Get a site

Përse heshtni, z. Aleksandër Lumezi…?

reshat badallaj

RESHAT-BADALLAJ-ZHURIANI

Shkruan: Reshat Badallaj-Zhuriani

Shkas i këtij shkrimi u bë dorëheqja e zonjës Aida Haxhialiç, ministre për edukim të lartë të mesëm dhe trajnim të rriturve që ishte kapur nga policia, sepse në një darkë në Kopenhagë kishte pirë vetëm dy gota verë dhe kishte rezultuar vetëm me 0.2 milje në gjak. “Unë kam vendosur të jap dorëheqje, pasi besoj se ajo që kam bërë është gjë serioze”, ka thënë politikania 29-vjeçare e Partisë Social-Demokrate, e cila është bërë ministrja më e re në kabinetin qeveritar në Suedi, në vitin 2014. Kështu u shpreh Aida Hadzhialiç, me origjinë nga Bosnja. Qëllimi i shkrimit është t´ia bëjmë me dije Aleksandër Lumezit, kryeprokuror i shtetit të Republikës së Kosovës, për t´i treguar se si vepron dhe respektohet ligji në shtetet Demokratike të Evropës. Dhe, jo si propagandojnë prokurorët e deridjeshëm që i kanë shërbyer klikës të satrapit dhe kriminelit të pestë botëror sipas ranglistës, Josip Broz Tito, që ju dhe shumë të tjerë këtij qeni plak i keni thënë shoku Tito dhe keni mbajtur jo vetëm në zyrat tuaja, por edhe nëpër shtëpi private fotografinë e këtij burri të Jovanka Budisaljeviqit, serbe nga Lika që gjatë karrierës se tij kishte vrarë mijëra shqiptarë…

Punësimet familjare

Z. Aleksandër Lumezi, është për të ardhur keq, që ju jeni vërë në këtë post shumë të rëndësishëm për të mbrojt interesat shtetërore dhe nuk guxoni të bëni zë nga bandat dhe banditët mafiozë të sojit të Al Capones. Në fillim keni dhënë fjalë të mëdha, duke iu drejtuar prokurorëve të rangut më të ulët se: “…keni rastin për të shpallur hero… kështu disi”, por, kjo po del se paska qenë si thonë zorraxhinjtë në Prizren me luajtur hajgare dhe asgjë tjetër. Ditëve të fundit, dolën në sipërfaqe krimet e bandave dhe banditëve, duke u përgjuar se si këta banditë shkuar banditëve, këta kriminelë shkuar kriminelëve, këta zagarë dhe langonj e kanë dëmtuar vendin dhe në mënyrë të paligjshme kanë punësuar kurva dhe kurvarë, po e përsërisë kurva dhe kurvarë nëpër dikastere të ndryshme, duke i lënë popullin që të mos e keni sofrën as me bukë thatë për fëmijët e tyre, të mos kenë para as për ilaçe, të mos e kenë familjet asnjë të punësuar, ndërkaq, këta kurva e kurvarë, këtë po e ripërsëris qëllimisht që këta qen e zagarë që dëmtuan shtetin tim të drejtohen Ty zotërote për të ngrenë padi penale kundër meje. Këta matrapazë nuk guxojnë ta bëjnë këtë, sepse i dinë se i kanë të punësuar nga pesë persona të familjes, nga tri-katër punë dhe nuk është çudi se kanë të punësuar edhe njerëz të vdekur! Këta kurva dhe kurvarë të ndërsyer nga qarqet shoviniste të huaja qëllimisht vepruan kështu që Kosova të mos ec përpara, të përçahet dhe të vjen puna deri në vëllavrasje. Këtë e kërkonin këta qen bir qeni.

QEVERI KUISLINGE, E MBUSHUR ME HAJNA, BANDITË E KRIMINELË

Në gazetën më të lexuar në rajon, deshët apo s´deshët të pranoni kështu është,”KOSOVA SOT”, gjithmonë këtë qeveri e kam quajtur QEVERI KUISLINGE, E MBUSHUR ME HAJNA, BANDITË, KRIMINELË, KUSARË, SPIUNË, ZAGARË E LANGONJ, DHE A PO DEL KËSHTU. Ky klan mafioz i marrë “yrnek” nga klani mafioz i Legias të Zemun Poljes, veproi në Kosovë duke punësuar me ryshfet që u pasuruan për dhjetë-njëzetë breza, duke e fikur popullin deri në palcë. Natyrisht se këta banditë nuk do pranonin se kanë marrë ryshfet, sepse janë shumë të zgjuar për krim, këta banditë shkuar banditëve nuk janë të zgjuar për të mirën e vendit se sa për vjedhje dhe korrupsion nuk ia gjen shoqin në Evropë. Edhe një gjë që dihet publikisht përse nuk u burgosën deri tani banda “DEVOLLI” dhe këlyshi Jovica Staniqit, Baton Haxhiu, kur zyrtarisht është vërtetuar nga dy shtetet për tentim- vrasje të qëllimshme me krunde kafshësh miliona shqiptarë dhe…? Çfarë faktesh kërkoni kur u kapen me pelë për dore nga doganat dhe dy shtetet. Shteti të thotë:”JA UJKU DHE JU KËRKONI DHE PYESNI KU ËSHTË FËRKEMI OSE GJURMA”. Dhe, kështu mbrohen interesat e shtetit. Jo. Më mirë është të ikni nga ky post, sepse si po fryn veriu i sertë, më duket se po të shoh personalisht në bankën e zezë. Në fillim është ditur se kur u martuan dhe vunë kurorë bashkë banditë, udbashë, spiunë, tradhtarë, kusar me ish-jugosllavët, Kosova nuk ka parë ditë të bardha. Përse heshtin në LDK, sepse janë të zhytur safi në krim, bile edhe më zi.

Po mos të ishte EULEX-i, kusarët, oligarkët do ta copëtonin Kosovën si ujkonja

Këta banditë, shkuar banditëve, e bënë këtë krejt me qëllim për ta njollosur Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, por këta langonj hiqen si të ishin UÇK. Jo. Këta janë banditë dhe hajna kusarësh! Ehu, mos Zot më keq! Po a e dini ju more zuzarë se të gjitha mynxyrat tuaja që keni bërë hata në Kosovë do i paguani një nga një në këtë BOTË. Po e them publikisht diçka: I kam rënë pishman. Në fillim isha kundër EULEX-it dhe tani them shyqyr Zotit që janë këtu. Po mos të ishin këta, çka do të bënin banditët, kusarët, oligarkët? Do ta copë- tonin Kosovën si ujkonja. Nuk kanë të ngopur këta zogj kurve. Dhe, them publikisht se unë do kërkoja ligjin e Enver Hoxhës, në litar zagarët dhe langonjtë që iu turrën Kosovës si bisha mali për ta bërë copë-copë, e në anën tjetër ushtarët e UÇK-së bënin vetëvrasje. Zonja Aida në Suedi dha dorëheqje, se respektoi moralin njerëzor, ligjin dhe votën që ia kishte dhënë sovrani. Përse nuk shkrova në këtë shkrim për moralin e qeverisë dhe deputetëve? Sepse çka dinë vagabondët, kriminelët, hajnat, kusarët, banditë se çka është morali? Këta janë amoralë….Cili dha dorëheqje deri tani? Asnjëri! Përse? A ju kujtohet juve ku në qindra shkrime kam shkruar se këta për karrige ta japin edhe gruan e shtratit!!! Z. ALEKSANDËR LUMEZI, MOS HESHTNI, HAPNI SYTË, TË MBYLLEN KËTA QË KOSOVËN E SAKATUAN DHE BËNË SALLAMADI, NESËR DO TË JETË VONË! Kaq kësaj radhe nga unë, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI, dora vetë, për të cilën mbajë përgjegjësi morale dhe penale për të gjitha që shkruaj dhe them dhe askush tjetër.

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]

Shqipëria ndodhet sot përballë kushtit të saj historik

Shqipëria ndodhet sot përballë kushtit të saj historik

Spartak-Ngjela

Shkruan Spartak Ngjela

Fundi i muajit gusht 2016, është fillimi i procesit që do t’i japë fund padrejtësisë shekullore në Shqipëri.
Por, pikërisht për këtë, sot, kur të gjithë shqiptarët e papërlyer po ndjekin me vëmendje dhe me ankth ardhjen e këtij fundgushti, është konstatuar se qëndrimi i tyre në këtë proces ku luan jeta reale shqiptare e të ardhmes, është shumë pasiv.
Është kjo shenja e paqartësisë sonë, apo shenja e pafuqisë sonë?
Ekspertët e huaj e quajnë shenjë të papjekurisë shoqërore për të qëndruar me dinjitet përballë kushtit historik.
Cili është sot kushti yne historik?
Kushti historik i shqiptarëve është vendosja e drejtësisë në Shqipëri. Kurse, pjesëmarrja e tyre e gjerë në angazhimin amerikan për drejtësinë shqiptare, është kushti i kohës sonë aktuale.
Nuk duhet me pasivitet. Duhet me përkrahje.
Korrupsioni ka pushtuar median, kjo dihet, por gjithsesi pjesëmarrja reale e shqiptarëve në proces ka shumë më tepër mundesi shprehjeje në aspekte elektronike të shkruara e të shfaqura sot
Po, le të flasim më qartë: Ambasadori amerikan Donald Lu po lufton kundër boshtit unik korruptiv shqiptar, dhe shqiptarët që po e adhurojnë, e respektojnë dhe po e vlerësojnë maksimalisht, heshtin ose flasin pak. Ne jemi në arenë; politika amerikane po mposht “Demin” e korrupsionit në Shqipëri; kurse shqiptarët e shohin “Gladiatiorin” me njëfarë droje të pashpjegueshme: shqiptarët ende nuk janë të bindur se Demi do të asgjësohet.
Ka qenë shumë e gjatë në kohe dhe shumë e rëndë padrejtësia në Shqipëri. Sigurisht kjo është arsyeja e dyshimit shqiptar. Por unë them që, pas 21 ose 25 gushtit, ne duhet të jemi shumë aktivë në krijimin e aspiratës sonë. Masiviteti për drejtësinë, duhet ta trembë kaçakerinë e padrejtësisë.
Mos harroni se luajnë interesa shumë të mëdha personale personash dhe grupesh shoqërorë, qe jane kundër prosperitetit dhe drejtesisë shqiptare. Ata nuk e kanë pritur kurrë këtë situatë, sepse gjithçka në favorin e tyre, e kanë zgjidhur me padrejtësi. Këta birbore, akoma nuk e besojnë se kanë humbur. Në fakt, të gjithë bashkë janë të humburit e medhenj të kësaj kohe.
Kurse, mos e harroni se, një pjesë zhurmëmëdhe e opozitës politike në Parlament sot, është me korrupsionin. Prandaj shqiptarët duhet të tregojnë qartësinë e tyre të forcës së drejtësisë. Sepse, të gjitha të tjerat ecin vetë.
Ndershmëria duhet të ketë zërin e vet. Kjo është arsyeja themelore e momentit.
Nuk ka nevojë për organizime politike, sot koha kërkon angazhim qytetar për drejtësinë shqiptare. Ky është thelbi. Politika reale do të vijë pasi të jetë vendosur drejtësia. Politika, pa drejtësi të konsoliduar, është mashtrim korruptiv.
Njerëz, ini të vëmendshëm për fatin e drejtësisë suaj që ka nisur të vendoset, dhe që, në fund të muajit gusht, hyn në procesin e saj real!
Korrupsioni dhe krimi, nuk e ndalojnë dot këtë proces; kjo është e sigurt; por shqiptarët duhet ta përkrahin aktivisht kudo. Frika për të mbrojtur të drejtën tende, është nivel mesjetar. Padronët e padrejtësisë shqiptare janë drejt humnerës, por ne shqiptarët nuk duhet që vetëm të shpresojmë, duhet edhe të hyjmë realisht në këtë proces. Le ta bëjmë internetin pronë të frymës së progresit shqiptar dhe të drejtësisë sonë. Dhe, po qe nevoja, të dalim edhe nëpër sheshe jashtë nocionit politik, dhe brenda frymës qytetarë, për të realizuar kushtin kistorik që na kërkohet nga koha: vendosjen e drejtësisë në Shqipëri. U deshën 100 vjet për të ardhur kjo ditë, duhet ta ruajmë këtë.

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]

Po i çoj fjalë publikisht Adem Grabovcit dhe këlyshve tjerë aty rrotull

Po i çoj fjalë publikisht Adem Grabovcit dhe këlyshve tjerë aty rrotull
RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI
ADEM GRABOVCI,TI URITHI I NËNTOKËS ! Unë, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI, po të çoj fjalë ty dhe ti çoj fjalë drejtësisë së instaluar serbe në zemër të Kosvës

ADEM GRABOVCI,TI URITHI I NËNTOKËS ! Unë, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI, po të çoj fjalë ty dhe ti çoj fjalë drejtësisë së instaluar serbe në zemër të Kosvës. Jam gjallë Thonë se është i rrezikshëm ky Adem Grabovci,urithi i nentokës kriminele për te zezat e vendit. Ndiqe si të duash. Kush është për popull, e kush është kunder popullit,kombit… RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI,dora vetë Shpeshherë në gazetën më të lexuar në rajon “KOSOVA SOT”, kam shkruar se në intitucionet e larta shtetrore si në Kuvendin e Republikës së Kosovës dhe në Qeverinë kuislinge, e zgjedhur në mëmyrën më mafioze të sojit Pablo Eskobar, se ka banditë,udbashë,kriminelë,oligarkë, matrapazë,idiote,rrugaç, vagabondë, njerzë pa fije edukate dhe pa kulturë familjare,hajna,zagarë dhe langonj të pushtuesit ka ne krye te shtetit se sa ne burgje. Shih për këtë, dita ditës po vertetohet ate që kam shkruar dhe është vertetuar dhe besuar nga lexuesit e zellshem te kësaj gazete,sepse shkrimet gjithmonë kanë qenë të parat dhe më të lexuara,fal besueshmërisë së lexuesve dhe fakteve. Banditët,padrejtësisht e kanë kapur Kosovën martire për gabzherri që të mos marrin frymë pa lejen e tyre, duke e berë zap prekurorine, gjyqësinë,hetuesinë,doganat, krejt më qellim për të vjedhur pasurinë e Kosovës pa më të voglin gjynaf. Kjo bandë mafioze duke marrë si “yrrnek” mafian e Zemun poljes, hajnat dhe mafian e shperndan nëpër Kosove si vajin në lakra dhe e lëshuan rrjetin si të marimngës që më kollaj me ra viktima për vdekje. Qentë,zagarët dhe langonjt e lartë shetror nepër vendet kyçe në Kosvë i punësuan spiunët e deridjeshem te Drazh Mihajlit dhe pastaj vraponin me te madhe pas hajnisë si zagarët pas kockave. Ndonëse faktori Nderkombëtar i tha ne sy banditëve shkuar banditeve se këtu nga maja e shtetit vlon korrupcioni,ryshfeti,krimi i organizuar…por kriminelet dhe banda mafioze nuk qanin kokën dhe vidhnin me të madhe,bashkëpunonin me gjaksorët serbian në errësirë dhe në pikë të ditës dhe siguronin pasuri me para të pista,pa djerse, për dhjetë-njëzetë breza. Adem Grabovci, nje gjysem analfabet u bë shef i PDK-es, i grupit parlamentar, në fakt, ky u bë URIDHI I NENTOKËS KRIMINALE,sepse duhej njeriu me pervojë për këtë zezënajë dhe u zgjodh kobziu,Adem “GROBARI-VARRMIHESI) (kupto shef i bandes dhe krimit të organizuar) në Kosovë. Reshat Badallaj-Zhuriani, opinionisti i gazetës “KOSOVA SOT”, ishte i pari që shkroi për ketë AL KAPONE. Së pari, që ky mbeshteti dhe qendron prapa bandës “DEVOLLI” dhe kam shkrojtur se “PERSE NUK DENOHEN BANDITET GRABOVCI?”, kur sulmuan huliganët Grabovci (dy djemt e mafiozit Al Capone)policinë e shtetit dhe i lenduan dhe poshtruar deri ne skajshmeri taman si në kohen e Aleksandër Rankoviqit.Djemt e Al Capones (kupto Adem Grabovcit), policisë i kishin thënë:”A e dini se kush jemi ne,a e dini se te kujt djem jemi), me sa di une nuk i kishin dhenë se ne jemi djemt e mafiozit të nentokës Al Capone. Dorën në zemer! Ndoshta ju kujtohet kur ky kapo i bandes thoshte:”Asnjë prekurorë nuk e kam telefonuar unë për djemtë e mi…” dhe ky ka menduar se ka hajvan në Kosovë se e beson këtë!? Dhe, tashmë doli ashiqare se me sa persona paska biseduar krejt me qëllim për ta vjedhur vendin deri në palce e haram e paçi gjakun e Kosovës! Ky njeri mafioz te sojit Al Kapone dhe Pablo Eskobar që alias është Adem Grabovci, ky njeriu gjysëm analfabet, në menyrën më barbare demton imazhin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe tashmë populli e sidomos LKJ-ja që ndryshe quhet LDK,po e merre ketë matrapaz dhe mafioz si biçim se ja çka po bënë UÇK-ja.Por jo, Adem Grabovci është kapo i bandës mafioze që punëson zagarët e pushtuesit dhe jo fukarenj ose ish luftarë të UÇK-es. Ky matrapaz i Pejës,por tani i zhdrypun në sheher (ka ardhur në Prishtinë), ka shkelur dhe tradhtuar gjakun e derdhur te HERONJVE TË KOMBIT. Këti uridhi duhet ndaluar rrepsisht fjalen UÇK. Duhet ndaluar nga populli e jo shoqatat që veten po e quajn të luftës,ata janë bërë memece. Keta nuk guxojn të bëjnë zë dhe dridhen nga ky kapo i bandës mafioze bile me ja bërë edhe atë punë nuk bëjnë zë. Pa merak fare.Janë bërë barkmdhenj e gushëvarur tamani si bibani i Zhivoradit! Në gazetën më të lexuar në rajon, që quhet “KOSOVA SOT”, kam shkruar ose kerko në google për të vertetuar se ky soj që gjenden nëpër fotele te larta,nuk ka fytyrë,turp,karakter,janë rrugaç,për karrikë e japin çdo gje… dhe ja rasti erdhi dhe a dha doreheqje ky kapo i bandës së nëntokës. Jo. Po kjo të ndodhte ne boten e civilizuar dhe Demokratike të botës,ose, ne vendet ku sundon ligji, a e dini ju se çfarë do ndodhte, jo vetëm që do ta detyronin për te ik në shejtan të mallkuar,por do të burgosej. Kjo në Kosovë nuk ndodh sepse zotron ligji i xhunglës dhe se gjyqësinë ë kanë kapur për gurmazi bandat mafioze te kanaleve të nëntokës dhe nuk bënë as gëk e as mëk. Nuk jam i keq për të menduar se kjo kope banditësh janë të paguar dhe të ndërsyer nga qarqet shoveniste serbiane. Këta janë tradhtarë që i ranë sakicë e hanxhar Kosovës. Dhe ndoshta e keni degjuar arsyetimin e këti gjysem analfabeti dhe kapon e mandës mafioze të kanaleve të nëntokës, që quhet ADEM GRABOVCI se çka llomotit pa fije turpi. E çka di ky hajvan çka është turpi?Tha:”… nuk është krim…”.Merreni me mend!Çka quhet ndryshe e pyesim Al Caponen,Pablo Eskobarin, alias ADEM GRABOVCIN? Ore hajvanë me okë!Ku je ti,ku jeton?Mjaftë me me pallavra serbiane. Fundi po iu afrohet dhe beni torbat gati për t´ia mbathur.Ku do shkoni ,ku do veni!?Atje do ju ndjek dora e mallkimit,dora e Zotit,dora e popullit…! Cilin njeri të këputur (me falni t´ia spjegoj keti kapo të bandes mafioze, njeri i keputur fukara,se çka kupton ky fjalën të këputur. Ose:degjoni shprehjet gjuhësore të këti kapo të kopes banditësh dhe binduni), cilin ish ushtarë të UÇK-ës e keni punësuar të atyre që bënë vetëvrasje për bukën e gojës. Thuaje me emër dhe mbiemer! Mos i përmend ata qen e langoj që keni bërë dallavere PRAPA KURRIZIT TË POPULLIT. Fol cilin ta dëgjoje populli! Fjalori rrugaçësh i bandës mafioze të kanaleve të nëntokës që e drejtojn shtetin Natyrisht se kjo bandë mafioze se nuk ka kulturë dhe përdor fjalor rrugaçësh. A e dini përse?Ja them unë.Sepse kjo kope hajnash,vagabondësh,kodoshës,dallkaukesh,oligargesh,kusarësh,zagarësh e langonjsh, nuk janë zgjedhur me votën e lirë të popullit,por janë zgjedhur me vota të blera,vjedhura,mashtrime dhe dallavere. A e degjuat al Caponen,Pablo Eskobarin,bile kur e shikon mirë surratin e tij, ka të ngjarë se si të kishte vëlla qenin plak Josip Broz Titon.Kush e di ndoshta ka qenë titist!? Po ky Al Capone në Kosovë e ka emrin dhe mbiemrin ADEM GRABOVCI. Faktet: Degjojeni bisedat se si futen banditët dhe kopilat nëpër lista. Por ku e kupton ky. Kur thotë qa bone e jo çka… Për të vertetuar ju për këta rrugaç e banditë qe përdorin fjalë të pista,sepse e kanë nga kultura familjare dhe binduni ju vetë që i përdorin edhe fjalet e organeve gjenitale. Ta zëmë nuk do te ishte mirë se kuptohet,por të perdornin ta zëmë:”zogu”,”embelsira e butë”,”kalemi”,por, degjoni banditët se si përdorin fjalorin me primitiv se ne mesjetë. E ku dijn këta vagabonda çka është fjalori i kulturuar. Keta janë bërë për hu biki. Me besoni. Këtu nuk e kam fjalën për Kadri TOPUZIN, kur iu drejtohet nje femre shqiptare,deputete,”…ma hanksh…”,ndoshta e ka patur fjalën për mullarin. Kush e di!? Kjo nuk më qudit fare sepse ky Kadri Topuzi ka për këshilltar,Baton Fazli Haxhiun,spiunin e UDB-ës serbe dhe pikërisht i kryeudbashit dhe kriminelit që ka bërë hata në Kosovë,Jovica Stanishiqit. Ky kelysh i UDB-es serbiane Baton Haxhiu, i perdor këto fjalë si kaka, te kaka… -Jo. Ky kapo i bandes së kriminalizuar,ADEM GRABOVCI nuk është UÇK. Ky është kapo i bandës kriminale që ka organizuar krim kundër shetit dhe shoqërisë në mënyren me raciste duke i punesuar oligarkët,boxhenak e boxhenakesha,rrospie e rrospoll, duke i zene shumë vende pune dhe mijëra familje kosovare pa asnjë dollarë në ditë. Dhe kësaj i thuhet se të gjithë qytetarët janë të barabart para ligjit! Ta zëmë:nëqoftëse dy qetetarë të rendomt te sulmonin e te lendoni policinë e Kosovës, në krye të detyrës,çka do të ndodhte?Ç´mendoni ju? Do të burgosishin,rrahnin si në kohën e Millosheviqit dhe do bëhëj hallakamë nga banditët duke thënë e sulmuan shtetin,po,po, kështu thonë banditët. Adem Grabovci, ti urithi i kanaleve te gjerizeve dhe nentokës, Zoti i Madh të vraftë me kokërr rrufeje në pikë të ditës me diell, çka i bëre vendit e mo Zot më keq! Përse nuk te erdhi turp dhe gjynah për popullin që nuk ka bukë e krypë t´i shtron fëmijve në sofër dhe punëson jashtëligjëm milionerë dhe banditë? Përse nuk punësovë anëtarë të familjes se Deshmorëvë që bënë vetëvrasje që nuk kishin para për barna për t´i shëruar plagët,punësuat milionerë dhe kriminelë që kishin para me thas? Perse e bere këtë? Sa të paguan qarqet shoveniste serbiane për të demtuar e trazuar Kosovën deri në gjakderdhje? Sa para ke vjedhur ryshfet more kobzi, që ke punësuar fshehurazi banditë e kriminelë? Dhe, ti hajvan me okë, neqoftese thua se nuk qendron kjo,ahere thuaj cila është arsyeja. Por,mos ha mut të thuash për të zbutur papunësinë,se hajnat çka s´thonë! Në shumë shkrime kam thënë se ata shqiptarë që kanë gjak shqiptari ndër dej duhet përkrahur UÇK-ën sepse na sollën lirinë që po e gëzojm sot,por, nuk duhet përkrahur banditët e kryebanditët,oligargët, matrapazët, hajnat që vrapojn si zagarët pas kockave. Këta lehin se për atë punë paguhen. Orët i keni të numruara,litari iu është afrur rreth grykës (me falni rreth fytit,se nuk e kuptojn këta magarë fjalen rreth grykës),këta e kuptojn fjalën vjedhje,krim,vrasje… Jemi deshmitarë të kohës se si janë shar si qentë, në rrënjë e në degë PDK-ja dhe ish jugosllavët që quhet LDK. Bile janë sharë në gra shtrati dhe shikoni si u bënë këta langonj bashkë. Perse?Vetëm për të vjedhur e haram e paçin për jetë të jëtëve! Po e ripërserisë mos i besoni as kryetarve te partive tjera në opozitë,janë të njejtit hajna dhe vagabondë,banditë shkuar banditëve. Do binduni së shpejti që jemi duke punuar qe nga Finlanda,Zvicra,Gjermania, ku ishin azilant dhe kurrë pa punuar,duke u shtri në dyhek si qentë e Milloradit dhe ka u bënë milionerë!? Nuk ja mbanë t´i lidhin kijet publikisht me mua, sepse kam arritur deri aty se kush e kush ka marrur ndihme sociale. Ose:le ta deshmojn se sa kanë fitur,sepse në çdo fund viti,dihet se sa ka patur te ardhuara dhe dalje.Vetem dy mije euro t´i dergon në bankë të pyesin:Ku i ke fituar?Dhe mendoni se miliona te paguesh avokat dhe të mos flasim per rokaqiej si të Nju Jorkut. Me se miri dhe per të kuptuar me mire e me kollaj këta hajna pyetni keshtu:Se cili fshat dhe zog pule e di ç´kishin këta para lufte dhe ç´bënë pas lufte pasuri si sheikët e Dubait… Reshat Badallaj-Zhuriani, në gazetën më të lexuar në rajon”KOSOVA SOT”, i pari ka thënë se keta edhe rrospieve i kanë blerë dhe siguruar pasuri,lere që doli një shtazë gjysëm robot,gjysem njeri dhe pranoi publikisht për banesen,por ka edhe me keq, nuk e dini ju se një qen deputet edhe pas ciles grua sillet si zagarë, që iu turproi edhe varrin burrit. Ne i dijm zakonët or ti dhe nuk përzihëmi në punë familjare dhe private,por, mos harro se populli është ka bën me gisht ka ti dhe po të thotë:Qyp,qyp… Dale-dale. se do të zbardhen faqet e historisë dhe do të vie koha qe do te thonë:A ju kujtohen kur ishin hajnat,vagabondët,kusarët,huliganët,spiunët, dhe dijeni mirë që ju e demtuat Kosovën,shkelët ne gjakun e DESHMORVE TË KOMBIT, ju që i keni rënë kambanave të mortit, vetëm qëntë do t´ia vizitojn varrin për t´ia peshurrur me lezet… Dhe, krejt në fund, i drejtohem popullit tim liridashës, të mos lejohen këta banditë,kriminelë,oligarkë, kusar, udbashë të flasin nëpër tubime për popullin e sidomos për UÇK-ën, sepse këta qellimisht janë të ndersyer të fyejnë kombin dhe Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, për interesa të huaja dhe personale… Po nuk ikën vetë do t´i detyrojm ne,sepse kjo nuk shkon më kështu. Kosova është në ditët më të vështira dhe duhet shpetuar nga kthetrat e kesaj bande kusarësh, që ia kanë ngulur vendit thonjët e shtrigave dhe dhembet e kulshedres thellë e më thellë, dhe nga dhemja gjymon shumë rëndë dhe trishtë. VETEM POPULLI E SHPETON NGA DHEMBJET E LUGETERVE TË KËSAJ BANDE MAFIOZE. Kosova,Shqipëria dhe viset tjera shqiptare akoma i ka djemtë gjallë që i dalin Zot. Kurse hajnat dhe banditët le t´i marrin thasët me veti për t´i mbledhur eshtrat, si dikur;osmanet e dergutët,vojvodër e zhupanët,karagjorgjeviqet,andarët,titistët,millosheviqistët,Mustavët e Rrahmanzinjt,Grabovcët (GROBARËT-VARRMIHËSIT)… As rrasa e varrit nuk do t´ia drejtoj kurrizin për te zezat që i keni berë vendit. Mbajeni mend! Kaq kësaj radhe per ty, Adem Grabovci dhe për te gjithë ata zagarë qe i ke rrotull nga unë,RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI,për te cilen mbajë pergjegjesi morale dhe penale edhe pse e di se i ke nder dizgina gjykatat e instaluara serbe ne zemer te Kosovës ama edhe ndonjë ditë. Ju do te uleni në bankën e zezë,jo vetem kaq,por edhe nga kjo botë do të ikni me damkë dhe faqe të zëzë si hajdut,kusar,tradhtarë…

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]

Pazare për hetim: Delimitimi detar me Greqinë dhe demarkacioni me Malin e Zi

Pazare për hetim: Delimitimi detar me Greqinë dhe demarkacioni me Malin e Zi

Lisen Bashkurti

Shqiperiajone/ Lisen Bashkurti

Fare pak kohë më parë u bë me dije nga mediat më prestigjioze të Kosovës që Kryetari i Komisionit Shtetëror për demarkacionin, specialisti i kadastrave Meha posedonte në xhirollogarinë bankare 508 mijë euro. Kjo indicie, përsëri sipas burimeve të mediave kosovare serioze, duket të jetë bërë indicie provë për hetime nga ana e Prokurorisë së Kosovës.

Ndërsa sot, serish mediat kryesore në Kosovë bëjnë me dije se prof. Tomorr Çela, që është shpalosur publikisht në mbrojtje të variantit aktual të demarkacionit, është shpërblyer nga Kryeministri i Kosoves me një tender që kap shumën prej gjysmë milion euro. Mendoj se edhe ky njoftim mediatik publik mund të shërbejë si indicie prove për hapjen e procedurës së hetimeve për Tomorr Çelën.

Mbas këtyre dy rasteve, të bera me dije nga mediat krijohet perceptimi publik se Kryeministri i Kosovës, Mustafa po blen me paratë e takspaguesve, specialistë për të shitur trojet e vete këtyre takspaguesve.

Edhe në këtë rast indicia mediatike e për korrupsion është objekt për Prokurorinë e Kosovës që të hetojë prof. Tomorr Çelën. Për të dy rastet e lartpërmendura fijet analitike të shpien te zyra e Kryeministrit Mustafa, i cili krijon perceptimin opinional se po blenë me financa publike ekspertë në mbrojtje të draft- marrëveshjes së demarkacionit.

Nëse prokuroria i provon këto dy raste atëherë dy ekspertët dhe vetë Kryeministri Mustafa mund të përballen me veprat penale më të rënda të parashikuara në Kodin Penal të Republikës së Kosovës: korrupsion të niveleve të larta dhe tradhëti të interesave shteterore.

Këto ditë, gjithashtu u bënë publike ndërkombëtarisht pazarlleqe në rastin e marrëveshjes së delimitimit të kufirit detar Shqipëri-Greqi. Kabllogramet Wikileaks-it, dëshmojnë se prapa manovrave për devijime detare në favor të Greqisë qëndrojnë pazare shumë të rrezikshme te grupeve apo individëve të lartë, funksionarë e firmëtarë të kohës.

Te dy rastet, delimitimi i kufirit detar midis Shqipërisë dhe Greqisë, si dhe demarkacioni territorial midis Kosovës dhe Malit të Zi ngjasin si dy pika uji. Atyre u vjen era pazare të rënda. Në këto pazare rrezikshmëria qendron te përdorimi i korrupsionit për të shitur dete e territore së bashku me vlerat dhe pasuritë që ato bartin në vetvete.

Shqetësimi publik shqiptar është ngritur si kurrë më parë. Opinioni publik mbarë kombëtar si dhe i miliona shqiptarëve kudo në botë presin veprime konkrete nga organet përkatëse të drejtësisë, si në Shqipëri ashtu edhe në Kosovë për të nisur procedimet penale bazuar në dispozitat kushtetuese dhe kodet penale të shteteve shqiptare.

Korrupsioni dhe tradhëtia i shërbejnë njëri-tjetrit. Ato ngjajnë si dy pika uji. Por ujë i zi dhe helmatosës.

[the_ad id=”4118″]

Shumë shpejt kanë për t’u ulur në bankën e zezë edhe ata prokurorë zuzarë që i kanë fshehur veprat

Shumë shpejt kanë për t’u ulur në bankën e zezë edhe ata prokurorë zuzarë që i kanë fshehur veprat

RESHAT-BADALLAJ-ZHURIANI

hkruan: Reshat Badallaj – Zhuriani

Vite të tëra gazeta më e lexuar në rajon, “KOSOVA SOT”, dhe gazetari Reshat Badallaj-Zhuriani kanë shkruar për bandën mafioze të nëntokës, se me klanet e tyre formuan bandën dhe e kanë shpërndarë si vaji në lakra për ta kapur shtetin. Opinionisti i gazetës lidere në Ballkan, “KOSOVA SOT”, Reshat Badallaj-Zhuriani, kishte fakte të pakontestueshme për klanet mafioze dhe vazhdimisht në fund të shkrimit shkruante se jam i gatshëm të përgjigjem moralisht dhe penalisht para drejtë- sisë, por jo kundër kësaj drejtësie që i ka shërbyer me mish e me shpirt pushtetit gjakatar titist e millosheviqian që kishte dënuar “nacionalizmin, separatizmin, shovinizmin, irredentizmin shqiptar” për interesa serbo-çetnike. Kjo gazetë me kohë ka shkruar se kjo bandë mafioze e klaneve të nëntokës, që e kanë bërë ZAP SHTETIN DHE E KA LËSHUAR RRJETIN TAMAM SI TË MERIMANGËS EDHE NË HETUESI, PROKURORI, POLICI, GJYQËSI, DOGANA… Reshat Badallaj-Zhuriani në këtë gazetë ka shkruar se kjo BANDË MAFIOZE E NËNTOKËS QËNDRON EDHE PAS BANDËS RACISTE, KUSARËSH, BANDITËSH, HAJNASH DHE MATRAPAZËSH QË QUHET “DEVOLLI” dhe me emër e mbiemër e ka përmendur ADEM GRABOVCIN, ta zëmë, titulli: “SHERRI I BANDËS “DEVOLLI” DHE QEVERISË MAFIOZE KOSOVARE HUMBËN 20.000 VENDE PUNE PËR SKAMNORËT, “KOSOVA SOT”, të datës 18 qershor të vitit 2015, që bashkëpunon me gjakësorët serbo-çetnikë, që kohë më parë, me krunde qensh, lopësh e derrash me simptome kancerogjene BANDA DHE BANDITËT DEVOLLI DHE BANDITËT QË I MBËSHTETËN KËTA KUSARË, për t´i tredhur dhe helmuar shqiptarët dhe nuk guxoi të bënte gjyqësia as gek e as mek, sepse banda mafioze e kanaleve të nëntokës e kishte kapur për fyti gjyqësinë, që në këtë gazetë kam shkruar që edhe pesë persona të lartë shtetërorë, kriminelë, hajna e banditë e përkrahin kriminelët “DEVOLLI dhe të shohim se a do të dalë kështu…?

BATON FAZLI HAXHIU ishte matrapazi dhe dirigjenti i kësaj zezënaje

Hise pa tjetër kanë banditët të lartë shtetërorë, sepse me lejen e tyre spiuni i UDB-së serbe e pikërisht zagari i kriminelit dhe kryeudbashit Jovica Stanishiqit, BATON FAZLI HAXHIU, ishte matrapazi dhe dirigjenti i kësaj zezënaje, njëherësh këshilltar i kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veselit, përndryshe ka një vit që unë ia kam ndërruar mbiemrin që i shkon shumë për shtati, KADRI TOPUZI dhe kurrë nuk më ka falënderuar për këtë gallap simpatik. Zagari i UDB-së serbiane, Baton Fazli Haxhiu, është edhe këshilltar i Edvin Kristaq Ramës, kryeministër i Shqipërisë. I ati i Edvinit, Kristaqi, kishte firmosur dënimin me vdekje, varje, për poetin Hevzi NELA, në Kukës. Kemi shkruar me kohë dhe shpeshherë kemi thënë se këta banditë shkuar banditëve përpos që kanë siguruar pasuri me para të pista për dhjetë-njëzetë breza, kanë blerë vetura dhe banesa të shtrenjta edhe për rrospitë e tyre. Dhe, pas një kohe doli një femër me gji plastike, tamam si të një buallice, me të pasme si të gorillave, që tha publikisht se një hajvan i lartë nga Kosova i ka blerë banesë.

Ahengu me “Slivovicë” e mish derri…

Unë, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI, kam shkruar se në drejtësinë e Kosovës janë këlyshët nga zezënaja titisto-rankoviqiste, që i kanë qitur hije të zezë Kosovës në botën e qytetëruar, janë të gjakut të bandës mafioze të kryetradhtarit Rrahman Morina, që në vendin tonë njihet si epoka e rrahmanzinjve, që u vranë shumë shqiptar për interesa serbiane dhe me pas ngrihej dolli e shoqëruar me lahutë e harmonikë, duke bërë dyzen ahengu me “Slivovicë” e mish derri… Po ashtu, kemi shkruar se këta banditë shkuar banditëve, se janë të pafytyrë, nuk skuqen fare, nuk kanë turp, janë si laviret serbe që presin te semafori për hamshor. Mos harroni se kemi shkruar dhe kemi thënë se për karrige të japin edhe gruan e shtratit, ndoshta ju kujtohet dhe në qoftë se s´ju kujtohet mund te klikoni në portalin – gazetën elektronike te “KOSOVA SOT”, lart djathtas, dhe shkruani emrin tim e do të lexoni të gjitha që i shkrova. Përndryshe nga anët tona në Zhur të krahinës së Lumës thuhet: “Në qoftë se është ngrënë pitja, tepsia është në vend”. Pra, faktet mbesin. Me kohë kemi kërkuar që kjo qeveri artificiale, e zgjedhur me pazare dhe me klanet mafioze dhe jo me votën e lirë të popullit, duhet shkuar në THEQAFJE. Në shkrimin e fundit, në këtë gazetë, kemi shkruar se do të vjen dita shumë shpejt e kanë për të ulur në bankën e zezë edhe ata prokurorë frikacakë, qyqarë e zuzarë që i kanë fshehur veprat, kanë heshtur si gjyshe memece dhe që kanë bashkëpunuar me klanet mafioze, hajnat, banditët dhe kriminelët që e vodhën popullin deri në palcë dhe që ka dhembje deri në mish e asht… Edhe një gjë mos harroni, se RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI, në gazetën e pakonkurrencë “KOSOVA SOT”, ka shkruar edhe këtë, se EDHE KRYETARËT E PARTIVE POLITIKE NË OPOZITË JANË TË NJËJTË, PA FIJE DALLIMI, HAJNA, BANDITË, KUSARË, MATRAPAZË, DALLAVERAXHI… Këtë e kam thënë publikisht dhe ju garantoj me fakte dhe kokën time. Të presim edhe pak. Pra, janë të gjithë banditë shkuar banditëve dhe hanë me një çanak, por të lehurat pak dallojnë. Disa lehin si qen dhe disa lehin si zagarë, por lehin sertë dhe vrapojnë pas hajnisë si langonjtë pas kockave. Nejse në këtë kor hajdutësh është i pakrahasueshëm Isa Mustafa, kopili i Titos, ortaku i bandës së Rrahmanzinjve që shante shqiptarët në çdo tre rreshta për serbianët dhe hajni i Diasporës, që zor se ia gjen shoqin në Ballkan e Evropë… Kaq kësaj radhe për sot nga unë, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI, dora vetë. Për të gjitha që them dhe shkruaj mbaj përgjegjësi të plotë morale dhe penale.

[the_ad id=”4118″]

ELITAT SERBE QË NXITËN DHE JUSTIFIKUAN GJENOCIDIN

ELITAT SERBE QË NXITËN DHE JUSTIFIKUAN GJENOCIDIN

Gjenocidi-shqiptarëve-në-Ballkan

Shkruan Adil FEAHU

Gjenocidi ndaj shqiptarëve në Ballkan

Se ndaj shqiptarëve në Ballkan është kryer gjenocid nga regjimet fashite të Serbisë, Greqisë e Malit të Zi, kjo është e ditur botërisht dhe mund të vërtetohet me mijëra argumente, dëshmi e dokumente të pamohueshme, edhepse deri më sot nuk kemi asnjë rezolutë apo aktgjykim për këtë lloj krimi më të rëndë që njeh drejtësia ndërkombëtare. Dhe ai gjenocid është kryer në disa valë, në vazhdimësi qe afro dy shekuj. Por, në qarqet zyrtare të shteteve që kanë kryer gjenocidin, as në ato ndërkombëtare, madje as në ato shqiptare, akoma nuk ekziston një mendim i prerë, një rezolutë apo deklaratë relevante zyrtare për gjenocidin e kryer ndaj Shqiptarëve. Gjenocid është bërë edhe ndaj Boshnjakëve, edhe ndaj Gjermanëve të Vojvodinës. Derisa ndaj Shqiptarëve dhe ndaj Gjermanëve është kryer gjenocid kryesisht në baza kombëtare, ndaj Boshnjakëve është bërë në baza fetare. Për planifikuesit dhe ekzekutorët e gjenocidit, Shqiptarët dhe Boshnjakët duhej zhdukur nga faqja e dheut, apo duhej nënshtruar që kurrë të mos bëhën faktor i cili “paraqet rrezik” ose pengesë për projektet hegjemoniste të Serbisë së Madhe, Greqisë së Madhe apo Malit të Zi. Ç’është më keq, asnjë institucion shtetëror, shkencor, kulturor apo fetar i shteteve gjenocidale, nuk e ka gjykuar gjenocidin, as nuk ka kërkuar falje (ndonëse kërkimfalja nuk do të thotë asgjë). Përkundrazi, ato me platformat, planet dhe programet e tyre, e kanë nxitur e ndihmuar përgatitjen dhe kanë justifikuar zbatimin e gjenocidit. Krimet e gjenocidit, krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit, i kanë reduktuar e adresuar si krime të individëve apo të grupeve joformale, “të pakontrolluara nga shteti”, gjë që nuk është aspak e vërtetë, ngase ato i kanë kryer organizmat e shtetit: ushtria, policia, formacionet e tjera të organizuara, të financuara dhe të kontrolluara nga shteti. Gjykata Ndërkombëtare për Krimet e Luftës në ish-Jugosllavi, edhepse kishte prova e argumente të mjfatueshme për ta kualifikuar luftën në Kosovë si gjenocid, edhepse në aktgjykimet e veta kundër kreut politik, ushtarak e policor (dmth. kreut shtetëror të Serbisë/RFJ), shqiptoi kualifikimin “ndërmarrje e përbashkët kriminale”, ajo Gjykatë nuk e fajësoi as dënoi shtetin apo ndonjë organizatë politike, fetare a kulturore për gjenocidin, veçse përgjegjësinë e individualizoi në disa persona, të cilëve iu shqiptoi dënime të lehta në krahasim me krimet e kryera në shkallë gjenocidi. Gjenocidin e kryer ndaj shqiptarëve, të viteve 1876/78, 1912/14/18, 1941/45, e 1998/99, nuk e dënoi as pranoi ndonjëherë asnjë organizëm apo individ në Serbi. Ndonjë individ i dënoi krimet monstruoze të soldateskës serbe, pa e përmendur fjalën gjenocid, si Dimitrije Tucoviqi, Kosta Novakoviq, Dushan Popoviq e ndonjë tjetër gjatë luftërave ballkanike, apo Natasha Kandiqi për luftën e fundit, por ata janë zëra të vetmuar, të izoluar e të urryer nga shteti, nga kisha, nga shkenca dhe nga populli i ushqyer me urrejtje patologjike ndaj Shqiptarëve si komb, dhe ndaj Islamit si fe. Një rezolutë për gjenocidin e kryer në Srebrenicë në vitin 1995, e miratuar nga organizmat ndërkombëtare, nuk i mbulon as përsëafërmi përmasat e gjenocidit të kryer ndaj Boshnjakëve gjatë luftës së fundit. Zëvendëspresidentja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek, është zëri i parë nga fatorët ndërkombëtarë që publikisht e ka thënë, në një intervistë në TV-n publike gjermane ARD, se “Asnjë qeveri nuk ka vepruar me minoritetet ashtu siç ka bërë Millosheviqi në Kosovë, ku ka vrarë, dëbuar dhe ushtruar gjenocid ndaj popullsisë shqiptare”.

Për krimet dhe gjenocidin grek të kryer ndaj shqiptarëve në Çamëri ( prej vitit 1913 deri më 1945), dy-tre shkencëtarë, historianë grekë, në studimet e tyre argumentuan dhe pohuan se ndaj Çamëve (myslimanë) është kryer gjenocid. Këtë e kishte bërë i pari profesori grek në Universitetin Yale (ShBA), z.Stathis Kalivas, ndërsa herën e dytë këtë e bënë profesorët grekë të Universitetit Pandio (të Greqisë): Lambros Buciotis dhe Konstatinos Ciceliqis (dhjetor 2009). Mirëpo, edhe ata janë zëra të vetmuar, pasi politika, shteti dhe kisha greke jo se e pranuan dhe dënuan gjenocidin, por çdoherë e mohojnë se çamëve bile as u janë shkelur të drejtat fare! Shoqata Demokratike “Çamëria”, me seli në Holandë, në shkurt të këtij viti ia ka paraqitur Gykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, në Hagë, dosjen me katër kërkesa për popullsinë e Çamërisë: l) që Gjykata të vërtetojë se ndaj popullsisë çame shteti grek ka kryer gjenocid, 2) që të gjykojë krimet kundër njerëzimit që ka bërë qeveria (qeveritë) greke, në vazhdimësi prej vitit 1913 deri më 1945, 3) që t’i urdhërojë shtetit grek, të lejojë riatdhesimin e popullsisë së shpërngulur me dhunë e terror, dhe 4) që popullit të Çamërisë t’iu kthehen pronat e marruna.

Krimet monstruoze që kanë kryer mbi shqiptarët regjimet fashiste të Serbisë, Greqisë e Malit të Zi, përmbajnë të gjitha tiparet, elementet dhe motivet të cilat cilësohen si gjenocid, në kuptim të (nenit 2) Konventës së OKB-së për Ndalimin dhe Ndëshkimin e Gjenocidit (rezoluta Nr.260, datë 9 dhjetor 1948). Sipas definicionit të asasj dispozite, gjenocid paraqet veprimi që ka për qëllim: 1) zhdukjen e tërësishme ose të pjesërishme të ndonjë grupi kombëtar, etnik apo religjioz, si dhe vrasja e anëtarëve të grupit; 2) lëndimi (dëmtimi) i rëndë i integritetit fizik apo shpirtëror të anëtarëve të grupit; 3) imponimi i qëllimshëm i kushteve të jetesës, me synim të zhdukjes fizike të plotë ose të pjesërishme; 4) masat me qëllim të parandalimit të lindjeve në kuadër të grupit; dhe 5) zhvendosja e dhunshme e fëmijëve prej një grupi në tjetrin. Secili veprim (krim) i përmendur në dispozitën e cituar, veç e veç, paraqet gjenocid në vete. Ndërkaq, në rastin e shqiptarëve nën pushtimin sllavo-grek, gjenocidi është kryer në katër format e para (1-4) të përmendura më sipër. Serbia ka kryer gjenocid ndaj shqiptarëve në vitet 1876-77, kur ka vrarë shumë shqiptarë dhe i ka shpërngulë me dhunë e terror nga rajoni i Toplicës. Ka kryer gjenocid gjatë luftërave ballkanike dhe Luftës së Parë Botërore (1913-1918), gjatë Luftës së Dytë Botërore (1941-45), dhe në luftën e fundit (1998/99). Por, ajo ka kryer veprime e krime gjenocidi në forma të ndryshme edhe gjatë kohës së paqes, me terrorin që ka bërë, për t’i detyruar shqiptarët të shpërngulën në Turqi, sipas marrëveshjes së lidhur me atë shtet. Greqia ka kryer gjenocid mbi shqiptarët e Çamërisë prej vitit 1913, në vazhdimësi deri në vitin 1945, kur me vrasje e terror, i ka detyruar të gjithë shqiptarët myslimanë të shpërngulën, njëherë në Turqi (vitet 1922-1925), e së fundi në Shqipëri (vitet 1944-1945). Edhe Mali Zi, prej pushtimit të viseve shqiptare, ka bërë gjenocid mbi shqiptarët dhe boshnjakët e mbetur nën pushtimin e atij shteti.

Për krimet e gjenocidit të kryer ndaj shqiptarëve, ka argumente e dëshmi të dokumentuara. Ato ekzistojnë në arkivat shtetërore, diplomatike e ushtarake të shteteve të ndryshme, në shtypin e kohës dhe në libra të autorëve të ndryshëm. Për krimet dhe gjenocidin e kryer ndaj Shqiptarëve, në luftërat ballkanike, të dhëna më të plota gjendën në librin: “Srbija i Albanci – pregled politike Srbije prema Albancima od 1878. do 1914.godine” (Sërbia dhe Shqiptarët – pasqyrë e politikës së Serbisë ndaj Shqiptarëve prej vitit 1878 deri më 1914), Libri i Parë, botim i Revistës “Çasopis sa kritiko znanosti”, Lublanë, prill 1989). Argumentet e paraqitura në atë libër janë mbështetur kryesisht në burimet serbe. Shumë prej tyre gjendën në librin e social-demokratit serb, Dimitrije Tucoviq: “Srbija i Arbanija – jedan prilog kritici zavojevacke politike srpske burzoazije” (Serbia dhe Shqipëria – një kontribut kritikës së politikës pushtuese të borgjezisë serbe, botim: “Kultura: Beograd-Zagreb” 1946), me parathënien e Millovan Gjillasit. Nga shtypi i huaj, të dhëna më të plota për gjenocidin janë përfshirë në librin e ish-deputetit austriak Leo Frenundlich: “Albania’s Golgotha – indictment of the exetrminators of the Albanian people” (Golgota e Shqipnisë – aktakuzë kundër shfrarosësve të popullit Shqiptar). Argumente për synimet dhe qëllimet e gjenocidit gjendën në projektet, platformat, planet dhe programet e shumta të shtetit të Serbisë e të Greqisë, qysh prej “Naçertanies” dhe “Megaliideas” (1844), deri te plani i Operacionit “Patkoi”, për shfarosjen dhe dëbimin e të gjithë shqiptarëve nga Kosova (1999). Marrëveshjet e Greqisë e të Serbisë/Jugosllavisë për shpërnguljen e Shqiptarëve në Turqi, gjithashtu kishin këtë qëllim dhe ishin në këtë funksion. Të dhëna të shumta e me interes në këtë temë janë përfshirë edhe në librin e Elena Kocaqit-Levanti, me titull: “ Planet për zhdukjen e shqiptarëve”. Klubi: “Forum-Index.hr”, në një shkrim me titull: “Genocid nad Albancima na Kosovu, zasto se cuti o ovome?” (Gjenocidi mbi Shqiptarët në Kosovë – përse heshtet për këtë?), jep nje pasqyrë kronologjike të krimeve serbe, të kryera prej 28 shkurt 1998 deri më 22 maj 1999, kryesisht për numrin e të vrarëve në fshatra e vendbanime të ndryshme në Kosovë, krime këto që tejkalojnë pragun e gjenocidit, pa përmendur dëbimin e organziuar në regji të shtetit, të ma se 900.000 shqiptarëve nga Kosova! Disa libra të profesorit Nusret Pllana, edhe në gjuhë të hueja, me shifra, fakte e fotografi dëshojnë dhe akuzojnë gjenocidin serb mbi shqiptarët.

Elita kishtare, kulturore e politike nxitën, shteti zbatoi gjenocidin

Në bazë të ideologjis për Serbinë e Madhe, elita politike, intelektuale dhe kishtare kanë përgatitur platforma, plane e programe të shumta, të cilat në kohë të përshtatshme për to i ka zbatuar shteti, duke kryer krime makabre, në përmasa gjenocidi. Me mijëra punime, libra, pamflete e programe të atyre elitave kanë indoktrinuar popullin serb me urrejtje patologjike ndaj shqiptarëve si komb, dhe ndaj myslimanëve (islamit) si fe, dhe kanë “justifikuar” zhdukjen dhe pushtimin e tokave dhe pronave të tyre. Ka shënime, se sëpaku janë 24 plane e programe, të hapta e të fshehta, për zhdukjen e shqiptarëve, duke filluar nga “Naçertania” e Ilija Garashaninit (1844); “Gorski vijenac” i P.P.Njegoshit (1846); “Srbi svi i svuda” i V.Karaxhiqit (1849), projektet e Jovan Cvijiqit (1912 e 1921), të përpunuara më vonë nga Vasa Çubrilloviqi në elaboratin e tij: “Manjinski problemi u Jugoslaviji” (1937; 1944); “Elaborat o Albaniji” i Ivo Andriqit (1939); “Homogena Srbija” e Stevan Moleviqit (1941); Programi i çetnikëve të Drazha Mihajlloviqit (1941); deri te plani “Patkoi” (1999) për zhdukjen dhe dëbimin e të gjithë shqiptarëve nga Kosova! Për zhdukjen e popullsisë dhe pushtimin e tokave të shqiptarëve, ekzistojnë edhe marrëveshje ndërkombëtare, të hapta e të fshehta, siç janë marrëveshja midis Greqisë e Turqisë (1923) dhe ajo midis Serbisë (MSKS) e Turqisë (1938), për shkembimin, respektivisht shpërnguljen e shqiptarëve në Turqi. Po, ekzistojnë edhe marrëveshje të fshehta midis shteteve ballanike, madje dhe midis fuqive të Antantës dhe Italisë (Marrëveshja e fshehtë e Londrës, 26 prill 1915), për copëtimin e Shqipërisë midis shteteve fqinje. Vetëm falë Zotit dhe Amerikës, shqiptarët janë sot si një komb e si dy shtete, por në territor pesëfish më të vogël se ai që ishte i tyre në shekullin XIX, ndërsa shtetet fqinje: Serbia, Greqia dhe Mali u zgjëruan duke pushtuar tokat shqiptare, e duke zhdukur shqiptarët prej vendit të tyre.

Roli i orientalistëve serbë në justifikimin e gjenocidit

Shkencëtari i njohur amerikan, dr Norman Cigar, në veprën-studimin e tij: “Roli i orientalistëve serbë për justifikimin e gjenocidit ndaj muslimanëve në Ballkan” (botimi shqip, “Logos-A”,2003), që në hyrje të librit konstaton se “orientalistët serbë kanë pasur lidhje direkte me politikën e spastrimit etnik (fq.9); se krijimi i atmosferës antiislame mundësoi rrëshqitjen e mëtutjeshme në gjenocid (fq.17),… dhe se zbatimi i veprimeve gjenocidale dokumentohet me mijëra dokumente autentike të proviniencave të ndryshme” (fq.18). Cigar përmend orientalistët më të njohur serbë: Aleksandar Popoviq, Darko Tanaskoviq, Mirolub Jevtiq, Nada Todoroviq, të cilët në kundërshtim me etikën morale e shkencore, islamin e trajtojnë si retrograde dhe shkaktar kryesor të kërcënimit të modernizimit dhe civilizimit në përgjithësi, e të Serbisë në veçanti. Qëndrimet e orientalistëve, autori Cigar i vërenë të lidhura ngushtë, në një aleancë e simbiozë të strukturës së nacionalizmit serb, me Kishën Ortodokse Serbe, Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Serbisë, mediat, politikën, financat, dhe forcën ushtarake. “Fillesa kyçe e kampanjës orientalistike (në Serbi,a.f.) është përqëndruar mbi idenë që muslimanët i takojnë një religjioni dhe kulturës ekzotike e të huaj, dhe kështu ata kurrë nuk do të kishin pasur vend në Evropë” (fq.20). Orientalisti Mirolub Jevtiq, thotë se “Shqiptarët janë epropian të rrejshëm, ndërsa muslimanë të vërtetë” (fq.23). Në një intervistë dhënë revistës “Vojska”, orientalisti Darko Tanaskoviq ka deklaruar se “është duke e vërejtur xhihadin ekonomik, diplomatik e në veçanti xhihadin demokgrafik”, si rrezik për shkatërrimin e Serbisë dhe ordoksizmit (fq.37). Vojin Dabiq, muslimanët e Bosnjes, Sanxhakut, Shqiptarët e Kosovës dhe pakicën turke në Bullgari e në Greqi (?) i konsideron rrezik për Evropën (fq.41). …”Kështu, orientalistët ndihmuan që gjenocidi të bëhet realitet”(fq. 54), përfundon shkencëtari, publicisti e hulumtuesi i njohur amerikan, dr Norman Cigar.

Padia e Thaçit, për konsum të brendshëm

Një deklaratë e presidentit Hashim Thaçi, se Kosova së shpejti do ta paditë Serbinë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, për gjenocin e kryer në luftën e fundit (1998/99), në mediat dhe në qarqet politike të Serbisë krijoi “cunami në një gotë ujë”! Ajo deklaratë më tepër ishte për konsum të brendshëm, por dhe për të krijuar nervozë në qarqet serbe, se sa ka të bëjë me realitetin. Sepse, Hashim Thaçi nuk mundi ta shtyjë në rend dite as në Kuvendin e Kosovës, miratimin e një rezolute për gjenocidin që Serbia ka kryer në Kosovë në luftën e fundit, të cilën e pat propozuar Lëvizja Vetëvendosje (3 gusht 2015).

Nuk di sa ka njohuri zotëri Thaçi dhe këshilltarët e tij, por Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, edhepse nuk është gjykatë penale, ka standarde të larta e kritere rigoroze për të cilësuar krimin si gjenocid e për të shqiptuar aktgjykim për gjenocid. Me gjithë mbështetjen ndërkombëtare, mezi e pranoi padinë e BH për gjenocidin në Srebrenicë, por e refuzoi për vendet e tjera (26 shkurt 2007). Dhe, përkundër faktit që Gjykata ka vërtetuar se “Serbia ka pasur ndikim të caktuar policor, ushtarak e financiar në luftën në BeH dhe ka pasur dijeni se gjenocidi mund të ndodhë”, megjithatë Gjykata e “amnestoi” Serbinë nga përgjegjësia për gjenocid! Aktgjykimi ishte një kompromis, dhe jo aq koherent, por edhe ajo Gjykatë në punën e saj ka parasysh interesat e politikës globale. Ndërkaq, padinë e Kroacisë kundër Serbisë, dhe kundërpadinë e Serbisë kundër Kroacisë, për gjenocid (1991-1995) ajo Gjykatë i ka refuzuar tërësisht (më 3 shkurt 2015), me arsyetim se “asnjëra palë nuk ka ofruar prova të argumentuara se ka ekzistuar konspiracioni apo qëllimi për të kryer gjenocid”?!

Krimet e luftës dhe krimet e gjenocidit nuk parashkruhen, dhe heret a vonë, kur të jemi përgatitur mirë për të argumentuar e dokumentuar, dhe kur ta fitojmë përkrahjen ndërkombëtare për një rezolutë ndërkombëtare dhe një padi për gjenocid, atëherë duhet ta ngrisim padinë. Sepse, në rastin tonë ka, dhe është shumë më lehtë të ofrohen prova historike, teorike dhe praktike, me të cilat vërtetohet se Serbia ka pasur për qëllim zhdukjen e tërësishme ose të pjesërishme të shqiptarëve, duke planifikuar, përgatitë, nxitë, kurajuar, ndihmuar, shtytë dhe kryer gjenocidin, për të krijuar Serbinë e Madhe në trojet shqiptare.

[the_ad id=”4118″]

Z. Kryeprokuror, çka u bë me bandën mafioze “Devolli” dhe me dallaveraxhiun Baton Fazli Haxhiun…?

Z. Kryeprokuror, çka u bë me bandën mafioze “Devolli” dhe me dallaveraxhiun Baton Fazli Haxhiun…?

RESHAT-BADALLAJ-ZHURIANI

Shkruan:Reshat Badallaj- Zhuriani

 

Në gazetën më të lexuar në rajon, “KOSOVA SOT”, kam shkruar një seri shkrimesh për bandën mafioze, raciste, mashtruese, vrastare me procedurë penale “DEVOLLI”, për bashkëpunim me gjakësorët serbo-çetnikë për të dëmtuar shtetin e Kosovës deri në palcë. Dhe, shi për këtë, fatmirë- sisht u vërtetuan 100% shkrimet e mia për këta hajdutë të nëntokës dhe isha dhe jam i gatshëm të dal para drejtësisë për këta racistë që me dashje dhe paramendim dhe në mënyrë të organizuar tentuan t´i vrasin shqiptarët dhe t´i tredhin që të mos shtohen… Por, ç’e do kur Republika e Kosovës drejtohet nga kuislingët, nga ish- serbosllavët që i kanë dhe po i shërbejnë devotshëm interesave të tyre personale dhe jo kombëtare. Dhanë toka falas, sollën “Zajednicën” këmbëkryq në zemër të Kosovës. Këta banditë shkuar banditëve janë në gjendje të japin me vullnet dhe me dy duart edhe gratë e shtratit vetëm e vetëm të mos i dridhin nga kolltukët. Banditët dhe oligarkët e kanë kapur shtetin në duart e tyre, kanë lëshuar rrjetin me mjeshtëri tamam si të merimangës në çdo cep të vendit.

Në gjykata, hetuesi, polici, prokurori qëllimisht i kanë ulur bashkëpunëtorët e deridjeshëm të Slobodan Milosheviqit dhe të Titos, që kanë dënuar me burgje, maltretime,vrasje shqiptarët përmes proceseve të montuara politike vetëm pse ishin shqiptarë që ashtu i kishte falur i Madhi Zot. Kjo zeznajë e Beligradit është këmbëkryq ulur këtu dhe banda qeveritare rri si shpata e Demokleut mbi kokat e tyre. Në krye të drejtësisë së Kosovës janë kasnecët dhe langonjtë që e kanë dënuar”nacionalizmin, separatizmin, irredentizmin shqiptar. Dhe më pas është bërë gosti ahengu me def e harmonikë ngëkë, ngëkë, ngëkë dhe duke mos guxuar të dënojnë pansllavizmin,ultranacionalizmin e Drazh Mihajlit, edhe pse zotëronin makinerinë më moderne të luftës kur shqiptarët mbroheshin me gurë në dorë. Dhe mu për këtë, kjo bandë i kanë qitur hije të zezë Kosovës në botë që çdo ditë të huajt kudo që shkojnë dhe në Kosovë të luftohet korrupsioni dhe të tillët thirren në emër të ligjit. Këta pa fije turpi trumbetojnë para popullit se para ligjit të gjithë janë të barabartë. Po, po, kështu këta persona të dalë nga kopeja e Kalamegdanit. Po a dini ju more burra dhe gra të vendit tim se akoma në këtë çerdhe gjarpërinjsh, akoma ka nga fisi i kryetradhtarit të kombit, Rrahman Morina, që njihet si epoka e Rrahmanzinjve, qe u vranë qindra shqiptarë.

Vjedhjet nuk janë bërë pa dijeninë e qeverisë kuislinge

Reshat Badallaj-Zhuriani, i pari ishte që ka shkruar për këtë bandë mafioze “DEVOLLI”dhe se gjyqësia kontrollohet nga kapot e bandave qeveritare dhe mu për këtë nuk guxon të bëjnë as gëk, e as mëk. Dhe, me shumë të drejtë, lexuesit (po deshe t´i jap me emra), po pyesin: Çka u bë me bandën mafioze të kanaleve të nëntokës serbiane dhe dallaveraxhiun Baton Fazli Haxhiu,njeriun e UDB-së dhe pikërisht të Jovica Stanishiqit…? Tashmë botërisht është vërtetuar se klani mafioz, racist, hajdutësh i quajtur “DEVOLLI” përpos që është me procedurë penale edhe zyrtarisht është vërtetuar se kanë vjedhur shtetin duke e dëmtuar për gjysmë milioni euro, kjo thashë që dihet zyrtarisht dhe një Zot e di se sa miliona euro hajnat kanë vjedhur! Por, kjo vjedhje nga hajdutët dhe kusarët “DEVOLLI” nuk është bërë pa dijeninë e bandës dhe banditëve të qeverisë kuislinge, e dalë tinëzisht dhe hajnisht nga pazaret e nëntokës tamam si klani i Legias dhe assesi nuk është zgjedhur me votën e lirë të qytetarit dhe më për këtë këta banditë kusarësh e kanë bërë ZAP KOSOVËN E MOS GËZOFSHIN! Lexuesit e shumtë të shkrimeve të mia, po ashtu po pyesin përse Prokuroria hesht, kur dihet botërisht se këta me vetëdije deshën t´i vrasin miliona shqiptarë me krunde të mykura dhe simptome kancerogjene? Kjo bandë kusarësh me vetëdije të plotë pastruan stallat e derrave në Serbi, dërguan në depot mafioze dhe i përzien me miell për t’u shitur shqiptarëve për bukën e gojës në sofër. Banda mafioze në mënyrën më raciste shqiptarët i krahasoi me qen, derra,lopë…

Të korruptuar deri në fyt

Tashti me këto veprime të turpshme të gjyqësisë që edhe gomarët e kanë kuptuar(magarci më mirë me thënë se nuk e kuptojnë fjalën gomar), se janë të korruptuar deri në fyt, kjo është parë duke u shkarkuar e duke u ndjekur me vepra penale nga kjo shtëpi e zezë dhe e turpit. Po ashtu, shihet në ditë me diell se gjykatat i drejtojnë bandat mafioze në majë të shtetit. Dhe, në qoftë se nuk është kështu, atëherë përse në sirtarët e kësaj gjyqësie të zezë, nuk janë ngritur padi penale kundër kësaj bande mafioze, kur shteti dëmtohet me miliona euro që dihen zyrtarisht,si shpjegohet kur kjo bandë mafioze “DEVOLLI” me vetëdije të plotë dhe krim të organizuar fusin krunde nga gjakësorët me simptoma kancerogjene për t´i vrarë shqiptarët? Përse spiuni i UDB-së serbiane, BATON FAZLI HAXHIU, me tradita të moçme antikombëtare, dallaveraxhiun dhe spiunin tashmë të ditur botërisht të kryeudbashit gjakësor serbo-çetnik, Jovica Stanishiqit, duke ditur se janë krunde derrash dhe ushqim qensh i shkoi me vrap Qeverisë Shqiptare që me çdo kusht t´i lënë t´i hanë shqiptarët dhe punë e madhe se helmohen, tredhen dhe vdesin shqiptarët…? A dini ju more të pafytyrë që kjo të ndodhte në Gjermani, që ndryshe quhet shtet ligjor, çka do të ndodhte? Një pastë dhëmbësh me skadim afati të gjendet në raftet e shitjes se si do të bëhej hallakamë… Strumbullari i kësaj organizate vrastare me krunde qensh nga Serbia, pa u kontrolluar fare nga dogana dhe organet përkatëse shëndetë- sore, , është djali i Fazli qelit që quhet BATON HAXHIU dhe mos harroni se është këshilltar i kryetarit të Kuvendit të Kosovës, që kësaj radhe nuk do të flas për hiset nëpër spitale që është në hetime.
me… Cila ishte përgjigjja ime për lexuesit e shumtë?
Unë, Reshat Badallaj-Zhuriani iu kam përgjigjur kështu: Derisa në Qeverinë e Republikës së Kosovës janë hajnat, kusarët, kuislingët, oligarkët, udbashët e deridjeshëm të kasaphanës Serbosllavi, që e kanë kapur shtetin dhe që qëllimisht në hetuesi, prokurori gjyqësi janë titistët e zgjedhur me anë të pazareve dhe klaneve mafioze të nëntokës dhe jo me votën e lirë të popullit, të shkojnë në theqafje… Kosovës i duhet një qeveri e dalë nga vota e lirë e popullit, që mbrojnë vërtet interesat shtetërore dhe kombëtare, garniturë me duart e pastra që të ecë Kosova martire përpara. Hajnat që deri dje nuk kishin brekë për të veshur,ndërkaq, sot janë bërë miliarderë dhe kanë siguruar pasuri për dhjetë- njëzet breza…Për të fituar besimin e popullit, Prokuroria dhe Gjyqësia duhet t´u vënë prangat kriminelëve dhe hajnave që dëmtojnë dhe shesin shtetin te të huajt për interesa personale. Dhe krejt në fund, herët a vonë do të vijë dita që mbi këta hajna, kusarët, bandën mafioze do të bjerë dora e popullit, e mallkimit dhe dora e Zotit. Do të vijë koha që do të ulen në bankën e zezë të turpit dhe do të ikin nga kjo botë me marre të zezë, si tradhtarë të kombit, bashkë me puthadorët, sahanlëpirësit që janë në gjyqësinë e Kosovës, që kanë heshtur dhe kanë fshehur veprat e kriminelëve që për interesa serbiane deshën t´i vrasin pa mëshirë shqiptarët… Zotin dorëzanë!

Kaq për sot nga unë, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI. Për këtë shkrim mbaj përgjegjësi të plotë morale e penale.

[the_ad id=”4118″]

Turqia forcon lidhjet me Serbinë dhe me Rusinë

Turqia forcon lidhjet me Serbinë dhe me Rusinë

ambasadori-turk

Nga Gani Sadiku

gsDeklarata e ambasadorit turk në Beograd Mehmet Kemal Bozay se populli serb mundet më mirë se çdo popull tjetër ta kuptojë dëshirën e popullit turk për të ruajtur unitetin dhe integritetin e vendit të tyre, tregon kahjen që po merr politika turke në raport me shqiptarët. Gjatë historisë gjithmonë politika turke ka qenë pro serbe, por çështja ka qëndruar se shqiptarët kurrë nuk kanë arritur që ta kuptojnë një orientim të tillë, dhe gjithmonë përshkak të fesë, kanë pranuar faljen e tokave, dhe asimilimin e tyre. Marrëveshja e shpërnguljes së madhe nga trojet shqiptare e viteve 1860 nga sanxhaku i Nishit, dhe ajo e vitit 1939 nga trojet etnike të Kosovës, ishte një marrëveshje e fsheht mes Turqisë dhe boshtit pansllav me seli në Moskë. Në kohën e gjenocidit më të tmerrshëm serb ndaj shqiptarëve, kur nga Sanxhaku i Nishit shqiptarët u detyruan t’i lënë tokat e veta, pothuaj se 60% e shqiptarëve kishin pranuar të shkruhen me përkatësi turke. Duke mos e ditur se Perandoria Osmane ishte në shkatërrim e sipër, dhe nuk e kishin kuptuar sherrin turk, ata e humbën edhe simpatinë e perëndimit në atë kohë, dhe nuk gjetën askund mbrojtje si turq të shkruar, pos në shkretina Beduine të Konstandinopolit, prej nga edhe ngelën sot e asaj dite, të asimiluar e të tradhëtuar.
“Turk e shka, janë një vëlla” dhe vërtet po më dhimbsen ata ideologët e famshëm të wehabbizmit, që u duhet të kthehen tani me Rusi e Serbi, pas babit ty tyre Erdogan, dhe po ashtu lutjet e tyre gënjsshtare t’i mësojjnë në gjuhët sllave.

 

[the_ad id=”4118″]

A JANE TE RREME FETE?

A JANE TE RREME FETE?

Ervjon-CaraNga Ervjon Cara

…………………………………….
Gjeja e fundit vendimtare qe nuk kane kuptuar akoma ata qe kane nisur te kuptojne se cfar luhet me vertetesine e feve eshte se fete nuk jane rralisht genjeshtra por jane ekstrakti me i vlefshem i te vertetes me te rendesishme per gjithshka qe sjellim me vete kur vijme ne kete jete, teksa jetojme dhe kur ikim nga kjo bote, vetem se ketij ekstrakti i eshte mbivendosur dicka aq satanike sa edhe vet Satanai dora vet do ta kishte zili cdo ideator te menyres se si genjeshtra dhe mashtrimi i jane bashkangjitur te vertetes per te bere aq shum dem pikerisht aty ku demi eshte ne max. Eshte si ti japesh besimin total nje gruaje dhe ta besh nenen e femijeve te tu dhe pas shum vitesh te mesosh se gjithshka qe ajo donte ishte qe me pas te te vriste per te marre gjithshka me me vlere qe eshte e jotja dhe e femijeve te tu dhe kete e beri duke te dhene bukuri nga bukuria e diteve te saj ne menyre qe te beje dem akoma edhe me te madh diten kur do te te helmoje me helmin qe ti nuk e kishe pare asnjehere sepse ishe i verbuar nga miresia me te cilen i pate hapur deren e shtepise, emrit dhe gjakut te gjakut tend.

 

Shkeputur nga faqa: Vellazeria Iluminati Albania

 

[the_ad id=”4118″]

Kosova nuk duhet të zbatoj urdhërat e të huajve dhe duhet përgjigjur Turqisë: “YOK ERDOGAN ABI!”

Kosova nuk duhet të zbatoj urdhërat e të huajve dhe duhet përgjigjur Turqisë: “YOK ERDOGAN ABI!”

RESHAT-BADALLAJ-ZHURIANI

VEZIRËT DHE BIMBASHËT E STAMBOLLIT I ÇOJN “SELAM” KOSOVËS

Shkruan:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI Ehu, burra! Vezirët,bimbashët dhe Sulltan Sulejmanët e Top Kapisë, i çojn “selam” dhe urdhërojn Republikën e Kosovës dhe ate që t´i mbyllin shkollat që paskan lidhje sipas tyre me ish shokun më të ngushtë të deridjeshëm të Rexhep Tayip Erdogan abit, Fethullah Gulenin. Duke harruar se shqiptaret thonë dhe e kanë zakon të respektojn thenjen:”Mik,mik, por secili në shtepinë e vetë”. “Xhevapi” i Qeverise kuislinge e sidomos i dr. Arsim Bajramit ishte sikur te merrej “temena”. Turqia duhet ta dij njehere e pergjithmone se tashme Kosova është shtet i pavarur e sovran,ka kushtetuten e vete dhe nuk duhët të perzihet askush në punët e brendshme te saj. Nuk është hera e parë që bimbashët e uzbashët e urdherojn Kosovën që të veproj sipas qejfit të tyre. Jemi dëshmitar të kohes,kur këta derdimen të Anadollit kanë ndërhyrë pamëshirshëm në historinë tonë. Anadollët dhe pashallarët e moderuar po e shfrytzojn rastin e Qeverisë kuislinge te Republikës së Kosovës e dalur me anë të pazareve dhe jo me votën e lirë të popullit, pranuan që nga historia jonë kombëtare te largohet fjala armik si i thonë ata “dushman”te mos quhen turqit. Po a shtremberohet historia more derdimen. Ju nuk keni faj jo, faj kanë këta sahanlepirsit e xhyveçeve dhe karaedepsezet tanë, që për interesa te veta persenale dhe lakmia për kulltukun jo vetem që pranojn të ndryshojn historinë por edhe gratë e shtratit i japin për të hallakatur në çyçek. Se vertetë është kështu pyetni dhe binduni se nuk thojnë jo dhe nuk e kundershtojn fare!!! Ditë më parë, Turqia u hallakat dhe u dalldis brenda për brenda,rrugët u mbuluar me gjak nga zinxhirët e tankeve dhe prerjet në fyt me hanxhar si të ishin dejsh per kurban Bajram. Pas deshtimit të grushtetit filluan rrahjet me dajak,hu gardhi e hu biki. U bënë hor dhe gaz i botës. U bënë karashek. Nuk dihej sa shkonte pasuli. Pashai i Madh, Recep Tayip Erdogan abi, sillej verdall nga havaja (qielli) dhe shikonte seri se si u kapshin pelivanet populli me askeret (ushtaret). Mbeten shume te vrarë rrugëve dhe nuk e njihte se kush është më pashallare e kush me karabimbash… Pas kësaj hallakame filloi fshisa e hekurt ne Turqi. Ju turren Amerikës për te sjellur duarelidhur hasmin Fethullah Gülen. Amerika i ktheu xhevap pashait duke i thene:”Ka i ke dajat? I´u turrren grekut te dorzohen afijet ata qe iken atje,por, greku i kishte mbyllur haps… Eh, Turqia luante me “arnautet” si top futbolli. Këta na tradhtuan,këta na shpëtuan!Ec e bjeru ne fije.Punë që zihet çorba në kazanin e tyre dhe assesi ne nuk duhet lëpirë, sepse duhet vjellur tërë jeten… Por, një duhet ditur Turqia se NË KOSOVË TURQIT GËZOJN MË SHUMË TË DREJTA KU NË ASNJË VEND TË BOTËS NUK E KANË,BILE AS NË TURQI! Mirëpo, Turqia duke shfrytzuar rastin se tani për tani Kosova është në duarte e kuislingve që falin toka dhe e kanë bërë sallamadi vendin,ajo me të shpejt asimilon dhe martirizon gjuhën shqipe barbarisht. Unë, vi me origjinë nga Zhuri jo larg qytetit historik Prizrenit. Në këtë qytet kam mbaruar gjimnazin dhe në çdo hap degjon turqishten dhe askush nuk ia ve veshin. Ne vitet pesëdhjeta (1953) kanë qene vetëm 6 familje turke. Kjo u turqizua me ardhjen e ardhacakve pa taban kombëtar. Bile këta edepzes pas një jave i mësonin dy fjalë turqisht dhe më pas këta katunar të pa kulturuar, të pa edukuar që vinin nga fshatrat që as shejtani nuk benë ve thonin:”çyli” që do të thotë katunar. Ky soj hajvanësh të ardhur nga Opoja, Hasi,Verrini,anadrini dhe pjesët tjera harrojn se 500 vjet me jetua aty nuk bëhësh qytetar. Katunar nuk është ay që jeton në fshat,katunar është atij që i mungon kultura dhe në përshëndetje te thotë:”Çka bane beeeeee, a beeeee”. Kurrë nuk më harrohet, kur isha i ri e kam humbur një qen atje qe nga ajo kohë dhe sot e kësaj dite jam pishman! Nuk është Prizreni i Abdyl Frashërit. Pastaj ta marrim Mamushën si shembull. Si spjegohet kur në këtë fshat të turqizuar të këtë mbiemra;Krasniqi, Mazreku, Butyçi…Nuk do humbi kohë kësaj radhe të spjegoj për keto fise e bajraqe, sepse është e kot. Mbiemra turq janë ta zëmë; Gülen,Davutogllu,Erdogan,KARAEDEPSEZ,KARAMURAT,KARATOPUZ… Poashtu, nuk do flas kësaj radhe as per Elaboratin famekeq te Vasa Çubriloviqit, të 7 marsit të vitit 1937, për Marveshjen Serbe -turke,për degedisjen e shqiptareve ne shkretira… E flasin gjuhen turke, e kanë shkollën në gjuhën turke në Mamushë dhe nuk degjohet asnjë fjalë shqipe. Dhe, askush nuk e kundershton këtë marifet. Pra, turqit dhe shqiptarasimiluesit (çylizinjt), i kanë të drejtat qe turqit nuk i kanë në tërë globin. Ose:neqoftëse nuk është kështu le të del ndonjë bir nene dhe të thotë jo! Tani pyesim Vezirët,Sulltan Sulemanët e Top Kapisë,Bimbashët e Karabimbashët TË ASAJ Turqie të pjesës Eropiane dhe Aziatike që nga koha e Timur Pshës, që i pari e shkeli tokën e ARBËRIT: Thoni vetëm që ka NJË SHKOLLË SHQIPE DHE VETËM NJË JO MË SHUMË, NË CILIN QYTET…? Unë them se nuk ka asnjë dhe vetëm asnjë,perndryshe le te publikohet nje shkolle ose KATEDER NE GJUHEN SHQIP. Ta zëm SHKOLLA “HASAN PRISHTINA”,”BAJRAM CURRI”,”SKENDERBEU”,”VELLËZËRIT FRASHËRI” , që i kanë dhënë shumë Turqisë… Nuk po flas për ata kalemxhi që kanë shkuar të ndërsyer dhe ishin petull të hollë dhe pas njëmuaji që hengren pite,burek,dyner… dhe u kthyen të trash taman si derr… Dhe, krejt ne fund fare, brumi i këti shkrimi është:Perse turqit anadollak në Kosovë, i kanë të drejtat që nuk i kanë askund në botë (dynja) dhe atje shqiptarët asimilohen,nuk lejohen te flasin shqip, nuk kanë asnjë shkollë ose kateder ne gjuhën shqipe dhe kercnojn qeverine kuislinge, te ndryshohet historia dhe te mbyllen shkollat që nuk i shkojn përshtati pashallarve të Bashçarshise!? Te kuptohemi se asgje nuk nderhym ne fe, sepse kam thene ne ketë gazetë se ata qe propagandojn qofte per te mire qofte per te keq për fe, janë tradhtare,spiunë të shitur dhe te ndersyer nga qarqet e ndryshme armiqësore. Keta lehin për perçarje,sepse paguhen për te lehur si qen. 2000 (dymijë vjet) feja ka perçarë. Çdo luftë,kolonizim, para se te fillonte kane filluar me percarje ne fe… Si mund të përkrahen hajvanët mjekërpalarë kur propagandojn:”Lirisht mund t´ia merthesh dhe shkerdhesh;vajzën e tezes,xhaxhait,dajes…”. Kur mbanim bageti dikur, kur i vinte “vakti” lopes per të mbetur me barrë, babai im Sallah Meta, ndjes pastë thoshte:”çone lopen mbane te mezati i Sadikit të Selmanit me para dhe nuk lejoje te mbahet me kafshet e shtepise,ku hanë e flene bashkë…”. Pra,kafshet te nje shtepie nuk i linim t´i hypin njeri tjetrit, se lindin sakat! Ndjese paste dhe shpirti i befte drite, Sallah Metës! Dhe, si mund te perkrahen hajvanet me dy këmbë, që hanë me një sofër dhe nerzehen si qentë!?Unë nuk i perkrahi, e jo si të doni. Eshtë puna e juaj!!! Unë,personalisht jam besimtar, BESOJ NE TE MADHIN ZOT,POR, NUK I BESOJ KETYRE HAJVANVE ME DY KEMBË QË THONË MBERTHEJA VAJZES SË XHAXHAIT,DAJËS,TEZËS…! Dhe me një rast e pyta një shoqe të punës që për nuse e kishte marrur vajzen e motres per djal (RUAJNA ZOT) . PYETA IME ISHTE:SI TE THOTË NUSJA ANA APO TEZE.JO THA ME THOTË ANA! Kush ka kafshë në shtëpi, neqoftese e bene ketë marifet pyetne se çka thote? E shkreta nuk fol por se si pall për të kundurshtuar këtë marrëzi të ZOTIT.

[the_ad id=”4118″]

Pas vizitës së Hashim Thaçit,President i Republikës së Kosovës, në Grackë të Lipjanit

reshat badallaj

RESHAT-BADALLAJ-ZHURIANI

“KOFSH SHNOSH DHE E MBRAMA ME HAIR HASHIM THAÇI!”

Shkruan:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

Kesaj radhe shkrimin po e nisi me dy thënje nga anët tona në Zhur të krahinës së Lumës,kur vdes dikush qoftë me krye në jastek,qoftë aksidentalisht i themi “Kofsh (qofsh) shnosh!”. Por, neqoftëse vritet ndonjë njeri,perpos kofsh shnosh i themi edhe “E mbrama me hair!”. Dhe e dyta, për politiken themi kështu:”Politika është kurvë”. Të me falin lexuesit,shokët e sidomos shoqet në respekt të gazetës. Këtë e themi origjinal dhe assesi nuk pranoj të bëhëm “francez” si disa qe i hanë sapunin për djadh dhe se janë si kripa në plagë e hiqen të edukuar! Unë jam origjinal, qeky që jam. I drejtperdrejt,ç´ti bësh! Ditë më parë, z. Hashim Thaçi,President i Republikës së Kosovës, dikur drejtor politik i Shtabit të Pergjithdhem të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që në kohën e luftës mbante nofkën “Gjarpëri”, ndërkaq, serbianët e quanin në shkenishte “ZMIJA”, vizitoi fshatin Grackë të komunës së Lipjanit, ku 17 vjet më parë pikerisht më 23 korrik të viti 1999,ishin vrarë 14 persona të minoritetit serbian në Kosovë. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi përpos që u perkul deri në kerdhizë,vuri kurorë lulesh shumë ngjyrshe,por çmimin nuk morra vesh sa kanë kushtuar! Nejse presidenca e Kosovës ka parapublike dhe Hasha nuk i ka paguar nga xhepi i tij.Presidenti Kosovës, Hashim Thaçi,pasi ngriti koken e perkulur dhe morri poziten gatitu,para syve te tij, ne pllaken perkujtimore ku ishte lartë një kryq ortodoks, shkruante:”VIKTIMA TË TERRORIT SHQIPTAR”. Çuditërisht, akoma pa u zbuluar zyrtarisht se kush janë terroristet,ay pranoi te perkulet se këta i paskan bërë shqiptarët. Çudi shkuar çudirave! Athua e dinte Hashimi se çka shkruante aty,apo kishte marrë udhë të pakrye dhe pune e madhe se çka shkruan duke i ofenduar dhe etiketuar shqiptarët… Mirë more Hashim Thaçi,po përse nuk e ndjek rrugën patriotike te gjaksorve serbo-çetnik kur dihet botërisht që bënë masakra,hata,kasphanë në Kosovë dhe nuk KERKUAN FALJE. Ah, jo! Hashim ti je ma i mençur! U mundove që t´i tregosh Evropes dhe Serbosllavisë politikë. Kot! Nuk e hëngren këtë pykë kjo rrospi dhe nuk ta vari kush! Askush nuk të priti dhe nuk të tha:”Dobro si doso”, bile nuk e ngrite një gotë dolli “Slivovicë”, për të të thënë:”Ziveli ose zivi bio”. Keq,apo jo! Si thua? Tashti Hashim Thaçi, po te përkujtoj diçka të rëmdësishme:Falangat dhe hordhitë çetniko-serbiane bashkë me mercenarët rusë në Kosovë, kanë bërë masakra të papara që nuk e njeh bota e qytetruar. Vranë shqiptarët në trojet e tyre styergjyshore në pragun e shtëpisë,vranë gra burra,fëmijë shtalb,vranë foshnja në gji nëne të shtjerrura se nuk kishte tambel nga krahrori nga nëna e vdekur,por foshnja thithe gjak,vetem gjak o Hashim Broja! Vranë djem hasreti para dasmes,i dogjën të gjallë si dejsht dhe pastaj me koka shqiptarësh bënë llampa elektrike per dekorim kur të shkerdhehen me shkinat dhe bënë dyzen ahengu. Mbi 20.000 femra shqiptare dhunuan me zor,humbën pa shej e pa dok mijëra shqiptar që nuk kanë as gur varri me i shkruar emrin e për t´i vajtuar motrat e nuse zezat! Ah, Hashim e mos qofsh se çka bere!? Shumë motra,nena,jetim…e eshtra deshmoresh ke trazuar nga varri. Mbrëmë enderr pash ku më thoshte një deshmor:”Zhurian, ç´kerkon ky jeniqer Hashimi te ata që na vranë e na dogjen!?”. Qante me lot i shkreti, kur te shihte ty duke ngritur dolli “Slivovice” me gjaksoret e te ngrënë mish derri te Kalamegdanit. Mos qofsh bre,mos qofsh! PO KUSH ISHTE AY BIR KURVE QË TË NDËRSEU TE SHKON ATJE!? Po ndoshta ata serbian vetë i kanë vrarë dhe më pas për t´ia lënë këmbët e arushës shqiptarëve. Kush e di! Hashim, ti je i ri dhe nuk e din atë marifetin e Martinoviqit, kur në anus futi shishen e fortë të xhamit 1.5 litërshe e trash, për t´ia lënë kopilin te dera shqiptareve. Fatmirsish u kap me pele për dore nga shqiptarët dhe i mallkoi ata që nuk e lanë të kryente deri ne fund lezetin. Hashim,Hashim e mos qofsh! Hashim, për të mos e zgjatur muhabetin rrotull, dua te pyes: Cili serbian kerkoi falje për masakrat e papara kundër shqiptarëve? Jo që nuk kërkuan falje,por, në Kosovë kriminelet hynë si në tokën e babës dhe të thonë:”Jebem vam siptarku majku” dhe ti perkulesh dhe pajtohesh te plllaka perkujtimore ku shkruan TERRORISTET SHQIPTAR! Cili serbian vuri lule te varret e femijve shqiptarë që u therren me hanxhar nga çetnikët e Drazh Mihajlit?Trego cili Hashim dhe mos i bënë bisht pytjes…!? Shkrimin po e përfundoj me thenjen e malsorve të Zhurit të krahinës së Lumës,ndonëse jetojn në Verri:”KOFSH SHNOSH HASHIM THAÇI DHE E MBRAMA ME HAIR”

 

[the_ad id=”4118″]

AKTIVITETET AGJENTURORE TË SERBISË DHE AGJENTËT VEHABISTE TË SERBISË

AKTIVITETET   AGJENTURORE  TË  SERBISË DHE AGJENTËT VEHABISTE TË SERBISË

erdoganNga Skender Jashari

Kjo materje është tejet voluminoze, këtu do paraqes përgjithësisht elementet kriminale të cilat kanë tipare të shumta të veprave penale, më gjerësisht kam trajtu në punim të veçantë. Tërë ky aktivitet është i mirorganizuar, planifikuar paraprakisht për qëllime politike, politiko-fetare dhe materiale( financiare) dhe variojnë varësisht nga aktorët e veprimeve të tilla.

 

Agjentë të Serbisë, siç është thënë tashmë kishte në QKD, QPGJ dhe QPL ( si informatorë të Serbisë), që kanë operu, përpara vitit 2012. Mirëpo në periudhën mes vitit 2012-2015, veprojnë më aktivisht.

Agjentë të tjerë që do mund të klasifikoheshin në QKD, QPGJ dhe QPL ( informatorët) mund të jenë të ndarë në: a. agjentë të Serbisë dhe b. “vehabistët të lidhur me Serbi” të identifikuar nga mediat si “ terrorist islamik si agjent të Serbisë” ( do i quaj “ terrorist vehabist si agjent të Serbisë”, që qytetarët Shqipëtarë të besimit islam mos të ndjehen të cënuar fare). Si agjentët e Serbisë, a “terroristët vehabist si agjent të Serbisë”, kanë këto specifika të përbashkëta ( siç do paraqiten më poshtë). Si për agjentët e Serbisë dhe për “terroristët vehabist si agjent të Serbisë”, kam dhënë më sipër ( në këtë studim), por asnjë agjentëi Serbisë, nuk vetëpublikohet, por maskohen mjaft mirë! Përjashto rastet kur gabojnë a bien në gracka, apo nga informata të jashtme ( të sjella), ku dekonspirohen. Por agjentët e Serbisë dhe “terroristët vehabist si agjent të Serbisë”, janë përgjithësisht eprorë të terroristëve vehabist, që janë rekrutu gjatë vuajtjes së burgimit të tyre.

Detyrat e agjentëve të Serbisë janë specifike, mbi bazën që kam detektu në QKD ( ku çerdhja kryesore e tyre është), ata parimisht kanë këto detyra të përgjithshme si: propagandën politiko-fetare terroristo-vehabike, pro ISIS dhe Al Nusra, me theks të veçantë të drejtuar kundër SHBA-së ( si aleat strategjik i Shqipetarëve); organizimin, rekrutimin, radikalizimin, ekstremizimin, urdhërim a udhëzim sulmesh a veprimesh të sulmeve terroriste vehabist ( kryesisht me efekt politik që do kishin pasojat e atij veprimi, e jo në përhapje të sektit vehabik); logjistikë për terroristët vehabist; si detyrë operative kanë edhe akte diversioni- sabotimi-terrorist duke ia mveshur terroristëve vehabist.

Propaganda politiko-fetare terroriste vehabike, pro ISIS-it dhe Al Nusra është forma e parë e veprimtarisë së agjentëve të Serbisë, gjatë ( sidomos) viteve 2012 -2015, veçmas në QKD. Propaganda bëhet ndaj stafit të Institucionit Korrektues, e sidomos ndaj të burgosurve apo edhe në përceptimin e opinionit publik të një opinioni të caktuar në lidhje më QKD. Propaganda këto plotësisht politike : paraqitjen e Republikës së kosovës si shtet të dështuar; dëmtimin e përkrahjes dhe raporteve me aleatë perëndimorë e veçmas me SHBA-në; mbjellja e frymës pro vehabiste si islam ekstrem në të burgosurit dhe armiqësimi me aleatët ndërkombëtarë ( sidomos SHBA-në); propagandë pro terroristëve vehabist, pro ISIS dhe Al Nusra etj. Ndërsa të njejtat gjëra-objektiva bëjnë edhe “terroristët vehabist si agjent të Serbisë”.

Organizimi, rekrutimi, radikalizimi, ekstremizimi dhe urdhërimi i sulmeve- veprimeve terroristo-vehabiste, që të burgosurit, të grupohen në grupe terroriste vehabike, që ato të propagandojnë- përhapin frymën terroristo-vehabiste, pro ISIS dhe AL Nusra dhe të kryejnë propagandë edhe kundër aleatëve të Shqipëtarëve ( sidomos SHBA-së) dhe të veprojnë me akte terroriste islamike, të kryer nga terrorist vehabist, madje duke mos qenë të varur nga sugjerimet a udhëzimet e agjentëve të Serbisë.

Logjistikë për terroristët vehabist që nga sigurimi i materialeve propagandistike pro-terroriste vehabike, pro ISIS dhe Al Nusra, kundër aleatëve të Shqipëtarëve ( sidomos SHBA-së), sigurim materialesh për ikje-arratisje. mjete për terrorizëm islamik ( akte konkrete terroriste).
Agjentët e Serbisë, pos këtyre detyrave që u thanë më sipër, kanë edhe detyra edhe operativo-taktike a operativo-strategjike, ato përgjithësisht janë më të rralla, janë akte terroriste islamike ( në formë sabotimi, diversioni, akti terrorist etj ), që i kryejnë agjentët e Serbisë, por që i mveshen terroristëve vehabist! Disa nga këto akte janë sjellur tashmë apo do shtjellohen më pas ( në këtë studim)!

Vehabistët e kategorizuar si : agjentë të Serbisë ( si vehabist janë arrestuar, siç i kam specifiku më parë), vehabistët të bërë në burg si të tillë të indoktrinuar a për shkak të interesit dhe “ luftarët” ( më saktë terrorist vehabist të ISIS-it dhe Al Nusras ). Në kuadër të këtyre si agjentët e serbisë si dhe terroristët vehabist ( të gjitha kategorit e tyre), janë të paguar ndërsa të indoktrinuar ( trushpërlarët e që mos të paguhen a të mos ndihmohen materialisht, mund të thuhet që s’ka!). “Terroristët vehabist si agjent të Serbisë”, nuk hyjnë në rreziqe, por e luajnë rrolin e drejtuesit-udhëheqësist të drejtëpërdrejtë të terroristëve vehabist. Ndërsa terroristët e kontraktuar-paguar, kryejnë akte konkrete nëse u intereson shpërblimi material, mos kupto vetëm që kjo kategori paguhet, siç kam sipërthënë që të gjithë janë të paguar apo të ndihmuar financiarisht. Ndërsa terroristët vehabist “ trushpërlarë” ( të indoktrinuar) janë më të pakët në numër, por më fanatikët dhe me këtë produkt agjentët e Serbisë manipulojnë më së shumti, e që janë më me vlerë për politikën e Serbisë.

 

Propaganda politiko-fetare terroristo- vehabiste pro ISIS-it dhe Al Nusra seperatizohen terroristët vehabik varësisht cilës kategori i takojnë, kështu terroristët vehabist, si agjentëtë serbisë e bëjnë për interes material ( sidomos); terroristët vehabist të paguar kanë qëllimin personal material, kurse terroristët vehabist të indoktrinuar kanë verbërinë mendore-logjike (ideologji ekstreme)- mos të harrohet edhe këta kanë përfitimin material. Mirëpo të gjitha këto kategori bëjnë të njejtën formë propagandë ( pro ISIS dhe Al Nusra, kundër aleatëve të Shqipëtarëve – SHBA-së), aspirojnë politika armiqësore ndaj Atdheut, rendit kushtetues, sigurisë së përgjithshme, institucioneve tona shtetërore!

Kategoria e terroristëve vehabist të paguar nga Serbia a edhe organizatat terroriste vehabiste, i bëjnë vetëm për interesin material, kjo kategori nga e para dallon për disa aspekte, këta zakonisht nuk e dijnë që paguhen nga Serbia, por nga Organizata terroriste vehabiste ( siç i quajnë ata organizata humanitaro-fetare), apo ca e dijnë që lekët e tillë vijnë edhe me implikim-porosi të qarqeve te Serbisë mbi Organizata Terroriste Islamike ( që të derdhin fonde në drejtime të caktuar, por këta arsyetohen, :” pse mos me ja marrë parët pasi fal po mi japin!”), këta nuk besojnë në sektin vehabi, por shtiren për të përfitu! Ndërsa terroristët vehabist të indoktrinuar, i bëjnë me arsyetimin që “ po bëjnë xhihad!” ( kjo realisht është e cekët, ka më shumë aspekte psikologjike, sociale, ekonomike-finansiare etj), ndihma ( logjistika) “vëllaut musliman( siç e quajnë)” për terroristët vehabist është detyrë nga shkaku që i takojnë grupimit- organizimit vehabist ( mirëpo kjo është një taktikë për të mbulu realisht një veprimtari kriminale, sepse këta nuk ndihmohen realisht mes vete me lekët që i fitojnë me djersën e tyre, por vetëm i transferojnë lekët që u’a japin organizatat fetaro-humanitare).

Mirëpo terroristëve vehabist u propagandohet dhe propagandojnë gjithnjë parimet morale-fetare që duhet të ndihmohet “vëllau musliman”( siç shprehen), në çdo aspekt, nga aspekte njerëzore e deri në veprime kriminale-terroriste.

Veprimet e veçanta, si detyrë specifike të terroristëve vehabist janë nga aktet terroriste vehabiste sidomos në forma si : kërcënime, shantazhime, rrahje e deri në akte terroriste tejet të rënda.

Serbia suksesin më të madhë, është duke arritur, sidomos në ndërhyrjen e agjentëve të saj, që Organizata Humanitare Islamike( të njohura botërisht të lidhura me Terrorizëm), të shpërndajnë lekë në regjione të caktuara të Trojeve Shqipëtare, ndaj kategorive të caktuara të qytetarëve Shqipëtarë, me qëllim që ato mjete materiale të jenë frytëdhënse dhe vegla të dëobishme edhe për politikën e Serbisë!

Nga ky shkurtim maksimal i kësaj tematike, specifikova detyrat dhe kategorizimet e tyre, theksoj se si agjentët e Serbisë dhe terroristët vehabist kanë kontakte dhe lidhje me njerëzit dhe organizatat e ndryshme, si për të thithë fonde, shpërnda ato në drejtime të caktuara, organizata terroriste të njohura botërisht etj. Agjentët e Serbisë dhe kategoria e parë ( terroristëve vehabist si agjentë të Serbisë), zakonisht tërthorazi ( lidhen me ndonjë ndërmjetës ) lidhen me njerëz të agjensive informative të Serbisë ( kjo është forma më e shpeshtë). Ndërsa si agjentët e Serbisë dhe terroristët vehabi kanë kontakte të drejtëpërdrejta a të tërthorta ( me një ndërmjetës) me organizata humanitare-fetare ( të dyshuara si terroriste vehabiste), apo me “ imam vehabist” ( të dyshuar për terriorist vehabist). Në jo pak rast, “ imamët vehabist” kanë lidhje direkte me njerëz të shërbimit sekret të Serbisë ( madje edhe Imam vehabi tejet të njohur në mediet e Kosovës), për më shumë, agjentët e Serbisë ( si zyrtar korrektues në QKD) kanë ndërlidhje-lidhje me këta( “ imam vehabist’)- kjo rrjetë marimange të terroristëve vehabist dhe agjentëve të Serbisë është dendësuar dhe thurrur sidomos gjatë periudhës kohore 2013-2016.

Agjentët e Serbisë dhe terroristët vehabist pos detyrave agjenturore politiko-fetare kanë edhe një biznes kriminal. Edhe për këtë aspekt këtu do flas më shkurtër shkaku që është trajtuar edhe kjo në punimin e veçantë.

Në kuadër të këtij biznesi kriminal, përfshihet veprimtaria : korrupsioni, kontrabanda dhe krimi i organizuar. Agjentët e Serbisë, udhëheqin këtë biznes kriminal, kurse terroristët vehabist, si agjentë të Serbisë, janë më të besuarit ( me ta krijojnë raporte biznesi kriminal), e më rrallë me terroristët vehabist të paguar ( këta janë nën terroristët vehabist si agjentë të Serbisë), në lidhje me ta janë edhe terroristët vehabist “trushpërlarë” ( më rrallë ngatërrohen në këtë biznes kriminal !).

Por ky biznes kriminal ka disa specifika si : korrupsioni zhvillohet edhe i pavarur nga zyrtari korrektues si agjentë i Serbisë, ashtu edhe tek kontrabanda dhe krimi i organizuar që në ndonjë rast konkret nuk përfshihen pra si subjekt, por si subjekt blerës janë të burgosurit a të paraburgosurit që s’kanë asnjë lidhje me terroristët vehabist!

Karakteristikat specifike që e karakterizojnë agjentin e Serbisë ( si zyrtar korrektues në QKD, QPGj dhe QPL), si dhe terroristët vehabist janë pos pak specifikave të gjitha të tjerat i kanë të njejta. Karakteristikat e njejta : 1. Lidhja me Serbinë ( përjashtu këtu dy kategoritë e terroristëve vehabist atyre të paguarit dhe ata “trushpërlarë”); 2. Religjiozët terrorist vehabist; 3. Bindja politike ( anti- Shqipëtarë dhe anti- aleat të Shqipëtarëve- SHBA, pro Serbe dhe Ruse); 4. Jopjesëmarrës Luftrash Çlirimtare Shqipëtare; 5. Materialist ( përjashto ndonjë terrorist vehabist “trushpërlarë”-por që edhe ai ndihmohet patjetër).

Ndërsa karakteristikat dalluese me agjentët islamik të Serbisë dhe terroristët vehabist ( sidomos) janë : 1. Shkollimi- analfabetizmi; 2. Raportet familjare dhe problemet psiko-fizike ( vlen për terroristët vehabist e jo për agjentët e Serbisë).

  1. Lidhja me Serbinë, është e vështirë për t’u argumentuar, sidomos sa i përket agjentëve të Serbisë si zyrtar korrektues në burgjet e Kosovës, që janë tejet konspirative se sa terroristët vehabist. Por shkaku i lidhjes me Serbinë, ata ushtrojnë të gjitha aktivitetet agjenturore-politiko-fetare serbo-vehabiste, po të mungonte kjo lidhje do mungonte aktiviteti. Lidhjet e tilla janë : familjare, biznesore, krushqie, vendbanime, a miqësimi-shoqërore.

Lidhja familjare, si : babanë, nënën, gjyshin a gjyshen e kanë Serbe, boshnjake, a të kombeve të tjera. Lidhja biznesore, ku ai a familjarët e tij kanë lidhje biznesore me Serbinë, apo aktivitetin agjenturor politiko-fetar, e kryen shkaku i kontraktimit- pra paguhet nga Serbia a organizatat e varura nga Serbia, a ato humanitaro-fetare ( të dyshuara për terrorizëm vehabist etj).

Lidhja e krushqisë, ka të dhënë a të marrur ai apo anëtarët e ngushtë të familjes ndonjë nuse a burrë të Serbisë, si serbë, boshnjakë etj.
Lidhja me vendbanimin, përfshi edhe vendlindjen etj që kanë me Luginë të Preshevës, Sanxhakut të Novi Pazarit, por edhe me Serbinë.

Lidhja shoqërore me shtetas të Serbisë, Maqedonisë, Bosnjës etj me organizata vehabiste humanitaro-fetare, të dyshuara për terrorizëm. Agjentët e Serbisë ( si zyrtar korrektues në Kosovë) dhe terroristët vehabistë së paku nga një lidhje të tillë e kanë me Serbinë a Organizata humanitaro-fetare vehabiste( të dyshuar për terrorizëm ).

2.Religjioziteti terroristo – vehabist, që agjentët e Serbisë dhe terroristët vehabist të paguar ( zakonisht), kanë bindje terroriste-vehabiste, si mbulesë për konspiracionin e tyre ( agjentët), ndërsa terroristët vehabist të paguar si mbulesë të fitojnë ( pagën). Në këtë rast, agjenti i Serbisë, nuk e manifeston bindjen vehabisto-terroriste me mjekër dhe veshje ( shkaku i obligimit të vendit të punës), ndërsa terroristi vehabist i paguar mba mjekërr dhe pantollona të shkurtëra, si kusht që të fitojë pagën, pra manifeston publikisht, por edhe në këtë obligohen për formalitete dhe detyra tjera që janë dhënë më sipër. Agjenti i Serbisë si zyrtar korrektues ( çdo rast) dhe “terroristët vehabist si agjentë të Serbisë”, janë udhëheqës të aktiviteteve politiko-fetare vehabiste e deri tek aktet a organizime organizatash a aktesh terroriste vehabiste ( islamike), mjaftë shpesh. Ndërsa terroristët vehabist të paguar dhe “trushpërlarë” janë më të ulët në hierarki organizimesh të organizatave, ndërsa kjo nuk ndodh edhe aq tek aktet konkrete terroriste.

3. Bindjet politike janë lidhja tjetër e agjentëve të Serbisë si zyrtar korrektues me Serbinë dhe e njejta bindje politike e terroristëve vehabist me Serbinë. Po kjo lidhje është proserbe, proruse, provehabiste, pro ISIS dhe Al Nusra, ndërsa janë kundër Shqiptare dhe në veçanti kundër Kosovës dhe kundër aleatëve strategjik të Shqipëtarëve ( SHBA-së) etj.

Në këtë aspekt bindja politike, është e fshehur si më poshtë: agjentët e Serbisë si zyrtar korrektues, nuk i publikojnë bindjet e tyre politike-fetare, pos ato pro-vehabiste pro-ISIS dhe Al Nusra, kundër aleatëve strategjik të Shqipëtarëve( SHBA-së ) etj. Terroristët vehabist i shprehin bindjet e tyre politike dhe fetare pro-serbisë dhe Rusisë ( që Serbi, Rusi etj nuk pengohen fare aktivitetet e tyre), pro-vehabiste ( si bindje politike dhe fetare) pro-ISIS dhe Al Nusra ( për akte terroriste), ndërsa kritikojnë-akuzojnë Shqipëtarët, Shtetet Shqipëtare dhe të aleatëve të tyre ( SHBA-së etj), që janë si armiq të islamit ( e jo si armiq të vehabizmit, qëllimisht tentojnë të bëjnë propagandë të caktuar!), të njejtën e bëjnë të gjithë këta në çdo rast!

4.Jopjesëmarrës të Luftërave Shqipëtare, është specifik që agjentët e Serbisë si zyrtar korrektues nuk kanë qenë, as familjarët e tyre të ngushtë. Terroristët vehabist si agjentë të Serbisë janë kategoria specifike që zakonisht janë pjesëmarrës të luftërave Çlirimtare Shqipëtare, por që zakonisht atë luftë e kanë bë për bindje fetare islamike, apo si spijun të Serbisë kanë shërby, e rrallë besohet të kenë deviju nga që është pagu, apo nga bindja e vetë (si bindje personale, si dëshpërimi etj)! :Terroristët vehabist të paguar” nuk kanë specifikim relevant me këtë që të kenë marr a që s’kanë marrë pjesë në Luftrat Çlirimtare Shqiptare, këta kanë tejet të theksuar interesin material të tyre.

Terroristët vehabist të indoktrinuar ( trushpërlarë), asnjë rast nuk ka që të ketë luftu në ndonjë Luftë Çlirimtare Shqipëtare ( i dijmë rastet e tentim infiltrimit të muxhahedinëve në Luftrat tona- të cilët janë kthy mbarapa zakonisht!), e po ashtu as familjarët e tyre të ngushtë! Asgjë kombëtare për ta, pos vehabizmit ( terrorizmit islamik ), nuk ka, nuk vlerësohet prej tyre, zakonisht nuk kanë identitet të pastër Shqipëtarë( janë me gjakun e përzier me Serbë, boshnjak, turq etj). Mos kupto rastet kur një Luftëtar të Ushtrive Çlirimtare Shqipëtare ka luftu për fe, sepse të tillë Serbia përmes Shërbimit sekret Serbë a me ndërmjetësimin me organizatat terroriste humanitare-fetare vehabiste ka tentu dhe ca i ka infiltru, e që i ka përdorë “terrorist vehabist si agjentë të Serbisë” ( pra kategoria e parë terroristëve vehabist në QKD). Madje agjentët e Serbisë, si zyrtar korrektues por edhe terroristët vehabist kanë simpati për terroristët islamist, ndërsa kanë indiferencë e deri armiqësi me Luftarëve të Ushtrive Çlirimtare Shqipëtare.

5.Materialist, përjashto ndonjë rast të ndonjë terroristi vehabist “trushpërlarë”, mirëpo edhe këta, që të gjithë si terroristët vehabist dhe agjentët e Serbisë si zyrtar korrektues, objektivin kryesor e kanë lekun, e nuk iu bën përshtypje as feja e as politika, as identiteti kombëtar e asgjë tjetër. Përjashto rastet konkrete ku mund të jenë fanatik politik a fetarë! Kjo ( materializmi i tyre) madje vërehet më lehtë, pa u futur në detaje, e nga këto përfundimisht qartësohen më së miri. Nuk ka qoftë një rast që terroristët vehabist ( edhe më fanatiku-ekstremi), e s’bëhet kurrë fjalë për agjentë të Serbisë si zyrtar korrektues që mos të ketë de facto elemente materializmi, çdonjërit i paguhet lekë, a shpërblime te tjera ( ushqimore, veshmbathje, kujdes, finansiare, materiale etj!) nga ndihma jovëllazërore por e organizatës vehabiste a edhe e Serbisë ( madje për terroristët vehabist si agjentë të Serbisë apo për raste të akteve terroriste konkrete!).

6.Shkollimi-analfabetizmi është kriteri më me kontraste të mëdha në mes të agjentit të Serbisë si zyrtar korrektues dhe terroristit vehabist “trushpërlarë”. Agjenti i Serbisë është më i shkolluar, më i përgjegjshëm, me arsyeshmëri shumë më të lartë, ndërsa terroristi vehabist si agjentë i Serbisë zakonisht është më deficitarizëm shkollor, nuk kam gjetur asnjë rast që të ketë më shumë shkollë se sa shkollën e mesme. Terroristët vehabist të paguar kanë shkollim shumë më të ultë, ndërsa terroristët vehabist “trushpërlarë” janë analfabet total. Specifike është me shkollim ideologjik terroristo-vehabist ( teologjinë ekstreme vehabiste- pra edhe me fakultete fetare). Në përgjithësi terroristët vehabist “ trushpërlarë” me shkollim teologjike vehabiste, barazohen me një analfabetizëm ligjor, me alien ( UFO), që s’mund të adaptohet, të risocializohen dhe riintegrohen më në ambientet tona njerëzore, jetojnë në iluzione të rënda( duke ngatërru Trojet Tona me vendet me kulturë dhe jetë vehabike si në vendet arabe).

7.Raportet familjare dhe problemet psiko-fizike këtu dallohen që nuk ka relevancë, për agjentët e Serbisë si zyrtar korrektues, që t’i rekrutojnë të tillët. Ky kriter specifikohet dhe vlen vetëm për terroristët vehabist, pasiqë Serbia nuk i pranon si agjentë të saj kategoritë e tilla ( por i mba vetëm si vegla për të kry punë konkrete). Terroristët vehabist si agjentë të Serbisë dhe terroristët vehabist “trushpërlarë” e më pak vlen për terroristët vehabist të “ paguar” ( të cilët kanë më pak probleme), kanë probleme serioze brenda familjare, nga konceptuale( ideologjike) e deri në relacione mes tyre : bindje, kulturë, praktikë, traditë fanatike, xhelozi, interes material etj; raportet bashkortore; raporte shoqërore etj.

Problemet psiko-fizike për të gjithë terroristët vehabist janë shumë më të theksuara, zakonisht ballafaqohen edhe tani edhe më përpara me: psikoza, neuroza, psikopati, etj sëmundje psiqike depresive, patologji seksuale, antropometrisë-konstruktit trupor të shëmtuar, sëmundjeve të ndryshme trupore. Karakteristikat personale ( psiqike), përfshi këtu edhe : karakterin, temperamentin, shprehit, inteligjencën, emocionet, motivet, motivet biologjike-sociale, xhelozinë, jopërshtatjen bashkëshortore, jopastërtinë e gruas( jo virgjërisë) etj. Të gjitha këto elemente luajnë rrol shumë të rëndësishëm tek terroristët vehabist, të të tria kategorive.

Realisht karakteristikat personale ( psiqike) nga karakteri e deri tek motivet biologjike-sociale) kanë relevancë edhe tek agjentët e Serbisë si zyrtar korrektues, mirëpo këta faktor personal-subjektiv ( karakteri, temperamenti, shprehitë, inteligjenca, emocionet, motivet, motivet biologjike-sociale etj por edhe faktorët e jashtëm si : faktorët ekonomiko-social, faktorët ideo-politikë, faktorët mikro-grupor) janë relevant si për agjentët e Serbisë ashtu edhe për terroristët vehabist. Këta faktorë të përgjithësuar e që më lartë u specifikuan disa më ndikues-konkret, janë determinues për ta.

Objektivi që synojnë ta arrijnë si agjentët e Serbisë si zyrtar korrektues dhe terroristët vehabist apo si qëllim i veprimit të tyre janë: 1. Politike-, 2, fetare, 3 sigurisë së vendit, 4 materiale dhe 5. Personale.

  1. Objektivat politike të agjentëve të Serbisë dhe terroristëve vehabist si agjentë të Serbisë janë vegla ( me apo pa vetëdije s’ka rëndësi edhe pse janë të vetëdijshëm në shumicën e rasteve) për qëllimet politike të Serbisë dhe Organizatave-shoqatave sponzorizuese të vehabizmit ( i organizata fetare-humanitare). Objektivat politike të Serbisë dhe organizatave fetaro-humanitare vehabiste dhe shteteve sponsorizuese të vehabizmit, janë tërësisht të përputhura mes vete. Si Serbia, Rusia, organizatat fetaro-humanitare vehabiste, shtetet sponsorizuese të vehabizmit janë përputhur plotësisht në objektivat e tyre politie. Serbia, Rusia dhe aleatët e saj, si objektiva politke specifike ka bërjen e Kosovës shtet jofunksional ( të dështuar), prishjen e raporteve të Kosovës me aleatët ( sidomos me SHBA) etj. Këto objektiva synon t’i arrijë, pasi janë të përputhshme me shtetet sponsorizuese të vehabizmit dhe organizatat fetaro-humanitare vehabiste jane të njejta. Shtetet sponzorizuese të vehabizmit dhe organizatat fetare humanitare vehabike, janë: përhapja e vehabizmit pro-ISIS, Al Nusra, përmes kësaj përhapjeje kundër Shqipëtare dhe aleatëve të saj ( sidomos SHBA-së) dhe njëkohësisht pro-Serbisë dhe Rusisë, bën të mundur që edhe Serbia të bashkohet me ta. Vehabizmi është ideologji politike, nën maskën e sektarizmit fetarë, i organizatave fetare humanitare vehabiste ( të dyshuar për terrorizëm) a shteteve sponzorizuese të vehabizmit, kanë aleancë faktike me Serbinë! Terroristët vehabist janë shërbëtor-vegla të lojrave politike të këtyre palëve, por personalisht ata, s’kanë ndikim në këtë lojë, pos bindjet e tilla politike që do të kenë efekt realisht të dëmshëm për interesin tonë Kombëtar.
  2. Fetare si objektiv-qëllim i agjentëve të Serbisë si zyrtar korrektues ( para tyre qëllimi i Serbisë), është që të përhapet vehabizmi si frymë politike nën petkun fetar, përmes së cilës synojnë ta përdorin si mënyrë për t’i arritur qëllimet e tyre politike ( Serbia). Ndërsa organizatat fetare humanitare vehabiste ( të dyshuara për terrorizëm) dhe shtetet sponsorizuese të vehabizmit kanë patur qëllimin politiko-fetare në gjerështrirjen e vehabizmit ( ushtrim të ndikimit të tyre). Terroristët vehabist për arsye personale( materiale e deri ideologjike) që vehabizmi të përhapet si bindje politike a edhe fetare. Të parët mund të jenë terroristët vehabist “ trushpërlarë” të cilët vërtetë mund të besojnë në ideologjinë vehabiste ( asnjë s’ka pa patur edhe interesin personal material!).
  3. Sigurisë së vendit ( të Kosovës), agjentët e Serbisë si zyrtar korrektues si vegla të politikës së Serbisë, tentojnë që përmes aktivitetit politik-fetar të vehabistëve, seriozisht të rrezikohet siguria e institucionit korrektues ( kujto tentativat për arratisje, si dhe arratisjet e suksesëshme nga QKD të disa terroristëve “islamik”) dhe siguria e republikës së Kosovës. Organizatat fetare humanitare vehabiste dhe shtetet sponzorizuese të vehabizmit, nga qëllimet politike-fetare seriozisht rrezikojnë sigurinë e institucioneve korrektuese dhe të republikës së Kosovës duke patur sidomos parasysh jostabilitetin politik rajonal ( pretendimet territoriale dhe armiqësore të Serbisë). Terroristët vehabist edhe pse e dijnë që cënojnë sigurinë e institucioneve korrektuese dhe republikës së Kosovës, nuk e marrin në konsiderat, qëllimi i tyre personal është më i rëndësishëm. Terroristët vehabist me dhe pa dijeni veprojnë në rrezikimin e sigurisë së institucioneve korrektuese dhe të Kosovës. Akte konkrete si sulme terroriste kundër Institucioneve të Kosovës a tentim-sulme në asnjë rast s’mund të quhet si kryerje e pavetëdijshme, që në ato raste kanë rrezikuar Shtetësinë dhe Sigurinë e Kosovës.
  4. Materiale, si objektiv a qëllim i agjentëve të Serbisë, është përfitimi, ndërsa materializimi i politikës së Serbisë është riokupimi i Kosovës ( a së paku përfitimi pjesorë i saj). Organizatat fetare humanitare vehabiste dhe shteteve sponsorizuese të vehabizmit kanë objektiv material të arritjes së objektivave të tyre politiko-fetare, që ngërthehen edhe objektivat materiale. Vetëm pjesërisht terroristët vehabist “trushpërlarë” mund të mos kenë objektiva material, mirëpo është e sigurtë që besimi fetar shumë vështirë mund të ndërrohet pa patur impak të rëndë nga jasht( veçmas këto kategori të margjinalizuara, apo pa ndikim permanent për disa brezni), që të gjitha këto kontraktojnë shumën e shpërblimeve-fitimeve, ndërsa edhe terroristët vehabist “trushpërlarë” paguhen-ndihmohen në forma të ndryshme.
  5. Personale, janë objektiva-qëllime që ekzistojnë si tek agjentët e Serbisë si zyrtar korrektues, kanë edhe si përmisim të standardit jetësor të tij dhe familjes së tij, karrierë më të mirë a më të sigurtë. Terroristët vehabist kanë varësisht nga rasti në rastin konkret më shumë a më pak, përfshirë si : gjetje të vendit të punës, a një burim më të lehtë e më të mirë të pagës, ngritje a mbajtje të vendit të punës, edukim fëmijësh, raporte familjare-shoqërore etj. Mirëpo çdo objektivë personale s’do koment që ka intenca-qëllime materiale, mirëpo bindjet personale që të arrihet të përvetësohet si ato politiko-fetare vehabiste, e të veprohet në përmbushje të tyre, ato janë me mundësi shumë të vogëla reale. Pra objektivat politiko-fetare vehabiste shumë pak duket të jenë objektiva personale të tyre me të vërtetë, por përdoren si mbulesë.

Si përfundim të kësaj tematike specifikoj që rezultatet në këto aspekte janë prezente : akte sabotazhi, propaganda të ndaluara ( ekstreme, luftënxitëse), grupe terroriste vehabiste, radikalizim dhe ekstremizim terrorist islamik-vehabiste, tentim vrasje dhe kërcënime kundër kundërshtarëve të agjentëve, korrupsion, krim sporadik ( ordiner) kontrabandë etj. Aktet e sabotimit të agjentëve të Serbisë si zyrtar korrektues janë specifike, ka një diapazon-fushështrirje më të madhe që synohet të dështojë funksionalitetin e shtetësisë së republikës së Kosovës, synim politik e strategjik i Serbisë. Në këtë aspekt ( mos zbatimi i ligjit për të shkaktu pasoja si shtet jo funksional) e që qeveria e Serbisë të mund ta përdorë faktin e tillë, për qëllime politike për t’i arritur synimet-objektivat e saj. Mos zbatimi i ligjit ishte detyra-urdhëri i Serbisë, që agjentët e saj si zyrtar korrektues në institucionet korrektuese të Kosovës, ta zbatonin edhe më përpara e jo vetëm në mesvitet 2012-2015. Format më brutale të moszbatimit të ligjit janë veprat penale si : diversionet ( ndihma për t’u arratisë pjestarët e organizatave terroriste vehabiste), e sidomos korrupsioni, kontrabanda, krimi i organizuar, që i kryejnë mes viteve 2012-2015, gjë që rezulton me moszbatim të rëndë të ligjit.

Grupet terroriste vehabiste janë forma më prioritare e organizimit dhe veprimit të agjentëve të Serbisë si zyrtar korrektues dhe terroristët vehabist si agjentë të Serbisë, që në vitet 2012-2015, në QKD ishin tejet të rëndësishëm( për politikën e Serbisë). Andaj grupet e tilla, e veçmas grupi i vehabistëve në QKD, Pavioni VIII ( pavion i Sigurisë së Lartë) në vitet 2012-2014, ishin prijës të këtij fenomeni negativ, e që pas vitit 2014 këta u transferuan në Burgun e Sigurisë së Lartë ( ku edhe atje vazhduan edhe më ekstremisht rrugën e tyre). Grupet terroriste vehabiste ishin kryevegla të mrekullueshme për politikën ( agjenturat) e Serbisë.

Kërcnimet dhe tentim-vrasjet e kundërshtarëve të agjentëve të Serbisë ( sidomos_, por edhe e terroristëve vehabist si agjentë të Serbisë, janë dukuri më e rrallë, nga shkaku që zyrtarët korrektues nuk lodhen( angazhohen), për mbrojtje të institucioneve tona, pos ndonjë të burgosuri që rrezikon “ kot” e që sërish pos rrezikimit të vetës nuk mund të ndikojë në luftimin e veprimtarive kriminale. Të burgosurit në rastet e tilla ( në vitin 2014, në krahun V1, Pavioni VIII të Sigurisë së Lartë, të QKD-së), janë kërcënuar dhe rrezikuar edhe me jetë, pasi më 03.07.2014, është dorëzu kallëzim penal kundër agjentit të Serbisë ( drejtorit të Pavionit VIII të Sigurisë së Lartë, të QKD-së) për organizim të grupit terrorist etj. Kjo veprimtari hakmarrëse perfide e agjentëve të serbisë e bëjnë me qëllim që mos t’i cënohet mundësia, veprimtaria dhe hapësira për të operu suksesëshëm në detyrat që kanë.1

Skender Jashari

Studimet: Master juridiko-penal dhe shkollim joformal ushatarak.

1 Ky material është pjesë e marrur nga studimi që kam bë gjatë qëndrimit tim në Qendrën Korrektuese të Dubravës- QKD, Qendrën e Paraburgimit në Gjilan-QPGJ dhe Qendrën e Paraburgimit në Lipjan-QPL, si i burgosur politik nga EULEX-i për “luftë guerile kundër Serbisë, në Luginë të Preshevës”.

[the_ad id=”4118″]