Get a site

Ilir Meta, 70 milion paund pasuri në Angli; Shqipëria në prag të fortunave politiko-financiare

ilir-meta

Sipas gazetarit Artan Hoxha, gazetarë anglezë që kanë rënë në gjurmët e kompanie shqiptare të regjistruar në Londër, është mbulesë e një politikani shumë të fuqishëm shqiptar, i cili ka 51 tituj pronësie, me një vlerë prej 70 milion paund, të cilat janë investuar në zonën A të Londrës, dhe këto prona janë në emrin e një shqiptari nga një rreth i veriut të Shqipërisë. E gjithë kjo pasuri sipas gazetarit Hoxha është vënë nëpërmjet bursës së arit në vitet 2002-2003, dhe anglezëve u rezulton se ky është ar i ardhur nga Shqipëria. Por kush është ky politikan i fuqishëm shqiptar që ka një pasuri të tillë në Londër, prej 70 milion paundësh e barazvlefshme me 140 milion dollarë?

Gazetari nuk u prononcua për emrin e politikanit shqiptar, por të gjitha gjurmët të çojnë tek Ilir Meta. Meta është njeriu i përfolur për vjedhjen e floririt të Krrabës si dhe për të tjera skandale financiare. Kumbari i Kompanisë “DIA” po hetohet gjithashtu edhe nga institucione investigimi amerikane për pastrim parash, së bashku me të birin e ish-kryeministrit Berisha.

Një rrjet gazetarësh në Londër po hetojnë në lidhje me kooperturën politike të 70 milion paundve, dhe pritet që shumë shpejt hetimi të shtrihet edhe në Tiranë.

Kjo është edhe arësyeja që në Shqipëri nuk miratohet Reforma në Drejtësi si edhe Byroja e Hetimit.

Bashkëshortja e Ilir Metës i ka deklaruar para ca kohësh ca miqve të saj se shumë shpejt do të marr fëmijët dhe do të jetoj në Londër.

Shqipëria është e përfshirë fuqishëm në grupin e vendeve tek të cilat institucione të specializuara investigimi ndërkombëtare po hetojnë për përfshirje të politikanëve në fshehje parashë dhe në afera të mëdha korruptive…

Demokracia kudo në botë është e rrezikuar nga politikanë të lidhur fort me krimin politik dhe financiarë.

[the_ad id=”4118″]

2 thoughts on “Ilir Meta, 70 milion paund pasuri në Angli; Shqipëria në prag të fortunave politiko-financiare

  • July 16, 2016 at 16:14
    Permalink

    gazetari hogja eshte vet nje prej qelbsirave kryesore.pse ai nuk ja permend kurre rames 200 miljonet.ky eshte fund e krye komuniat negjmije.

  • July 18, 2016 at 14:17
    Permalink

    NUK KA DYSHIM QE ILIR META KA PLACKITUR POOPULLIN SHQIPTAR DUKE VJEDHUR PARAT E BANKAVE TE SHTETIT, AJO PASURI PO TA KISHIN SPENZUAR PER TE MIREN E POPOULLIT TE MJERET SHQIPTARE QE PO VUAJN DHE PER BUK , DO ISHIN TE KENAQUR DHE JO FUKARENJ,, PRANDAJ AY ZAGAR DUHET VARUR NGA KEMBET MOS HARONI QENI NE FJALE ESHTE GREKOMAN DUHET TE BURGOSET, JAZEK MOR PUSHT.

Komento rreth shkrimit