Get a site

KËTA NJERËZ I TAKOJNË..KOHËS SË SHPELLAVE !

12301652_1637048859883605_6384407590530980882_n

Nga: Afrim Caka

Këta mirren me shkatrrimin e sajë. Ne i’a japim gjumit!
Unë s’mund të rri pa shkruar.

Goditjet janë të dukëshme, e të bujshme nëpër xhami, në foltore e gazeta. E tillë që se kuptuam dot akoma nga na vinte. Turqia bërthama e së keqës ajo që me jataganë e Kuran kishte bërë çmos për t’i kthyer shqiptarët nga europianë në otoman e anadollak.
Pa asnjë dyshim. Pesë shekuj robërie, një klimë e vazhdueshme zie dhe urrejtje.

Si të rregullohet Kosova…!
O popull, e dini që këta qafira e prishën këtë milet me çoroditje të vazhdueshme, prej shefavë të tyre me mjekra e pa te!!!
Mungesa e përgjegjësisë së këtyre shejtanëve është ulëritëse e rrnqethëse. Këta një ditë do të na gëlltisin për së gjalli të gjithëve…! Përpiqem të gjej shpjegimin e marrëzive të tilla. Pas goditjes mizore mizore vinte përqafimi e lotët, pas lotëve goditja, pse edhe shperlarja e trurit.

O Zoti madh, s’munda të duroj pa shpërthyer. Që jemi të vdekur, kjo ngjan e “natyrshme?”. Mos kujtoni se edhe ne nuk e ndjejmë peshën e rëndë që gjendet Kosova, nën thundrën e këtyre hoxhallarëve e imamëve me mendje të tharë dhe pa atdhe. Por, nëse ka nevoj murit edhe me kokë do t’i biem. Katrahura e haxhallarëve në shtetin e Kosovës kanë arritur kulmin e zullumit duke përcjellë kumte e kërcënime me pasoja katastrofike, për shembull luftën vëllavrasëse dhe gjithçka që e shoqëron atë!

Një kakofoni e pabesueshme.
Marrëzia e gjak prishurve shqiptar, e ndihmuar nga teknika arabe, turke e serbe, s’ka qenë, ndoshta kurrë më shkatërrimtare se sot. Nuk ka mundesi që të gjitha këto të jenë thjesht thashetheme e çoroditëse! Brenda saj ndodhin gjëra më shkatrrimtare, dramatike e antikombëtare. Natyrisht, për të mos i lënë shqiptarët të flenë, të shkruajnë të këndojnë dhe të frymojnë shqip.
Kosovën e shndërruan për disa në tmerr, për disa e shndërruan ne dhimbje, kurse për disa e shndërruan në biznese e plaçkë tregu.
Hoxhallarët, tani së fundi, turqit dhe shkjau, e pas tyre servilët e tyre Ferid Agani, Shefqet Krasniqi, Naim Tërnava, Goga, Këlmendi, Tërnava dreqi e i biri, përherë e më shpesh përdorin gjuhën e gjarprit kundër shqiptarëve cilësime fyese, të turpshme për çdo qytetërim të djeshëm e të sotëm.
Nga goja e qelbur (hoxhë, mutë) Irfan Salihut me këto karagjëzllëqe që bënë, i ndeshim fjalët:
“femrat shqiptare na qenkanë kurva, kurva etj! Ky spordhjakë, motrën e nënën e vetë, ç’farë i ka?
O Zot i madh, dhe ne duhet të bëjmë diçka për t’a shpëtuar Kosovën nga ky tmerr. “Nosferatu” ky që s’vdes kurrë. Kështu edhe i quajmë vampirët, nuk vdes siç bën marabu kur kafshon. Përkundrazi, në çdo kafshim shijon gjakun ai merr fuqi më të madhe për të bërë keq. Oreks për të pirë gjak! Ndërkaq ujqit vazhdonin të ulërinin, diku në xhamitë e tyre.
Por, papritur, si i shtyrë nga një forca e errët, i kthyer me fytyrë nga xhëmati, sikur donte t’i sfidonte. Fytyra e tij e nxirë nga turpi, sytë që dukeshin sikur do të nxirrnin shkëndija gjaku, goja e fëlliqur me jargw e që qelbej erë të keqe. Dukej sikur të ishte vetë vdekja dhe zbritjes për në varr. Një tmerr i tillë duhet të zhduket nga faqja e dheut.

Çdo tradhtar është qëlbësir e i llumtë, por veçanirisht (hoxhë) Irfan Salihu i mjerë edhe Prof. Dr. Ferid Agani dhe që njerzit rreth tij që kanë vuajtur vetë prej tij. Me fjalë të tjera, tradhtarët e atyre që quheshin servilë e shërbetor të djeshëm e që kujtuan se në mengjes do të bëhen edhe ministra e deputetë.
Madje duke shkuar edhe më larg, këta “shqiptar” e kanë bërë zakon ta cilsojnë veten proturk e shkja, po habit të tjerët dhe vetveten me këtë stuhi tradhtirash që s’kanë të ndalur. Këta njerëz nuk kanë as adresë, këta njerëz të egër, vulgar, duke lëshuar klithma histerike antishqiptare të shoqëruara me britmat e serbëve. Ajo që nuk mund të kuptohet është zelli, deshira i rimohuesve shqiptar gjakprishur për t’i ndihmuar turqit apo arabët.
A do ti ndal populli, këta shqiptarë të pagdhendur!

Koha tregonë, kështu siç shpresoj se do ta vërtetojë edhe ky popull, se kam qenë i pagabuar në shkrimet e mija të sinqerta. Dihet se krimi nuk është larg nga historitë e tyre. Qysh kur erdhëm mjekërzinjtë, si vargan i gjatë arabësh, këta janë veç dhe kanë qenë pjellë e vdekjes. S’na lanë të qetë këty ku jemi, për të na detyruar të braktisim historinë dhe kulturën tonë dhe të marrim udhët, për të mbushur këtë Kosovë me të huaj. Ende sot e kemi të vështirë të tregojmë tmerret e luftës që përjetuam ato çaste. Dilni burra. Mosë të mbetemi si në kurth. Ndonjë natë do të na mbyllin portat dhe do të na therrin si berrat. Duhet dalim që këndej. Dyhet të ngrihemi me çdo kusht, sa s’është bërë vonë. Ne çka, të përgjumur Kosova ynë ështe pushtuar. Kjo do të thotë se në Kosovë ka ushtarë të huaj gjakprishur arabë mjekërzinj. Ne nuk mund ta kuptojmë dot se ç‘do të thotë Kosovë e lirë, sepse ne po rritemi në robëri. Në asnjë mënyrë s’e kuptoja dot se si mund të sëmurej një shtetë, një qytet, një popull i tërë. Domethënë s’ka as shqiptarë, as gjak shqiptari?

Ferid Agani, Jeton Svirca, Irfan Salihu e Shefqet Krasniqi etj. Çka fshihet prapa surrateve tuaja? Veproni kur jeni pozitiv. Mësohuni t’i shndërroni helmet tuaja në mjaltë ndaj popullit dhe SKËNDERBEUT dhe figurave tjera kombëtare. Respektojeni këtë unikalitet! Kjo është ajo që duheni ta bëni. Kjo thirrje nuk është armiqësi, këtë duhet ta kuptoni. Duhet të përpiqemi e gjithë kultura jonë, i tërë modeli i qytetërimit duhet të funksionojë pa u penguar nga këta arabmjekërzinj dhe përbindësha. Po them: – Njerëz, popull, ngrehuni! Po na digjet shteti. Më dëgjoni: Sa të vajtojmë për shtetin? Ah, shteti. Shteti është prona jonë, tapi ku janë shënuar se të kujt janë shtëpitë dhe tokat. Më kuptoni?. Tashmë e qartë se në shtetin tonë veprojnë grup terroristësh shqipfolës arab mjekërzinj, duke thirrur me të djathtë e me të majtë “Gjak, gjak”. Qetësi! Dëgjoheshin krimbat që po gërryenin gurin. Qetësi krimbdëgjuese. U erdhi edhe nata krimbave të ndyrë. U bubu nga dolën këto krijesa, lugetër nate, more Ferid Agani, Svirca, Salihu e Krasniqi! Si themi ne këtu në Gjakovë e:
– “paçit faqetë e bardha si bytha e kusisë!”.
Ashtu si te ne, këta kërkonin në fillim një xhami për errësirë, një vend në parlament, të veshur ME LECKA si në mesjetë, pastaj me një lëvizje të shpejtë, pothuaj tinëzare me thika japin goditjen e vdekjes.

O popull shqiptar, ngrehuni të zbresim tek sheshi, se erdhi koha. Është kohë e ndërrimeve, thonë të gjithë të rinjtë që duan t’i gjykojnë të gjitha prapshtitë tua. Nëse ndonjë funksionar i lartë politik apo deputet i keqpërdor ligjet në parlament, apo nëse ndonjë funksionar i lartë fetar i keqpërdor ceremonitë fetare dhe mësimet fetare për të plagosur apo për ta sakatosur kombin e vet. Kundërshtarët e tij nuk duhet të ndjekin të njëjtën rrugë, por duhet ta luftojnë me të njëjtat armë. Pavarësisht se mund të jetë e pakëndshme për pjesëtarët e saj të veçantë. Unë si kundërshtar i këtyre dukurive negative: “Njeriu duhet të jetë me të vërtetë luftar për demokraci dhe duhet të bëjmë diçka që të mos t’i harrojnë lehtë këta bij kurvash!”.

Këta parazitë NEGROIDË (të këqinj), ky infektim i sëmurë i mjekërzinjve pa karakterë po përpiqen të shkatërrojnë një krijesë të re dhe unike që ka ardhur në botë si një dhuratë e ZOTIT dhe falë gjakut të derdhur të heronjve, dëshmorëve, martirëve dhe të gjithë të burgosurve politikë për liri. Mbani në mendje! Ky kontaminim helmues mund të hiqet vetëm me rebelime demokratike. Jo rebelë kundër kombit apo shtetit, por rebelë kundër këtyre arapëve me me mjekrra të gjata dhe kësaj forme qeverisëse. Rebelë kundër mjekërrzinjvë arabë shqipfolës. Po preken përbindëshat mjekërrzinj dhe të frikshëm. Thirrjet, ulërimat prej errësire po bëhen gjithmonë e më të fuqishme. Kjo është për t’u habitur e rrëqethur. Shpeshherë ky kombinim i këtyre njerëzve me profesione të ndryshme përputhen mirë dhe shpeshherë shfaqjet e tyre në parlament duken si piktura të shëmtuara që të ngjallë urrejtje.

Nocioni absurd se hoxhallarët e deputetët servilë “gjenialë” siç thonë, mund të nxirren vetëm përmes votimit të përgjithshëm, kjo nuk mund të kapërdihet… Atëherë rebelimi nuk është vetëm e drejta, por detyrë e çdo nacionalisti dhe çdo qytetari jo rebel kundër kombit apo shtetit, por rebel kundër këtyre shqipfolësve me mjekra për të cilën ishim bindur se do të sillnin shkatërrimin e popullit në menyrë të pashmangshme.
Fati i elementit shqiptar në shtetin e Kosovës varej nga pozicioni i tyne në parlament dhe jashtë saj. Situata nisi të bëhej shqetësuese, pasi fraksionet e tradhtarëve, shkijeve, arabëve, turqve, boshnjakëve etj., nuk mund të konsiderohen më si një mbështetje kur ishte në rrezik çeshtja e jonë kombëtare.
Si një stuhi kërcënuese, këto minoritete mbanin gjthmonë një qëndrim anti-shqiptar. Në këtë kohë Kosova po vlonte nga elementet e huaj, sidomos arabëve etj. Niveli intelektual shqiptar i debatit ishte tepër i ulët. Mund ta kuptojmë shumë mirë se sa joefektiv është ky sistem parlamentar. Nuk na duhen shamitë, mjekërzinjtë, përçarjet, por uniteti kombëtar, nuk na duhet urrejtja, por toleranca demokratike, vetëm kështu mund t‘i realizojmë detyrat tona. Kur ta duam kombin, do ta duam njëri tjetrin (NËNA TEREZE).

Në çdo betejë duhet të hyhet i përgatitur, i pajisur me dije, kulturë, njohuri e mençuri intelektuale, por edhe me trimëri, krenari e dinjitet njerëzor. Jemi thellësisht të bindur dhe e dini se demokracia duhet vënë në shërbim të shtetit dhe kombit. Pushtohet vetëm me mjete e metoda demokratike, duhesh ta bindësh arsyen e JO ME DHUNË dhe jo me një kulturë të çoroditur dhe shqetësuese…

Komento rreth shkrimit