Get a site

Gravure e pabotuar më parë e dasmës së Skënderbeut (Foto)

Donika

Gjergj Kastrioti Skënderbeu, më 1451 u martua me Andronikën, të bijën e princit të njohur, Gjergj Arianit dhe Marie Muzakës.
Në Qishbardhë (Kishën e Bardhë) afër Kaninës, çiftit iu dha bekimi ungjillor. Më pas ceremonia vazhdoi në manastirin e Ardenicës, në afërsi të Lushnjes, dhe më pas në kalanë e Beratit. Populli buçiste e duartrokiste kudo ku shkelte çifti.

Studiuesi Gjon Keka ka gjetur një gravurë të kësaj dasme, të pabotuar më parë, që daton nga kronikat e vitit 1533. /Telegrafi/

SHQIPËRIA E BASHKUAR

[the_ad id=”4118″]

Komento rreth shkrimit