Get a site

MUHAXHIRI HASHIM THAÇI

MUHAXHIRI HASHIM THAÇI

Hashim-Thaci

MUHAXHIRI HASHIM THAÇI

Është një agjenturë e thellë, e cila ekziston me largësi të gjatë artilerie. Anglia e pushtoi Hindinë në vitin 1600 e.j. deri në Luftën e Dytë Botërore të shek. XX. U çlirua prej çliruesit Rabindranad Tagora. Anglezët dërguan shumë oficerë dhe nëpunës, këta kishin një porosi të veçantë, të njiheshin dhe të bashkëjetonin me femra të përzgjedhura hindiane dhe të lindnin fëmijë me to. Këta fëmijë indirekt ndihmoheshin për rritjen dhe shkollimin nga një fond i posaçëm dhe kur arrinin në moshën e pjekurisë, u tregohej me fakte se cilët ishin me baba anglezë dhe nënë hindiane. Për mëse katër shekuj India ka qenë koloni angleze. Tani për analogji në Kosovë, janë, Thaçët, Isatë, Veselët etj, që u shërbejnë sllavëve, duke aplikuar “sistemin komunist” të renegatit Fatos Nano dhe të ndihmës serbo-greke, të cilët zgjedhin njëri tjetrin për president të Kosovës.
Muhaxhiri Hashim Thaçi (Klab Cameri arvaniti) 5 korrik 2012. “E thashë edhe tjetër herë: për mua, fara më e ndyrë e Shqipërisë janë muhaxhirët nga Bosnja, nga Serbia. Shqipërinë e shesin për një pesëshe. Ata vijnë e të bëhen spiunë të qeverisë, tradhtojnë, hedhin në burg shqiptarë, tallen me vendin tonë. Edhe bukën tonë hanë dhe na lëshojnë … baltën e tyre përmbi mësallë. Të kishin pak mend, shqiptarët, nuk këmbejnë as një fjalë me këta të zgjebët. Të mos kish kombi shqiptar drejtues të poshtër e të ndyrë, i dërgonin muhaxhirët n’Anadoll, me një shkelm prapa. Mediat serbe pretendojnë se ish kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka gjak serb. “Kurir” shkruan se stërgjyshi i Hashim Thaçit, ishte një prift ortodokës serb, që në fillim të shekullit XX u konvertua në mysliman dhe ndryshoi emrin në Jusuf. Gazeta i referohet disa dorëshkrimeve “origjinale” të cilat gjënden në arkivat e Kryeqytetit turk, Ankara. (SHEKULLI).
“Musketarët komunistë (Isa, Veseli dhe Jablanoviq me votat e tyre të diktuara dhe të manipuluara, duke i përsëritur tri herë (raunde), e shpallën Hashim Thaçin president të Kosovës nga demokracia në Kosovë si “lulia më plehërishte”. Ata që e tolerojnë dhe e dëgjojnë gënjeshtrën, skamjen, mjerimin, robërinë, tradhtinë, mashtrimin, shfrytëzimin, shtypjen, terrorin dhe vrasjet e ndryshme misterioze të diktaturës komuniste. Është dita më e zezë, për popullin, për lirinë dhe drejtësinë dhe për demokracinë e Kosovës, sepse Formula komuniste, në ballë të Kosovës u zgjodh një komunist rebel i Fatos Nanos, jo një demokrat dhe një patriot si Adem Demaçi. Zgjedhja e Hashim Thachit president i Kosovës u konvenon edhe Beogradit edhe Brukselit edhe Moskës, sepse këtë farë tradhtari e konsiderojnë si PLASTELINË, së ciles i japin fomën sipas interesave dhe deshirave të tyre. (Mehdi Hyseni, “Thaçi, President…” Bota Sot 27-2-2016).
Prof. Dr. Eshref Ymeri shkruan: “I pari nga të huajt që uroi kriminelin Thaçi për zgjedhjen e tij në postin e presidentit, ishe ambasadori Amerikan në Prishtinë Greg Delavie. Shqiptaro-Amerikan Luan Bukolla, antari i bordit të lidhjes qytetare Shqiptaro-Amerikane me ndikim në Washington D.C. Zoti Bukolla ka reaguar në FB rreth rolit që ka ambasadori amerikan në Kosovë, duke i kërkuar qëndrim neural. Z. Bukolla mendon se z. ambasadori është pjesë e lobit serb në Departamentin e Shtetit. (nga interneti “YOAL”, 24-2-2016).
Mbi kufomat te kulltuku i presidentit “Potreti politik i Hashim Thaçit është kompleks e mbi të gjitha i errët. Po të veçojmë disa klithma shovene, serbo-greke që ortakët e betuar nga Enveri nën sferat e udhëheqjes të partive Pd dhe PS u shërbejnë këtyre “Miqve”, në dëm të çdo gjëje shqiptare. Janë dy mohues të kombit më në zë, Fatos Nano dhe Hashim Thaçi që disponojnë firmën, vulën, shpatën dhe paratë, njëri në Tiranë dhe tjetri në Prishtinë. Për shkatërrimin e paramenduar nga shovinizmi serbo-grek, lidhjet e nëndheshme me kolonelin Janullatos kurdisën firmat “Piramidale”, Fatos Nano dhe Sali Berisha jepnin garanci të plotë, për kthimi e pareve të mbledhura. Në fakt ato përfunduan te “Kompetenti Organizator”. Hashim Thaçi me njëherë pas çlirimit, duke shfrytëzuar anarkinë e pasluftës dhe mungesën e institucioneve, ka marrë nën kontroll të gjitha komunat, doganat dhe ndërmarrjet publike. Ka trajnuar pasurinë e Kosovës serbisht dhe kusarisht. Fatos Nano, në vitin 1993 nënshkruan një deklaratë me Andrea Papandreun e PASOK-ut konfirmon pretendimin serb se: “Kosova është për Serbinë, njësoj siç është Jeruzalemi për Izraelin”. Në vitin 1998 Nano i kërkoi sekretarit të NATO-s Solanës, ta linte të lirë kasapin serb Milosheviçin për pastrimin etnik të Kosovës.
Gazeta më e madhe italiane “Koriera dela Sera” në prill të vitit 1997 shkroi: Në Tiranë vepron organizata “Hakmarrje për drejtësi me vrasje dhe grabitje. Bajrush Morina shkruan: “Dy krisma në Tiranë”. Në shtator të vitit 1998 kanë ndodhur dy vrasje në mbrëmje të erret , që të dyja janë bërë mbas shpine, vrasje tinzare. Që të dy të vrarët kanë qënë atdhedashës të flaktë shqiptarë, Njëri pishtar i demokracisë dhe tjetri strateg i luftës për liri, Azemi u vra më 12 shtator, kurse Ahmet Krasniqi më 21 shtator 1998. Të dyja vrasjet u organizuan nga Ilir Meta si dhe nga ministri i P.B. Ilir Gjoni. Fatos Nano me të tjerë, shkatërruan bashkimin e grupeve luftarake të krijuara për çlirimin e Kosovës . Në fillim të vitit 1999, u bënë dy atentate, uvra shefi i zyrës informative të Kosovës, gazetari Enver Maloku dhe u plagos rëndë shkrimtari Sabri Hamiti, u vra deputeti democrat Smajëll Haradinaj nga Peja. Më 23 nëndor 2000 u vra afër shtëpisë tij, këshilltari i presidentit Rugova, Xhemal Mustafa. U vra ish komandanti i UÇK-së Tahir Zema. Së bashku me djalin dhe nipin e tij. Atentat në shtëpinë e tij, iu bë Presidentit Rugova më 2004 dhe në mars 2005, gjatë rrugës për tu takuar me Javier Sollanën. Autorët e këtyre janë ende të pa njohur. Akte terrorizmi të qeverisë së Tiranës janë shfaqur në Kosovë. Nuk duhet veçuar konsiderimi, se me qeverinë e Tiranës bashkëpunon qeveria e Beogradit, për destabilizimin e Kosovës. Si e tillë është vlerësuar gjithashtu vrasja në qershor 2005 e gazetarit të gazetës “Bota Sot” Bardhyl Ajeti. Ai kishte denoncuar në shkrimet e tij, terrorizmin ideologjik në Kosovë dhe lidhjet me strukturat e shtetit shqiptar të Fatos Nanos.
Nga Agim Vuniqi Harmington Hills, gazeta New York “Times” e datës 25 qershor 1999, këto vrasje akoma të pa investiguara nga drejtësia, ia ka ngarkuar Hashim Thaçit dhe dy bashkëpunëtorëve, Azem Sylës dhe Xhavit Halitit, autori David Walsh, hedh drite për vrasjen e Ilir Konushefcit “Mërgimi”. Udhëheqsi i UÇK-së urdhëron ekzekutimin e rivalëve potencialë, “taktikat e pamëshirshme të z. Thaçi janë legjendare në rajon. Chris Hedges raporton një incident të vitit 1997, një reporter shqiptar i Kosovës, Ali Uka, ishte gjetur i vdekur në apartamentin e tij në Tiranë, “fytyra e tij ishte disfiguruar nga therjet e përsëritura me një kaçavidë dhe tehet e shishes së thyer”. Uka ishte mbështetës I lëvizjes së Kosovës për pavarësi, ai kishte kritikuar shokun e tij të dhomës Hashim Thaçin, i quajturi me nofkën “gjarpëri”, për të cilin Hedges shënon “Dhuna ka lëvizje të gjatë…” Komandant Ilir Konushefci, i cili transporton armë nga Shqipëria në Kosovë akuzon Halitin, dora e djathtë e Thaçit, i cili granatat i blen me 2 dollarë dhe i shet me 7 dollarë, nxjerr fitim 5 dollarë për granatë. Disa ditë më vonë, Komandant Ilir Konushefci dhe dr. Hazir Malen me të birin Arjanin, në afërsi të fshatit Miliskajes, duke transportuar armë me një kamion për në Kosovë, u bënë pritë dhe i vranë në mes të natës. Bujar Bukoshi, njeri prej rivalëve të HashimThaçit, shënon: “Kufomat kurrë nuk kanë qënë pengesë në karrierën e Thaçit”. Shefqet Jashari shkruan: “Bashkimi i grupit ushtarak të Deçanit UÇK-së me ministrin e mbrojtjes, u arrit në Oslo në maj 1998. Kështu u formua SHP-të e FARK-ut (Shtabi i Përgjithshëm I Forcave të Armatosura të Republikës Kosovës), me komandant Ahmet Krasniqin. U formua një pjesë e SHP-it FARK-ut në Tiranë. Formimi i qendrave për stërvitjen dhe përgatitjen e ushtarëve dhe kuadrit ushtarak në afërsi të kufirit Shqipëri-Kosovë, dërgimi i ushtarakëve në Kosovë për forcimin e njësive të UÇK-së. U formuan shumë brigade me komandantë të zotë si, Tahir Zemaj, Ramush Aradinaj e të tjerë. Këto suksese brenda një kohe të shkurtër, vunë në veprim qendrat e agjenturave serbo-greke dhe vasalët e Tiranës dhe të Kosovës për të penguar dhe eleminuar fizikisht komandantin Ahmet Krasniqin me SHP-të e FARK-ut. Kur ndodhej garnizoni në Papaj, afër kufirit Shqipëri-Kosovë, në qershor të vitit 1998, bëri përgatitjet e fundit për dërgimin e brigadave të para operative të UÇK-së në Kosovë, i sollën vendimin e Fatos Nanos, se garnizoni FARK-ut në Papaj dhe “qendra për rekrutimin, e stërvitjes dhe përgatitjen e Kuadrit ushtarak” në Viqidol duhet “sa më parë të mbyllet”. Por Ahmet Krasniqi në vend qëtë mbyllte këto dy qendra, hapi edhe dy qendra të tjera në afërsi të Kukësit, një në Kalimash dhe një në Kolsh. Pas vrasjes të Kolonel Ahmet Krasniqi, u përshpejtuan vrasjet, spastrimet, arrestimet. Komandantë si Agim Ramadani, Sali Çeku etj. janë vrarë në pritë të pretenduar nga serbet. Lufta për lirin e Kosovës, kthehet para së gjithash, në luftë për kolltuqe, për para dhe pushtet. Në kohën kur Kosova po përcëllohej në flakët e luftës dhe populli i saj po rrezikohej seriozisht për asgjësim, Hashim Thaçi e gjente kohën për qërim hesapesh me ata që mendonin ndryshe. Më 11 qershor 1998, Behajdin Allaqi, kuadër i lartë i LPK-së i burgosur politik, bashkë me disa anëtarë SH.P. të UÇK-së, pas 5 muajve u gjenden të vrarë, Allaqi me 20 të tjerë. Pohojnë se në vrasjen e tyre ishte dora e Hashim Thaçit. Pas luftës, vrasësit e tij, Behajdin Allachin e shpallën dëshmor i kombit.
Në shtator të vitit 1998, një grup aktivistësh, përfshi edhe tri gra (Nekije Kelmendi, Edita Tahiri, dhe Sanije Hyseni kishin shkuar në Drenicën e përfshirë në flakët e luftës për të parë gjendjen në terren dhe sidomos pozitën e rëndë të popullsisë së zhvendosur. Në shkollën e Qerezit ata arrestohen nga Hashim Thaçi dhe Sabit Geci, trajtohen mizorisht prej tyre, i kishin detyruar të gëlltitnin edhe jashtëqitjet e veta.
Sipas të dhënave zyrtare, në periudhën e luftës,1999-2002, janë vrarë 1500 qytetarë të Kosovës. Disa burime serioze (të KFOR-it) shumicën e këtyre vrasjeve ua atribuojnë HashimThaçit të organizuar në eskuadronet e G2-shit dh Shik-ut.
Më 24 gusht 1999, natën vonë, duke u kthyer nga Zvicera në fshatin Shëmri, afër Kukësit u vranë vëllezërit Ibrahim dhe Rexhep Nikçi, djemt e Sulë Mehmet Nikçit , burrë i njohur në Kosovë. Më 8 maj 2000, e vranë para shtëpisë së tij në Prizren, njërin prej ushtarakëve të njohur të UÇK-së, Ekrem Rexhën , i njohur si komandant Drini. (Xh. Sh.)
Më 23 korrik 2000 u rrëmbye tradhtisht në shtëpin e tij, në Istog, avokati Shaban Memija.
Më 23 nëntor 2000, në banesën e tij në Prishtinë u ekzekutua Xhemajl Mustafa.
Më 17 janar 2002, rreth orës 20, në korridorin e ndërtesës ku banonte, në një pusi në terr, u vra Smajl Hajdaraj, deputet I LDK-së.
Pas çlirimit, Hashim Thaçi ishte figura kryesore në shahun politik të Kosovës… Sa herë që Ibrahim Rugova ka shkuar me Thaçin në takimet ndërkombëtare, ky i fundit nuk ka lënë rast pa u ulur pranë tij, jo për të këmbyer apo koordinuar ndonjë veprim, por për t’ia shkelur shtazarakisht këmbën nën tavolinë deri në përgjakje… Kjo nuk është propagandë, por një e vërtetë e padiskutueshme, që dëshmon për karakterin primitiv të pretendentit për president në Kosovë. (OAL Xhafer Shatri 24-2016. )
Rasim Bebo Addison IL. USA. shkurt 2016.

[the_ad id=”4118″]