Get a site

Reagon ushtaraku Dritan Demiraj per kriminelin Serb Djurisiq

Reagon ushtaraku Dritan Demiraj per kriminelin Serb Djurisiq

dritan-demiraj

Te nderuar vellezer shqiptare te Shqiperise, Kosoves dhe Fyromit!

Mora shkas nga nje publikim i sotem, i zotit Hamez Jashari, i cili kerkon denoncimin e nje skandali qe une personalisht si shqiptar e quaj tmerresisht te paparanueshem.

Krimineli ne fotografi eshte i graduari nga Ministria e Brendshme e Kosoves Kolonel Djurisiq, i emeruar ne PK ne stacionin policor ne veri te Mitrovices. Ky person dhe shume bashkepunetore te tij, kane qene pjese e njesise qe ka sulmuar, vrare, prere, perdhunuar dhe djegur shtazerisht familjen Heroike te Jasharajve dhe shume femije e gra shqiptare ne vazhdimesi.

E turpshme, kriminale dhe krejtesisht antikombetare, ne nje shtet qe pret te integrohet ne BE, ne nje shtet qe njihet dhe mbeshtetet nga shtetet me te forta, demokratike dhe perendimore, sot qeveria e saj fal nepermejt institucionalizimit dhe gradimit kriminelin ne krye te policise se Shtetit Kosovar. Por cfare rendi dhe qetesie mundet qe te siguroje nje shef policie, pjese e njesive kriminale, banditeske dhe qe ka kryer krime kunder njerezimit?

Jo te dashur bashkepatriote! Ai eshte vendosur ne ate detyre me presionin e Serbise, qe te forcoje strukturat paralele, ti veshe ata me uniforme, te siguroje paprekshmerine e banditeve serbe qe gjithe keto vite kane penguar shqiptaret qe te shkojne deri ne banesat dhe bizneset e tyre, qe te vazhdoje taktiken dhe strategjine e Beogradit per mbajtjen dhe shkeputjen e veriut te Kosoves me gjithe burimet e saj te shumta dhe ne momentin e caktuar ta vene ate ne jete.

Eshte e turpshme qe Isa Mustafa, Hashin Thaqi dhe te tjere (kolege te tyre njesoj si ata) paturpesisht guxojne dhe permendin dhe emrin e Heroit dhe Komandantit tone Legjendar Zotit Adem Jashari, kur nga ana tjeter shume nga bashkepatriotet tane te cilet e drejtuan luften ne terren dhe jo si Hashimi ne Tirane, gjenden padrejtesisht akoma burgjeve per krime qe kurre nuk i kane kryer, vetem ne emer te ruajtjes se karrigeve te ketyre tradhetareve me kollare te bardhe.

Shembullin me te mire e dha lideri i AAK, Gjeneral Ramush Haradinaj, i cili padrejtesisht por me dinjitetin dhe patriotizmin e Haradinajve, u perball me padrejtesine dhe e fitoi me sukses ate beteje ashtu si dhe shume beteja te tjera me pare, ne fushen e luftimit me dinjitet dhe trimeri (dhe jo vetem ai, por dhe Dauti, Lahia, Fatmiri, Nexhi, …. etj e shume komandante te tjere).

A e mendoni se cfare do te kishte ndodhur ne Serbi nese ndonje komandant i UCPMB ose UCK te ishte caktuar komandant policie ne territoret e Serbise??? I gjithe populli serb do ta kishte rrezuar qeverine brenda nje dite, ne mos dhe me keq se kaq.

Serbet nuk lejojne ndertimin e FAK-ut, heqin lapidaret e trimave tane (Persheve) qe dhane jeten per liri, shkelin te gjithe te drejtat dhe lirite themelore te shqiptareve ne territorin e tyre, bejne ligjin ne cdo marreveshtje me qeverine e Kosoves, vetem ne interesin e tyre kombetar, kurse ne fatkeqesisht me duhet ta them, akoma po sillemi sikur jemi nen rregjimin e Miloshevicit apo ne kohen e bashkim-vellazerimit (dikujt qe eshte ne qeveri nuk i pelqen ky krahasim, por aq me behet.)

Te dashur vellezer ! Mendoj qe ka ardhur koha qe kjo qeveri duhet te largohet menjehere dhe te jape llogari per te gjithe deshtimet, largimet e mijera qytetareve, te cilet nuk po ikin nga bombat e luftes, por nga keqqeverisja Thaqi-Mustafa, injoranca e tyre qeverisese dhe institucionale, korrupsioni galopant i nje grupi te vogel njerezish….. nga ajo qe Departamenti i Shtetit Amerikan prej kohesh e ka quajtur oligarket e Ballkanit.

Ju bej thirrje patrioteve, ish komandanteve te UCK qe merren me politike, popullit shqiptar te Kosoves, intelektualeve, biznesmeneve, artisteve, akademikeve, shkrimtareve, qe ne menyre demokratike te ushtrojne presionin e duhur qe ky kriminel dhe bashkepunetoret e tij, te zhduken njehere e pergjithmone nga institucionet e sigurise se Kosoves, qeveritaret e Kosoves te mos guxojne me te bejne me veprime te tilla te papergjegjshme dhe Kosova menjehere te dyfishoje buxhetet per Sigurine Kombetare, policine, FSK-ne dhe AIK-un pasi sot eshte ne nje rrezik me te madh se kurre ne kufinjte e saj. DD.

[the_ad id=”4118″]

Gjendja e tensjonuar ne Kosove..Reagon ushtaraku Dritan Demiraj

Gjendja e tensjonuar ne Kosove..Reagon ushtaraku Dritan Demiraj

dritan-demirajD.Demiraj nderi Kombit i dekoruar nga Presidenti republikes se Shqiperise ne2012 ka reaguar per ngjarjet dhe arestime e djeshme ne Kosove

Ja cfare shkruan ai ne faqen zyrtare Facebook;

Te nderuar vellezer dhe bashkekombas te Kosoves!

Gezuar dhe nje here Festen e Pavaresise se Kombit Shqiptar.

Por me duhet te theksoj me shqetesim te madh se ne Kosove nuk drejtojne Shqiptaret, ata per te cilet ju keni votuar. Duke pare nga SHBA lajmet per menyren se sa ne menyre demokratike dhe me dinjitet festoi opozita kete feste kaq te rendesishme, u kenaqa.
Por pak pas shperndarjes se qytetareve, menyra se si veproi policia e Kosoves kunder bashkombasve te mij, ishte shume e papranueshme.
Menjehere mu kujtuan demonstratat e vitit 1981 dhe midis atyre demonstrateve dhe kesaj te djeshmes, kishte shume ngjashmeri: niveli i dhunes dhe keqtrajtimeve kunder shqiptareve.
U arrestuan, keqtrajtuan dhe masakruan qytetaret qe demonstrojne ne menyre demokratike kunder nje pushteti te super korruptuar, banditesh, te paafte dhe antikombetare. U goditen dhe prangosen deputetet me atdhetare, ish komandanti i UCK, Gani Krasniqi, babai i dy djemve deshmore, deputetet Kurti, Donika Bujupi dhe Albulena haxhiu, etj dhe menjehere me shkoi ne mendje se ne Kosove vazhdon te jete ne drejtim hija, metodat dhe veprimet e kriminelit Miloshevic.
A kujton Mustafa se Thaqi se populli do ti harroje te gjithe keto te keqija, apo mendojne se do ti frigojne??
Jo Hashim dhe as ti servili i serbeve Mustafovic, kurre mos harroni se nuk do te pergjigjeni per keqqeverisjen por dhe per tradheti kombetare.

A nuk jane keta qeveritare qe po falin padrejtesit dhe paturpesisht 100 Km katror Malit te Zi, a nuk ka te drejte populli qe po kundershton Mareveshjen per krijimin e Bashkesive te Komunave serbe??
Pra keta “politi-kuanj” nuk kane asgje te perbashket me interesin kombetar, per ta ka rendesi vetem mbajtja e karrigeve dhe shfytezimi i posteve publike per tu varferuar akoma dhe me shume te gjithe ju.

Popull ora e drejtesise po vjen, si ne Kosove dhe ne Shqiperi. Fundi i oligarkeve te Ballkanit po vjen, kete po e paralajmeron cdo dite vete Departamenti i Shtetit, Bashkimi Europian.

I bej thirrje te gjithe opozites, popullit kosovar, Gjeneraleve Ramush Haradinaj, Dautit, Lahise, Fatmirit, Rexhep Selimit, deputeteve te Vetevendosjes dhe te gjithe njerezve qe luftuan jo per te qendruar ne pushtet Miloshevici apo veglat e tyre, po per nje Kosove nen nje Flamur Kombetar, Himn dhe nje Shqiperi me te forte e te bashkuar, te bashkohen te bashkepunojne dhe te rrezojne kete qeveri qe nuk i sherben popullit tuaj.

Policia e Kosoves duhet te tregohet e depolitizuar dhe te mos keqperdoret si ne kohen e Miloshevicit, pasi para tyre kane vellezerit dhe motrat, te cilet po kerkojne dhe te drejtat e tyre. DD.