmir Limaj dhe ndonjë aty rrotull, takoheshin me derdimenin me bashkëpunëtorin më të ngushtë të kryetradhtarit të kombit, Rrahman Morina, ISA Mustafën. Bishtdredhuri i titizmit,kolerës shqiptare, Isa Mustafa, luante si macja me miun, me kopukët, tamam si kungujt e Banatës, Albinin, Ramushin, Fatmirin dhe me disa tellallë që merrnin pas vetes. Isa Mustafa, që ishte zier safi nëpër kazanët e kuzhinave të Beogradit,me librezë zyrtare të organizatës terroriste që quhej LKJ, që dhomat e UDB-së serbe i kishte bërë si dhomat e tij dhe që shante shqiptarët në çdo tre rreshta, i bëri lolo Ramushin, Albinin e Fatmirin dhe në çdo mbrëmje zgërdhihej duke e kujtuar se si e kaloi ditën me këta cirkus… Isa Mustafa, i dalë nga kopeja e Biligradit, pasi ia futi kunjin mirë e mirë, kryekapot e bandës së opozitës u hallakatën dhe u dalldisën. Dalldisnin përse nuk i pranoi kopili i Titos, Isa Mustafa ortakë për të vjedhur. U harlisen! Harruan atë që putheshin bashkë. Shanin nga shpati. Isa i Rrahmanzinjve tallte trapin me ta. Akoma këta e kanë kunjin e Isës aty ku s´duhet. Ne këtu pa humbur kohë e bëjmë një pyetje shumë të thjeshtë, por, shumë logjike, përpos asaj që dihet botërisht dhe që janë më meritorët që e ndihmuan Isën: Ju e keni njohur këtë tradhtar të kombit, Isa Mustafën, që i ka sjellë vetëm të zeza Kosovës dhe tërë jetën i ka ra kambanave të mortit kundër kombit shqiptar dhe është dekoruar me “znaçka” deri në kërthizë nga serbianët, përse gjashtë muaj u bëtë ortakë me këtë për hajni? Flisni?

Si u formua murtaja e zezë?

Ehu, u bë gjema e madhe për Kosovën! Këtë gjëmë të zezë për Kosovën që luftoi kundër çdo pushtuesi, që u dogj, u vra e u pre nga gjakësorët të Drazh Mihajlit, me hanxhar e sakicë, padrejtësisht u formua QEVERIA KUSLINGE E KOSOVËS. Ortakët e Qeverisë kuislinge, që në fushatën parazgjedhore u shanin në rrënjë e në degë, në farë e në fis, në nënë e në babë deri në gra shtrati, i harruan të gjitha. Botërisht e akuzonin njëra- tjetrën; Ju jini kriminelë, hajdutë, spiunë, tradhtarë, sabotues të luftës… i harruan të gjitha këta langonj që lehnin si zagarët pas hënës,tradhtuan elektoratin, duke thënë punë e madhe… Shih për këtë, u bënë bashkë patjetër për të HUMBUR KRIMIN! Ja zunë bishtin me derë njëra -tjetrës:”Eja të bëhemi bashkë, se ne do të tregojmë se kë e kë e keni vrarë, e ju si keni bashkëpunuar me Beogradin kundër luftës dhe Kosovës…” Banditët i harruan të gjitha vetëm e vetëm për ta goditur në palcë Kosovën duke e vjedhur dhe shitur te të huajt për interesa personale. Në vitin 2011, i shkrova një letër të hapur Hashimit të Burojës, atëherë ishte BASHBAKAN i Kosovës, që i largoi bashkatdhetarët dhe afroi afër vetes udbashët dhe këlyshët serbianë aty rrotull (Google-Reshat Badallaj). Shkelën dhe tradhtuan gjakun e dëshmorëve të Kombit dhe u bashkuan bashkë me spiunë e kriminelë, oligarkë, kusarë e hajna, maskarenj e të pafytyrë. Turp! Hashim Thaçi, tani nga frika e hapsanës dhe për interesa personale të kolltukut vrapon, ulet dhe përkulet para varrezave të gjakësorëve dhe përkulet ku shkruan se kinse janë vrarë nga “terroristë shqiptarë” (thonjëzat janë të miat v.a.) dhe i doli zot edhe kishës se kasapit, Slobodan Milosheviq. Mbaje gojën more edepsëz! Pse qeveria i ka ditët e numëruara dhe është në derexhe të vdekjes!? Tashmë populli e ka kuptuar hilen e kësaj Qeverie kuislinge dhe u ka kthyer shpinën. U ka dalë boja rrenave, mashtrimeve të kësaj garniture gjyveç serbo-shqipfolës dhe më askush nuk e respekton dhe bën hesap as pesë pare. Banda mafioze e Qeverise kuislinge, kusarët dhe oligarkët e kanë kuptuar dhe kanë filluar të trembën. E ka nuhatur mirë bishtdredhuri dhe djali i titizmit Isa Mustafa dhe “presedniku” Hashimi i Brojës, është trap fare. Dhe kanë filluar t´i bëjnë hesapet si do të përfundojë kjo maskaradë e zezë e zeznajës së gatuar Beograd- Prishtinë. Reshat Badallaj- Zhuriani në gazetën më të shitur,më të lexuar në rajon, “KOSOVA SOT”, ka shkruar se kjo bandë mafioze e kanaleve kriminale të nëntokës ka shkruar disa herë se këta nuk trembën nga demonstratat e organizuara nga opozita, sepse i njeh mirë dhe se këta nuk e kanë serbez dhe sert… Po ashtu, në këtë gazetë lidere, shpeshherë kemi shkruar dhe po e përsërisim e ripërsërisim se këta janë të njëjtët vagabondë dhe hajna, fjalën e kam për kryetarët, kryekapot e opozitës, që ne i njohim se para luftës kishin nga një qen dhe kali të zhugaftë dhe jo më shumë dhe si u bënë këta vagabondë të kamur si sheikët e Dubait? Edhe këta janë hajna që vrapojnë si zagarët pas kockave. Mu për këtë kam thënë se ai shqiptar që ka gjak shqiptari, jo për ata shqiptar që e kanë gjakun ujë të mos i besojnë këtyre hajdutëve që në foltore të Kuvendit lehin si zagarët e Stojanit, e pas kamerave pinë kafe! Ju garantoj me kokë se kështu veprojnë prapa kurrizit kjo bandë hajdutësh. Me të madhe çdo ditë faktori ndërkombëtar,ambasadat e huaja…,po i thonë KOSOVA NUK ECËN PËRPARA ME KËTA BANDITË DHE NJERËZ HAJNA DHE KRIM TË ORGANIZUAR…! Sa herë, e sa herë, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI, ka thënë në gazetën me tirazh më të madh në rajon,”KOSOVA SOT”, se politikanët në Kosovë më lehtë të japin gruan e shtratit dhe nuk e lirojnë kolltukun. Dhe a po del kështu si kam thënë. Faktet mbesin! E dëgjuat se si vagabondët, ata që nuk ia deshën të mirën Kosovës se si nuk kanë punësuar asnjë invalid të luftës, asnjë fukara, asnjë ndihmë familjeve të tyre dhe që mbledhin kënaçe ishluftëtarët e lirisë. Këta idiotë nëpërkëmben edhe varrin e patriotit Jashar SALIHUT, QË KËTYRE IA KISHTE MBUSHUR GËRMAZIN ME MILIONA MARKA DHE AS VARRIN NUK IA NDREQËN. NJË SHOK I TIJ QË MBETI ANONIM IA NDREQI VARRIN KËTIJ ATDHETARI TË RRAFSHIT KOMBËTAR. KËTA NUK QAJNË TRAPIN PËR POPULLIN,SKAMNORËT. KËTA DUHËT T´I VARIM NË TREKËNDËSH SI SADAM HYSEININ!

Herët a vonë do të dalin para drejtësisë 

Këtë bandë kriminale e ka kapur frika se herët a vonë do të dalin para drejtësisë, jo para kësaj drejtësie të instaluar serbe, që kjo bandë e Qeverisë kuislinge e ka lëshuar rrjetin si të merimangës. Aty janë këlyshët e Titos e Milosheviqit. Por, do përgjigjen hajnat, kriminelët, para një drejtësie që vërtet betohet në emër të popullit. Këtu ka plot e përplot këlyshë të Rrahmanzinjve. Dhe kështu gjykohen kriminelët dhe antikombëtarët. Sido që të jetë, kësaj bande kriminale të Qeverisë kuislingë po iu afrohen ditët e fundit, po jep shpirt dhe ka rënë në derexhenë e vdekjes! Me fillimin e Gjykatës Speciale do të dalin në shesh hajnat dhe kriminelët e vendit, maskarenjtë, oligarkët dhe kusarët. Këta do të ndahen dhe do të fillojnë me të vjetrën hasmëritë tinëzare kundër kombit. Këta janë të pandreqshëm. Bile, as rrasa e varrit nuk do t’ia drejtojë kurrizin… Pra, Gjykata Speciale patjetër duhet të merret me këta hajna dhe kriminelë e assesi me luftën e USHTRISË ÇLIRIMTARE TË KOSOVËS, QË KA ZHVILLUAR LUFTËN E PASTËR SI LOTI, MË TË PASTËR QË NJEH HISTORIA E NJERËZIMIT. GJYKATA SPECIALE DUHET TË MERRET ME GJAKSORËT DHE KASAPËT SERBO-ÇETNIKË QË SHËTISIN PARA HUNDËVE TË EULEX-it…. Shkrimin po e përfundoj me, RROFTË KOMBI SHQIPTAR! RROFTË USHTRIA ÇLIRIMTARE E KOSOVËS! LAVDI DËSHMORËVE TË KOMBIT! POSHTË TRADHTARËT, KUSARËT, OLIGARKËT, HAJNAT, KRIMINELËT…! Kaq për sot nga unë RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI, Zhur, krahina e Lumës, Republika e Shqipërisë. Për të gjitha që shkruaj dhe them jam i gatshëm në çdo kohë të përgjigjem moralisht dhe penalisht. Natyrisht se nuk përgjigjem para atyre gjyqtarëve dhe prokurorëve të kolerës dhe murtajës së zezë titiste dhe të Rrahmanzinjve.

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]

Maskarenjtë dhe 45 ish-ushtarët e UÇK-së të vetëvrarë!

Maskarenjtë dhe 45 ish-ushtarët e UÇK-së të vetëvrarë!

RESHAT-BADALLAJ-ZHURIANI

Maskarenjtë dhe 45 ish-ushtarët e UÇK-së të vetëvrarë!

Shkruan: RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

Një shekull gjakësorët e Serbosllavisë, me ndihmën e langonjve dhe zagarëve mjerisht shqipfolës, ia kishin zënë frymën shqiptarëve duke i maltretuar, burgosur dhe duke i vrarë e pastaj i humbnin pa shenjë. OZNA, KOS-i dhe me vonë UDB-ja famëkeqe serbosllave kishte zbarkuar në Ballkan më tepër se 2200 spiunë. Mirëpo, spiunët më të rrezikshëm dhe më të tmerrshëm i kishte derdhur në çdo cep të Kosovës nga frika se Kosova do t´i bashkohej nënës Shqipëri.

Kosova ishte shkëputur padrejtësisht Shqipërisë. Në tërë globin vetëm shqiptarët janë copëtuar e prerë me gërshërë hartash në pesë shtete që askund në botë nuk ka kësi rasti. Qeni plak dhe terroristi i pestë botëror sipas ranglistës, Josip Broz Tito, kishte urdhëruar Aleksandër Rankoviqin, ministër i Brendshëm i Jugosllavisë të asaj kohe, njëkohësisht ishte edhe antishqiptari më i rrezikshëm, hapur dhe me pëlqimin i qenit plak dhe kurvarit Tito, kishte lëshuar kosën e vdekjes në kokat shqiptare…

Terroristi antishqiptar, Josip Broz Tito, kishte urdhëruar pushkaxhinjtë serbianë që Kosovën ta mbajnë në syrin vëzhgues dhe lëshon spiunët e UDB-ës në Kosovë, tamam si rrjetin e merimangës dhe ditë e natë rrinin si shpata e Damokleut. Këta qen, zagarë dhe langonj, mjerisht shqipfolës, por, jo me gjak shqiptari derë në derë, dritare në dritare dëgjonin edhe frymëmarrjen e atdhetarëve që me kohë e kishin nisur vallen e lirisë për të shpëtuar nga thonjtë gjakpirës të serbianëve.

 Langonjtë e Serbisë në Kosovë

Kriminelët e Drazh Mihajlit rrinin nëpër zyra, ndërkaq ndërsenin langonjtë shqipfolës për të burgosur, vrarë shqiptarët. Pastaj këta zagarë, spiunë shqipfolës dërgonin haberet për akte të vrasjes dhe bënin dyzen ahengu për vrasje të shqiptarëve. Por, spiunët dhe langonjtë shqipfolës nuk hanin bashkë me ta, edhe pse spiunonin prapëseprapë i përbuznin si një qen, por për vrasje të shqiptarëve ata u shpërbleheshin me nga një asht që më parë kishin gërzhyer padronët e tyre dhe kishte mbetur ndonjë grimë mish aty këtu.

Atdhetarët e devotshëm shqiptarë në të gjitha trojet, edhe pse e dinin sherrin e tyre deri në vdekje nuk e ndalen vallen e lirisë për të liruar nga zgjedha e tyre që mbanin në qafë.

Serbosllavia prodhonte pandërprerë këlysh deri kur u rriteshin dhe pastaj i lironte nga zinxhiri i kopeve të staneve të tyre për t´iu turrur Kosovës dhe të gjithë atyre shqiptarëve atdhedashës për t´i bërë copë e grimë. Serbianët tashmë ishin bindur se nuk kanë nevojë t´i ndërsejnë gjakësorët e tyre, ata ishin siguruar se spiunët, udbashët, tradhtarët dhe langonjtë shqipfolës e kryenin punën me mirë se ta dhe me mrekulli. Më besoni more burra dhe gra të vendit tim, sidomos ju gjeneratat e reja, spiunët për t´i treguar shqiptarëve se janë spiunë, tradhtarë, zagarë dhe langonj antishqiptarë dhe të lidhur ngushtë me gjakësorët të Serbosllavisë, mbanin edhe fotografinë e qenit plak Titos, të varura nëpër dhomat e tyre dhe atë në gozhdën (baskinë) 16-tëshe nga frika se mos po bie në tokë dhe pastaj bëhej hataja.

Këta qen vraponin mëhallë në mëhallë, fshat në fshat për të dënuar “Nacionalizmin, irredentizmin, shovinizmin, separatizmin shqiptar edhe në ato fshatra ku nuk jetonte asnjë shka ose minoritet tjetër. Bënin garë zagarët se cili po leh me sertë kundër shqiptarëve dhe duke e ngritur deri në kupë të qiellit vrastarët dhe xhelatët serbo-çetnik.

 Ploja mbi Drenicë

Nga zullumi i dyfishtë i gjakësorëve serbianë dhe të tradhtarëve të vendit shqiptarëve u preki thika në palcë dhe nuk durohej më dhimbja që kishte prekur mish e asht. Atdhetarët nuk pushonin kurrë kundër pushtuesve dhe langonjve të tyre titist. Filluan për kryengritje të armatosur. Mirëpo, është dashur të gjendej një konak ku ka traditë të kryengritjes. Dhe, njëzëri ishte vendosur DRENICA.

Lindi Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK), e udhëhequr nga familja e SHABAN JASHARIT me konak në Prekaz. Kjo ushtri e Lavdishme udhëhiqej nga burri i kësaj familje kombëtare, ADEM SHABAN JASHARI. Krismave të pushkëve dhe kushtrimit të këtij komandanti, të këtij legjendari, iu përgjigjen burrat dhe burrneshat më të fortë të kombit që nga Kosova dhe viset e tjera shqiptare, por deri te Amerika e largët, me pushkën e hekurt krahut dhe me mjete materiale, ashtu si kishte urdhëruar Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Mjerisht, kjo ushtri dhe kjo kryengritje e armatosur, që kishin vendosur të vdesin për këtë tokë dhe për t´i dalë zot vendit dhe kombit që kishte ardhur në tehun e thikës TË JETË APO TË MOS JETË!

Lidhja Demokratike e Kosovës e dalë nga bishtat e ish-Jugosllavisë titiste e mbushur me plotë udbashë që kishin burgosur e vrarë, duke bërë hata dhe kasaphanë në Kosovë dhe u distancuan nga atdhetarët e dëshmuar të kombit!

Kjo parti e mbushur me derdimenë udhëhiqte një politikë pacifiste, poshtëruese dhe nënçmuese që nuk e njeh historia shqiptare nga 1100 luftëra. Jo vetëm që nuk e ndihmonte, por u rreshtua krah për krah me politikën e Sllobodan Millosheviqit duke e etiketuar si; këta janë njerëz të frustruar, dora e gjatë e Arkanit, Sheshelit, e filanit e fistekut…

Këta ish-jugosllavë që formuan LDK-në këto etiketime i bëri jo vetëm në Kosovë për t´i copëtuar shqiptarët, por i bënin edhe para faktorit ndërkombëtar dhe nëpër ambasada dhe kancelaritë të huaja dhe nuk ndaleshin nga kjo propagandë ogurzezë…

 “KRERËT” E UÇK-së SHKELËN NË GJAKUN E DËSHMORËVE TË KOMBIT DHE U BËNË HAJNAT MË TË FORTË JO VETËM NË BALLKAN, POR NË EVROPË

Zërit të komandantit legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jasharit, për t´i marrë pushkët kundër armikut prej 17 deri në moshën 70-vjeçare dhe të formohen komisione për të ndihmuar me mjete materiale, iu përgjigjen të gjithë pa hezitim, natyrisht jo ata të dalë nga bishtat e titizmit, për të cilën kam shkruar me fakte, faksimile dhe me procesverbale me shkrim të dorës.

Familja e Shaban Jasharit u flijuan të gjithë. U vranë e masakruan i madh e i vogël, burra e gra. Shpëtuan vetëm ata që nuk ndodheshin aty, fatmirësisht të mos shuhej ky konak me farë e me fis. Masakër dhe kasaphanë e paparë që nuk e njeh bota e qytetëruar nga barbarët dhe gjakësorët serbo-çetnikë, që nuk i bënte as Pol Poti.

Thuhet se pushka nuk zgjedh. Plumbi i saj mund të merr këdo, në lule të ballit dhe pas shpine. Lumi ai që vdes për atdhe dhe nuk vdes me kokë në jastëk në kohën e luftës. Natyrisht se plumbi i armikut nuk i mori matrapazët e hoteleve të “ROGNERIT” DHE TË “GRANDIT” që hanin e pinin duke bërë dyzen ahengu bile shumë sosh kemi informacione që me para të popullit kanë bredhur nëpër bordele…

Pasurimi në emër të luftës

Këta maskarenjtë që kanë folur në emër të UÇK-së, përpos që shkelën në gjakun e DËSHMORËVE TË KOMBIT, u pasuruan dhe u bënë miliarderë si sheikët e Dubait, duke uzurpuar prona shtetërore. Siguruan dhe u pasuruan për dhjetë breza më së paku, kam thënë dhe po e përsëris dhe ripërsëris se këta hajna i blenë njerëzve të tyre limuzina pis që të mos shihen, celular me mijëra euro, çizme all të kuqe të bordeleve, pallto me lesh leopardi…

Dhe në anën tjetër gratë dhe fëmijët e dëshmorëve kërkojnë lëmoshë publikisht që të mos i vdesin fëmijët nga uria, kërkonin ndihmë për ilaçe. Si familja e komandant “Telit” LEFTER GOXHAJ, 32 vjeç. Ndërkaq, këta që flasin në emër të UÇK-së bënin pushime në Dubai..

Se vërtet është kështu, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI do t´ia japë disa shembuj për këta qen, zagarë, hajna, banditë, që shkelën dhe tradhtuan gjakun e shokëve të tyre që familjet e tyre i lanë në mjerim dha këta qen, po e përsëris këta qen se si u pasuruan: Dëgjojeni linkun youtube.com/watch?v=lLr9dL3qHOs , pastaj familja e komandant “Telit”, që luftoi në Kosovë e Maqedoni apel për ndihmë, dëgjojeni: youtube.com/watch?v=-S41q4y5d24. Komandant ‘Teli’ tradhtohet dhe shitet te trupat e Njësisë Speciale të Maqedonisë dhe vritet tradhtisht nga një dorë tradhtare shqipfolës…
Varret e Jashar Salihut dhe Xheladin Gashit-Plakut, ndërtohen nga një ushtar i tyre, por, i cili mbeti anonim, por banditët dhe zagarët që flasin në emrin e tyre, nuk kishin kohë, por ishin të zënë me hajni. Këta maskarenj i harruan këta burra të kombit dhe vraponin pas hajnisë si zagarët pas kockave. Maskarenj paskam qenë dhe do vdesin si maskarenjtë, hajna, banditë duke uzurpuar hajnisht prona shtetërore, kazino, pompa benzine, bordello…!!!

PËRSE U VETËVRANË 45 USHTARË TË UÇK-së?

Një letër e shkurtër dhe një krismë arme janë gjërat e fundit që i kanë mbetur në kujtesë nga bashkëshorti i saj, gruas së një ish-ushtari të luftës së fundit në Kosovë.

Pamundësia që t’i siguronte familjes kushte më të mira jetese, pasi kishte mbetur pa punë që para 10 vjetësh, i dha fund jetës në një gjendje të rënduar psikologjike.

 

“Si me prezencën time, ashtu edhe pa të, ti vetë po i rrit fëmijët. Unë moti veç po ju shpenzoj se nuk po ju ndihmoj me asgjë”, i ka përsëritur bashkëshortja e tij fjalët e fundit që ua kishte lënë në letër.

Dikur ushtar i UÇK-së, 47-vjeçari A. H., nga komuna e Pejës, në mars të vitit të kaluar kishte vendosur t’i jepte fund jetës, duke kryer vetëvrasje. Rrugën e tij që pas luftës e ndoqën edhe 44 ish-ushtarë të tjerë.

A thua a do i vret ndërgjegjja e kësaj gruaje, e këtyre familjeve jetime, maskarenjtë që flasin në emër të UÇK-së, që janë bërë milionerë dhe i lënë të vetëvriten ish-ushtarët e luftës. Kanë vjedhur popullin deri në palcë këta qen që deri dje nuk kishin as brekë për të veshur. A e dini ju se këta që thirren komandantë bile disa dezertorë para lufte kanë ecur me çizme gume deri në gjunjë, kanë pasur vetëm një dhi ose një lopë. Kanë shitur karakera, kazuza se nuk e dinin fjalën lëngje. Këta zagarë deri dje kanë fjetur me një dhomë deri në dhjetë persona, nuk kishin dyshek për të shtruar flinin në shpuzë, si i thoshin ata në sunxher…

Heu, 45 ushtarë të UÇK-së bënë vetëvrasje nga fukarallëku! As varre nuk i ndërtuan gjeneralëve Jashar Salihut e Xheladin Gashit-Plakut dhe qentë flasin pa turp për këta kur vjen dita e përkujtimit. Eh, qentë para popullit dhe kamerave televizive, të lyer me akllëk, lehin sertë fjalë miradije për ta…! Mosni, mos lehni sertë se tashmë populli ju njeh se çfarë hajna jeni. Ju ka dalë boja more edepsëz. Do të ikni nga kjo botë me marre të zezë dhe me damkë tradhtie…

Turp i mbuloftë Qeverinë kuislinge, shoqatat e dala nga lufta, kryetarët e partive politike të pozitës e opozitës, që shpeshherë në gazetën me të lexuar në rajon “KOSOVA SOT”, kam shkruar që populli mos t´u besojë këtyre zagarëve dhe langonjve se hanë me një çanak prapa kurrizit të popullit, ndonëse lehin sertë para kamerave televizive kinse për interesa të popullit. Po këta langonj kanë ka tre-katër deri në pesë vende pune.

 

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]

ULENI DORËN SKENDER HYSENI E SHPEND MAXHUNI

ULENI DORËN SKENDER HYSENI E SHPEND MAXHUNI

RESHAT-BADALLAJ-ZHURIANI

ULENI DORËN SKENDER HYSENI E SHPEND MAXHUNI

 

Shkruan:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

Të dielën më 28 gusht 2016, popullata shqiptare gjitheandej ku jeton ka parë pamje të tëmershme të policisë së Republikës Kosovës, kundër popullatës së Mushtishtit të komunes së Therandës. Këti fshati i´a kishin mësyrë gjaksorët nga Serbia, që 17 vjet më parë kishin bërë kasaphanë në këtë fshat,duke prerë e vrarë dhe kishin marrur fëmijë shtalb,me veti edhe shumë sosh të tjerë që i kanë humbur pa shej e pa dok. Kriminelët serbo-çetnik në këtë fshat patriotik ishin nisur me autobus duke menduar se kjo populltë e pafajshme dhe me plagë në shpirt i ka harruar krimet që nuk i njeh bota e qytetruar. Këti kordoni të vdekjes i bente “temena”policia e Republikës së Kosovës të ndersyer nga Skender Hyseni,Ministër i Puneve të Brendshme, i Qeverisë kuislinge e zgjedhur me pazare të nentokës dhe jo me votën e zgjedhur te popullit.Skender Hyseni,dikur ishte perkthyes i Ibrahim Rugovës… Skender Hyseni në koordinim me Shpend Maxhunin,djali i Enver Maxhunit,titistit dhe milicit besnik të Serbisë që kishte rrahur në vitin 1981, shumë shqiptar me pretekstin se ishin sipas keti faqeziu si “Nacionalist,seperatist, irredentist,shovenist”. Shih për këtë, këta dy ishtitist kishin ndersyer edhe NJESINË SPECIALE TAMAN SI NË KOHËN E SLOBODAN MILOSHEVIQIT, PËR TA RRAHUR DHE SHTYPUR QYTETARËT E MUSHTISHTIT. Banorët trima të kësaj treve, me FLAMUJ KOMBËTAR që e kishin mbërdhyer pëllëmbët e Gjergj Kastriotit -Skenderbeut, Ismail Qemalit,Abdyl Frashërit dhe të Adem Shaban Jasharit dhe jo me flamuj që i përngjan kernetes së akullorës, që nuk ka kurfarë historie, i kishin zënë pritë gjaksorëve dhe kasapve që kishin bërë kasaphanë në këtë fshat dhe përreth dhe policisë së Skender Hysenit dhe Shpend Maxhunit.. që bejnë pjesë në Qeverin Kuislinge,kusarësh e hajdutësh, të prirë nga ish titisti,hajni i Diasporës dhe kopili i rrahmanzinjve ,ISA MUSTAFA, që bashkë me këta të dy dhe babain e Shpendit, Enver Zezën shanin shqiptarët në çdo tre rreshta. Faji bie kryekëput në shpinën e Skender Hyseni dhe Shpend Maxhunit, se ndoshta policia kanë qenë të ndersyer nga këta dy ish titist te ish- Serbosllavisë. Por, duhet përkujtuar këtyre dy kopilave të deridjeshem të titizmit se të gjithë ata policë që i ke derguar atje me dajak në krah për të shtypur popullatën e kësaj ane, uniformën që e mbani veshur dhe femijet qe i ushqeni dhe që ushehuni ju vetë e dhashtë i Madhi Zot t´iu mnbetet ne fyt,parat i merrni nga taksapaguesit e popullit! Këtë punë nuk e din keta dy kodosh. Policia e Republikës së Kosovës, është dashur të tregoj aty për aty patriotizëm të vdesh uniformën dhe të solidarizohet me këtë popullatë që ka humbër gjysën e fshatit nga këta kriminelë të Drazh Mihajlit. Nuk po them një,dy,tre,katër… te vdeshin uniformën,sepse kur ndahen tre-katër nga kopeja i hanë ujku,por, te gjithë të lenë uniformën dhe t´ia dergoj në zyrë ketyre edepsezve, ish titistve që ishte dhe eshtë kancer i kombit… Nuk jam habitur fare nga ata qe denuar veprimet e Demostruesve. Përse çka pritej ndryshe nga Qeveria kuislinge e bandave mafioze. E degjova edhe këtë faqe të zezë, se sipas këtyre banditëve duhen të kthehen gjaksorët ne vendet e tyre ku e kanë origjinen!!! Po i them disa fjalë për lexuesit dhe jo për harambashët e Qeverise kuislinge,sepse ku dijnë kodoshet dhe harambashët ç´është historia!? Përse shqiptarët nuk kthehen TE MOLLA E KUQE? A E DINË KËTA BANDITË QË KURSHUMLIA KA QENË PURO SHQIPTARE!? PËRSE NUK LEHIN KËTA LANGONJ KUR NË KOSOVËN LINDORE, NË LUGINË BEHËT TERROR KUNDËR KËSAJ POPULLATE? PËRSE NUK LEHIN KËTA ZAGARË QË SLLAVOJUGORËT NDALOJN EDHE ABETAREN?PERSE…? Skender Hyseni dhe Shpend Maxhuni përse nuk shkoni në pjesen verore të Kosovës, që ju ka dalur dorësh,ku vlon krimi,droga,prostuticioni,kontrabanda…që demtohet me miliarda buxheti i Kosovës? Jo, ju atje nuk shkoni sepse i keni miq, dikur keni henger mish derri,keni pirë “Sliovovicë” duke u zgerdhi e berë dyzen ahengu. Mos e përdorni policinë që ushehet me paratë e këti populli,mos e perdorni policinë mish për top,ore hajvan! Dhe krejt në fund,fare,për t´i mos rënë muhabetit rrotull, ju themi ULNE DORËN SKENDER HYSENI E SHPEND MAXHUNI,SEPSE DORA E POPULLIT DO T´IU NDJEK SI HIJE KUDO QË TË SHKONI. MBAJENI NË MEND! Kaq, kesaj radhe nga unë, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI,dora vet

 

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]

JU TREGON KUSH ESHTE MILICI I SERBISE, NUREDIN IBISHI

reshat badallaj

reshat badallaj

JU TREGON KUSH ESHTE MILICI I SERBISE, NUREDIN IBISHI

Shkruan RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI 

P.S.Faksimilin e dyte nuk po e publikoj te terin,qellimisht.

*Ky ish-argat i Millosheviqit,Nuredin Ibishi,ka deklaruar publikisht se do te votoj me 1 shtator 2016,per t´ia shitur token e Kosoves, “CRNA GORES”. Natyrisht se ka te drejt sepse ka ngrene çorben e kuzhinave te Beogradit dhe nder dej i buron vrullshem gjaku i Car Dushanve.Por, le ta dijn te gjithe ata qe do votojn me doren larte per shitjen e tokes se Kosoves, do te publikohen nje nga nje te zeza e tyre kunder kombit!

*Nuredin Ibishi,per vrasje,maltretime,burgosje dhe gjaku qe eshte derdhur lum rrugeve te Kosoves,u dekurua nga Borisav Joviqi,kryetar i ish Serbosllavise. U dekorua me shume se serbet per kasaphanen ne Kosove.Ne te kunderten le te deklarohet,perse u dekuruar me “znacka” deri ne kerthize nga nipat e Drazh Mihajlit!?

*Ky milic besnik i Slobodan Milosheviqit, Nuredin Ibishi, erdhi ne LDK, ne çerdhen titiste,nga kopili i Titos,hajni i Diaspores dhe krahu i djathte i kryetradhtarit,Rrahman Morina, qe njihej si banda vrastare e rrahmanzinjve, ISA MUSTAFA dhe rrospie mashkulli,kelyshi i tij Ismet Beqiri.

*Edhe njehere, te gjithe ata qe marrin shkrimet e mia me faksimile origjinale le te shkruajn burimin,perndryshe do te perballen me reagim.

*A e dini ju more kopila te Titos,spiune te UDB-es dhe tradhtare qe jeni strehuar neper parti politike, e sidomos ne LDK ish jugosllavet,kam dokumente per te zezat tuaja nga hiri i zezenajes Serbosllavi, qw i mbuloj token e Ballkanit!

NURA2nura


Çuditerisht, mjetet e shkruara dhe elektronike heshtin.Heshtin sepse paguan nga bandat,oligarket dhe kusaret. Ata lehin per oligarket se per ate pune paguen. A thua e kanë lepurin në bark!?.Thanë se Nuredin Ibishi eshtë eksperti me i mire qe ka Kosova qe aspak nuk eshte e vertete,ne fakte ky ish milic i Slobodan Milosheviqit e njeh mire zejen e dajakut dhe pushkagjinjve  te Drazh Mihajlit. Ahere, benu njehere burre dhe ngre padi penale,neqoftese nuk eshtë keshtu si shkruaj. Adresa ime eshte ne fund te shkrimit. Po nuk ta mban dhe nuk ben as gek e as mek,se te perplasen ne fytyre faktet bile edhe me foto shterngim duarsh me tradhtaret qe te dhane bakshishin e kasapit Borisav Joviqi, qe asnje shqiptare nuk morri kaq dekorate te larte. Me fal,shqipfoles,jo shqiptar.Nuredin Ibishi,Mirolub Tanaskoviq,Jelica Milaqiq,Milutin Vukoviq,Svetozar Bajraktareviq, Zoran Koraq,Simon Vuqeniq… Dekorohen nga Borisav Joviqi,per vrasjet,burgosjet e maltretimet e mijerave shqiptareve te pafajshem…


Ah,Beogradi per të berë ZAP “Nacionalistet,seperatistet,irredentistet shqiptar”, ne krye te gjaksorve vuri çaushet qe ishin denbabaden argatet e betuar dhe me te besueshem te tyre.Bile ne Kosove, shperndau 720 spiune nga 2200 ne Ballkan, e te mos flasim se sa langonj titist.Ky njeri e ka vendin ne burg,por, eshte njesoj kur gjeti vendin te kuislinget. Nuk e morri kush ne parti shkoi te ish-jugosllavet qe quhet LDK. Për vrasjen e shqiptareve dhe vdekjen e Kushtetutes se Kosoves,Nuredin Ibishi,bashkë me nje grup gjaksores çetnik te Drazh Mihajlit,dekorohet me Urdherin per Trimeri (Urdheri me i lartë),nga kryetari i Jugosllavisë se asaj kohe, Borisav Joviqi. Por, Nuredin Ibishi,eshtë me meritori se serbet kunder shqiptareve. Çolovoq Radivoje,krimineli i hordhive cetnike, ne Prishtine, e puth Nuredinin… Ti mendon se populli harron. Jo,kurren e kurres! Jo vetem ti,por te gjithe ata spiune dhe tradhtare te kombit qe jeni strehuar ne çerdhen titiste-LDK, ne te ardhmen do te perballeni me te gjitha spiunlleqet qe keni bere kunder kombit. Do te zbardhen faqet e historise…

Eh,more popull ju nuk e dini perse keta ish-titista dhe harambash te Serbosllavise,perse thone per Ibrahim Rugoven,eshte President historik.Jo,jo, ju nuk e dini! Keni pare e degjuar nje shqiptar qe ka gjak shqiptari qe thote per Ibrahim Rugoven ishte president historik. JO,JU NUK KENI PARE! Kete e thone ata shqipfoles qe u buron gjaku i vojvodeve dhe se shpejti do te lexoni se kush kishin qene disa kalemxhi qe thone presidenti historik. Jo vetem qe kishin qene me te zi se shkijet,por, keta more burra e gra serbianeve ia kishin dhene edhe gruan e shtratit. JO,JU N UK E DINI SE KUSH THOTE E PERSE THONE PRESIDENTI HISTORIK!JO,JU NUK E DINI PO E RIPERSERISE NUK E DINI DHE NUK E DINI!VETEM ATA E DIJN DHE DO TA MESONI SE SHPEJTI…


 Të me falin shokët (dhe shoqet domosdo!) që po e nisi me të tilla fjalë shkrimin. Shpeshherë Beogradi ka ndersyer kunder meje zagaret. Dhe i kam çuar fjalë që ti lidh qentë që i ka leshuar rrugeve kunder meje që të më kafshojn hajnisht. Fjala eshtë qe kam shkruar me fakte kunder bashkepunetoreve te tyre. Shkrimet ishin ne TOP LISTAT e shumë Portaleve serioze…Shih per ketë, shumë langoj me kercnuan ne adresen time qe te terhjek shkrimin dhe te kerkoje falje. Lehen qente e Tahirit! Nuk e bera dhe nuk do ta beje kurren e kurres.More burra! Po a i kerkohet falje qeneve te Beogradit? E kam vurë “kokën në torbë” dhe pushka top ju befte! Po a i kerkohet falje klyshit te Arkanit, Haxhi Latif KUÇIT,qe u dhunuan femijte e keti ashkaliu nga ky qen Haxhi Kuci, qe shetiti Arkanin neper istikame te UCK-es dhe pese gjaksoret e Drazh Mihajli. Nuk kthehet ne Kosove eshte nen kujdesjen e ambasades serbe ne Paris.Ketyre diteve Serbia pranoi hapur per kete klysh te Arkanit,Haxhi Kucin,kerko google nga RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI,per kete bir çingene!!! Atdhetaret janë perleshur me gjaksoret dhe spiunet te mos ua linin KOSOVEN të huajve. Gjaksoret dhe spiunet kanë lenë gjurmë vuajtjesh…Dostojevski i keshillonte njerzit qe janë nisur ne rrugë, te mos gjuajnë me gur çdo qen qe leh ne ta se vonohen.Serbosllavija me teper se nje shekull ua kishte zenë frymen shqiptareve.


Shqiptaret kerkonin te merrnin frymë lirisht nga barbaret dhe pushtuesit.


Me kohe e kishin nisur vallen e lirisë edhe pse ishte e veshtirë rruga deri ketu. Sakaq qe iú kercnoheshin:vrasjet,burgosjet,internimet ne dheun e huaj; ne Turqi, Evropen Perendimore, ne vendet Arabe,ne Ukrainë,Azi deri pertej Oqeaneve. Motivi i ketyre shtegtimeve dhe degedisjeve ishte shtytur nga zullumi i panderprere i gjakatareve. Mjerisht shumë sosh humben pa shej e pa nishan. Me te eger ne kete drejtim ishin sllavojugoret. Hatanë dhe kasaphanen e benë serbianet qe nga koha e Krajlit, Dragutin- Drazh Mihajlit,Rankoviqit,Titos e deri te Milosheviqi, nga gjaku i vojvodeve dhe zhupaneve…Me shtatë mars 1937, Vasa Çubriloviqi, pepiloi elaboratin per shpernguljen e shqiptareve ka syte-kembet. Turqia u doli krah Serbise. Te gjitha planet qe asnje plisbardhe te mos jetoj ne Kosove u beheshin ne Akademine Serbe ne rrugen “Francuska numer 7″Ortodakset grekoman nxorren me briskun dhe lugë te dryshkur sy shqiptaresh dhe i derguan ne shportë Gjin Bua Shpatesh.Po ne Çameri shkoi gjaku lum Zaveri, ky tradhtar me andaret tjere e bene ketë masaker…Te pamshershem ishin edhe Dergutet e Osmanet. Duke vrarë e prerë shqiptaret me hanxhar e bajoneta. Prenë koka femijesh ne gji nëne dhe ngulen ne hugardhi dhunuan si qen te terbuar gra e vajza shqiptare…Perse e shkrova ketë dhe i rash shkrimit rrotull?Sepse asnje lufte, asne krim, asnje kasaphanë nuk eshtë berë pa argatin e tyre. Ky soj tradhtaresh i vranë burrat me te fortë te kombit duke i ra sakicë (sepatë) prapa kurrizit. Ehu, mo Zot me keq!Po ju rrefej diçka: Ne Beograd, ambasadori amerikan z.U.Zimerman, e pyet nje zonjë akademike serbe:Çka mendoni ju per shqiptaret? Te gjithe mbeshteti per muri dhe pushkatoni! Merreni me mend kur thote nje zonje akademike keshtu,po te tjeret cka mendojne?Serbia nga kopet e tyre leshoi 2200 spiunet me te rrezikshem. Vetem ne Kosove zbarkuan 720 sosh.Per ti bere zap shqiptaret UDB-a serbe angazhoi edhe spiunet dhe tradhtaret denbabaden te tyre. Ky soj zagaresh degjonin edhe frymarrjen e adhetareve dhe pastaj raportonin te shefat e tyre. Ne polici i vuri njerzit me te pashpirt,çaushet teper te besueshem dhe keta i kishin duarte e lira te vrisnin…


Ne vjeshten e vitit 1988, plasi protesta ne te gjithe Kosoven,pastaj ngulfatja ne minieren “TREPÇA”me e pergjakshme e marsit 1989.Kjo Demonstrate u shtyp dhuneshem, duke vrare e sakatosur mijera shqiptare. Eskadonit te vdekjes, mjerisht u prinin tradhtaret shqipfoles, qe nder dej kishin gjakun e perzier me serbianet. Dhe me pas, pasi u derdh gjaku lum nga keta gjaksor,u turren çetniket si llave ujqish per te dekuruar kasapet me lloj-lloj meritash. Shih per kete, lere qe asnje idiot i idiotave nuk e refuzuan,por ecnin me fedellek si shqiptar te ndershem dhe medaljen e futen ne ramin e xhamit dhe e ngulen ne mur ne baskinë(gozhden) 16-teshe! Dhe pastaj idiotet bene gosti me def e me violin duke ngitur dolli per gjakun e derdhur te bijeve te shqipes…Ç´ndodhi para tri ditesh? U be nami.”Mali i Madh,polli nje mi”. Ne Lidhjen Demokratike te Kosoves,aderoi njeriu qe u dekorua nga Beogradi, per shtypjen me dhune te “nacionalizmit,seperatizmit…shqiptar”.Ehu,ç´komedi!! U tha e çka nuk u tha. Fjale miradie ne kupë te qiellit. Por, tinzaret menduan se populli yne eshtë hajvan e nuk kupton. Jo,jo! -Kosova akoma ka burra qe kane gjakun e Arberit nder dej.Do t# i them une, te zezat e keti. Dhe neqoftese nuk eshte keshtu. Le te qelloj i pari ai qe nuk ka asnje te metë.-?!


 


Është berë modë në Kosovë fluturimi i anetareve te partive politike ne partite tjera. Gjergj Kastrioti- Skenderbeu,heroi yne kombetar, ne kohen e tij thoshte:”Ata qe i ndrrojn fiset kur t´iu teket,janë si ata grate qe ulen ne prehrin e çdo kujt…” Nderkaq,  ne diten e sotme, keta janë bere taman si kurvat e sokaqeve, se kush po i thirre. Posa ta nderrojne preherin e burrave rroçkoman, i marrin tellallet e partive politike, i mbeshtetin per muri si nuse te teleisura,ftojn gazetaret dhe ja nisin kenges:Oj Hava,oj Hava,as me ne e as me ta”Por dallimi e ketyre kopilave dhe kopilicave nga ata grate qe i ndrrojn burrat eshtë: Atyre grave te rendomta, kur e ndrrojn burrin, nuk iu qesh Nuri,nderkaq, ketyre nuri i qesh taman si femrat e perdala…Shih per ketë, dite me parë, tellalli i Lidhjes Demokratoke te Kosoves, e dalur nga bishtat e Lidhjes Komuniste serbe, qe edhe sot, me 2014, kjo Parti nuk eshtë ç’regjistruar nga Beogradi, Ismet Beqiri, morri Nuredin Ibishin, e mbeshteti per muri.


 


Te teleisur e te pispillosur ishin te dy kopilat me kollare dhe ja se çka thanë:Nuredin Ibishi, ekspert i sigurisë, deri tani i angazhuar në shoqërinë civile, prej sot është bërë anëtari më i ri i Lidhjes Demokratike të Kosovës.Drejtues të LDK-së në prezantimin e aderimit të tij, thanë se në LDK po aderon një njeri që ka dhënë shumë për Kosovën, si në luftë, pas lufte dhe tani do të jap edhe për ndërtimin dhe integrimin e shtetit.Sekretari i Përgjithshëm i LDK-së Ismet Beqiri tha se Ibishi është një profesionist dhe ekspert ndër me të mirët që ka Kosova në lëmin e sigurisë.E, Nuredin Ibishi tha se zgjodhi Lidhjen Demokratike të Kosovës, pa kushte dhe pa premtime, por vetëm pse ka parë mundësinë që ai t’i realizoj idetë, projektet dhe shprehjen e lirë, por nuk mohoj se nëse partia ia jep ndonjë postë ai është i gatshëm ta pranoi.Pa fije turpi Ismet Beqiri,tellalli i LDK-es, u hedhe pluhur syve shqiptareve. Pa fije turpi ky kopil ofendon shumë rendë shqiptaret,duke menduar se populli eshtë i marrë, ha sanë si bagetia dhe ne kopilat e Titos, kemi pervoje nga Serbia dhe i shesim dushkun per gogla…Jo, ore kokeshkretë se Kosova akoma ka burra qe e thonë te verteten…Ismet Beqiri, thonë se je i martuar,je baba e femijeve,po perse nuk te erdhi turp te genjen shqiptaret more i mjerë, more tinzar…Keni kerkuar edhe Gjykaten speciale qe te zbuloj krimet. Te thash pergjigjen me fakte,me shkrim e me vulë. Te tregova,se Dick Marty,me prejardhje te hershme serbe, eshte Dik Martinoviqi…Keni per te ra pishman sa toka e qielli! Se Rusia  me Konstantin Kosaqev dhe Serbia me materiale sekrete te UDB-es, te montuara, krejt me qellim qe te fus ne gjakmarrje popullin dhe ta beje lemsh Kosoven.


Pergjgjesia do bie mbi LDK-ën dhe kopilat e Titos…Ky shkrim nuk kuptohet pa klikuar ne google dhe kerkuar shkrimin tim me titull:Po ju çoje fjalë kopilave te Titos…Keni me ra pishman edhe per ate ushtarakun ish Jugosllave,kur nga fronti i luftes,bisedonte mbi gjaksoret serb:”Zdravo Raxho…” dhe u vranë shqiptaret ne pritë si qen. Ju thash se ky akoma e ka motren te martuar per nje kriminel gjakatar ne Nish. Motra e tij, eshtë N…Do te vi koha qe juve ka per t´iu dalur dardhe me bishte dhe do t´ia trazon eshtrat nga varri i keti “Deshmori”:..Ç´pandehni ju more zuzarë se populli nuk i di keta gjera qe tradhtuat kombin hajnisht si hijenat serbe.


Dale,dale, se shume gjera kanë per te dalur dhe ju do te shenohuni ne listen e kronologjise te tradhtareve te kombit qe nuk do te harrohet sa te jetë toka e qielli…Ju, keni aq mekate dhe tradhti  kunder kombit, që edhe rrasa e varrit nuk do t´ia drejtoj KURRIZIN E SHPINES!!!Ja faktet, se kush ishte Nuredin Ibishi? Thua se ka fuqi te madhe. Te ngre padi penale kunder meje…


 


Dhe krejt ne fund, kam disa pyetje per Nuredin Ibishin dhe Ismet Beqirin, tellallet dhe kopilat e Titos:A jeni ju ne foto duke pranuar medaljen Urdheri per Trimeri nga ÇETNIKET?A e keni kthyer kete Medalje tradhtie per vrasjen e shqiptareve?Ose:Perse ja thane kete Medalje shume te lartë serbianet e Drazh Mihajlit? Po gabon e thua se nuk jane te Drazhes,po te Joviqit!


A i keni kerkuar falje popullit per vrasjet?Sepse valle cilin e kishte qarë nena? Te birin? Te vellanë? Te nipin?


A keni kerkuar falje qe kemi ikur nga ju,duke futur lemeri ne popull? Iknim nga ju,po ke te ndiqnim Naten? Zgurret…?Te keshilloje shume qe te lexoni me vemendje kete faksimil disa here dhe nga mallngjimi shiko fotografine me llupen, sepse se di sa te punojn te pamurit…


Kete shkrim e jap me faksimil pa asnje ndryshim.Po sido qe te jete, adresa ime eshte: Reshat BADALLAJ, Zhur,krahina e Lumes, Republika e Shiperise, ne hyrje te Zhurit, ne qender, kthen ne te majte, lagja Badallaj, konaku i Late Nures, qe i erdhi ne ndihme DEMË AHMETIT te ju ne kulle,ku u rrethua nga harambashet serbiane, njembjedhe anetare nen uniforme e komande te UÇK-es, pas komandantit legjendar, Adem Jashari,jo pas tradhtarit dhe drogirashit, burrit te Gordanes, Tahirit. Pyete komandant “REMIN”, apo ndoshta e njihni edhe ju, ushtarin qe luftoi krahperkrah te ju me pseudenimin “ZHURI”- Jetmir Badallaj, djali i xhait. Kur na vdiç Tefidja e motra,ushtare e UÇK-es, na erdhi komandant “REMI” per ngushllime…Kesaj radhe kaq nga une, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI  

 

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]

KUSH DHA URDHËR PËR TA NDJEKUR DHE VRARË SHKRIMTARIN,SYLEJMAN KRASNIQI?

KUSH DHA URDHËR PËR TA NDJEKUR DHE VRARË SHKRIMTARIN,SYLEJMAN KRASNIQI?

RESHAT-BADALLAJ-ZHURIANI

*Dokument origjinal i asaj kohe, të pazbuluar deri me tani,zbulon Reshat Badallaj-Zhuriani

Shkruan:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

Qarqet shoveniste serbo-çetnike kishin lëshuar gjahun e shtrigave kundër atdhetarëve të shquar shqiptarë. Nga frika Serbosllavia në Ballkan zbarkon 2200 spiunë,nderkaq, në Kosovë 720 spiunë dhe langonjt hundënuhatës që dëgjonin edhe frymarrjen e atdhetarëve që me kohë e kishin nisur vallën e çlirimit kundër bandave titisto-rankoviqistë dhe tradhtarëve shqipfolës. Banditët serbomdhenj të udhëhequr nga qeni plak Josip Broz Tito dhe shqiptarurrejtësi dhe kasapi i kombit tonë Aleksandër Rankoviqi, Ministër i Punëve të Brendshme të Jugosllavisë, me falni të Serbosllavisë të asaj kohe,kishte dhënë urdhër:”Të lëshohet kosa e vdekjes në kokat shqiptare”, dhe pa pushuar i binin kambanave të mortit kundër Kosovës dhe kombit tone në përgjithësi. Këtë e zbatonte mjekroshi,popi Serafin, në Kosovë, me konak në Prizren dhe thoshte se :”Shqiptarët janë gjarpër i zi dhe duhet goditur në kokë…”. Ju që jeni të ri në moshë, ju vë ne dijeni se mjerisht disa shqipfolës,spiunë e tradhtarë,përpos që mbanin fotografin e kurvarit Josip Broz Tito, me origjinë rus dhe jo kroat, të paktën keshtu thotë FBI, ishin në të gatshem dhe ne gjendje edhe gruan e shtratit me ja dhënë këti satrapi dhe ishin luftetaret me të medhenj dhe ishin betuar se do e ruaj porosinë e qenit plak Titos:”Te ruajm vëlazërim-bashkimin më sërbët si drita e syve”. Uhu, po ja shave Titon të vritshin e te pritëshin ky soj e sojsez. Kur bëhëj ndonjë hata,katrahurë dhe kasaphanë kundër shqiptarëve, përpos serbianve,langonjt dhe zagarët shqipfolës benin DYZEN AHENGU ME HARMONIKË E ME LAHUTË NË PËRKRAHJE TË SERBO-ÇETNIKËVE E KUNDËR:”NACIONALIZMIT, SEPERATIZMIT,SHOVENIZMIT, IRREDENTIZMIT SHQIPTARË”. Kështu që, KOS-i,OZNA dhe UDB-ja, vënë në nishan atdhetarët shqiptarë për të maltretuar,burgosur,vrarë dhe më pas trupin e pa jetë me humbur pa shej e pa dok. Shtriga Serbosllavi permes këtyre organizatave terroriste kishte angazhuar edhe organizatën famekeqe:”CRNA RUKA-DORA E ZEZË” dhe quhej edhe “UJIDINJENJE ILI SMRT-BASHKIM OSE VDKJE”,te Dragutin Dragojeviqit-Apis, kishte veshur kriminelet me veshje kombetare shqiptare,tirqi e koperan,bile me plis të bardhë në kokë për të mos hetuar… Pasardhësit e këti krimineli Dragutin Dragojeviq, në UDB-en serbe, në Prizren, angazhon kriminelet te pashpirt:Drago Dragoviq dhe Stanko Cucuroviq, që të merren me ndjekjet dhe vrasjet e shqiptarëve ne heshtje. Arkitekti i te gjitha vrasjeve ishte Gojko Popoviqi i vendosur ne kufirin e dikurshem ne Vërmicë, ku ishte ndertuar aty pranë hoteli rrëzë Pashtikut plak Qarqet shoveniste serbo-çetnike kishin lëshuar gjahun e shtrigave kundër atdhetarëve të shquar shqiptarë. Nga frika Serbosllavia në Ballkan zbarkon 2200 spiunë,nderkaq, në Kosovë 720 spiunë dhe langonjt hundënuhatës që dëgjonin edhe frymarrjen e atdhetarëve që me kohë e kishin nisur vallën e çlirimit kundër bandave titisto-rankoviqistë dhe tradhtarëve shqipfolës. Banditët serbomdhenj të udhëhequr nga qeni plak Josip Broz Tito dhe shqiptarurrejtësi dhe kasapi i kombit tonë Aleksandër Rankoviqi, Ministër i Punëve të Brendshme të Jugosllavisë, me falni të Serbosllavisë të asaj kohe,kishte dhënë urdhër:”Që asnjë shqiptarë të mos lihet i gjallë mbi tokë”, dhe pa pushuar i binin kambanave të mortit kundër Kosovës dhe kombit tone në përgjithësi. Këtë e zbatonte mjekroshi,popi Serafin, në Kosovë, me konak në Prizren dhe thoshte se :”Shqiptarët janë gjarpër i zi dhe duhet goditur në kokë…”. Ju që jeni të ri në moshë, ju vë ne dijeni se mjerisht disa shqipfolës,spiunë e tradhtarë,përpos që mbanin fotografin e kurvarit Josip Broz Tito, me origjinë rus dhe jo kroat, të paktën keshtu thotë FBI, ishin në të gatshem dhe ne gjendje edhe gruan e shtratit me ja dhënë këti satrapi dhe ishin luftetaret me të medhenj, të betuar se do e ruajn porosinë e qenit plak Titos:”Te ruajm vëlazërim-bashkimin më sërbët si drita e syve”. Uhu, po ja shave Titon të vritshin e te pritëshin ky soj e sojsez. Kur bëhëj ndonjë hata,katrahurë dhe kasaphanë kundër shqiptarëve, përpos serbianve,langonjt dhe zagarët shqipfolës benin DYZEN AHENGU ME HARMONIKË E ME LAHUTË NË PËRKRAHJE TË SERBO-ÇETNIKËVE E KUNDËR:”NACIONALIZMIT, SEPERATIZMIT,SHOVENIZMIT, IRREDENTIZMIT SHQIPTARË”. Kështu që, KOS-i,OZNA dhe UDB-ja, vënë në nishan atdhetarët shqiptarë për të maltretuar,burgosur,vrarë dhe më pas trupin e pa jetë me humbur pa shej e pa dok. Shtriga Serbosllavi permes këtyre organizatave terroriste kishte angazhuar edhe organizatën famekeqe:”CRNA RUKA-DORA E ZEZË” dhe quhej edhe “UJIDINJENJE ILI SMRT-BASHKIM OSE VDKJE”,te Dragutin Dragojeviqit-Apis, kishte veshur kriminelet me veshje kombetare shqiptare,tirqi e koperan,bile me plis të bardhë në kokë për të mos hetuar… Pasardhësit e këti krimineli Dragutin Dragojeviq, në UDB-en serbe, në Prizren, angazhon kriminelet te pashpirt:Drago Dragoviq dhe Stanko Cucuroviq, që të merren me ndjekjet dhe vrasjet e shqiptarëve ne heshtje. Arkitekti i te gjitha vrasjeve ishte Gojko Popoviqi i vendosur ne kufirin e dikurshem ne Vërmicë, ku ishte ndertuar aty pranë hoteli rrëzë Pashtikut plak, ku buronte uji akull në pikë të verës. Gojko Popoviqi që kishte urdhëruar vrasjet e shqiptarve dhe humbjen e trupave të pashpirt, hedhjen në lumin Drini i Bardhë,por, te lidhur për drunj që kufoma të mos notoj në Shqipëri se do të hetohet. Krimineli tinzar dhe i pashpirt,Gojko Popoviq, si më të besueshem për ndjekje,maltretime,vrasje në prite,në mulli, kishte zgjedhur kriminelet më gjaksor,ndërkaq, si langonj dhe zagarë më të besuar serb;Ali Islamin, Dalipin e Brahimit,Azem Azemin i lindur më 1920, i nënës Fatime, që vepronin sipas planit “BISTRICA”. Në këtë plan vepronte edhe Mehmet Maliqi,njeri nder gjaksorët dhe me tradhtarët ndër shqiptar,përndryshe është babai i Shkelzen Maliqit, që në vitin 1981,nga Beogradi, denonte Demonstratat e vitit 1981, qe shperthyen në Kosove dhe tronditën themelet e Jugosllavisë të asaj kohe. Ky plan me këta langonj ka futur edhe trimin Hasan Alia, që njihej si Hasan Remniku, për të cilin autori i ketyre rreshtave ka shkruar dhe do të shkruajm sipas vakteve që kemi për të zbardhur faqet e historisë. Kesaj here po japim dokumentin zyrtar te zbuluar vetëm nga RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI, se si banditët,spiunët dhe zagarët e pushkagjinjve serbo-çetnik,mjerisht shqipfolës,kanë kapur shqiptarët me urdhëra te kriminelve Drago Dragoviq dhe Stanko Cucuroviq dhe kurrë nuk është ditur fati i tyre me. I kanë humbur pa shej e pa dok dhe as vend varri nuk kanë… Azem Azem Kurtaj,langua serboçetnik,deri në ditën kur e kanë plasur në varr, kishte marrur për siper për te ndjekur dhe për të vrar në pritë patriotin e shquar,shkrimtarin Sylejman Krasniqin. Patrioti i kombit tonë,Sylejman Krasniqi, ishte me i sjkathet se zagarët,langonjt dhe qentë e gjaksorve të gjakut të Drazh Mihajlit dhe ik me mundim të madh në Shqipëri. Langonjt kishin mbetur me gishtin në gojë dhe kishin lehur kot pas henës dhe hijës së tij… Kësaj radhe po e lëmë me kaq, nga unë,RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI, që ka zbuluar për herë të parë dokumentin zyrtar,për këta zagarë,langnj të gjaksorve serbian, kundër shqiptarve…

azemi

 

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]

KOSOVË,KUISLINGËT I KANË MPREH SAKICAT MË TË RA TRADHTISHT PRAPA KURRIZIT!

KOSOVË,KUISLINGËT I KANË MPREH SAKICAT MË TË RA TRADHTISHT PRAPA KURRIZIT!

RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

Shkruan:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

Banda dhe banditët e Qeverisë kuislinge e dalur nga kanalet e nentokës dhe kurrë me votën e lirë të popullit liridashës të Kosovës martire, i kanë lëshuar në gjah langonjt,zagarët dhe kusarët, për t´i zënë pritë Kosovës dhe për t´i ra sakicë prapa kurrizit për t´ia shkëputur gjymtyrët dhe dhënë me çdo kusht “Crna Gorës”. Toptanët nuk janë duke lënë gur e dru për të lëvizur për t´i mbledhur votat në dem te vendit vetëm e vetëm për interesa të tyre personale. Ky soj sojzës i këzaj zezënaje janë mbledhur si në zi dhe po i bien kambanave te mortit kundër tokës së Kosovës që është mbrojtur dhe larë me gjak kundër çdo pushtuesi dhe këtë tokë kuislingët po ia pergatisin me ia fal një shteteti të huaj si të ishte malli i babës. Mirëpo, këta banditë,spiunë, tradhtarë, kriminelë harrojnë se shqiptaria i ka djemtë gjallë. Në gazetën më të lexuar në rajon, “KOSOVA SOT”, shpeshherë kam shkruar se vendi nuk ka me parë kurrë ditë të bardha deri sa në krye të vendit janë titistët,udbashët dhe këlyshet e Milosheviqit e Rrrahmanzinve. Merreni me mend, se në krye te shtetitt është Isa Mustafa,titisti,krahu i djathte i rrahmanzinve,Millosheviqit dhe hajni i Diasporës, që vodhi kafshatën e gojës dhe djersën e mërgimtarëve dhe u pasurua për dhjetë-njëzetë breza dhe bandës mafioze e mbushur me plot kriminelë. JO!Kosova deomos duhet shpetuar nga thonjte e kësaj kopeje kusarësh që iu kanë versulur vendit për të bërë copë-copë. Banditët të dalur nga stanët e deridjeshëm të Serbosllavisë, më 1 shtator 2016, në emrin e tradhtisë po ia pergatititi vendit çefinin dhe tabutin për të varrosur vendin. Ehu, Zoti ju vraftë e qen bir qeni. Po Kosova nuk është mall i juaj për t´ia falur të huajve! Këtë tokë na la ZOTI HISE ORE ZAGARË TË PUSHTUESIT.Dora e mallkimit dhe tradhtisë do ju ndjek pas kudo që të shkoni, për tradhtinë që ia keni berë vendit. Do të hyni në kronologjinë e historisë shqipare si tradhtarë të kombit, ndërkaq, rapsodët do t´ia kendojn këngën e tradhtisë më lahutë. Një gjë ju garantoj se ata deputet që janë të zgjedhur me votën e lirë të popullit, nuk do e votojn tradhtinë, kurse ata deputet që jane me vota te vjedhura,te blera hajnisht e tinzisht do ia bejnë “amin” për të varrosur gjymtyret e tokës së arbërit. Harrojn kuislingët se këtë borxh në rezën e portës së tyre le ta varin se do i mbesin borxh Shqipërisë Etnike sa të është toka e qielli. Brezat e ardhshem do i mallkojnë për jetë të jetëve këtë qeveri kuislinge edhe për një gjë. Perse nuk u mbajt referendum për te pyetur populli…? KUJ I BESOJ UNË? Po e ripërserisë, në gazetën e pakonkurrencë në vend,”KOSOVA SOT”, shpeshherë kam shkruar se nuk dihet besuar kësaj Qeverie kuislinge që që nga dita e parë janë vurë duke ia berë argatin djallit,por nuk duhet besura as krerve të opozitës dhe kapove të partive politike,sepse ju garantoj me kokë se janë të njejtit banditë,kusar, hajna,idiotë pa kurfarë dallimi nga këta. Nejse, si hajni Isa Mustafa nuk ia gje shoqin as në Ballkan e as në Evropë,ky është i lindur nga barku i nënës bishtdredhur dhe me kërthizë jashtë. Por, këta te opozitës e kanë vetem për vota dhe që nuk marrin pjesë në hajni. Janë hajna të fortë. Ta zëmë:neqoftëse nuk është kështu le të ngrenë padi penale kundër meje ose le te reagojn dhe t´ia numrojm njënganjë dhe t´i zbardhim faqet e historisë. Po a e dini ju more burra e gra te vendit tim, se disa i njoh personalisht dhe ja di pragun. Po a e dini ju se nuk kanë patur,sofrabezë për të shtruar nen sofër për t´i mbuluar këmbët nga troshat, a e dini ju more miq, se vetem nje kali të bardhe e kanë patur para luftës, po a e dini ju more miq, se nga fukaralleku,vellon-duvakun e nusës e kanë marrur në kojshi dhe nesër ia kanë kthyer prap. Po e dini ju more burra e gra te vendit tim se para luftës kanë shitur lengje dhe ata i thonin karakera,kazuza dhe ka u bënë pas luftës miliarderë si sheikët e Dubait.Po a e dini ju more miq, se kur ishin azilantë ishin dembela dhe i quanin rrugaç dhe dembela te Stambollit, a dini ju more miq, se kanë vrapuar pas grave si zagarët pas kockave… Ose: krejt thjeshte e kollaj.Secili fshat, qytet, i njeh dhe i di se ç´kishin këta banditë para luftës dhe pas luftës. Pra ju garantoj me kokë që të mos i besoni edhe ketyre banditëve të opozites,. Po na jemi dëshmitarë të kohës së banditët dhe hajnat e opozitës Isa Mustafën e kanë vurë ne krye të qeverise. Po na nuk jemi të varfur në tru që të mos i kemi parë banditët dhe hajnat e opozitës se si silleshin vërdallë pas titistit dhe hajnit Isa Mustafa. Meritë e ketyre banditëve është se si silleshin me Isa Mustafën si kurvat që presin te semafori për hamshor Kongo.Eh, ju nuk e dini ku e kam fjalën hamshor Kongo vetem këta e din se e kanë provuar. Në fund, të fundit, keta e thonë edhe sot publikisht nuk ka viaj te kuqe me askë për të bashkëpunuar ama në HAJNI JO PËR TË MIRËN E VENDIT.Turp për këta qen. Ne nga Zhuri i themi për te larguar qentë keshtu:qyp,qyp… Dhe krejt ne fund fare, unë,Reshat Badallaj-Zhuriani, nuk i besoj as Qeverise kuislinge,por as kuislingve në opozitë që nuk kanë dallim fare që veprojn ngi e mos keput. Unë i besoj banorëve dhe pleqve qindvjeçar te asaj ane, që kanë kullotur bagëtinë, kanë degjuar zërin foshnjarak te femijve që kanë lindur ne këto bjeshkë ku lisat nuk e pyesin askë se sa i lëshojnë rrenjet thellë dhe janë shoqëruar me krisma pushkësh. I besoj këtyre pleqve qindvjeçar me plis të bardhë dhe shallvarën rreth kokës, që simbolizon çefinin e kanë mbartur me veti në kokë neqoftëse ka ra heroikisht në këto troje… Dhe merreni me mend, kuislingët i thonë:” babës,eja t´i tregoj mexhet…” Po nëqoftese behet hataja ne Kosovë dhe ia falin token e vendit “CRNA GORËS”, kush do e merre pergjegjesin…? Ju kuislingët e sojit të Toptanve, i keni mpreh sakicat (sepatat) dhe i keni zënë pritë Kosovës, për t´i ra sakicë prapa kurrizit,por do vie koha që ju do i bartni thaset me veti për t´i mbledhur eshtrat,as rrasa e varrit nuk do ia drejtoj kurrizin,gur për varr nuk do te gjeni për emrin dhe vetëm zagarët e qentë do iu vijnë për vizite per t´iu peshurrur varrin me lezet. Nga kjo botë keni per te ikur me damkën e zezë të tradhtisë! Shkrimin po e mbylli me,Amanet brezave te ardhshem:”MOS KALONI KENI PARI,JANË TË VARROSUR TRADHTAËT”. Kaq kësaj radhe nga unë,RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI,DORA VETË,që pergjigjem moralisht dhe penalish

 

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]