Get a site

Zbardhet kontrata e re,ja paga qe do te fitoj De Biazi

Zbardhet kontrata e re,ja paga qe do te fitoj De Biazi

gianni-debiazi

Zbardhen detajet e kontratës së re të trajnerit të Kombëtares. Gazeta “Panorama Sport” ka mësuar ndryshimet financiare për rinovimin automatik të kontratës së Xhani De Biazit.

Në mbledhjen e fundit të Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit është miratuar edhe ndryshimi i termave financiarë për dyvjetorin e ardhshëm. Sipas kontratës së rinovuar, kreu i pankinës kuqezi do të përfitojë 358 mijë euro më shumë sesa në edicionin (dy vitet), që përkoi edhe me kualifikimin e kuqezinjve për në EURO 2016.

 

Detajet

Më 29 dhjetor të vitit kalendarik që lamë pas, trajneri italian i Kombëtares ka qenë në Shqipëri dhe ka zhvilluar edhe takimin e fundit me presidentin e Federatës Shqiptare të Futbollit në lidhje me ndryshimin e termave financiarë të kontratës së rinovuar automatikisht pas kualifikimit në Europian. Xhani De Biazi ka përfituar një pagesë prej 492 000 eurosh në edicionin e kaluar. Pagë kjo, pa përfshirë bonuset që kanë qenë të veçuara dhe të përcaktuara në kontratë për çdo arritje të skuadrës kombëtare gjatë edicionit kualifikues. Në përfundim të kualifikueseve, kur Shqipëria e siguroi pjesëmarrjen në Europian, italiani lëshoi një batutë në lidhje me termat financiarë për vazhdimësinë e tij me Shqipërinë. “Do të mjaftonin diku te 2-3 milionë euro për të qëndruar”, ka qenë shprehja e italianit në formë batute, por që e kishte të përfshirë kërkesën e tij për një shpërblim më të madh që të mund të vijonte punën e tij në krye të stolit të Kombëtares.

Rritja

Komiteti Ekzekutiv ka miratuar pagën e trajnerit pas rinovimit automatik të kontratës për dy vitet e ardhshme deri në përfundim të kualifikueseve për në “Rusi 2018”, e cila do të jetë 850 000 euro. Pra, diçka më shumë se dyfishi i pagës që italiani ka përfituar në këtë dyvjeçar shumë të suksesshëm për të në aspektin personal dhe për vetë Kombëtaren. Rritja e pagës së trajnerit është bërë përafërsisht në masën 58%.

Përgatiti: Olsi Tujani-Panorama Sport

 

Dilemat ne udhekryq!

Dilemat  ne udhekryq!

Skender Shala

Shkruan: Skënder Shala

Fillimi i shek. XXl për kombin tonë është, riciklimi i bagazhit historik të mbeturinavë që i lanë poshtuesit shumë shekullor në cfarosjen dhe shkatrrimin e kombit dhe kultures tonë Hyjnor në gadishullin Ilirik. – Falë Zotit shpetuam! Sot jemi deshmitar të mbijetimit, me vullnetin e Hyjit tonë, edhe duke qenë shumë mirënjohes të gjithë atyre që na ndihmuan për clirim!

Si dihet, atëherë shumë moti, ndoshta ashtu e deshti Zoti që ti furnizojmë shtëtët dhe kontinentët tjera me racën tone Hyjnore, dhe më në fund ti kthehmi vetëvetës?! Nga ajo katrahur që ku jemi sot, në 7-8-të pjesë të shpërndarë. Megjithatë prap po bëhët përpjekjë në ringjalljen e përtrirjes funksionalë të natyrshmërisë tonë gjithëandej ku ka shqipëtar. Kemi kaluar plot rreziqë, sfida, barriera dhe përplasje nga më të ndryshmet, sëpsë koha e gjatë shumë shekullorë edhe e ka bërë të vetën, duke tjetërsuar zakonet, fenë, kulturen, gjuhën e tjera deri në vetëmohim!!!

Tani gjenerata e re, më së mirti e ka kuptuar ketë transfërim që kombi ka nevojë të Rilind mbrenda natyrshmërisë së vetë. Kjo lidhje fatlume është bërë gjenëratë mbas gjenëratë nga pishtarët e kombit tone që na e lanë trashegim atdhedashurinë brez pas brezi nëpër shekujt e erret! Sot duhet të ndihemi mjaft të lumtur, sëpsë përcarjet që na i lanë thundraket shekujë me radhë, po zhduken ndalngadal. Ishin vërtëtë shumë të rrezikshmë për zhdukje dhe tjetërsim. Tani kanë mbetur vetëm fundrinat e fundit në veprim edhe pak ditë duke shfrytëzuar lodhjen tonë shekullore. Ne na duhet ta kthejmë krenarinë të gjenerata e re, e cila po vetëdijesohet cdo ditë e më tepër duke kuptuar vleren shtëtndërtuese. Por edhe duke kuptuar mekanizmat përqarsë që përdoren armiqët shekullor përqajë e sundo, e sidomos përmes fesë!

Tani po kalon koha e ndarjevë rajonale e regjionale. Edhe ata që kanë mbetur hijeve, duhet ta kuptojnë së Trojevë të Arbërisë po i kthehet natyrshmërija, duke filluar ta shëndrisin rrezët Hyjnorë! Vetëdijesimi kombtar është vyrtyti më i lartë njërzor. Atëdheu e kombi është i shëndetshëm dhe funksional vetëm atëherë kur din vetë të menagjohet. Duhet ta dijmë së kombi nuk ndahet në shumicë e pakicë simbas fesë, fisit etj. Për fat të mirë këtë e dijnë 70% – 80% sot. Prandej nuk ka kush së për cfar të brengoset nga keqëbërsit e një numri shumë të vogël fanatikesh osë bashkpuntor të armikut, injorant fetar për ndonjë rrezik cfardo coftë ai. Sëpsë, vlerat univërzalë janë pasuri gjithë kombtare që kujdeset shumica pra 70% – 80%-shit! Nga kjo shumicë, del vigjilenca kujdestare si Orë e mirë që bënë roje shëjnëtrisë! Prandej, armiqëve dhe fanatikve nuk do tu mbetët shumë hapsirë për veprim. Ata, po e kuptojnë cdo ditë e më shumë së NE po i kthehemi vlerave të natyrshmërisë tonë Europiane. Ata, po shfrytëzojnë edhe pak varfërinë tonë, dhe përmes ,,shoqatave bëmiresë” në krye me gjeneral të përgaditur duke i shantazhuar një pjesë të lodhurit, injorantët dhe duke i kthyar në fanatik fetar vetëvrasës me ndihmen e poliagjentve qëveritar. Raketat e shumta drejt qiellit në Dardani vetëm së e kanë një mesazh të keqë për pamje, së ky truall i arbërit ruan themelet e vjetra të kishave, varrezave së bashku me kulturen tonë antike Këtë duhet ta din opinioni i mbrendshem e i jashtem, e në vecanti armiqet!

Policia dhe Xhandarmëria Serbe,largoi më 20 janar 2013-të Lapidarin e Ushtarëve të UÇPMB-së, i cili ndodhej para Kuvendit Komunal në Preshevë .

Policia dhe Xhandarmëria Serbe,largoi më 20 janar 2013-të Lapidarin e Ushtarëve të UÇPMB-së, i cili ndodhej para Kuvendit Komunal në Preshevë .

refik hasani

3 vjetori i heqjes së lapidarit të UÇPMB-ës në Preshevë , Tirana e Prishtina vazhdojn heshtjen

Dëshmorët tanë meritojnë respekt dhe homazhe për të treguar se ata janë gjithmonë në mendjet , ndjenjat dhe në gjitha zemrat tona Shqiptare që u sakrifikuan për ditë të mira për popullatën e ksaj Krahine. Read more

JAM SHQIPTAR!

JAM SHQIPTAR!

JAM SHQIPTAR

Më në fund ndodhi e pabesueshmja: doli në shesh mashtrimi shekullor mbi përkatësinë etnike të Shqiptarëve ortodoksë të Rekës së Epërme – u thye miti mbi Rekën maqedonase, mbi thesarin e një trashëgimie materiale e shpirtërore, të përvetësuar kubarisht nga pushtetet dhe pushtetarët e ligj, që, mjerisht, lanë prapa vetes pinjollë të mbarsur me urrejtje patologjike ndaj gjithçkaje që pipëtin shqip.

E dini: Reka e Epërme, që si krahinë shtrihet në të dy anët e Radikës, midis kurorave malore të Korabit e Deshatit, ka qenë përherë kërthiza e Shqiptarëve ortodoksë, të cilët gjer vonë e kanë ndier veten si pjesë të tërësisë së kombit. Por, lënia pas dore e Rekës dhe asimilimi i sistematik i shqiptarëve në sllavë, i filluar nga Jugosllavia e Versajit dhe gati e finalizuar nga Maqedonia socialiste si pjesë e Jugosllavisë së Avnojit, e ka shkretuar rajonin dhe i ka shprazur gati në tërësi fshatrat e banuar me popullatë shqiptare të krishterë dhe muslimane, si: Zhirovnica, Grekaj, Vërbeni, Vërbjani, Tanusha, Rimnica, Nivishta, Zhuzhnja, Shtirovica, Reçi, Strezimiri, Brodeci, Niçpuri, Bogdeva, Krakornica, Dubova, Vollkovia, Senca, Tërnica, Mavrova, Nikifori, Kiçinica, Beliçica, Lemnova, Brezovica, Çajani, Dufi…

E veçanta e asimilimit të shqiptarëve ortodoksë të Rekës është heshtja mortore që e ka shoqëruar procesin e kovertimit të pashembullt etnik të dhjetëra mijëra njerëzve – indiferenca e shqiptarëve të besimit ortodoks, që u asimiluan pabëzajtur dhe indiferenca e shqiptarëve të besimit musliman, që nuk e panë gjëmën e vëllezërve të gjuhës e të gjakut. Ndaj, aq sa flet kjo vaki për perfiditetin dhe metodat e sofistikuara të asimilimit në fjalë, po aq ndriçon ndërgjegjen tonë kolektive dhe gatishmërinë për t’u shkrirë n’asgjë me lehtësi të papërballueshme, pa një zë të fuqishëm protestues, pa asnjë alarm serioz në mediet brenda a jashtë kësaj shkretishteje, pa asnjë rebelim promoteu, të gatshëm t’ia dhurojë popullit zjarrin, ta vetëdijësojë atë se është duke jetuar stinën e ligë që e shfytyroi përsijeta.

Me dhembje them “përsijeta”, sepse është iluzion të pritet kthimi i sërishëm në origjinë i rreth 100.000 frymëve, aq sa pohojnë se janë vetë shqiptarët ortodoksë të Rekës. Gjërat kanë shkuar tepër larg për të qenë optimist me tamam rreth kësaj çëshshtjeje, megjithatë shpresa nuk ka tretur me fund, sepse po shtohet numri i atyre që po dalin nga guaska e “shkretëve” dhe po e mundin frikën me klithmën: JAM SHQIPTAR!

Kështu, udha e nisur para disa vitesh nga shqiptaro-amerikani i urtë Branko Manajllovski dhe e vazhduar më pas prej shqiptarëve të tjerë ortodoksë me prejardhje nga Reka e rilindësit Josif Bageri, u kurorëzua para disa ditësh me pranimin e Bashkësisë së shqiptarëve ortodoksë të Maqedonisë si komunitet i mëvetësishëm fetar, i barabartë para ligjit me komunitetet tjera.

S’do mend se kjo është arritje e madhe, që mëton ta vë në vendin e vet një të vërtetë të zhvendosur historike, e cila shqiptarëve të besimit ortodoks do t’ua kthejë domosdoshmërisht tapitë mbi kishat dhe manastiret e tyre dhe të drejtën për t’iu lutur Zotit në Gjuhën mjaltë të Nënës.

Natyrisht, kjo ka shqetësuar qarqet e indoktrinuara pashërueshëm me shqipatarofobi, ku bëjnë pjesë dhe mashat e tyre shqipfolëse, që fatmirësisht nuk kanë mandat dhe autoritet të përfaqësojnë asgjë më shumë se mjerimin e tyre.Burimi:http://portalb.mk/

Aleksandri i Madh,dhe origjina ILIRE

Aleksandri i Madh,dhe origjina ILIRE

Aleksandri i MadhAleksandri i Madh,dhe origjina ILIRE

Nga: Erjon Elezi

Akademiku Britanik William Woodthorpe Tarn, konsidorohet si nje nder shkrimtaret me serioz ne mbare boten per shkrimin e vepres se Aleksandrin te madh.

Aleksandri i shte i biri Filipit (ll) dhe i Olymbias,pra sipas shkrimtarit Britanik familja i perkiste gjakut Ilire,Shqiptar.

Gjat vizites se tij ne vitin 1921 ne shqiperi Wlliam brenda dy vitesh shkruajti librin (Majat e Shales) duke degjuar rrefimin nga nje plak Shqiptar,William ka ber nje pershkrim te sakt reth origjines ILIRE te Aleksandit te madh.

William shkruan se ne ate kohe nuk ka qen Pella kryeqytet i mbreteris se bashkuare,mes Selanikut dhe Emadhis( e madhja-Qytet i madh),por ishte Mati i sotem qe ndodhet ne Malesi te Shqiperise.

Babai Aleksandrit Filipi i dyte,kishte dy shtepi te medha ne Pela dhe Emadhija para se te lindte Leka i Madh (shkruan William Woodthorpe Tarn) dhe mendohet se pas lindjes se Aleksandrit familja u khtye ne Pela Greqi e sotme..Pra mendohet se Filipi ka qendruar ne Mat dhe pas lindjes se Lekes ai e hipi Aleksandrin mbi kal dhe u kthye ne Pela (Greqi e stome).

Filipi ishte krenar per djalin e tij,madje ne daljen e tij publike pas lindjes se Aleksandrit ai deklaroi se do ta bente ate mbretin e botes,Aleksandri do te jet mbreti botes madje akoma me i zgjuar se vet Filipi,ky ishte fjalimi i pare i Filipit pas lindjes se Aleksandrit te madh.Ndersa njerzit parashikonin te Aleksandi nje mbret te forte dhe te pa mposhtur..Me krenarin e tij verbale Filipi i dyte e dergoi ne Greqi Aleksandrin si nje Shqiptar te vertet,ku Aleksandri studjoi,dhe mesuesi i tij personal (ose keshilltar) ishte Aristoteli edhe ky i fundit ishte (gjak shqiptari),pra Aristoteli u perzgjodh nga Filipi si mesues i Lekes.

* P 1, Aleksandri i Madh, WW Tarn, Beacon Press, Boston, 1956 ** “Emadhija” do të thotë në gjuhën shqipe “qytet të madh” *** PP 184, 186, 187, majat e Shala, Rose Wilder Lane. Harper Brothers & Botuesit, New York dhe Londër, 1923
Maqedonasit dhe Greket kane hedhur pretendimin per Aleksandrin e Madhe . Megjithate, siç citohet  në paragrafin e hapjes të librit te William Woodthorpe Tarn , Aleksandri i Madh mund të identifikohet me te drejte si  shqiptar.
[the_ad id=”6025″]
[the_ad id=”4118″]

Hungaria, ndihmon me 160 milionë euro bashkëkombasit në Vojvodinë , kurse Tirana dhe Prishtina një qindë mijë euro ndihmuan Preshevën!

Hungaria, ndihmon me 160 milionë euro bashkëkombasit në Vojvodinë , kurse Tirana dhe Prishtina një qindë mijë euro ndihmuan Preshevën!

refik-hasani

 

 

 

 

 

 

Shkruan : Refik HASANI Krahina e Hungarezëve të Vojvodinës ndihmohet nga shteti amë Hungaria me vlerë 50 miliardë Forinta të shprehura në 160 milionë euro Hungaria për bashkëkombasit e vetë ka parapar edhe projekte e programe afagjata dhe afatshkurtëra si në arsim , në bujqësi e sektor tjerë për ruajtjen e trashigimisë së Hungarezëve në Vojvodinë si një Krahin Serbisë . Kurse Serbia me miliona euro ndihmon Serbët në Kosovë duke i financuar administratën publike , arsimin , shëndetësin , kulturën, infrastrukturën dhe struktura të policisë , ushtrisë dhe segmente tjera të sigurisë që çdo muaj marrin pagat mujore . A thua sa mjete shpenzon Serbia për Serbët në Kosovë , sa mjete shpenzon Serbia për Serbët Bosnjë e Hercegovinës etj . Kurse shumë lehtë e kemi të njohur që Republika e Shqipërisë dhe Republika e Kosovës sa mjete kan investuar për Shqiptarët në Medvegjë , Bujanoc dhe Preshevë që ndihmoi dhe jan ndar një shumë prej një qindë mijë euro e disa qindra Abetare . *** Nëse do të bëhej ndonjë rangim se sa mjete shpenzojn shtetet amë për bashkëkombasit e tyre , paraprakisht e marrim guximin të themi që Shqipëria dhe Republika e Kosovës kan më së paku apo do të jen të fundit në këtë ranglistë për nga ndarja e mjeteve për kokë banorë për bashkëkombasit që jetojn jashta kufijve administrativ . 6 Janar 2016

Kimete Berisha: Edhe Amerika po ua zë rrugën ?!

Kimete Berisha: Edhe Amerika po ua zë rrugën ?!

amerika

Shkruan: Kimete Berisha

Çka do të thotë kjo ti thuash Amerikës ‘këqyri punët t’ua, na lë neve ta marrim Kosovën në dorë’!
Merreni ju Kosovën në dorë, kush po ju ndal!

stupcave

Diçka me opozitën definitivisht nuk qenka në rregull.

Ramushi ish dasht me ditë se në mes Ramushit dhe Amerikës, shqiptarët janë me Amerikën, kjo as nuk diskutohet.

Pa AAK-në Kosova mundet, po pa Amerikën nuk mundet. Pa Amerikën ne jemi inekzistentë, jemi vetëm një grumbull robërish të vetmuar.

Atij shqiptari që edhe Amerika i duket e keqe, ai që edhe Amerikës i gjen behane, ai politikan nuk ka të ardhme në politikë.

E kam pasur njet të dal në protestën e 9 Janarit, kundër plaçkës së madhe të KEDS-it, ama nuk shkoj dot pas atyre që as nuk e kuptojnë se nuk na duhet neve pavarësi nga Amerika.
Më mirë të paguaj në muaj nga 100 euro rrymë pa i harxhuar. Nuk shkohet pas atij që nuk e kupton se shqiptarët e kanë votuar këtë qeveri, e jo votuesit amerikanë.

Çka kanë faj amerikanët pse AAK nuk u bë parti e madhe, sa Ramushi!

Opozita ka probleme me votuesit shqiptarë, jo me Amerikën.

Kush ankohet në politikën amerikane ndaj Kosovës, duket si njëfarë rusi i madh apo njëfarë arabi i vogël në mesin tonë.

Ramushi duhet t’i mas fjalët para se të shprehet politikisht, sepse ‘çdo gjë që flet, mund dhe do të përdoret kundër tij’.

KRIMET KOMUNISTE NDAJ INTELEKTUALËVE- TË PUSHKATUAR: TË VDEKUR NË BURG: TË BURGOSUR:

KRIMET KOMUNISTE NDAJ INTELEKTUALËVE- TË PUSHKATUAR: TË VDEKUR NË BURG: TË BURGOSUR:

145195808454310TË PUSHKATUAR:

SYRJA KOKALARI
lindi në Gjirokastër më 1903, ndërsa studimet e larta i kreu në Itali. Më 12 nëntor 1944 u pushkatua pa gjyq.

SALIM KOKALARI
lindi më 1896 po në Gjirokastër.
Emigron në SHBA më 1916 po më pas kthehet duke punuar si pedagog në Liceun e Gjirokastrës. Dënohet me pushkatim më 10 tetor 1947.

SELAUDIN TOTO
lindi në Tiranë më 1919.
Keu studimet e larta për matematikë-fizikë në Universitetin e Torinos, ndërsa themelon Institutin e Shkencave.
Deputet i legjislacionit të parë të deputetëve, dënohet me pushkatim më 10 tetor 1947.

LEXOJE TE PLOTE

Nga kush tmerrohet ISIS-i? Nuk janë forcat amerikane e as britanike

Nga kush tmerrohet ISIS-i? Nuk janë forcat amerikane e as britanike

145186783577208

Sipas gazetarit perëndimor, Jürgen Todenhöfer, i pari që ka hyrë në territoret e ISIS-it dhe ka dalë gjallë, frika më e madhe e grupit terrorist është shteti i Izraelit.

Ai i ka kaluar 10 ditë në të ashtuquajturin Shteti Islamik vitin e kaluar, ndërsa gjetjet e tij i ka publikuar të përmbledhura në një libër, transmeton KosovaPress.

Në një intervistë me “Jewish News”, gazetari gjerman ka thënë se Izraeli nuk është i përfshirë në listën e kolonizimit në Lindjen e Mesme.

“Vendi i vetëm nga i cili frikësohet ISIS-i është Izraeli – ata vetë më kanë thënë se ushtria izraelite është shumë e fuqishme për ta”, ka thënë Todenhöfer.

Të njëjtën frikë, ISIS nuk e ka as ndaj ushtrisë amerikane dhe britanike.

Sipas tij, ISIS-i është i bindur se ka potencial të mund trupat tokësore amerikane dhe britanike, për të cilat ata thonë se nuk kanë eksperiencë në luftë guerile dhe strategji terroriste.

Sa zgjat seksi me një femër me përvojë?

Sa zgjat seksi me një femër me përvojë?

femrat-seksi

Nëse seksi me një femër të virgjër zgjat 7 orë e 1 minutë, nga të cilat 4 orë duhet ta bindësh, 1 minutë të kryesh marrëdhënie e 3 orë t’i kërkosh falje, a e dini sa zgjat marrëdhënia me një femër me përvojë?

 

Nëse me femrën e virgjër pjesa më e vështirë është bindja dhe falja, me femrën që ka përvojë pjesa më e vështirë është të mblidhni veten pas seksit.

Seksi me femrën që ka përvojë zgjat 3 orë e 30 minuta:
– 30 minuta paralojë
– 1 orë të kryesh marrëdhënie
– 2 orë derisa të vish në vete

Papa Françesku viziton Kosovën më 2016

Papa Françesku viziton Kosovën më 2016

papa viziton kosoven

Papa Françesku do të ketë përpara një vit të vështirë, në përpjekjet e tij për ta modernizuar kishën, thonë burimet e afërta me të në Vatikan. Megjithatë, gjatë vitit 2016 ai pritet të vizitojë disa shtete. Burime të afërta me të i kanë zbuluar AFP-së se në mesin e destinacioneve të tij për vitin 2016 do të jetë edhe Kosova.

Kjo do të ishte një vizitë historike, ku për herë të parë, përfaqësuesi më i lartë i Kishës do të vizitonte Kosovën. Përveç Kosovës, në plan për vitin 2016 janë edhe Armenia, Polonia, Argjentina, Franca etj. Vatikani akoma nuk e ka njohur Kosovën si shtet.

Read more

Ka ardhur koha të fisnikërohet kombi ashtu siç duhet e siç na ka hije!

Ka ardhur koha të fisnikërohet kombi ashtu siç duhet e siç na ka hije!

skenderbeu

Shkruan : Skënder Shala

Atdheu është mbi të gjitha, prandaj duhet të mbrohet çdo pëllëmbë me çdo kusht, në çdo kohë, nga çdo rrezik, dhe me çdo sakrificë. Mbrojtja nuk është thjeshtë çështje morale, apo vullnetare, apo krahinore e rajonale siç na ka ndodhur gjatë gjithë historisë. Por është akti më i lartë njerëzor, është një borxh gjithpërfshirës, i pa tjetërsueshëm që rezulton me identitetin personal dhe kolektiv, është borgj i natyrshëm ndaj atdheut e kombit tuaj, është përgjegjësi e ligjshme.

Falë kombit tonë që ka pasur individ shumë të mblidhej, me të gjitha cilësitë, dhe që na janë dhuruar në kohërat më të vështira e më të rrezikshme gjatë historisë tonë. Që me përpjekjet më të mëdha ja kanë kushtuar tërë jetën çështjes madhorë, duke na shpëtuar Atdheun e Kombin, të paktën ketë që e kemi ende sot, sepse rreziku ka qenë shumë i madh, madje edhe nga shfarosja e tërësishme si shumë kombe tjera që kanë pasur fatin e zi.

Por pyetja shtrohet në përgjithësi; sa ne jemi të përgatitur dhe të vetëdijshëm, që ti kushtojmë rëndësi edukimit të mirëfilltë dhe të natyrshëm duke filluar nga familja, shkolla, deri të institucionet me të larta shtetërorë mbar kombëtarë edhe me predikimet fetarë?

Ku jemi sot?

Nuk dua ti përmendi të gjitha peripetitë negative që kemi përjetuar sepse janë tepër të dhimbëshme, por kurrë s’duhet t’i harrojmë që të nxjerrim mësime për të ardhmen.

Çfarë duhet bërë;si shembull po paraqes popullin judë, sepse kemi një ngjashmëri historike. Ky popull në dekadat e fundit ka nxjerr nga e kaluara shumë mësime, dhe tani është populli më karakteristik, më kompakt dhe më i veçantë në botë me organizim në të gjitha fushat.. Është i vetmi shtet që ka organizim në tërë botën me shkolla private, me kulturë, zakone, dhe me gjithë mekanizmat tjerë që i duhen aparatit dhe interesit shtetëror, me çdo aktivitet, politik, fetar apo edhe në jetën privatë që të gjitha janë në shërbim të shtetit të vet dhe gjithnjë në gjendje gatishmërie për ,,eliminimin e pengesave kudo e çfarëdoqofshin ato“.

Diçka të ngjashme si juda kanë edhe greket, e serbet. Të gjitha institucionet I kanë në shërbim shtëtëve të veta.

– Prandaj Serbia për një shekull e gjysëm është trefishuar si territor në dëm të tjerëve. Kurse ne Iliro-Shqiptarët e gadishullit Ilirik i kemi humbur 90% tokën tonë të shenjtë!

Vetëm nga kongresi i Berlinit e këndej dihet sa shumë territor kemi humbur!

Ne nuk kemi nevojë për kultura aziatike, afrikane etj. Ne rrjedhim nga parahistoria, nuk kemi arsye të ecim mbrapa të tjerëve.

-Por me ketë çështje duhet të merret akademia e shkencave, sepse vetëm kombi ynë nuk i ka të zgjedhura këto çështje në asnjë fushë, madje ne nuk njohim vetveten, as gjërat elementare, qofshin ato në arsim, kulturë, politik, fe, etj.

Kombi ynë i ka tri fe. Të tri fetë i kemi pasuri kombëtare. Me respekt duhet t’i mbajmë dhe t’i kultivojmë. Por gjithnjë në shërbim të Atdheut e Kombit të pa ndarë. Përndryshe tradhtohet Dhurata e Zotit dhe dëmtojmë vetveten duke humbur krejtësisht në një çthurje të çoroditur.

Duhet të kemi kujdesë, së atë që smuajti ta bejë armiku krejtësisht (pjesërisht po por nejse) duke na tjetërsuar,-sot po e bëjmë ne vet në liri, me pakujdesin tonë?!

Sot, ne kemi shumë nevojë të madhë të integrohemi si komb, pastaj të shofim çka po tepron.

Shteti ka nevojë të ndërtohet mbi baza të shëndosha, prandej duhet investuar në një edukat të shëndosh.

Këto çështje kërkojnë zgjedhje së më parë së jemi të vonuar në çdo pikëpamje. Me ketë çështje duhet të merren akademitë e shkencave, studiues të mirëfilltë, në mënyrë që ta kemi një edukatë të qëndrueshme, të mirëfilltë për të sotshmen dhe të ardhme tonë më të sigurt, më të lumtur, më të respektuar mbi tapitë tona që na janë dhuruar.

Propozoj që fillimin e shek. XXI ta nisim me uratën më të mirë për identitetin tonë kombëtare me sa vijon:

-Shqipërimin e emrave dhe të mbiemrave pa dallim feje e moshe!

-Fund emrave fetar dhe të huaj!

-Ky veprim e fisnikëron kombin tonë për së mbari, sepse kthjellon origjinën dhe pastron natyrshmërinë nga naiviteti, nga mbeturinat e shekujve të zi, kurse në anën tjetër hapë rrugë vetëdijësimit, kulturës dhe ardhmërisë tonë, duke e shmangur njëherë e përgjithmonë rrezikun e tjetërsimit!

-Shqipërimi është për qartësi, dlirësi dhe kuptim, është vetë realiteti.

-Prandaj ftoi ndërgjegjen tonë kombëtare kudo që është; intelektualet, klerin përparimtar, rinin, institucionet, gjithë popullin tim në ketë nisme të shenjtë!

Paçim uratën e Zotit, vullnetin e mirë, që me devotshmëri ti shërbejmë kësaj Dhurate!

Gjuha e mbishkrimeve Eteocretane është Shqipja

Gjuha e mbishkrimeve Eteocretane është Shqipja

Gjuha Shqipe

Mbishkrimi i parë Eteocretan
Pjesë
Tre mbishkrimet Eteocretan te zbuluar në Kretë, i pari në 1893, i dyti në 1901 dhe të tretin në vitin 1904. përkasin, siç dëshmohet nga formën e letrave, më 6 dhe pes shekullin e 4 Shekulli jane shkruar në alfabetin e përbashkët grek, por në një gjuhë që mbetet deri më tani e pakuptueshme. Guri Eteocretan u gjetë gjatë Read more

Artikulli i New York Times në vitin 1911/ Shqiptarët, raca më e shkëlqyer në Europë, por nuk mund të rrokin idenë e shtetit

Artikulli i New York Times në vitin 1911/ Shqiptarët, raca më e shkëlqyer në Europë, por nuk mund të rrokin idenë e shtetit

IMG_1009

Më 21 maj të vitit 1911, prestigjiozja amerikane “New York Times” i kushtoi një artikull një vajze të re shqiptare që kishte marrë komandën e një ushtrie në betejën kundër turqve, pas vrasjes së babait të saj. Ishte Janica Martinaj, një 22 –vjeçare që NY Times e përshkruan si “Zhan D’Ark shqiptare”. I nisur nga profili i saj, NY Times sjell veçoritë e shqiptarëve, të cilët i përshkruan si mjaft  të talentuar, të bukur e të fuqishëm, por që s’mund të rrokin ende idenë e shtetit.

Artikulli i plotë

Një vajzë e re, emri i së cilës përkon me emrin e Vajzës së Orleansit, tani është në këngët e kënduara nga rapsodët malazezë në hanet e kafenetë e Podgoricës. Kur, javën e kaluar, në betejën e Vraninës, babai i saj, kryetari i fisit të tij, ra në betejë, ajo zuri menjëherë vendin e tij dhe i udhëhoqi Martinajt në fitoren kundër turqve. Përtej fazës romantike të ngjarjes, për shkak se Janica Martinaj (Yanitza Martinay) është shumë e bukur, beteja është e rëndësishme, përderisa tregon se malazezët në kufi ishin bashkuar me shqiptarët.

Sipas një personi i cili njihet mirë me të, kjo Zhan d’Ark e re nuk i ka mbushur ende 22 vjeç dhe është “një grua e re, e zhvilluar mirë, e gjatë dhe e bukur”. Të gjitha gratë shqiptare janë të guximshme dhe janë të mësuara që nga vajzëria e tyre me përdorimin e armëve të zjarrit dhe në kohët e luftës, duke qenë se nuk ka mushka, ato ngarkojnë ushqimet e municionin për luftëtarët e tyre dhe shkojnë në vijën e zjarrit për shpërndarjen e tyre. Dhe a janë vrarë ndonjëherë? Po, kjo ndodh shpesh.

Janica ndoshta do të ishte duke mbartur ndonjë pushkë të Martinajve, ose, duke qenë se shumë nga të Martinajve janë mbledhur vitin e shkuar prej turqve, arma e saj ndoshta mund të ketë qenë një nga pushkët e modelit të vjetër shqiptar, të cilat janë të zbukuruara bukur me argjend dhe kanë tyta shumë të gjata e të ngushta.

Shtënia me armë është pothuajse dëfrimi i vetëm i të rinjve dhe të rejave në Shqipëri. Si djemtë edhe vajzat mësojnë për të qëlluar, kur ata janë 12 vjeç. Në dasma dhe festa e zbavitin veten duke hedhur valle e duke shtënë; në pagëzim të shtënat, janë përsëri dëfrimi kryesor – qitja ndaj shënjestrave për trofe të vogla – dhe në festime ka të shtëna gjatë gjithë ditës. Kjo është një nga vështirësitë e mëdha me të cilën turqit duhet të ndeshen, sepse ajo është pjesë e jetës kombëtare; njerëzit i përdorin pushkët e tyre ditën dhe natën flenë me to anash tyre. Ky zakon është shtuar me mbizotërimin e pasigurisë nga gjakmarrja brenda vendit dhe problemet e kufirit jashtë vendit.

Fizikisht, shqiptarët janë raca më e shkëlqyer në Europë. Gratë e tyre janë të pashme, me flokë të errët, edhe pse sytë e tyre nganjëherë janë gri. Të shohësh ato tek ecin, është një kënaqësi. Ne na pëlqeu të shihnim baletin në Serbi. Herën e parë që pashë ecjen e shqiptareve, ajo më dha të njëjtën kënaqësi. Lëvizjet e tyre janë kaq të këndshme, elegancë e forcë së bashku. Po, ata janë shumë të përsosur dhe një racë shumë e talentuar.

Ata janë si skocezët në shekullin e shtatëmbëdhjetë, dhe ata do të jenë për shumë e shumë kohë raca më e shkëlqyer në Ballkan, si intelektualisht edhe fizikisht. Nëse shkoni në Konstandinopojë do të shihni se shumë prej njerëzve më të shkëlqyer, jo vetëm ushtarë, por edhe shtetarë, janë shqiptarë. Faji i tyre, për shkak të shkallës së tyre aktuale të qytetërimit, është se ata nuk mund të rrokin idenë e shtetit. Fisi është organizimi i tyre më i lartë; ata nuk janë në gjendje të shohin rëndësinë e kombinimit të fisit me organizimin më të lartë të bërjes së një shteti. Por kjo do të ndodhë. / Lapsi.al – Marrë nga shiqperiaebashkuar.

NY Times1

E tash shtrohet pyetja: a kemi prapë vëlla Davutoglin

E tash shtrohet pyetja: a kemi prapë vëlla Davutoglin

dautoglu-vucic

Nga Ndue Ukaj

Davutoglu kur pohon se Serbia është vendi kryesor i Ballkanit, ai e thotë të vërtetën turke karshi nesh dhe rajonit. Turqia gjithmonë na ka përbuzur e pushtruar. Dhe për këtë, ka fakte të mjaftueshme. Kryeministri turk me këtë deklaratë të bërë në Beograd, veç tjerash e tha edhe një të vërtetë tjetër: atë historike. Ne mund të pa pelqej ose jo, por ai e përsëriti atë që e pohojnë vazhdimisht qeveritarët turq. Historia na mëson se popujt përgjatë historisë kanë mosmarrëveshje, kriza, përplasje e lufta, por këto s’ janë pengesa për të krijuar marrëdhënie pozitive në kushte tjera e relacione tjera. Por asnjëherë duke harruar

Elvana Gjata “shkrin temperaturat” në rrugët e New York-ut

Elvana Gjata “shkrin temperaturat” në rrugët e New York-ut

elvana-gjata

Këngëtarja e njohur Elvana Gjata, nuk ka qene e angazhuar me muzikën që prej hitit të verës që lamë pas, ‘Love me Love me’.

Ndërkohë bukuroshja e skenës shqiptare gjatë kësaj kohe, përpos shfaqjeve që jep nëpër vende të ndryshme, pëtfiton nga rasti për të realizuar edhe sete profesionale fotosh.

Këtë herë ajo ka tërhequr vëmendjen e veshur hollshëm nëpër rugët e New York-ut. Pasi ka përfunduar shfaqjen për shqiptarët në Amerikë, Elvana ka përfituar nga rasti, të realizojë dhe foto me mikun e saj fotograf, Eugenio Qose me rroba të stiluara nga Valdrin Sahiti.

Ajo çfarë na bën më shumë përshtypje është se si ylli i pop-it shqiptar ka arritur t’i përballojë temperaturat e ulta të kryeqytetit Amerikan.

elvana-2_0-600x432 elvana-3_0-600x434

Reagon ushtaraku Dritan Demiraj per kriminelin Serb Djurisiq

Reagon ushtaraku Dritan Demiraj per kriminelin Serb Djurisiq

dritan-demiraj

Te nderuar vellezer shqiptare te Shqiperise, Kosoves dhe Fyromit!

Mora shkas nga nje publikim i sotem, i zotit Hamez Jashari, i cili kerkon denoncimin e nje skandali qe une personalisht si shqiptar e quaj tmerresisht te paparanueshem.

Krimineli ne fotografi eshte i graduari nga Ministria e Brendshme e Kosoves Kolonel Djurisiq, i emeruar ne PK ne stacionin policor ne veri te Mitrovices. Ky person dhe shume bashkepunetore te tij, kane qene pjese e njesise qe ka sulmuar, vrare, prere, perdhunuar dhe djegur shtazerisht familjen Heroike te Jasharajve dhe shume femije e gra shqiptare ne vazhdimesi.

E turpshme, kriminale dhe krejtesisht antikombetare, ne nje shtet qe pret te integrohet ne BE, ne nje shtet qe njihet dhe mbeshtetet nga shtetet me te forta, demokratike dhe perendimore, sot qeveria e saj fal nepermejt institucionalizimit dhe gradimit kriminelin ne krye te policise se Shtetit Kosovar. Por cfare rendi dhe qetesie mundet qe te siguroje nje shef policie, pjese e njesive kriminale, banditeske dhe qe ka kryer krime kunder njerezimit?

Jo te dashur bashkepatriote! Ai eshte vendosur ne ate detyre me presionin e Serbise, qe te forcoje strukturat paralele, ti veshe ata me uniforme, te siguroje paprekshmerine e banditeve serbe qe gjithe keto vite kane penguar shqiptaret qe te shkojne deri ne banesat dhe bizneset e tyre, qe te vazhdoje taktiken dhe strategjine e Beogradit per mbajtjen dhe shkeputjen e veriut te Kosoves me gjithe burimet e saj te shumta dhe ne momentin e caktuar ta vene ate ne jete.

Eshte e turpshme qe Isa Mustafa, Hashin Thaqi dhe te tjere (kolege te tyre njesoj si ata) paturpesisht guxojne dhe permendin dhe emrin e Heroit dhe Komandantit tone Legjendar Zotit Adem Jashari, kur nga ana tjeter shume nga bashkepatriotet tane te cilet e drejtuan luften ne terren dhe jo si Hashimi ne Tirane, gjenden padrejtesisht akoma burgjeve per krime qe kurre nuk i kane kryer, vetem ne emer te ruajtjes se karrigeve te ketyre tradhetareve me kollare te bardhe.

Shembullin me te mire e dha lideri i AAK, Gjeneral Ramush Haradinaj, i cili padrejtesisht por me dinjitetin dhe patriotizmin e Haradinajve, u perball me padrejtesine dhe e fitoi me sukses ate beteje ashtu si dhe shume beteja te tjera me pare, ne fushen e luftimit me dinjitet dhe trimeri (dhe jo vetem ai, por dhe Dauti, Lahia, Fatmiri, Nexhi, …. etj e shume komandante te tjere).

A e mendoni se cfare do te kishte ndodhur ne Serbi nese ndonje komandant i UCPMB ose UCK te ishte caktuar komandant policie ne territoret e Serbise??? I gjithe populli serb do ta kishte rrezuar qeverine brenda nje dite, ne mos dhe me keq se kaq.

Serbet nuk lejojne ndertimin e FAK-ut, heqin lapidaret e trimave tane (Persheve) qe dhane jeten per liri, shkelin te gjithe te drejtat dhe lirite themelore te shqiptareve ne territorin e tyre, bejne ligjin ne cdo marreveshtje me qeverine e Kosoves, vetem ne interesin e tyre kombetar, kurse ne fatkeqesisht me duhet ta them, akoma po sillemi sikur jemi nen rregjimin e Miloshevicit apo ne kohen e bashkim-vellazerimit (dikujt qe eshte ne qeveri nuk i pelqen ky krahasim, por aq me behet.)

Te dashur vellezer ! Mendoj qe ka ardhur koha qe kjo qeveri duhet te largohet menjehere dhe te jape llogari per te gjithe deshtimet, largimet e mijera qytetareve, te cilet nuk po ikin nga bombat e luftes, por nga keqqeverisja Thaqi-Mustafa, injoranca e tyre qeverisese dhe institucionale, korrupsioni galopant i nje grupi te vogel njerezish….. nga ajo qe Departamenti i Shtetit Amerikan prej kohesh e ka quajtur oligarket e Ballkanit.

Ju bej thirrje patrioteve, ish komandanteve te UCK qe merren me politike, popullit shqiptar te Kosoves, intelektualeve, biznesmeneve, artisteve, akademikeve, shkrimtareve, qe ne menyre demokratike te ushtrojne presionin e duhur qe ky kriminel dhe bashkepunetoret e tij, te zhduken njehere e pergjithmone nga institucionet e sigurise se Kosoves, qeveritaret e Kosoves te mos guxojne me te bejne me veprime te tilla te papergjegjshme dhe Kosova menjehere te dyfishoje buxhetet per Sigurine Kombetare, policine, FSK-ne dhe AIK-un pasi sot eshte ne nje rrezik me te madh se kurre ne kufinjte e saj. DD.

[the_ad id=”4118″]

Formimi i shtëtit të mirëfillt!

Formimi i shtëtit të mirëfillt!

145142622685708Nga; Skender Shala

-Kërkon një hapësirë të gjërë diturije me kultur kombtare, kultur të përgjithshme, vendosmëri, vizion, mbi të gjitha strategji, vullnet, largëpamësi, korrektësi, pastërti shpirtërorë, sinqëritët, rrespekt për shtëtin në mënyrë që idealet e çështjes madhorë të bëhën realitët.

169049_123903857683301_7114470_n
-Po e marr si bazë themelorë duke u bazuar në rrethanat e krijuara sot në gjëndjen e mbrendshmë, nga një situatë mjaft e palakmushme e cila fatkeqësisht është reflektuar edhe në politiken e jashtmë. Kjo gjëndje e tanishme është një fatkëqësi historike për ne, sepsë në vend që të angazhohën forcat e mirfillta për zhvillimin e vendit, kanë shfrytzuar rastin ,,elitat“ e partivë të cilët mundë të jenë edhe burra të mirë ndoshta si avokat, historjan, profesor të lamive të ndryshmë, por jo si udhëhëqësa, sëpsë rruga është me plot rreziqë e të pa njohura.
-Me udhëheqë poupullin nuk është privilegjë, por një barrë me përgjegjësi shumë të madhë!
-Me çështjë madhorë nuk ka lojë, as prova për karrier. Për ndryshë është vobektësi psiqike, një vetëknaqësi e smuar karrjeriste. Qytëtari ynë është i ngritur nuk e hanë gjithmonë menynë e quajtur ,,meritokraci“ sëpsë e dijnë së është një specialitët bajatë, është sjelljë dhe veprim miturak, e grupacionevë dhe mbeturinave të idollogjve tani të vjetëruera.
-E vetmja aftësi që është treguar deri me tani, me mjaft shkathtësi është në vrasje, grabitje, korrupcion, hajni, mandej pasurimi marramëndes përsonal, familjar, grupor, partiak etj. -Ky është realitëti!
Kjo rremuajë e tanishmë është shumë e rrezikshme e cila kërkon zgjidhje pa vonesë. Pran kesajë situatë nuk mund të mbetësh një shikues asnëjsë së çfar po ndodhë me ne në të ardhmen.
Paknaqësin ta ngacëmon ndërgjegjëja, duke ta imponuar angazhimin e detyruar për rrugëdalje më të mirë, më të favorshmë në të mirë të vendit. Për zgjidhën e shumë çështjevë të grumbulluara që po pështillen çdo ditë e më shumë.- Të kujdesemi e kemi obligim moral.
Cështjet madhorë nuk guxojnë të mbesin në mshiren e kohës, por kërkojnë angazhim të mirfillt gjithëpërfshires.
Qytëtari është i vetëdijshëm për rrjedhat e situatës, por ai duhet të angazhet më koenkreisht, atëherë bashkohet fuqija vepruse dhe do të ketë rregull.- Nuk mjaftojnë vetëm deklaratat individuale!
-Koha është për veprim, sepsë shkojnë të zinjtë e vijnë të vërdhit të njejitit lojtar të mjerimit!

Por për të arritur rezultatë të nivelit të lartë duhet angazhim, punë sistematike, vullnet e vendosshmëri për suksësë të mira. Kjo mendoj së sa është e nevojshmë, e arsyeshmë, po aq edhe obligim qytëtar.
Është krenari ti shërbejshë vendit dhe popullit tuaj për një zhvillim të drejt e të mirfillt, për jetë më të mirë, më të sigurt, më të lumtur ashtu si e meritojmë.-Mandej, të gjithë fitojnë
Organizimi duhet të jetë sa më i shëndoshë e burimor i bazuar në politikat zhvillimorë ku të gjitha shtresat qytëtare do ta gjëjnë vetën e tyrë aty; si fshatari, puntori, studenti dhe të gjitha institucionet arsimore, shëndëtsore, administratve, gjygjsorë, mandej policija, ushtria etj.- Aty do ta gjëjnë përspektiven e tyrë përsonale e familjare, sigurin e përgjithshme të veprimit dhe zhvillimit të bisneseve, aty ku të gjithve u garantohet hapsirë e mjaftuëshme dhe kushtë të mirfillta për jetë të lumtur në shtëpinë dhe pronen e vet, aty ku liria e fjales mbrohet me ligj i cili rrespektohet dhe zbatohet deri në fund.
-Nëqoftsë shpaloset një program i mirfillt ku qytëtarit i garantohet cilsi e vlera që u përmëndën me sipër, jam i bindur së do të këtë angazhime me përkrahjë masive.Rëndësi kryesore është paraqitja e një plan-programi të hartuar mirë me politika zhvillimore.

Shfaqet ISIS në Korçë?

Shfaqet ISIS në Korçë?

isis-korce

KORCE – Banorët e lagjes 10 në Korçë kanë shprehur shqetësim për disa mbishkrime për ISIS, në zonën ku ata banojnë.

Balkanweb raporton se sipas banorëve, mbishkrimet “ISIS Allahu Akbar”, mund të jenë bërë nga disa besimtarë radikalë, të cilët jetojnë në lagjen 10.

Banorët shprehen se kjo situatë i ka shqetësuar, madje thonë se kanë frikë të flasin për këtë çështje.