Get a site

Policia Sllavo-maqedonase ndalon në mes të Shkupit gazetarin Marin Mema

Policia Sllavo-maqedonase ndalon në mes të Shkupit gazetarin Marin Mema

marin-mema

Gazetari Marin Mema është ndaluar nga forcat speciale maqedonase në Shkup, pasi ishte duke xhiruar një dokumentar për shqiptarët dhe rrënjët ilire të Maqedonisë.

Por në krye të detyrës Marin Mema dhe grupi i Top Channel që e shoqëronte atë janë ndaluar nga forcat speciale dhe shoqëruar për në polici.

“Pse u shqetësuan kaq shumë autoritetet e vendit fqinj sa perdoren njesine speciale per te ndaluar grupin e Top Channel ne komisariatin e qendres se Shkupit ? Gjithçka sot ne mbremje ne 20 – 10 ne Top Channel”, shkruan Mema në Facebook.marin-mema1

[the_ad id=”4118″]

Apeli lë në burg, ish-ministrin Spiro Ksera. Deklarata bombë në sallën e gjyqit

Apeli lë në burg, ish-ministrin Spiro Ksera. Deklarata bombë në sallën e gjyqit

Spiro KSERA

TIRANE- Ish-ministri Spiro Ksera ka bërë një deklaratë të fortë në sallën e gjyqit kur Apeli vendosi të mos ia ndryshojë masën e sigurisë, duke e lënë në burg. “Po diskriminohem për shkak të kombësisë greke”,­ ka thënë ai ish-ministri para gjyqtarëve, prokurorit dhe avokatit.

Relator i çështjes Gramoz Levanaj dhe anëtarët e trupit gjykues Fatmira Hajdari dhe Edlira Petri nuk morën parasysh anikimin e avokatëve për ta lënë me detyrim paraqitje ish-ministrin e Punës Spiro Ksera.

Spiro Ksera u arrestua të premten e 30 janarit në Dervican të Gjirokastrës, pasi Prokuroria kishte lëshuar fletëarrest me akuzën e vjedhjes duke shpërdoruar detyrën.
Ai u arrestua për korrupsion dhe abuzime me tenderët, në një vlerë prej 306 milionë lekësh të vjetra./opinion.al

[the_ad id=”4118″]