Ngjela: Kjo është një nga arsyet e sigurisë që negociatat do të happen.

Ngjela

Shkruan Spartak Ngjela

A do të arrihet që shoqëria shqiptare të adoptojë përgjegjësinë personale si kulturë të saj? Ky është kushti amerikan për shoqërinë shqiptare dhe metoda amerikane antikorrupsion. Dhe prandaj, kjo, sigurisht që do të arrihet.

l.
Nëse funksionon ligji, arritja e përgjegjësisë personale do të arrihet. Reforma në Drejtësi që kanë shkruar perëndimorët për Shqipërinë dhe që tani është në forcë, pikërisht këtu e ka përmbajtjen e saj.
Korrupsioni i lartë shqiptar që e votoi me 140 vota nuk e kuptoi dot këtë, nuk mundi ta kuptonte nga niveli i lartë i strukturës, sepse korpusi ligjor ka një karakter fragmentar, por që konvergon në një pikë: te zbatimi rigoroz i ligjit.

Zbatimi rigoroz i ligjit, esencialisht është sigurimi i funksionimit të përgjegjësisë personale në një shoqëri. Përgjegjësia personale e detyruar nga ligji, sjell përgjegjësinë e qeverisjes dhe qeveritarëve.
Mu këtu, pas instalimit të plotë të saj, sigurisht që do të nisë një histori e re e shoqërisë shqiptare.

Po, kur do të fillojë realisht kjo? Fillimi i saj është kërkesë e rreptë amerikano-gjermane. Por kjo kërkesë është edhe garancia që në këtë 28 qershor hapen negociatat me Bashkimin Europian.  Kjo tani nuk ka më asnjë dyshim, se hapja e negociatave vendos përfundimisht renditjen e Shqipërisë në një shtet ligjor.

Situata ligjore, menjëherë godet antiligjorët kryesorë të aktualitetin politik shqiptar: Ramën dhe Berishën. Vetë reforma është ndërtuar në strukturën e likuidumit të këtyre të dyve në fillim, dhe pastaj në goditjen penale të qindra individëve të korruptuar.

Edhe hapja e negociatave tani që i gjithë korpusi ligjor i reformës është përfunduar, pikërisht këtë presupozon. Nëse BE nuk i hap negociatat me Shqipërinë, korrupsioni kryeministror Berisha-Rama do ta çojë Shqipërinë në destabilizim. Në fakt, edhe kjo është një nga arsyet e sigurisë që negociatat do të hapen.

Politika perëndimorë e ka si metodë racionale të progresit kalimin nga abstraktia e formulimit ligjor, te konkreteja e aplikimit racional të një reforme. Korripsioni kryeministror shqiptar nuk e kuptoi dot këtë.

Po kush po e vuan më shumë hapjen e negociatave? Ata që po e vuajnë më shumë janë: Korrupsioni i lartë shqiptar, Beogradi, Moska dhe Erdogani. Këta po e vuajnë jashtë mase, prandaj po veprojnë. Por lodhen kot së koti e fare kot, se janë të HUMBUR.

ll.
Shqiptarët nuk kanë pasur mundësi të mendojnë idividualisht për përgjegjësinë se kanë qenë të sunduar nga dhuna korruptive e qeverive të tyre, që nga pashai osman e deri te kryeministri, diktatori apo mbreti shqiptar. Kjo ka sjellë gjithmonë abtiintelektualiznin në qeverisje, dhe bllokimin e zhvillimit profesional të prodhimit në Shqipëri. Në esencë ky është sundim korruptiv.

Edhe ky i sotmi, sigurisht, madje është provuar, që është një sundim korruptiv i kryeministrit aktual që qëndron brenda karakterit antiintelektualist si frymë sunduese.
Atëherë?

Reforma në drejtsi, pikërisht këtë do të sjellë: frymën e përgjegjësisë personale dhe të intelektualizmit profesionist në Shqipëri.

Por, pikerisht për këtë, ky kryeministër nuk ka më të ardhme, jo si individ, por sepse nuk ka të ardhme si frymë. Fryma striktligjore e një shoqërie të drejtuar nga itelektualizmi profesionist sjell shkatërrimin e korrupsionit dhe të abuzimit me pushtetin. Kjo frymë nuk mund t’i pranojnë dot as Berishën me taborin e tij, dhe as Ramën me rilindjen e tij osmane.

Çelja e negociatave garanton përfundimisht reformën shqiptare. Kurse të korruptuarit e mëdhenj fillojnë rrugëtimin e tyre të shpronësimit të menjëhershëm dhe të akuzës penale.

lll.
Historia politike është frymë, por duhet të kujtohemi që vetë historia e shkruar është refleks i politikës. Kjo është fryma e historisë.

Fryma e historisë shqiptare deri tani ka qenë frymë tiranike dhe korruptive që ka ardhur nga politika shqiptare. Reforma e nisur nga politika amerikanë në Shqipëri këtë parakupton – eliminimin e korrupsionit shqiptar që në fakt është rrjedhojë e historisë njëqindvjeçare të Shqipërisë.

Kjo pastaj do të shrrënjosë përfundimisht karakterin totalitar të politikës shqiptare dhe papërgjegjshmërinë e qeverisjes. Në Shqipëri dhe pse në vitin 1991, ra totalitarizmi tiranik, karakteri totalitar i politikës vazhdoi dhe erdhi deri në ditët e sotme.

Kurse papërgjegjshmëria e qeverive të vendeve të korruptuar, vjen dhe jeton gjatë nga mosndëshkueshmëria e krimit shtetëror, derisa ky krim pastaj bashkohet me krimin e rrugës. Siç ka ndodhur sot në Shqipëri.

Prandaj karakteri totalitar i politikës shqiptare, ka sjellë me vete pandëshkueshmërinë e krimit dhe abuzimit me pushtetin. Duhet të theksojmë ndërkaq se, fryma totalitare e korrupsionit nuk mbështetet te forca e represionit policor, por të forca e parasë.

Rikthimi te ligji si funksion historik, në rastin antikorupsion, fillon domosdoshmërisht nga hetimi i burimit të parasë dhe pasurisë. Kjo sjell me vete mënjëherë ndëshkimin e abuzuesëve të mbrojtur nga fryma totalitare e qeverisjes.

Pikërisht këtu mbështetet arsyeja kur thekson që Reforma në Drejtësi rrafshon gjithçka abuzuese. Ajo është një smasher of everything… Si mjerë ata që kanë vjedhur shqiptarët!

Mero Baze: Të luftosh në emër të Lulzim Bashës!

Mero Baze:Të luftosh në emër të Lulzim Bashës!

Nga Mero Baze

Personazhi simbol i muajit të fundit në betejën politike të opozitës, “Babalja” tani mund të bëhet një azilant politik në Kosovë.

Ideja se ai është i rrezikuar në Shqipëri, nga përdorimi politik, mund të konsiderohet i arsyeshëm.

Akti i azilit të tij, është në një farë mënyre dhe një hakmarrje ndaj Partisë Demokratike, që e përdori dhe më pas e la në mes të rrugës.

Mbi të gjitha është një sinjal i keq për këdo që përdoret politikisht në Shqipëri.

Por në fakt Lulzim Basha nuk e ka këtë gjë vetëm me “Babalen”.

Një vit më parë ai kështu u hakmorr dhe ndaj PD. I frustruar nga ideja se mund të humbiste zgjedhjet, dhe nga nevoja për garanci që do të ishte dhe më tej kryetar i saj, ai futi PD në një kauzë fallco në rrugë ekstreme, duke prodhuar “çadrën” tre mujore në Bulevard.

Dhe në fund, kur të gjithë kërkonin frytet e luftës nga Basha, ai gjeti zgjidhjen në tre orë pazar me Edi Ramën dhe u ndje i sigurtë.

Ata morën zhgënjimin e paqes së tij me Edi Ramën, duke i flakur jashtë shumicën e partisë që përdori.

Njësoj si “Babalja” sot, shumica  e militantëve që u përdorën në “çadër”, mbetën jo vetëm jashtë “çadrës” por dhe jashtë projekteve të ardhshme të PD.

Njësoj si sot me “Babalen”, dhe vjet me “çadrën”, Lulzim Basha përdori pak a shumë të njëjtat argumente.

Pasi hyri në qeveri dhe në zgjedhje dhe më pas humbi thellë, ai njësoj si tani, filloi të ndryshojë arsyet përse hyri në “çadër”, arsyet përse hyri në qeveri dhe arsyet përse hyri në zgjedhje, duke fajësuar Edi Ramën.

Pak a shumë siç po bën “Babalja” tani. Edhe ai është konfuz kur thotë pse e sajoi kasetën, kush ja kërkoi, pse e dorëzoi në PD dhe çfarë priste prej saj.

Edhe Lulzim Basha e ka sot të vështirë të shpjegojë, pse e ngriti “çadrën”, pse hyri në qeveri, pse hyri në zgjedhje dhe pse humbi aq thellë.

Kjo sjellje politike e Bashës që ilustrohet më së miri tek beteja me “Babalen”, është në të vërtetë virusi që nuk e lë të ngrejë kokë atë si një lider që dikush mund t’i besojë në PD.

Të përdorësh në mënyrë ekstreme një njeri të pashpresë si “Babalja”, ta bësh atë hero të ditës në PD, të shpresosh se me atë do bllokosh negociatat, dhe pastaj ta lësh rrugëve të Kosovës si azilant politik, është një shembull i keq për këdo që tenton t’i besojë një lideri politik.

Tani në skenë po del “Babalja” i tretë. Lulzim Basha po përpiqet të zëvendësojë mitin e “Babales”, më një militant të PD që është përleshur me policinë, dhe është plagosur. Po përpiqet ta heroizojë dhe atë si “Babalen”, me shpresë që të provojë shkencërisht se nuk është çarë nga guri i demonstruesve, por nga shkopi i policit.

Është mirë që të respektohen viktimat e përdorura në një protestë. Gjithkush që bën një sakrificë të tillë politike dhe fizike, në emër të Lulzim Bashës, meriton respekt, pasi është dy herë trimëri.

E para që ndeshet me policinë dhe e dyta që ndeshet për dikë, që nuk ka për t’ia ditur për nder kurrë. Si “Babales”!

Saliu zgjedh Babalen, si kameraman për dasmën e Zenit

Saliu zgjedh Babalen, si kameraman për dasmën e Zenit

Saliu zgjedh Babalen: Plotësisht i bindur, se video “Babale” ishte art i cilësisë së lartë në fushën e përgjim-spiunimit, Saliu ka propozuar në familje, që si kameraman për të bërë xhirrimet e dasmës së Zenit dhe video-klipet jashtë saj, të jetë Babalja.

 

Shkruan Memo Aliaj

Montazhier të jetë Ervin Salianji, ndërsa titrat shoqëruese të pamjeve, t’i përgatisë Edi Paloka meqë ai është specialist i kësaj fushe, mbasi vetëm me titra i kuptohen fjalët që thotë. Lidhur me xhirrimet, Zeni kishte propozuar Strazimirin, meqë filmon fjalimet e Saliut në parlament, por Saliu zgjodhi Babalen, i cili do të përdoret edhe për të përgjuar spiunët e Edvinit që do tentojnë të futen në sallë, për të prishur dasmën.

Pasi e vendosi, Saliu telefonoi Lulin, për ta pyetur se sa lekë kërkon Babalja për çdo 1 orë filmim dhe përgjim!/Pamfleti

Rrëfimi gjyqtarit: Ja pse Ilir Meta duhet futur në burg për korrupsion

Rrëfimi gjyqtarit: Ja pse Ilir Meta duhet futur në burg për korrupsion

Rrëfimi  gjyqtarit

Manovra kriminale e 4 anëtarëve të Gjykatës së Lartë për të shpëtuar Ilir Metën nga burgu. Gjyqtari Ardian Dvorani zbërthen pazarin për vendimin që shpëtoi peshkun më të madh të korrupsionit në Ballkan. A do të merren të gjithë nën hetim nga Byroja e Hetimit?

 

Nuk ka asnjë dyshim se Ilir Meta është një ndër peshqit më të mëdhenj të korrupsionit në Shqipëri dhe Ballkan.

 

Ndryshe nga Sali Berisha, i cili ka përdorur njerëz të tjerë për të vrarë, vjedhur, shitur territore dhe kryer vepra terroriste për 28 vite me radhë, Ilir Meta është përfshirë vetë individualisht në skandale të mëdha korruptive.

 

Shfaqja më zë dhe figurë, me bllok në dorë, duke bërë pazare me ish-ministrin Dritan Prifti, ishte vetëm një episod në filmimin e madh të korrupsionit të Ilir Metës. Për këtë episod, Ilir Meta doli para gjykatës, por i shpëtoi dënimit, pasi gjykata nuk pranoi ekspertizën e FBI, që konfirmoi se video-skandali ishte autentik.

 

Gjykata caktoi tre ekspertë shqiptarë, të cilët sipas porosisë së Metës e shpallën videon montazh. Ekspertët dhe gjyqtarët u shpërblyen më pas nga Sali Berisha dhe Ilir Meta.

 

Pesë vite më vonë, Sali Berisha, Ilir Meta, Edi Rama dhe Lulzim Basha ndryshuan Kodin e Procedurës Penale, duke ndaluar rishikimin e vendimit për pafajësinë e Ilir Metës nga drejtësia e re. Kjo ishte një nga paket e fshehta mes kokave të korrupsionit dhe krimit të politikës shqiptare.

 

Po pse pafajësia e Ilir Metës është një padrejtësi historike? Pse drejtësia e re duhet të gjejë një mekanizëm për të hapur këtë dosje korrupsioni me zë dhe figurë?

 

Arsyet i jep njëri nga gjyqtarët që ishte pjesë e trupit gjykues të çështjes së Ilir Metës në Gjykatën e Lartë. Trupi gjykues përbëhej nga Ardian Dvorani kryesues dhe anëtarët Gani Dizdari, Majlinda Andrea, Arjana Fullani dhe Guxim Zenelaj. Majlinda Andrea është dënuar për korrupsionin, ndërsa disa anëtarë të tjerë ia kanë mbathur nga frika e Vetingut.

 

Ardian Dvorani, ndryshe nga anëtarët e tjerë, mendonte se Ilir Meta duhej të futej në burg. Ai ka bërë një arsyetim të gjatë se pse Ilir Meta duhej të dënohej për video-skandalin në zyrat e Ministrisë së Ekonomisë.

 

Thelbi i çështjes qëndron tek ekspertiza e video-skandalit. Gjyqtari mendon se ekspertiza e krye nga eksperti amerikan Glenn Bard dhe eksperti anglez Adrian Philips, të cilët e nxorën videon autentike, ishte e ligjshme dhe e rregullt.

 

Nëse gjykata do ta kishte pranuar këtë ekspertizë, Ilir Meta do të kishte përfunduar në burg dhe sot do të ishte jashtë politikës

 

Në lidhje me ekspertizën, gjyqtari Ardian Dvorani arsyeton:

“-Lidhur me pranimin e kërkesës paraprake për pavlefshmërinë relative dhe papërdorshmërinë, përkatësisht, të akteve procedurale dhe të akteve të ekspertimit të përpiluara nga eksperti amerikan Glenn Bard dhe eksperti nga Mbretëria e Bashkuar Adrian Philips, qëndrimi që kam mbajtur është i kundërt me atë të shumicës së Kolegjit Penal.

 

-Pa përsëritur literalisht arsyetimin që pasqyrohet në pikën 8 të këtij vendimi, në thelb, shumica e Kolegjit Penal ka mbajtur qëndrimin se caktimi i ekspertëve të huaj është i mundshëm sipas dispozitave procedurale penale. Por përzgjedhja dhe caktimi i tyre duhet të bëhet në përputhje me nenet 151 pika 4, 183 pika 1 dhe 509 të Kodit të Procedurës Penale dhe dispozitat e Konventës Europiane për Ndihmë Juridike në Fushën Penale.

 

Pra, nëpërmjet letërporosive për jashtë shtetit drejtuar autoriteteve të huaja nëpërmjet Ministrisë së Drejtësisë, e në çdo rast duke e informuar atë ministri. Shumica arsyeton se në rast të kundërt nuk mund të realizohet betimi, ata nuk marrin përgjegjësinë përpara organit kompetent të shtetit të tyre, gjë që do të shërbente si garanci që ekspertimi do të ishte i saktë, rrjedhimisht nuk kanë përgjegjësi as për kryerjen e një ekspertimi të rremë.

 

-Si gjyqtar në pakicë, në këtë vendim të ndërmjetëm kam mendimin se veprimi për caktimin e ekspertëve të huaj ishte i rregullt dhe aktet e ekspertimit të përpiluara prej tyre ishin të vlefshme dhe të pranueshme. Po kështu, provat që iu nënshtruan këtij ekspertimi dhe provat që u evidentuan si rezultat i ekspertimeve ishin të përdorshme.

 

-Ekspertët ishin persona posaçërisht të specializuar dhe me përvojë të gjatë e të spikatur në SHBA dhe Mbretërinë e Bashkuar për informatikën ligjore dhe atë audio-video, zyrtarisht të njohur dhe angazhuar pranë autoriteteve hetimore e gjyqësore të shteteve të tyre.

 

-Aktet e ekspertimit plotësonin kërkesat ligjore të pranueshmërisë nga gjykata, ndërkohë që përmbanin veprime të qarta sipas standarteve të ekspertimit informatik e audio-video, si dhe përfundime të qarta e kategorike për t’u vlerësuar e çmuar më pas nga gjykata, në raport me provat e tjera, në funksion të zgjidhjes në themel të çështjes.

 

-Gjykata nuk mund të ndërhynte më kryesisht, në rrethanat kur, palët kishin paraqitur njëherë kërkesën e tyre për kryerjen e ekspertimit dhe, është prokurori, i cili, sipas nenit 359, kishte të drejtën e paraqitjes së provave të kërkuara prej tij sipas rradhës përkatëse.

 

-Kolegji Penal, mund të urdhëronte ndërprerjen e veprimeve për pyetjen e dëshmitarëve të akuzës që tashmë i kishte thirrur dhe të vijonte me veprimet për realizimin e ekspertimit jo vetëm bazuar në kërkesën e mbrojtjes, por domosdoshmërisht pasi të merrte edhe mendimin pozitiv të prokurorit për të ndërhyrë në radhën e provave që duhet të paraqiteshin prej tij në mbështetje të fakteve objekt akuze./Pamfleti

Pasuria përrallore e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit

Pasuria përrallore e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit

Pasuria përrallore e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, çifti i ‘mbytur’ në luks.

785 mijë euro fitime nga shitja e 8 apartamenteve. Si ndryshuan pronat prej vitit 2003

Zbardhet pasuria e plotë e familjes presidenciale. Gazeta “SOT” ka siguruar deklarimet e plota që presidenti Ilir Meta dhe bashkëshortja e tij Monika Kryemadhi kanë dorëzuar pranë Inspektoratit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, që prej vitit 2003. Një ditë më parë gazeta publikoi të ardhurat e familjes Berisha, ndërkohë që sot po bën të ditura fitimet, banesat dhe pronat e çiftit presidencial. Deklarimet e para në ILDKP datojnë që prej vitit 2003 dhe në këtë vit presidenti Ilir Meta ka deklaruar apartament 2+1 dhe ka pasur në pronësi vetëm 25 për qind të tij.

 

Po ashtu ka deklaruar një banesë në Golem 327 m2 blerë 60 mijë dollarë, të cilat janë marrë kredi në bankë. Por e njëjta banesë 3 vite më pas është shitur 300 mijë euro. Po në vitin 2003 zoti Meta ka deklaruar pagën e tij si deputet dhe si ministër. Viti 2004 dhe 2005 nuk kanë sjellë ndryshime për pasurinë e presidentit aktual, ndërsa në 2006 janë shtuar të ardhurat e bashkëshortes, zonjës Monika Kryemadhi, sot drejtuese e LSI. Interesant është fakti se në vitin 2004 u themelua dhe LSI.

 

Pasuria përrallore e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit

Në vitin 2006 të ardhurat e Metës dhe Kryemadhit janë shtuar me 300 mijë euro, pasi kanë shitur banesën në Golem. Në vitin 2007 Meta ka deklaruar pagën e tij si deputet, ndërsa Kryemadhi pagën si anëtare të Këshillit Bashkiak. Por kryetarja e LSI ka deklaruar dhe blerje 500 m2 tokë+200m2 truall me vlerë 5 milionë lekë. Në vitin 2008 Meta dhe kryemadhi kanë deklaruar dhe llogaritë e tyre të para në bankë. Po ashtu kanë deklaruar dhe të ardhurat nga puna.

E njëjta situatë dhe në vitin 2009. Por në vitin 2010 dhe për koicidencë vit kur LSI ishte në qeveri me PD, pasuria e tyre ka nisur të lëvizë. Meta ka deklaruar shtesë në llogarinë Bankare Credins Bank 135.318 lekë, apartament banimi 200 metra katrorë te Rr. Barrikada me vlerë 400.000 euro, ku është deklaruar se 200 mijë euro janë marrë kredi, ndërsa 200 mijë euro kanë qenë në gjendje cash.

Ka deklaruar pagën si zëvendëskryeministër dhe ministër Ekonomie, 1.768.385 lekë. Ndërsa Kryemadhi ka deklaruar pagën si sekretare organizative në LSI, pagën si anëtare e Këshillit Bashkiak Tiranë dhe marrjen e një apartamenti banimi 2 kate, me sipërfaqe 317 metra katror në fshatin turistik në Gjirin e Lalzit Durrës, me kontratë sipërmarrjeje me Lura sh.p.k. (Burimi, këmbimi me sipërfaqe ndërtimore 300 metra katrore, ambiente tregtare, sipas kontratës me firmën Agigos, si përfitues 33 % të sipërfaqes së ndërtimit si pronar trualli).

 

Vila luksoze e Ilir Metës

Vlerat e apartamenteve

Në vitin 2013 zonja Monika Kryemadhi ka deklaruar se ka përfituar 13 apartamenteve të banimit me sip. totale 1444.8 m2, përfituar nga shtojca e kontratës së sipërmarrjes me Agi-Kons shpk, për caktimin në natyrë të pjesës takuese. Deri në vitin 2017 zonja Kryemadhi dhe zoti Meta kanë shitur po 8 apartamente dhe prej tyre kanë përfituar në total 785.105 mijë euro.

Sa i takon pasurisë të deklaruar së fundmi, bie në sy se për vitin 2017 janë pagur 160 mijë euro për shkollimin e fëmijëve në Britaninë e Madhe. Po ashtu të vetmet të ardhur janë shitja e dy apartamenteve dhe pagat si deputete dhe President. Në ditët në vijim gazeta do publikojë pasurinë e plotë dhe për liderë të tjerë të politikës, nga kryeministri, kreu i opozitës dhe deputetë.

Në shpellën ku askush nuk ka shkelur më parë

Në shpellën ku askush nuk ka shkelur më parë

Tre muaj më parë, tre të rinj vendosën që të shkelin në një territor të panjohur më parë; në thellësitë e Shpellës së Ariut.

Me të tillë emër njihet nga banorët shpella e lashtë në fshatin Velçan të njësisë administrative Mokër të Pogradecit.

Njëri prej personave që ka hyrë në këtë shpellë është Bledi Lufo.

“Asnjëherë nuk kishte hyrë në thellësi njeri. Pasi jemi futur 3 veta brenda jemi mahnitur”, thotë ai.

Fotot janë shkrepur në një thellësi deri 60 metra dhe vetë të personat që e zbuluan këtë shpresojnë që shpella të shpallet “Monument Kulture”.

“Ndoshta shteti vendos dorë e ta shpallë monument kulture, sepse dhe zona ku kjo shpellë gjendet është parajsë natyrore në lartësinë prej 1150 m mbi nivelin e detit”, thotë Bledi Lufi.

 

Ngjela: Dy morsat që do të shtypin korrupsionin shqiptar

Ngjela: Dy morsat që do të shtypin korrupsionin shqiptar

Shkruan: Spartak Ngjela

Dy janë morsat që do të shtypin deri në paqenie korrupsionin shqiptar dhe të korruptuarit e Shqipërisë: reforma në drejtësi dhe hapja e negociatave me Bashkimin Europian

 

Janë që të dyja të lidhura me njëra-tjetrën, por krerët e mëdhenj të korrupsionit shqiptar nuk e kuptuan. Dhe nuk kishin sesi, sepse janë drejtuar nga dritëshkurtësia e mendimit të tyre korruptiv.

l.
Reforma në Drejtësi tani e ka krijuar shtratin e vet juridik. I gjithë korpusi ligjor i reformës është gati për t’u aplikuar.Po hapja e negociatave? Hapja e negociatave me Bashkimin Evropian është aspekti kryesor nxitës dhe aplikues i reformës në drejtësi.

Kush mendon se negociatat nuk do të hapen në qershor, është mendjengushtë si Saliu dhe Rama, dhe i gjithë korrupsioni kryeministror shqiptar. Nëse nuk hapen negociatat me BE-në, nuk mund të ecë dot përpara Reforma në Drejtësi. Nëse nuk ecën reforma në Drejtësi, nuk shkulet dot nga Shqipëria Korrupsion i kryeministror Rerisha-Rama. Nëse nuk shkulet Korrupsion i kryeministror shqiptar, Shqipëria shkon nga kundërshtarët e Uashingtonit dhe Berlinit.

Atëherë, është shumë e thjeshtë: hapja e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian në qershor të këtij viti, është një gjë e sigurt.

ll.
Çfarë do sjellë realisht hapja e negociatave?

Hapja e negociatave është skemë që BE e ka si metodë për të barazuar nivelet me kandidatët që duhet të anëtarësohen në Bashkimin Europian. Kjo metodë është skemë investuese në lidhje me strukturimin e tregut sipas normave të tregut europian, dhe skemë investuese në lidhje me ristrukturimin institucional të shtetit aktual. Kuptohet që gjithçka lidhet me reformën në drejtësi.

Por duhet theksuar se pikërisht këtu flitet për investime të mëdha që kapin disa miliardë euro. Sigurisht që për kontrollin e tyre menjëherë Brukseli cakton katër ose pesë këshilltarë kryesorë: këshilltarin e Kryeministrit, të ministrit të Financave, të ministrit të Ekonomisë dhe të ministrit të Bujqësisë, të ministrit të Brendshëm.

Por, pikërisht këtu është mbërthyer i gjithë ngërçi i korrupsionit kryeministror shqiptar, sepse në këtë formë kontrolli reforma në drejtësi nuk ka më asnjë shans që të ndalohet dot as nga Berisha dhe as nga Rama, se këta nuk do të kenë më asgjë në dorë.

Kjo është arsyeja që tani hapja e negociatave me Bashkimin Evropian është në gjë e sigurt. Kjo sepse vetë reforma në drejtësi është e strukturuar e gjitha ligjërisht dhe pritet vetëm implementimi i saj. Kurse, ky implementim është penguar nga korrupsioni kryeministror. Por, menjëherë pas hapjes së negociatave, korrupsion i kryeministror nuk do të ketë më asnjë gjë në dorë.

Për faktin që BE nëpërmjet Brukselit dhe bankës së vet do të investojl në Shqipëri në treg dje në strukturën juridike të shtetit, në vetë marrëveshjen pas hapjes së negociatave, vendosen pikat e ndërhyrjes së autoritetit të kontrollit të Komisionit Europian.

Një nga këto pika pritet të jetë implementimi i reformës në drejtësi, sepse dihet që vetë Brukseli ka marrë pjesë direkte në drejtimin e ligjeve të reformës, madje edhe të kushtetutës së Shqipërisë, të cilat tani janë të gjitha në fuqi.

Madje kjo është arsyeja që politika e Brukselit dhe e Uashingtonit tani ndihet e qetë në lidhje me bëmat që vijon të bëjë korrupsion kryeministror shqiptar.

Kjo është arsyeja politikë e cila hapjen e negociatave tani e konsideron një nevojë të domosdoshme edhe për Uashingtonin edhe për Berlinin e vetë Brukselin. Madje kjo është arsyeja që edhe ambasador i Bashkimit Europian në Tiranë u emërua pikërisht personi që ka shkruar draftin e vetingut shqiptar.

E pra, hapja e negociatave të Bashkimit Europian me Shqipërinë do të bëhet në muajin qeshor 2018 me një siguri absolute. Asnjë forcë e brendshme në Shqipëri sot nuk ka fuqi të bëjë dot gjë kundër kësaj.

Lëvizja mafioze, Berisha-Rama-Meta bllokojnë Vetingun me largimin e Donald Lu

Lëvizja mafioze, Berisha-Rama-Meta bllokojnë Vetingun me largimin e Donald Lu

Sali Berisha, Edi Rama, Ilir Meta, Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi, pesëshja keqbërëse dhe anti-kombëtare, po tentojnë sabotimin e reformës në drejtësi, në fund të mandatit të dy ambasadorëve Donald Lu dhe Romana Vlahutin, të cilët janë kthyer në tmerrin e kokave të krimit dhe korrupsionit në Shqipëri. Kjo pesëshe mafioze, e cila ka 28 vitet që plaçkit, sundon dhe mban Shqipërinë larg Bashkimit Evropian, shpreson se me largimin e Donald Lu dhe Romana Vahutin do t’i shpëtojnë lakut të drejtësisë që afron, duke bllokuar zbatimin e reformës në drejtësi.

 

Me mbarimin e mandatit të Donald Lu dhe Romana Vlahutin, Sali Berisha, Edi Rama, Ilir Meta, Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi, me anë të fijeve të tyre, kanë bllokuar zbatimin e mëtejshëm të ligjit të Vetingut, i cili po pastron drejtësinë nga prokurorët dhe gjyqtarët e korruptuar, vegla qorre të politikës. Që nga data 10 maj, organet e Vetingut nuk kanë caktuar asnjë seancë gjyqësore për prokurorët dhe gjyqtarët që janë marrë nën kontroll.

 

Justifikimi për këtë bllokadë është se po bëhet një hetim i thelluar dhe i gjithanshëm për pasurinë se prokurorëve dhe gjyqtarëve që janë marrë nën verifikim dhe se ky proces po merr shumë kohë. Por pas këtij bllokimi fshihet lëvizja mafioze e kokave të krimit dhe korrupsionit të politikës shqiptare për të bllokuar zbatimin e Vetingut. Bllokimi i zbatimit të Vetingut sjell bllokimin e organeve kryesore të parashikuara nga reforma në drejtësi, Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

 

Bllokimi i këtyre dy organeve sjell shtyrjen e procesit të ngritjen e Byrosë Kombëtare të Hetimit, Prokurorisë së Posaçme dhe Gjykatave Speciale. Këto organe janë edhe tmerri më i madh për Sali Berishën dhe Ilir Metën. Por, nga këto organe duket se ka frikë edhe Edi Rama. Tre strukturat në fjalë janë projektuar nga amerikanët dhe gjermanët për të shkatërruar korrupsionin dhe krimin në nivele të shumë të larta. Me fjalë të tjera, tre strukturat janë ngritur vetëm për të hetuar, arrestuar dhe dënuar kokat e krimit dhe korrupsionit të politikës shqiptare dhe të ushtarëve të tyre.

 

Duke shtyrë ngritjen e këtyre organeve të frikshme, Sali Berisha, Edi Rama, Ilir Meta, Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi, bashkë me ushtrinë e bashkëpunëtorëve të tyre, kërkojnë që të fitojnë kohë, me shpesën se do të krijojnë ndonjë mundësi që të shpëtojnë nga ndëshkimi i amerikan dhe gjerman. Si mundësi ata shohin afrimin me Rusinë apo Turqinë, ndonjë luftë të mundshme të SHBA në Kore, destabilizimin e vendit, ndonjë luftë në Ballkan apo edhe arratisjen bashkë me familjet dhe paratë e korrupsionit.

 

Edhe protesta qesharake e ditës së sotme është pjesë e përpjekjeve për t’i shpëtuar ndëshkimit nga drejtësia që po vjen.

 

Kjo lëvizje mafioze mund të shtyjë në kohë, por nuk e shmang dot fatin e tmerrshëm për kokat e korrupsionit dhe krimit të politikës shqiptare. Fati i tyre do të jetë më i tmerrshëm se sa i ish-kryeministrit maqedonas, Nikolla Gruevski, i cili u dënua për blerjen e një makine 600 mijë euro. Krerët e politikës shqiptare kanë një CV shumë më të pasur dhe të larmishme me krime dhe korrupsion, të shtrirë në 28 vite.

 

Sali Berisha, Edi Rama, Ilir Meta, Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi nuk do të shpëtojnë dot nga ndëshkimi pasi ngritja e Byrorë Kombëtare të Hetimit, Prokurorisë së Posaçme dhe Gjykatave Speciale është parashikuar në Kushtetutën e Shqipërisë.

 

Sali Berisha, Edi Rama, Ilir Meta, Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi nuk do të shpëtojnë dot pasi Donald Lu dhe Romana Vlahutin nuk kanë vepruar në kokën e tyre, por kanë zbatuar politikat e SHBA dhe BE në Shqipëri. Pas tyre, do të vijnë dy ambasadorë të tjerë që do të vijojnë zbatimin e të njëjtës politikë.

 

Sali Berisha, Edi Rama, Ilir Meta, Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi nuk do të shpëtojnë dot nga ndëshkimi sepse ndëshkimi i krimit dhe korrupsionit në nivelet më të larta të politikës mbështet nga më shumë se sa 90 % të shqiptarëve./Pamfleti

Sali Berisha dërgoi valixhe me para për heshtjen e familjes së Hekuran Dedës

Sali Berisha dërgoi valixhe me para për heshtjen e familjes së Hekuran Dedës

Qëllimi djallëzor ishte më se i qartë: Të blinte me para heshtjen e familjes Deda si dhe, duke e pritur në konak përgjegjësin kryesor të asaj ngjarje, të jepej mesazhi që kjo familje nuk kishte asnjë problem me kryeministrin Berisha, por me liderin e opozitës Rama që e çoi familjarin e tyre drejt grykës së zjarrit.

Shkruan Altin Ketro

Nuk mund të mungonte prej Lulzim Bashës edhe fundi i skenarit të kuruar me kujdes prej tij, që nisi me audio-përgjimin e bashkëpunëtorit “X”, vijoi me dëshminë e dëshmitarit “X” dhe përfundoi me të ashtuquajturin joshje e kërcënim të bashkë-dëshmitarëve “X”.

Në një dalje të orëve të vona të natës, si për t’i dhënë sa më shumë dramaticitet situatës, Lulzim Basha u rrek të bindte opinionin publik se ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, së bashku me të vëllanë Agron që e ndihmon prej burgu në Itali, kanë nisur operacionin “Joshje & Kërcënim”, për të gjithë personazhet që u përfshinë në audio e video përgjimet që Lulzim Basha i transmetoi nga selia e tij.

Kryetari i demokratëve, i cili javët e fundit ka hequr kostumin civil dhe ka veshur veladonin e akuzatorit, lexonte me një tonalitet që do t’ia kishte zili edhe vetë Aranit Çela, se si grupi i strukturuar kriminal “Fatmir e Agron Xhafaj”, kanë gjetur disa killera nga Vlora e Fushë Kruja, të cilët, hëm duan t’i paguajnë Albertin e Jetmirin me 200 mijë euro për të tërhequr dëshmitë e tyre, hëm i kërcënojnë me ekzekutim me vdekje.

Por, sipas krye-demokratit Basha, si joshja, ashtu edhe kërcënimi, nuk u bëhet direkt këtyre dy personazheve, por indirekt nëpërmjet të afërmve të tyre.

Të habit fakti që Lulzim Basha i njeh këto dy grupe kriminale të segmentit Vlorë-Fushë Krujë, por rezervohet t’i denoncojë me emër e mbiemër. Kështu misteri bëhet më interesant. Edhe të afërmit që ia kanë thënë këtë gjë Lulzim Bashës mbeten po anonimë. Për Lulzim Bashën nuk ka rëndësi se kush u josh e cili u kërcënua. Këto për të janë gjëra dytësore. Ai rëndësi i jep fenomenit. Por, që ta luftosh fenomenin, duhet pikë së pari të dish se cilët janë individët e përfshirë, përndryshe hedhim ujë kot në hava.

Duke njohur stilin e komunikimit të Lulzim Bashës, kjo akuzë e re e tij në drejtim të familjes Xhafaj është e njëjtë me atë që bënë edhe bashkëpunëtori “X”, ashtu edhe gazetari “Y”, të cilët rrëfimin e tyre e ndërtuan vetëm me emra, por që u mungonte edhe mbiemri. Kjo bëri që të përfliteshin kot më kot në media nëpunës të shtetit të cilët kanë emra të njëjtë me personazhet për të cilat flasin të ashtuquajturit dëshmitarë, por jo se ata janë me të vërtetë personat me të cilët ata kanë kontaktuar.

Sa herë dëgjoj Lulzim Bashën dhe Sali Berishën teksa flasin për skenarë kriminalë, gjithnjë i jap të drejtë kryeministrit Rama i cili, mëse një herë ka thënë që “këtë të dy i ndërtojnë akuzat e tyre për ngjarje që i kanë bërë vetë, ose i kanë pasur ndërmend për t’i bërë vetë dhe kujtojnë se edhe të tjerët veprojnë si ata”.

Denoncimi më i fundit i Lulzim Bashës më çoi prapa në kohë, në janarin e vitit 2011, pak ditë pas vrasjes së 4 demonstruesve në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Vëllai i njërit prej viktimave, Zabit Deda, do të denonconte në media se të dërguar të kryeministrit Berisha i kishin shkuar gjatë natës me një valixhe me para me qëllim që të heshtte për vrasjen e të vëllait, Hekuranit, si dhe i kishin kërkuar që të priste për ngushëllim vetë Sali Berishën.

Qëllimi djallëzor ishte më se i qartë: Të blinte me para heshtjen e familjes Deda si dhe, duke e pritur në konak përgjegjësin kryesor të asaj ngjarje, të jepej mesazhi që kjo familje nuk kishte asnjë problem me kryeministrin Berisha, por me liderin e opozitës Rama që e çoi familjarin e tyre drejt grykës së zjarrit.

Por, falë karakterit të fortë të kësaj familje, jo vetëm që nuk u joshën nga paratë, jo vetëm nuk e pranuan në derë shkaktarin e tragjedisë familjare, por e denoncuan edhe në media. Si përfundim morën një kërcënim se do paditeshin për shpifje.

E megjithatë, dëshmia e Zabitit mbetet e vërtetë për vetë faktin se ai i doli zot vetë asaj që i kish ndodhur në pragun e shtëpisë së tij, e nuk u fsheh pas emrave anonimë. Ai nuk shkoi të trokasë tek selia e PS-së e të kërkonte avokatinë e Edi Ramës, por u përball i vetëm me pushtetin e Sali Berishës duke e denoncuar në media.

Duke vijuar më tej në kohë, në marsin e vitit 2008, ku pas shpërthimit të Gërdecit kryeministri Berisha u investua me të gjitha fuqitë e mundësitë për t’u mbyllur gojën banorëve duke i joshur me para dhe duke u ndërtuar nga fillimi shtëpitë e shkatërruara.

Ashtu siç nuk u tulat Zabit Deda, ashtu nuk u dorëzua edhe një nënë gërdecare me mbiemrin Durda, e cila nuk bëri kompromis me gjakun e fëmijës së saj. Pasoja e joshjes qeveritare u panë pas një viti kur ky fshat i dhunuar me të vrarë e votoi masivisht Partinë Demokratike.

Natyrisht, skenari që Lulzim Basha kish ndërtuar në mendjen e tij kur e hodhi në publik çështjen e audio-përgjimit, kishte tjetër zhvillim, por për fatin e keq të tij nuk i shkoi situata ashtu siç ai e kish menduar. Ajo që tashmë dihet është se pasi të publikohej audio-përgjimi i bashkëpunëtorit “X” dhe të ngrihej në publik kauza kriminale ndaj familjes Xhafaj, ky bashkëpunëtor i identifikuar tashmë si Albert Veliu, do të arratisej familjarisht nga vendi për të kërkuar strehim politik në një vend perëndimor.

Në këto kushte, prokuroria do e kishte të pamundur ta merrte në pyetje. Kësisoj, faji do të rëndonte i tëri mbi Agron Xhafajn dhe kështu Lulzim Basha realizonte dëshirën e tij që nëpërmjet rrëzimit të Fatmir Xhafajt të fundoste edhe vetë kryeministrin Rama.

Në kushtet kur Albert Veliu u arrit të kapej pa u larguar nga Shqipëria, tashmë që kemi edhe dëshmitë e tij e të tjerëve që janë një kontradiktë e paparë si pasojë e të gënjyerit dhe të qenit  të papërgatitur për një Plan B, Lulzim Bashën dhe gjithë pjesëtarët e komplotit i ka zënë paniku i çmontimit të skenarit kriminal që e gatuan në zyrat e SHQUP-it.

Nën ankthin e një frike se mos dëshmitari i tyre famoz me akronimin e çuditshëm “X”, nis e zbërthehet duke treguar gjithë mekanizmin se si u stis ngjarja, ata i paraprijnë kësaj situate duke deklaruar pa pikën e turpit se ministri dhe vëllai i tij po duan të blejnë dëshmitarin.

Nuk bën kurrë vaki që kur dëshmitari kapet në gënjeshtër me ato që thotë sa herë jep intervistë, i akuzuari i tij të shkojë e ta frikësojë të mos flasë. Kur gjithë opinioni publik në masën dërrmuese nuk po e merr të mirëqenë dëshminë e tij, çfarë logjike është kjo që të akuzuarit po e blejnë atë, apo më keq, po e kërcënojnë me vrasje?! Praktikisht kjo do të thotë pranim faji.

Ajo që policia duhet të bëjë në këtë rast është që këta dëshmitarë të rremë duhen marrë në mbrojtje deri në përfundim të procesit. Pas deklaratës së Lulzim Bashës ata me të vërtetë ndjehen të kërcënuar, jo nga pushteti, por nga ustallarët që ia gatuan keq skenarin.

Lulzim Basha duhet të shkojë urgjentisht në prokurori, për të denoncuar me emër e mbiemër, të gjithë grupet kriminale të segmentit Vlorë-Fushë Krujë që krye-demokrati thotë se i njeh. Natyrisht, përdore duhet të ketë edhe të afërmit e Albert Veliut të cilët e kanë zgjedhur si zëdhënës të tyren Lulzim Bashën. Nëse nuk e bën, duhet që vetë prokuroria të nisë çështjen kryesisht, sepse ndodhemi përpara një ngjarje mjaft të rëndë. Unë besoj se Lulzim Basha s’ka për ta bërë këtë se i bie të denoncojë fantazmat, por prokurorisë i del për detyrë që t’i japë drejtim edhe kësaj tymnaje të re që ngre sërish lideri i opozitës.

Opinioni publik nuk mund të mbajë mbi supe ankthet e liderit të opozitës. Ai vërtetë që po mbyt anijen e partisë së vetë, por askush s’ia ka për borxh që të mbysë edhe ëndrrën evropiane të Shqipërisë. Tallja e tij me popullin shqiptar duhet të marrë ndëshkimin e merituar, tashmë jo më elektoral, por atë që meriton, penal!

Simbolika qe do te perdorin sot Filoruset ne protest

Simbolika qe do te perdorin sot Filoruset ne protest

Në Sheshin Skënderbej shfaqet statuja e Drejtësisë me portretin e Edi Ramës, që simbolizon kapjen politike të drejtësisë për t’i shërbyer krimit dhe korrupsionit.

Statujën e Drejtësisë 3 metra të lartë e mbajnë 10 të rinj të maskuar si Edi Rama, Fatmir Xhafaj, Saimir Tahiri, Agron Xhafaj, Moisiu Habilaj dhe sipas demokratëve, kjo për të treguar se Drejtësia është vënë në shërbim të trafikut të drogës, krimit të organizuar dhe qeverisë së lidhur me të.

Një simbol tjetër i shpërfytyrimit të Drejtësisë nga pushteti është portreti i Ramës që ka zëvendësuar sytë e mbyllur të Drejtësisë së barabartë për të gjithë me syrin që ai i shkel krimit për ta favorizuar dhe mbrojtur atë.

Peshorja e drejtësisë, që duhet të ishte e barabartë, peshon nga mbrojtja e Saimir Tahirit, Fatmir Xhafajt dhe parave të tyre të drogës, ndërsa Kushtetuta, që mbron të drejtat e qytetarëve të zakonshëm, është zhvlerësuar nga drejtësia politike e Edi Ramës.

Pas Gruevskit në listë Sali Berisha dhe Ilir Meta, SHBA piketon dy ‘Gruevskat’ tanë

Pas Gruevskit në listë Sali Berisha dhe Ilir Meta, SHBA piketon dy ‘Gruevskat’ tanë

Sali Berisha dhe Ilir Meta dy bajlozët e fundit të krimit dhe korrupsionit në Ballkan që pritet të përfundojnë pas hekurave, Gruevski u ndëshkua për makinën 600 mijë euro, Berisha blen makinë 700 milionë lekë dhe helikopterë 70 milionë euro

 

Dënimi i ish-kryeministrit të Maqedonisë, Nikolla Gruevski, për një vepër penale qesharake krahasuar me korpusin e krimeve njerëzore dhe ekonomike të ish-kryeministrave tanë, është një mesazh i qartë i angazhimit të Perëndimit për të rrëzuar bajlozët e mëdhenj të krimit dhe korrupsionit në Ballkan.

 

Dënimi i Nikolla Gruevski nga një gjykatë në Shkup me dy vite burg, për një shkelje tenderi për blerjen e mercedezit të tij luksoz, vjen pas shembjes së korrupsionit dhe krimit në Kroaci dhe Rumani, po nga dora e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian.

 

Me dënimin e ish-kryeministrit të Maqedonisë dhe hapjeve të çështjeve të tjera të korrupsionit dhe krimit, Shqipëria mbetet ishulli i fundit i pandeshkueshmërisë në Ballkan dhe Evropë.

 

Simbolet e kësaj pandëshkueshmërie janë Sali Berisha dhe Ilir Meta.

 

Sali Berisha është arkitekti i grushteve të shtetit, zhdukjeve të dëshmitarëve,

Gërdecit, vrasjeve në Bulevard, bashkëpunimit me Milloshviçin, lidhjeve me Osama Bin Laden, shitjeve të territoreve dhe të një sage krimesh njerëzore, ekonomike dhe kombëtare.

 

Ilir Meta, sipas raporteve më prestigjeve ndërkombëtare, është babi i korrupsionit dhe babëzisë në Ballkan.

 

Ndryshe nga Berisha i cili është më i profilizuar në krimet njerëzore, Ilir Meta posedon një pasuri marramendëse brenda dhe jashtë vendit, produkt i korrupsionit në tendera, interesave mafioze, guroreve, shkatërrimit të maleve, trafiqeve dhe pazareve.

 

Por, për të çuar Ilir Metën në burg, mjafton një prokuroria të hetojë vetëm pasurinë që ka deklaruar, një pasuri prej disa milionë eurosh, me vetëm dy rroga shteti të deklaruara.

 

Sali Berisha nuk e lë pas Nikolla Gruevskin edhe sa i takon veprave të lehta penale.

 

Nëse Gruevski u dënua për një shkelje tenderi për blerjen e Mercedezit me vlerë 700 mijë euro, Sali Berisha ka blerë një benz-bunker të blinduar, me vlerë 700 milionë lekë.

 

Berisha e ka blerë makinën me procedura të dyshimta dhe me paratë e fondit rezervë të buxhetit të shtetit.

 

Pasi bleu me parat e shqiptarëve makinën e blinduar “bunker” me vlerë 700 milionë lekë, Berisha bleu edhe 6 helikopterë, 1 helikopter luksoz për vete nga kompania Eurocopter dhe 5 të tjerë për luftë.

 

Berisha refuzoi amerikanët për blerjen e helikopterëve me çmim më të lirë. Ai shpenzoi 70 milionë euro nga parat e taksapaguesve shqiptarë vetëm për t’i dhënë dorën ish-kryeministrit të Francës, Francois Fillon si dhe për të blerë një takim me ish-presidentin e Francës, Nikolas Sarkozy.

 

Për ndëshkimin e këtyre dy ‘Gruevskave’ tanë, SHBA-BE kanë projektuar tre organe të rëndësishme, pjesë e reformës në drejtësi, si Byroja Kombëtare e Hetimit, Prokuroria e Posaçme dhe Gjykata Speciale.

 

Fillimisht, Perëndimi, me anë të Vetingut, po çliron gjykatat dhe prokuroritë nga dyshja Meta-Berisha, për t’i hapur më pas rrugë ngritjes së organeve të SPAK-ut, të cilat do të shkatërrojnë kështjellën e krimit dhe korrupsionit në Shqipëri.

 

Edhe në Maqedoni, dënimi i Gruevskit erdhi vetëm përmes reformimit të institucionit të prokurorit special, i cili më parë kontrollohej nga ish-kryeministri.

 

Në Shqipëri, dy ‘Gruevskat’ shqiptarë Sali Berisha dhe Ilir Meta vijojnë rezistencën, për t’i shpëtuar drejtësisë që po afron, me tymuese në parlament, thirrje për rebelim të armatosur, protesta, montazhe mafioze dhe kërcënime, por asgjë nuk i shpëton nga laku i Byrosë Kombëtare të Hetimit./Pamfleti

Çadra dhe fanatiket e partis “demokratike”

Çadra dhe fanatiket e partis “demokratike”

Shkruan: Elida Murati

Nje grusht fanatikesh ekstremiste te partise demokratike kerkojne ti imponohen shumices se kombit shqiptar dhe te kerkojne rrezimin e qeverise me qellim qe te fitojne zgjedhjet me ane te forces dhe imponimit. Si guxojne? Ku e gjejne guximin? Thjesht kete guxim te cmendur e gjejne tek shperfillja shkelja dhe mosfunksionimi i ligjit. Sfide e hapur e nje partie politike per te shkelur zbatimin e ligjit te popullit shqiptar. Nje shqiptar lider ose te pakten qe pretendon te udheheqe kombin shqiptar me kokefortesine qe karakterizon shqiptaret nuk terhiqet nga vendimi i tij per te protestuar ne cader per tju imponuar vullnetit te kombit shqiptar dhe per te rrezuar qeverine edhe pse eshte pakice. Lulzim Basha shembulli me tipik se si nuk duhet te jete ne asnje menyre udheheqesi i popullit dhe perfaqesuesi me ekzemplar i te keqes dhe i te gjithe pasojave te saj ne menyre te paturpshme dhe te cmendur vazhdon te qendroje i patundur dhe i palekundur ne qendrimin e tij per te mos u terhequr prapa edhe pse veprimi i tij bie ndesh me shumicen e kombit shqiptar dhe shkakton deme dhe sjell te keqija ne jeten e shumices se kombit shqiptar perjashto ate pakice fanatike nje grusht njerezish te partise demokratike qe perfitojne pushtet te padrejte nga veprimet e Bashes. Kjo menyre e te te berit politike te keqe dhe te ndyre permes kembenguljes dhe idiotesise se kokefortesise te shqiptareve kohet e fundit ka gjetur nje aleat nje mbeshtetes qe eshte LSI dhe Ilir Meta te cilet nen flamurin e pragmatizmit per te fituar copeza te vogla pushteti kerkojne te mbajne fort dhe te terheqin ne siperfaqe Partine Demokratike prej gremines ku ka rene. Perpjekja oportuniste ne emer te kompromisit (nje kompromis i ndyre qe eshte kthyer ne nje vegel te ndotur pasi shkel parime te rendesishme te demokracise lirise dhe te drejtave njerezore) qe po ben Ilir Meta per te mbajtur ne fushen e lojes te zgjedhjeve Partine Demokratike me ane te deklaratave qe edhe LSI nuk do hyje ne zgjedhje nese nuk vjen Partia Demokratike sigurisht qe po e shkaterron te ardhmen dhe gjithe perspektiven social-ekonomike te kombit shqiptar. Kur LSI kerkon te nxjerre nga humnera nje parti si PD dhe te perpiqet ta nxjerre nga shkaterrimi qe eshte destinacioni natyror i PD atehere kjo deshmon per shkaterrimin e te gjitha vlerave dhe rrenimin qe kerkojne te sjellin partite politike ne jeten social-politike te kombit shqiptar. Kjo nuk eshte me nje politike apo menyre e berjes politike por kjo vjen ere e ndyre kulisash kurthesh dhe aleancash te paprincipa ne kurriz te pushtetit te kombit shqiptar. Kjo eshte e papranueshme sepse kerkon te luaje me interesat e kombit shqiptar me qellim perfitimi te nje grusht njerezish te etur per pushtet ne krye te LSI dhe PD. Sigurisht qe nje gje e tille eshte e neveritshme dhe duhet ndalur. Populli shqiptar nuk duhet te lejoje as LSI dhe as PD qe te luaje me fatet vullnetin dhe te ardhmen e kombit shqiptar. Keta maskarenj te etur per pushtet duhet te ndalen tani e tju hiqet e drejta per te abuzuar me pushtetin e popullit. Fuqia i perket popullit.

[the_ad id=”6025″]

[the_ad id=”4118″]

A MUND TA GJËJMË THELBIN E JETËS

A MUND TA GJËJMË THELBIN E JETËS

Shkruan: Brahim AVDYLI:

A MUND TA GJËJMË THELBIN E JETËS

THIKAT E MLLEFIT

1.

Përherë godasin pas kurrizit…

Dhembjet e mia

e përkushtimin e dashurinë

prore i keqtrajtojnë,

i shpifin gjatë mendimet që nuk thuhen

skutave të errëta të prapësirës…

2.

Djalëzia është e panjohur

nëpër të gjitha hapësirat e këngës,

ku e di unë i mjeri ç`faj kam bërë

e etja e madhe e dashurisë

plagosur rrjedhë…

3.

Laj gjak pabesie kurdoherë

rrugëve të botës

askujt nuk i kam borgj

ndër frymimet e mia për të nesërmen

për ta ruajtur

pastërtinë boreane

të maleve!…

4.

Thikat e mllefit nuk i shoh

derisa vrapoj me laps e me letër

dhimbshëm më rredhjë

gjaku nëpër fjalë,

e sa e gjatë paska qenë

jeta e përkohshme,

bota e gjallë

me Zemër le të matë

pikllimet prej kënge!…

VARGU I PAKËPUTUR

1.

Nuk e di kush më la

në këtë gjendje-

shpresë a ka vetmia,

shpirtin ma bllokuan

në këtë trup të shkallmuar

t`a dërmoj jetën e vrarë

deri në fund

kjo nuk bënë,

e dënimit tërësisht i ngjaj…

2

As grua as vajzë

nuk gjenden pranë meje

gjysmën e dëshprimit

të ma vjedhin

e të mund të m`a ndezë

një qiri

në këtë gjamë të shpirtit…

3.

Papritur erdhi

komisionari i vdekjes

të shqyrtojë

se a mund të dal

edhe përtej kësaj tragjedie

apo të shoh pak dritë

në fund të jetës,

por, kështu më la

në vrushkullin e lotëve

pa frymë

gërmuq

e në traumë të përplasjes!…

4.

Nuk e di sa e kisha

gjasën e shpëtimit

erdhi mbi mua

mjeku i shpirtit,

më tha

brenda të mundshmes

t`a bëj jetën

vargje me lotë…

5.

Kështu,

kënga do të jehojë

edhe jashtë meje-

dita do të kthehet

në filimin e vargut.

6.

Tani, kush do t`a gjëjë

frymimin e ndaluar,

komisionari i vdekjes

iku ndër fjalë

e më la

në shoqërimin e vetmisë,

kur lotët pikojnë

vargë e varg

si të pakëputur…

FRYMËMARRJET E NDALUARA

1.

Jetoj kot

jashtë të gjitha gjërave të nevojshme-

fëmijët paskan dalur prej dorës së babait

jetojnë e përplasen të shkëputur,

me lot nëpër faqe i mati lëvizjet e tyre

me të hollat që nuk janë më shumë se fymëmarrja ime

një veturë të dhënë si dënim nga të njohurit

mezi ecën nëpër rrugë

sikur të sillet rreth botës, e mjera!…

Nëpër Itali zvarriten

e në Venedik ndalem për pak

në karrikën që para dy vjetësh e kisha shkruar poezinë

e dikush ma theu pa e ditur çelësin e veturës

i merr edhe të hollat e mbyllura në sirtar

megjithëse i kishte kontrolluar të gjitha çantat e ngarkuara,

dhe mi prishi dy minuta kohë të mendimeve të rastësishme

për të ikur përtej dhembjes së pafjalë…

2.

A e dini,

Italia është e ngarkuar përtej vjedhjes legale

derisa Gadishullit Apenin i bie i vetmuar-

jam i varfër në të holla e në ndijime shumë i pasur,

duhet të ruhesh

nga djalli me ngjyrë të pështjelluar

se pështjellohet jashtë dritës,

as kokën nuk e ke në vend gjatë tërë kohës

serpentet apo jevgjitët nuk kanë emër që të kuptohet

a janë gjarpër të ftohtë apo hijena të liga të gjakut

mbeten vjedhësa të pamëshirshëm,

Zoti i Madh paçtë mëshirë për nevojtarët

për ata që nisen në Besë të tij

dhe i ruajtë nga koha e vjedhur!

MILIONA STËRKALA TË PIKËLLIMIT1

-Me rastin e mbytjes së dhembshme

të Almir Aliut, nga dora kriminelle serbe…

Rrathët e vdekjes kanë plasur papritmas

është ngrirë nën dhé buzëqeshja trëndafillore,

nga fundi i nëntokave shpirtërore klith prore Almiri

dhembja e flaktë për Ardheun e kallë galaktikën

e na i shpërdanë në miliona stërkala të pikëllimit,

vdekja papriturazi e rrëmbeu në kulmin e gazit fëmijëror

në piramidën e kufomave shekullore të gjenocideve…

Edhe po ta mbulonte deti i shqetësuar tokën anë e përtej

nuk do të na shuante kurrë nga zemra mllefin e sertë,

janë të mbuluar armiqtë tanë me një plaf të shkyer

e krijesën tonë e lanë t`a hanë gjallesa të tmerrshme të dheut

atje ku i hodhën mija të mbytur ndër urrejtje

madje edhe foshnjat që sapo kanë ardhur në këtë botë,

sikur duan me çdo kusht të pamundësojnë rriten tonë…

MERYAMUN i themi Aleksadrit të Madh e nuk është sllav

shqip ka folur e shqip qanë e qesh me rritjen ILIRE

Almir Alia mezi pret të trondisë dheun e etërve të parë

deri te Kokina nëpër bjeshkët e larta të Kumanovës

ku Dielli, Qielli, Retë, lëvizja e Yjeve mateshin ilirisht…

Athua paska tretur o Zot i Madh buzëqeshja jetësore

a mos ka ikur shpirti i tij midis bjeshkëve të dhembjes

nuk e kam tepruar aspak të mbërrij bojliat e viteve

me fuqinë e vogël e kam ruajtur paqen e shenjtë amshore!…

Vonë kanë ardhur këtu sllavët me djallëzinë e Iblisit

serbët, serpentët, sorbët, shkja, e së bashku me ta bullgarët

le ta dinë se edhe gurët do t`u përgjigjen ilirisht e shqip

mos të vazhdojnë të gërmojnë jetën nën këmbët tona

Almirat këlthisin tmerrshëm në kokat e mbushura

mjaft më na i keni krasitur krahët e njomë të viteve,

buzëqeshja trëndafillore e Almirit është ngrirë në pezm

derisa të zhduket Iblisi2 me hijen e tij të zezë!…

Iliri-Zvicër

03.07.2016

DHEMBJA E PA FUND

Si është e mundur

të kemi pak kohë

të fërkojmë dhembjet tona

e të përplasemi në fillim

me atë gur të tradhëtisë

që na pret

dy fjalë shqipe t`ia themi

njëri-tjetrit,

të ngritemi sërish

nga ajo peshë e madhe

e kohës sonë-gur

e ngadalë t`a rrotullojmë

me rëndësinë e mileniumeve.

Duhet të mos jepemi

jo kurrë

derisa te dalim mbi kodër!…

Sizif, i ziu Sizif,

sa do të vuajmë

me këtë gur?!…

Dhembja, a ka fund?!

PËRPLASJET NGA ARESI3

Në këtë kohë i kemi

tri përplasje me Aresin,

njëzetë e nënta është e fundit me të keqen

nëpër hajdutlëqet e pisave të Iblisit

edhe gjatë natës përpiqen të ma vjedhin qetësinë !…

Tani i bie prapa Zarës

ku shkolla e parë shqipe i vazhdon rrjedhat e fjalës,

e në anën tjetër është Putini

me kundërshtitë e prapta.

Duhet t`a lë prapa fatin e të jem në Kosovë

krahas kërcënimeve të vdekjes,

derisa e shkuaj poezinë

futen për derë të qenies plotë fëmijë

e i ndërrojmë disa fjalë të shqiponjës…

Kisha frigë

se ata i ruhen ariut të bardhë të Rusisë,

e pashë se dinin si fluturonin shqipet

deri te Krijuesi i Botës,

Dielli e kishte marrë tërë ditën

në krahët e tij jetëdhënëse,

prandaj, sa të duan le të pëlcasin vetëtimat

nëpër malet dinarike,

Putini le të përpiqet të mi vjedhë popujt për luftë

ai shpirtin e gjenisë nuk mund të ma vjedhë-

poezitë i kam të gatuara në qenien time,

jam ai që përplaset me Aresin

mbi ne ndodhet mileniumi i paqes me Diell

lum ai që ecë nëpër shkëlqimin e viteve!…

Autobahn, mbi Zadar të Kroacisë,

29.07.2016

OSHËTIMA E KËNGËS

Është zë i trishtueshëm

mjaft melankolik-

me vetminë e erërave

e stuhitë e dhembjes

në atë degë të pritjes…

Sa e gjërë hapësira

anë e përtej këngës

me atë tel të këputur

derisa nuk i shoh

me bebëzat e fjalëve

përtej mjegullave…

Kënga është bërë

zgjua bletësh

në të cilën

oshëtinë dhembja

nëpër tingujt e përhershëm…

MOTIVET QË NUK KAPEN

A janë mjegulla nëpër sy

a janë frymëmarrja e kohës sonë

a janë zonjat e blerta që dalldisen

apo hiçgjë që vetvritet…

A janë hije të befta këto motive

që të ndjekin pa i ndjerë pas kurrizit,

mendjen e ke të ikur në lartësi

derisa befas të prekin mbi supe…

Po të kthehesh realisht

si të ktheheshe t`a përqafosh

të Bukurën e cila moti të ka munguar

zhduken për një çast e aty nuk janë,

në stepje të mbetet kënga apo vaj!…

Çudi, si janë këto motive,

shkrihen e tretin në lumin e rritur të viteve

nëpër furtunat e jetës,

ndoshta të vjen keq e të dhimbsen

motivet e përmbytura

të duket se i ngrisin kokat e qajnë

derisa i përfshijnë valët!…

SHKATËRRIMI I QENIES

1.

A është mëkat të luhet

me ndjenjat e virgjëra

të qenies foshnjarake

nga uni të qenmes-

sigurisht se nuk e dini

prejardhjen e interesimeve tuaja,

as dhembja e paduruar

nëpër kthetrat e elektonikave

deri në vjedhjen e tmershme

të ëndërrave…

2.

Çdo gjë duket

se ka rrjedhur praptazi nëpër kohë

se nuk është diçka në rregull,

aspak nuk e mendojmë

prej cilës ndjenjë të thekshme

është prekur zemra,

Çuditërisht

sikur qenka kthyer jeta

në fabrikate,

e njerëzit e botës

janë të zbrazur nga mendimet

derisa e blejnë

edhe vdekjen më të holla…

3.

Duket se është çnjerëzuar

bota

deri në fund të fjalës

e askush nuk e merr vesh

të vërtetën e vigjër

derisa flasin

me normën e ditëve të bjerruna,

njeriun na duket se është bërë

anmiku i vetvetes

derisa errësira e mileniumeve

gadualisht e mbulon

hapësirën tonë…

4.

Tani, sikur asgjë

nuk mund të mësohet nga historia,

e largët dhe e pakuptimtë është edhe ajo

e marrtë djalli,

kush dëshiron t`a mësoj dje e pardje

sepse kështu na e përkthejnë

përkthyesit e vrasjeve elektonike

më mirë është të mos quhemi

me atë emër të vonë

derisa djalli është bërë pjesë e atomit

e kaluara po shkatërrohet,

prandaj le të eksplodojmë

në miliona thërmija të imta të qenies

të japim shpirt pas secilit mendim

se jemi me kohën…

5.

Rekapitullimi i vdekjes

apo lojët e papritura me kohën

të bëjnë të harrosh

fillimin,

paskam rrjedhur në vite

jashtë vetëdijes

nëpër shkatërrimin e qenies!…

1 Kjo elegji u lexua në Konkursin e Takimeve Tradicionale „Nëntori poetik 2016“, të LKSHM-së, me 12 nëntor 2016 në Kulturzentrum, Mynih dhe fitoi Shprëblimin e Jurisë.

2 Për ata që nuk i dinë, po ua shpjegoj se emri fëmijëror i Aleksandrit të Madh ilir ka qenë MERYAMUN, që do të thotë: MIRË JAM UNË. Ndërsa obervatori i pestë (5) ilir i astrologisë ka qenë në bjeshkët e Kumanovës, maja KOKINA. Sa i përket emrit IBLIS, e them se emri i vërtetë i Kryedjallit/Kryedemonit, që është kundërshtar i Zotit të Madh, është IBLIS. Ai është dënuar nga Zoti i Madh përjetësisht në thellësinë e ferrit, pra në Luciferr. Prej andej, bënë prova të dalë si hije mbi tokë nëpër veprimet e liga të popujve të ndryshëm…

3 Kjo poezi është lexuar e ndëgjuar me respekt në Konkursin e hapur të LKSHM-së, me 11 mars 2017, ku dy anëtar të Jurisë e hoqën „Shpërblimin e Jurisë“ dhe nuk ia ndanë asnjë shpërblimi kësaj poezie, për shkakun se „e atakonte Putinin“, gjë që nuk është e vërtetë, sepse poezia dhe letërsia është shprehje unit të shkrimtarit; e luftës së ftoftë të superfuqive apo përpjekjeve të ish superfuqisë dhe i mbijetesës apo lirisë së njeriut. A kanë patur „të drejtë“ 2 anëtar të Jurisë, madje njëri të deklaronte gjoja në konfidencë, se „e kishte rënduar poezinë, pasi e atakonte Putinin“, le të gjykojë opinioni i gjërë lexues. Ne, po i japin edhe këtë shënim…

[the_ad id=”4118″]

Politikani qe dua une. Saimir Tahiri

Politikani qe dua une. Saimir Tahiri

Shkruan: Elida Murati

Ese : Politikani qe dua une. Saimir Tahiri.
Larg populizmit, larg berjes shfaqje per te fituar reputacion, larg cdo mekanizmi per te fituar politikisht permes veprimeve te pandershme dhe shpesh here abusive. Afer pergjegjshmerise kompasionit mirekuptimit dhe aftesise per te bere veprime ne te mire te komunitetit. A mund te gjendet nje politikan i tille? A mund te gjendet nje politikan ashtu sic e dua jo vetem une por edhe masa e madhe e njerezve, ashtu sic e kerkon edhe vete interesi i mases se madhe te njerezve? Ne fakt nuk eshte ndonje ceshtje interesi apo ceshtje e rendesishme perfitimi sepse e gjitha kjo ka te beje ne fund te fundit me shoqerine njerezore dhe me aftesine e njerezve per tu sociabilizuar dhe per te jetuar ne paqe dhe ne harmoni me njeri tjetrin. A mund te gjendet nje njeri qe eshte i pergjegjshem i cili per shkak te pergjegjshmerise se vet te ndermarre veprime te cilat realisht do te permiresonin jeten e shume njerezve te tjere? A do te gjendej nje njeri qe per shkak te anes se tij njerezore do te ndermerrte ato veprime qe do ju benin mire te tjereve dhe nuk do ju benin keq? Shembuj te tille bota ka pasur shume por ajo qe me intereson me shume mua eshte koha qe jetoj sepse kjo qe po jetoj eshte jeta ime dhe une duhet ta jetoj ate dhe ta shpenzoj ne menyren me te mire te mundshme por kjo do te ishte e pamundur nese perballe do te kisha politikane te papergjegjshem te cilet do te merrnin vendime te cilat do te sillnin gjera te keqija ne jeten time me teper se sa gjera te mira. Dhe qe te ndodhe kjo pra qe jeta ime te demtohet sa me pak te jete e mundur duhet qe edhe politikani qe merr persiper qe te kete ndikim mbi jeten time te jete sa me i pergjegjshem. Te tille njerez te pergjegjshem qe bejne per masen e madhe te popullit ka pak. Shqiptarët vazhdojnë përpiqen t’ia hedhin njëri-tjetrit në betejat politike për nje vend pune, për një liçensë biznesi për një tender kontrate. Po çfarë ka në xhepat e politikanëve të tyre, mbetet një mister. Sigurisht politikanët shqiptarë janë bërë më të kujdesshëm. Nën presionin e Bashkimit Europian, ata druhen të bëjnë publik luksin e tyre. Në vend të tyre, janë njerëzit e afërt ata që përfitojnë ekonomikisht e që kujdesen pastaj për ta. Shqiptarët e bëjnë shumë pak lidhjen mes varfërisë së tyre dhe pasurimit të njerëzve të lidhur me pushtet politik. Është e habitshme sesa normale dhe e natyrshme duket procesi i përvetësimit nga pasuria e përbashkët. Por pervec kesaj arroganca dhe indiferenca e politikaneve ka arritur kulmin. Njerez me pushtet qe nuk presin asnje njeri qe nuk zgjidhin ansje problem qe nuk degjojne asnje hall. Telefona qe nuk happen kurre, qe nuk te kthejne asnje pergjigje qofte dhe negative. Njerez me pushtet qe heshtin dhe ndertojne nje mur heshtjeje perballe te cilit e ke te veshtire te luftosh e te rrezojne komplet fuqine per te thene dicka per te bere dicka per te kerkuar te drejta dhe per te kerkuar sidomos detyrimin per nje jete me te mire. Vetem heshtje dhe vetem veprime qe nuk sjellin asnje gje te mire. Ky eshte veprimi me i drejtperdrejte i politikaneve qe rendon me se shumti mbi kokat tona. Ky eshte realiteti dhe keshtu ndodh. Por edhe ne kete te keqe ekstreme perseri ka mbetur pak miresi pak njerez te mire qofte edhe politikane qe mund te bejne edhe ne keto kushte pak gjera te mira. Ka shume pak njerez te mire te cilet mund te japin shembullin e nje politikani te mire te pergjegjshem. Nje prej tyre eshte Saimir Tahiri. Lindi si politikan dhe u rrit si i tille ne nje ambjent mbytes politik ne nje ambjent shkaterrues te vlerave njerezore per perfitimin e nje grushti njerezish te paskrupullt. Cdo njeri gjykohet nga veprimet qe ben. Fjalet dhe veprimet bashke. Analiza e te gjitha fjalimeve te mbajtura nga Saimir Tahiri te con ne nje perfundim te pagabueshem dhe te sigurt. Qe te pakten ne fjalimet e tij gjenden realisht te mbrujtura vlerat me te mira njerezore si parimet idealet qendrimet ne perputhje dhe ne zbatim te ligjit dhe gjendet nje lloj miresie dhe vullneti per te zbatuar te gjitha ato rregulla te vendosura bashkarisht per nje jete normale shoqerore ku individet te jetojne ne harmoni me njeri tjetrin dhe garantuesit e ligjit te marrin persiper realisht garantimin e zbatimit te lirive dhe te drejtave qe siguron ligji barabar per te gjithe ne masen me te madhe te mundshme duke shmangur abuzimet e disave me pushtet ndaj shumices. Kjo analize ndaj fjalimeve dhe qendrimeve personale politike tregon bazat mbi te cilat vepron nje individ dhe ne kete drejtim Saimir Tahiri deshmon qendrueshmeri dhe baza reale te nje mbeshtetjeje pa kushte te vlerave me te mira njerezore. Por shpesh njerezit tjeter thone dhe tjeter bejne. Sidomos personat me pushtet perhere perpiqen qe te gjejne fraza bombastike dhe ide te bukura per ti mbrujtur neper fjalimet e tyre pompoze per te terhequr vemendjen e publikut dhe fshehin hipokrizine e tyre te mosveprimit apo te veprimeve te keqija permes bukurise bombastike oratorike te fjaleve. Per nje politikan duhet te vihen ne balance jo vetem fjalimet e tij politike sepse ka gjithandej hipokrite sa te duash qe tjeter thone dhe tjeter veprojne por figura e nje politikani e analizuar drejt duhet te perfshije edhe veprimet e tij. Nje kombinim i veprimeve me fjalet e vete individit politikan krijon ate qe quhet portret i karakterit te vete politikanit dhe eshte pikerisht kjo qe jep kornizat e verteta te ndergjegjes dhe moralit te vertete te politikanit. Mbase vetem analiza e fjalimeve te Saimir Tahirit mund te mbetej si nje pjesez e paplote e vleresimit te nje karakteri te forte dhe te drejte ne qofte se kesaj nuk do ti vinte ne mbeshtetje edhe analiza e veprimeve konkrete te ndermarra nga vete Saimiri ne kushte dhe situata te ndryshme nen presion apo ne kushte te qeta. Pjesa me e madhe e politikaneve japin premtime te shumta perpara votimit dhe ardhjes ne pushtet dhe menjehere sapo kapin pushtetin pak per shkak se ju mungojne shume aftesi komunikuese dhe menaxhuese dhe kane kapacitete te uleta me ane te te cilave e kane te pamundur te menaxhojne presionin popullor per zgjidhjen e problemeve te hasura pikerisht kur ndodhen ne pushtet bien ne kolaps dhe nuk zgjidhin dot problemet qe dalin nga populli sepse nuk kane aftesi te pranueshme per ta bere kete gje prandaj heshtin dhe perpiqen te ndertojne nje mur heshtjeje qe i ndan nga populli dhe keta lloj politikanesh te paafte e heqin vemendjen e tyre nga hallet e popullit dhe fillojne ta drejtojne vemendjen e tyre drejt pushtetit fuqise se tij dhe te mirave qe ju siguron pushteti duke harruar qe te perdorin fuqine e pushtetit per te zgjidhur hallet e popullit. Faktet tregojne qe ne kete drejtim te pakten Saimir Tahiri eshte shume me ndryshe nga masa e madhe e fodulleve te paplote dhe te paafte te arenes politike shqiptare. Sepse eshte fakt qe eshte i vetmi qe nuk e ka te mbyllur numrin e celularit eshte fakt qe me dhjetera probleme i adresohen ne dite dhe ai gjen miresine dhe kohen e duhur te cmuar per te cuar drejt zgjidhjes problemet e njerezve te thjeshte. Nuk eshte problem te ngresh nje celular dhe ti kthesh pergjigje ne facebook twiter apo email dikujt. Sepse mund ta zvarritesh problemin aq gjate sa ti lodhesh njerezit e realisht nuk ju jep zgjidhje. Sepse Saimir Tahiri eshte i vetmi jo vetem qe kthen pergjigje cilitdo person qe i drejtohet per ndonje problem por edhe brenda koheve te arsyeshme bazuar ne parimet e moralit te mire zbatimit te drejte te ligjit vlerave shoqerore e njerezore dhe ne emer te virtytit njerezor perpiqet te zgjidhe sipas parimeve me te shendosha njerezore ate problem sado te parendesishem qe shqeteson nje individ. Shume politikane te tjere i bejne zgjidhet e problemeve edhe permes njohjeve edhe permes favorizimeve edhe permes padrejtesive ndersa Saimir Tahiri duke qene nje profesionist i shkelqyer ne fushen e te drejtes dhe te ligjit per te cilen eshte edhe diplomuar zbaton pikerisht ate parim te ligjit dhe te te drejtes njerezore qe thote qe cdo njeri eshte i barabarte perpara ligji dhe te se drejtes njerezore duke qene keshtu nje garantues i lirive dhe te drejtave njerezore si dhe duke perdorur fuqine qe i jep pushteti ne pozicionin e te qenit politikan per te siguruar qe shperndarja e lirive dhe e te drejtave nejrezore te behet realisht dhe qe njerezit per shkak te fuqise se tij si politikan te perfitojne barazi sa me shume te jete e mundur duke ndikuar keshtu ne menyre te mrekullueshme ne krijimin e nje shoqerie njerezore sa me te drejte sa me te mire ne te cilen njerezit ndihmojne dhe duan njeri tjetrin e nuk perpiqen te sundojne njeri tjetrin e nuk perpiqen te dhunojne te drejtat e njeri tjetrit. Analiza si e fjalimeve ashtu edhe e veprimeve te individit politikan ne rastin konkret te Saimir Tahirit con ne perfundimin se kemi te bejme me nje njeri te pergjegjshem i cili i jep shoqerise e zhvillon ate dhe perpiqet te sakrifikoje nga vetja per ta cuar shoqerine ne nje stad me te larte. Dhe meqe jeta ime si njeri qenie humane me arsye ka nje benefit te pallogaritshem nga zbatimi i te gjitha ketyre parimeve nejrezore kjo gje me ben te kuptoj se une si njeri kam nevoje per nje politikan te pergjegjshem dhe te arsyeshem si Saimir Tahiri. Po, une mendoj se Saimir Tahiri eshte politikani qe dua une dhe qe ka nevoje per tu qeverisur i gjithe kombi shqiptar.

[the_ad id=”6025″]

[the_ad id=”4118″]

MASKA, PISTOLETA,THIKA…Plas hajdutllëku në Maqedoni!

MASKA, PISTOLETA,THIKA…Plas hajdutllëku në Maqedoni!

MASKA, PISTOLETA,THIKA…Plas hajdutllëku në Maqedoni!

Dhjetëra grabitje nga persona të armatosur dhe me maska

Nën kërcënimin me pistoletë ose me thikë, brenda një dite janë vjedhur tre dyqane, dy taksistë, një i mitur në Shkup dhe një në Manastir, njofton policia dhe transmeton Tetova News.

Gjatë ditës së djeshme, në ora 20 e 30, në rrugën “Samoilova” të Shkupit, një person i panjohur ka kërcënuar me pistoletë të punësuarën në një dyqan të shitjes me pakicë dhe ka arrituar t`ia marrë xhiron ditore prej 13.730 denarë. Keqbërësi ka ikur në drejtim të panjohur.

Edhe një dyqan tjetër është vjedhur dje, rreth orës 20 e 55 në Orizaren e Epërme të Manastirit. Një person i panjohur me maskë dhe duke kërcënuar të punësuarit ka marrë 17 000 denarë dhe ia ka mbathur në drejtim të panjohur.

Rreth orës 22 e 25, në rrugën “Partizanska” të Manastirit, dy persona të maskuar, me pistoletë dhe thikë në dorë, kërcënojnë të punësuarën dhe ia marrin 15 000 denarë. Keqbërësit ikin në drejtim të panjohur.

E pësojnë edhe dy taksistë. Rreth orës 21 e 10 minuta, në rrugën “Ordan Çopella”, dy persona të panjohur kanë sulmuar taksistin. Ata e kërcënuan me pistoletë dhe ia morën rreth 5000 denarë, madje njëri prej tyre shkrepi një plumb jashtë makinës.

Në rastin tjetër, Ç. A. ka denoncuar se rreth orës 22 e 45, në Rrugën e Mendelejevit, dy persona të panjohur e kanë  hyrë në taksinë e tij “Ford Fokus”, me targa të Shkupit, kanë kërkuar që t`i çojë në një rrugicë tjetër. Kur arritën atje, ata e kërcënuan me pistoletë duke ia marrë 1500 denarë dhe dy telefona celularë. Edhe këta ikin në drejtim të panjohur.

Dje është denoncuar edhe një rast tjetër nga A.J. Rreth orës 19 e 45, në lagjen Shuto Orizare, në oborrin e Shkollës Fillore “Vëllezërit Ramiz dhe Hamid” , tre persona të panjohur me maska kanë sulmuar djalin e tij 17-vjeçar. Keqbërësit e kërcënojnë me thikë dhe ia marrin telefonin cellular.

Në mesnatë, rreth orës 01 e 21 minuta, në lagjen Fusha e Tophanës, në objektin e “AMSM”, dy persona të maskuar kanë sulmuar R. M, i punësuar në agjencinë e sigurimit të objektit. Keqbërësit ia marrin telefonin celularë dhe ikin në drejtim të panjohur.

Policia është në kërkim të keqbërësve dhe po punohet për zbardhjen e plotë të të gjitha rasteve./TetovaNews

[the_ad id=”6025″]

[the_ad id=”4118″]

Çadra e Partise Demokratike,aty ku hane byreke e qofte dhe pine birra e raki !!

Çadra e Partise Demokratike,aty ku hane byreke e qofte dhe pine birra e raki !!

Nga: Elida Murati

Liri, Barazi, Vellazeri. Liberte, Egalite, Fraternite Qesharaket dhe dordolecet e Partise Demokratike, po bejne nje proteste dhe kane ngritur nje cader birrari, ku hane byreke e qofte dhe pine birra e raki. Dhe kete gje e bejne jo sepse ju eshte hapur barku per popullin shqiptar dhe duan ti bejne mire kombit shqiptar, por thjesht e bejne per te fituar pushtet per veten e tyre. A eshte kjo politike? A duhet te jete keshtu politika? Kjo ta shpif. Te keqperdoresh besimin e popullit, ta manipulosh popullin e te perpiqesh ta ngresh ne protesta, vetem pse nje apo disa hajvane, duan te marrin pushtetin e te qendrojne ne pushtet, kjo eshte gjeja me e neveritshme qe nje qenie njerezore me arsye dhe logjike, mund ti beje nje grupi shume te madh qeniesh te tjera njerezore. Ky eshte nje turp. Kjo eshte fyerje e dinjitetit njerezor. Kjo eshte thyerje e te gjitha lirive dhe te te drejtave te njeriut, qe synojne barazine midis njerezve dhe jo pabarazine dhe shfrytezimin cnjerezor te njeriut nga njeriu me qellim kapjen e pushtetit. Shoqeria njerezore ka kaluar shpesh neper periudha te erreta, por ka ditur te rilinde dhe te sjelle vlerat me te mira per barazi njerezore dhe trajtim te drejte dhe human te njerezve. Qe ne mesjete, me hartimin e Carta MAGNA dhe deri ne ditet e sotme, me sanksionimin e lirive dhe te drejtave personale njerezore shoqeria njerezore ka bere hapa te madherishem perpara, per te mbrojtur dinjitetin njerezor dhe per ti dhene vlera te gjithe njerezve. Por neve sot nuk mund te lejojme idiota si Sali Berisha dhe Lulzim Basha fyeres te inteligjences popullore, dhe ofendues te dinjitetit njerezor qe te shkelin mbi gjakun tone dhe mbi jeten tone, e te na perdorin si mish per top kur kerkojne te na nxisin, per te na nxjerre ne proteste me qellimin e vetem, qe ata, Berisha me Bashen, te fitojne pushtet per veten e tyre, e te ngjiten ne pushtet per te na sunduar, skllaveruar dhe perdorur pastaj, sipas qejfit te interesit te tyre. Koha e shfrytezimit te njeriut nga njeriu ka perenduar, dhe nuk mund te gjenden dordoleca ne bote si Basha e Berisha qe te kene guximin, te ngrihen mbi dinjitetin njerezor e te perpiqen te manipulojne vullnetin popullor per te marre pushtetin. Jetojme ne demokraci dhe cdo perpjekje e dordoleceve per te manipuluar popullin do te deshtoje. Do te deshtoje, jo vetem pasi keta dordolece te Partise Demokratike jane jashte kohe, dhe koha e njerezve qe dhunojne te drejtat e popullit ka perenduar por edhe sepse ndergjegjesimi i kombit shqiptar ka filluar te piqet, dhe te arrije nivele te larta duke e braktisur plotesisht ate proteste qesharake prane nje cadre birrari por edhe do te arrije nivele te tjera akoma me te rendesishme me kundershtimin dhe perpjeket e popullit shqiptar, per ta ndalur kete proteste qesharake si nje perpjekje e drejte njerezore per te pushuar dhe ndaluar cdo veprim te cmendur irracional qe nje grusht njerezish po perdorin per te skllaveruar dhe shkaterruar popullin. Liri, Barazi, Vellazeri. Liberte, Egalite, Fraternite e lutem ma shpernda kete.

 

[the_ad id=”6025″]

[the_ad id=”4118″]

Vangjel Tavo rreagon ashper,ne menyre te paprecedent-per ceshtjen Balili

Vangjel Tavo rreagon ashper,ne menyre te paprecedent-per ceshtjen Balili

Shkruan: Elida Murati

Vangjel Tavo ne nje rreagim te ashper personal te motivuar skajshmerisht politikisht te paprecedent per masat e marra nga policia per arrestimin e Klement Balilit ben thirrje qe policia te mos beje detyren e saj meqenese masat ligjore te policise po prekin direkt strukturat e partise se tij LSI. Ketij njeriu te pamend i duhet bere me dije se masat e policise jane ndermarre brenda kuadrit ligjor per te ndaluar persona te inkriminuar te cilet fshihen brenda partise LSI dhe gezojne imunitet nga partia LSI. Nese Vangjel Tavo merr ne mbrojtje nje person te kerkuar nga drejtesia si Klement Balili dhe i kerkon policise te ndaloje veprimet ligjore ndaj nje personi te kerkuar nga ligji atehere ky njeri po na kerkoka qe te rrezojme shtetin dhe tju bejme favore njerezve si Klement Balili qe kerkohen nga ligji. Ky njeri na nxirrka partine e tij LSI dhe interest e partise se tij LSI me te rendesishme se sa zbatimi I ligjit dhe konsiderimi I njerezve te barabarte perpara ligjit. Vangjel Tavo na kerkoka qe ligji te privilegjoje partine e tij LSI dhe anetare te partise se tij te cilet duhen denuar nga ligji. Si mundet te kete guxim ky njeri qe ta kerkoje kete gje publikisht? A duhet ta lejojme qe ky njeri te sillet ne kete menyre komplet te cmendur apo duhet qe me pergjegjshmeri qytetare ti kerkojme te largohet nga skena politike sepse po luan pandershmerisht me interesat madhore kombetare te mireqeverisjes dhe zbatimit te ligjit thjesht dhe vetem qe te perfitoje personalisht dhe per partine e tij?

[the_ad id=”6025″]

[the_ad id=”4118″]