Get a site

Çadra dhe fanatiket e partis “demokratike”

Çadra dhe fanatiket e partis “demokratike”

Shkruan: Elida Murati

Nje grusht fanatikesh ekstremiste te partise demokratike kerkojne ti imponohen shumices se kombit shqiptar dhe te kerkojne rrezimin e qeverise me qellim qe te fitojne zgjedhjet me ane te forces dhe imponimit. Si guxojne? Ku e gjejne guximin? Thjesht kete guxim te cmendur e gjejne tek shperfillja shkelja dhe mosfunksionimi i ligjit. Sfide e hapur e nje partie politike per te shkelur zbatimin e ligjit te popullit shqiptar. Nje shqiptar lider ose te pakten qe pretendon te udheheqe kombin shqiptar me kokefortesine qe karakterizon shqiptaret nuk terhiqet nga vendimi i tij per te protestuar ne cader per tju imponuar vullnetit te kombit shqiptar dhe per te rrezuar qeverine edhe pse eshte pakice. Lulzim Basha shembulli me tipik se si nuk duhet te jete ne asnje menyre udheheqesi i popullit dhe perfaqesuesi me ekzemplar i te keqes dhe i te gjithe pasojave te saj ne menyre te paturpshme dhe te cmendur vazhdon te qendroje i patundur dhe i palekundur ne qendrimin e tij per te mos u terhequr prapa edhe pse veprimi i tij bie ndesh me shumicen e kombit shqiptar dhe shkakton deme dhe sjell te keqija ne jeten e shumices se kombit shqiptar perjashto ate pakice fanatike nje grusht njerezish te partise demokratike qe perfitojne pushtet te padrejte nga veprimet e Bashes. Kjo menyre e te te berit politike te keqe dhe te ndyre permes kembenguljes dhe idiotesise se kokefortesise te shqiptareve kohet e fundit ka gjetur nje aleat nje mbeshtetes qe eshte LSI dhe Ilir Meta te cilet nen flamurin e pragmatizmit per te fituar copeza te vogla pushteti kerkojne te mbajne fort dhe te terheqin ne siperfaqe Partine Demokratike prej gremines ku ka rene. Perpjekja oportuniste ne emer te kompromisit (nje kompromis i ndyre qe eshte kthyer ne nje vegel te ndotur pasi shkel parime te rendesishme te demokracise lirise dhe te drejtave njerezore) qe po ben Ilir Meta per te mbajtur ne fushen e lojes te zgjedhjeve Partine Demokratike me ane te deklaratave qe edhe LSI nuk do hyje ne zgjedhje nese nuk vjen Partia Demokratike sigurisht qe po e shkaterron te ardhmen dhe gjithe perspektiven social-ekonomike te kombit shqiptar. Kur LSI kerkon te nxjerre nga humnera nje parti si PD dhe te perpiqet ta nxjerre nga shkaterrimi qe eshte destinacioni natyror i PD atehere kjo deshmon per shkaterrimin e te gjitha vlerave dhe rrenimin qe kerkojne te sjellin partite politike ne jeten social-politike te kombit shqiptar. Kjo nuk eshte me nje politike apo menyre e berjes politike por kjo vjen ere e ndyre kulisash kurthesh dhe aleancash te paprincipa ne kurriz te pushtetit te kombit shqiptar. Kjo eshte e papranueshme sepse kerkon te luaje me interesat e kombit shqiptar me qellim perfitimi te nje grusht njerezish te etur per pushtet ne krye te LSI dhe PD. Sigurisht qe nje gje e tille eshte e neveritshme dhe duhet ndalur. Populli shqiptar nuk duhet te lejoje as LSI dhe as PD qe te luaje me fatet vullnetin dhe te ardhmen e kombit shqiptar. Keta maskarenj te etur per pushtet duhet te ndalen tani e tju hiqet e drejta per te abuzuar me pushtetin e popullit. Fuqia i perket popullit.

[the_ad id=”6025″]

[the_ad id=”4118″]

Politikani qe dua une. Saimir Tahiri

Politikani qe dua une. Saimir Tahiri

Shkruan: Elida Murati

Ese : Politikani qe dua une. Saimir Tahiri.
Larg populizmit, larg berjes shfaqje per te fituar reputacion, larg cdo mekanizmi per te fituar politikisht permes veprimeve te pandershme dhe shpesh here abusive. Afer pergjegjshmerise kompasionit mirekuptimit dhe aftesise per te bere veprime ne te mire te komunitetit. A mund te gjendet nje politikan i tille? A mund te gjendet nje politikan ashtu sic e dua jo vetem une por edhe masa e madhe e njerezve, ashtu sic e kerkon edhe vete interesi i mases se madhe te njerezve? Ne fakt nuk eshte ndonje ceshtje interesi apo ceshtje e rendesishme perfitimi sepse e gjitha kjo ka te beje ne fund te fundit me shoqerine njerezore dhe me aftesine e njerezve per tu sociabilizuar dhe per te jetuar ne paqe dhe ne harmoni me njeri tjetrin. A mund te gjendet nje njeri qe eshte i pergjegjshem i cili per shkak te pergjegjshmerise se vet te ndermarre veprime te cilat realisht do te permiresonin jeten e shume njerezve te tjere? A do te gjendej nje njeri qe per shkak te anes se tij njerezore do te ndermerrte ato veprime qe do ju benin mire te tjereve dhe nuk do ju benin keq? Shembuj te tille bota ka pasur shume por ajo qe me intereson me shume mua eshte koha qe jetoj sepse kjo qe po jetoj eshte jeta ime dhe une duhet ta jetoj ate dhe ta shpenzoj ne menyren me te mire te mundshme por kjo do te ishte e pamundur nese perballe do te kisha politikane te papergjegjshem te cilet do te merrnin vendime te cilat do te sillnin gjera te keqija ne jeten time me teper se sa gjera te mira. Dhe qe te ndodhe kjo pra qe jeta ime te demtohet sa me pak te jete e mundur duhet qe edhe politikani qe merr persiper qe te kete ndikim mbi jeten time te jete sa me i pergjegjshem. Te tille njerez te pergjegjshem qe bejne per masen e madhe te popullit ka pak. Shqiptarët vazhdojnë përpiqen t’ia hedhin njëri-tjetrit në betejat politike për nje vend pune, për një liçensë biznesi për një tender kontrate. Po çfarë ka në xhepat e politikanëve të tyre, mbetet një mister. Sigurisht politikanët shqiptarë janë bërë më të kujdesshëm. Nën presionin e Bashkimit Europian, ata druhen të bëjnë publik luksin e tyre. Në vend të tyre, janë njerëzit e afërt ata që përfitojnë ekonomikisht e që kujdesen pastaj për ta. Shqiptarët e bëjnë shumë pak lidhjen mes varfërisë së tyre dhe pasurimit të njerëzve të lidhur me pushtet politik. Është e habitshme sesa normale dhe e natyrshme duket procesi i përvetësimit nga pasuria e përbashkët. Por pervec kesaj arroganca dhe indiferenca e politikaneve ka arritur kulmin. Njerez me pushtet qe nuk presin asnje njeri qe nuk zgjidhin ansje problem qe nuk degjojne asnje hall. Telefona qe nuk happen kurre, qe nuk te kthejne asnje pergjigje qofte dhe negative. Njerez me pushtet qe heshtin dhe ndertojne nje mur heshtjeje perballe te cilit e ke te veshtire te luftosh e te rrezojne komplet fuqine per te thene dicka per te bere dicka per te kerkuar te drejta dhe per te kerkuar sidomos detyrimin per nje jete me te mire. Vetem heshtje dhe vetem veprime qe nuk sjellin asnje gje te mire. Ky eshte veprimi me i drejtperdrejte i politikaneve qe rendon me se shumti mbi kokat tona. Ky eshte realiteti dhe keshtu ndodh. Por edhe ne kete te keqe ekstreme perseri ka mbetur pak miresi pak njerez te mire qofte edhe politikane qe mund te bejne edhe ne keto kushte pak gjera te mira. Ka shume pak njerez te mire te cilet mund te japin shembullin e nje politikani te mire te pergjegjshem. Nje prej tyre eshte Saimir Tahiri. Lindi si politikan dhe u rrit si i tille ne nje ambjent mbytes politik ne nje ambjent shkaterrues te vlerave njerezore per perfitimin e nje grushti njerezish te paskrupullt. Cdo njeri gjykohet nga veprimet qe ben. Fjalet dhe veprimet bashke. Analiza e te gjitha fjalimeve te mbajtura nga Saimir Tahiri te con ne nje perfundim te pagabueshem dhe te sigurt. Qe te pakten ne fjalimet e tij gjenden realisht te mbrujtura vlerat me te mira njerezore si parimet idealet qendrimet ne perputhje dhe ne zbatim te ligjit dhe gjendet nje lloj miresie dhe vullneti per te zbatuar te gjitha ato rregulla te vendosura bashkarisht per nje jete normale shoqerore ku individet te jetojne ne harmoni me njeri tjetrin dhe garantuesit e ligjit te marrin persiper realisht garantimin e zbatimit te lirive dhe te drejtave qe siguron ligji barabar per te gjithe ne masen me te madhe te mundshme duke shmangur abuzimet e disave me pushtet ndaj shumices. Kjo analize ndaj fjalimeve dhe qendrimeve personale politike tregon bazat mbi te cilat vepron nje individ dhe ne kete drejtim Saimir Tahiri deshmon qendrueshmeri dhe baza reale te nje mbeshtetjeje pa kushte te vlerave me te mira njerezore. Por shpesh njerezit tjeter thone dhe tjeter bejne. Sidomos personat me pushtet perhere perpiqen qe te gjejne fraza bombastike dhe ide te bukura per ti mbrujtur neper fjalimet e tyre pompoze per te terhequr vemendjen e publikut dhe fshehin hipokrizine e tyre te mosveprimit apo te veprimeve te keqija permes bukurise bombastike oratorike te fjaleve. Per nje politikan duhet te vihen ne balance jo vetem fjalimet e tij politike sepse ka gjithandej hipokrite sa te duash qe tjeter thone dhe tjeter veprojne por figura e nje politikani e analizuar drejt duhet te perfshije edhe veprimet e tij. Nje kombinim i veprimeve me fjalet e vete individit politikan krijon ate qe quhet portret i karakterit te vete politikanit dhe eshte pikerisht kjo qe jep kornizat e verteta te ndergjegjes dhe moralit te vertete te politikanit. Mbase vetem analiza e fjalimeve te Saimir Tahirit mund te mbetej si nje pjesez e paplote e vleresimit te nje karakteri te forte dhe te drejte ne qofte se kesaj nuk do ti vinte ne mbeshtetje edhe analiza e veprimeve konkrete te ndermarra nga vete Saimiri ne kushte dhe situata te ndryshme nen presion apo ne kushte te qeta. Pjesa me e madhe e politikaneve japin premtime te shumta perpara votimit dhe ardhjes ne pushtet dhe menjehere sapo kapin pushtetin pak per shkak se ju mungojne shume aftesi komunikuese dhe menaxhuese dhe kane kapacitete te uleta me ane te te cilave e kane te pamundur te menaxhojne presionin popullor per zgjidhjen e problemeve te hasura pikerisht kur ndodhen ne pushtet bien ne kolaps dhe nuk zgjidhin dot problemet qe dalin nga populli sepse nuk kane aftesi te pranueshme per ta bere kete gje prandaj heshtin dhe perpiqen te ndertojne nje mur heshtjeje qe i ndan nga populli dhe keta lloj politikanesh te paafte e heqin vemendjen e tyre nga hallet e popullit dhe fillojne ta drejtojne vemendjen e tyre drejt pushtetit fuqise se tij dhe te mirave qe ju siguron pushteti duke harruar qe te perdorin fuqine e pushtetit per te zgjidhur hallet e popullit. Faktet tregojne qe ne kete drejtim te pakten Saimir Tahiri eshte shume me ndryshe nga masa e madhe e fodulleve te paplote dhe te paafte te arenes politike shqiptare. Sepse eshte fakt qe eshte i vetmi qe nuk e ka te mbyllur numrin e celularit eshte fakt qe me dhjetera probleme i adresohen ne dite dhe ai gjen miresine dhe kohen e duhur te cmuar per te cuar drejt zgjidhjes problemet e njerezve te thjeshte. Nuk eshte problem te ngresh nje celular dhe ti kthesh pergjigje ne facebook twiter apo email dikujt. Sepse mund ta zvarritesh problemin aq gjate sa ti lodhesh njerezit e realisht nuk ju jep zgjidhje. Sepse Saimir Tahiri eshte i vetmi jo vetem qe kthen pergjigje cilitdo person qe i drejtohet per ndonje problem por edhe brenda koheve te arsyeshme bazuar ne parimet e moralit te mire zbatimit te drejte te ligjit vlerave shoqerore e njerezore dhe ne emer te virtytit njerezor perpiqet te zgjidhe sipas parimeve me te shendosha njerezore ate problem sado te parendesishem qe shqeteson nje individ. Shume politikane te tjere i bejne zgjidhet e problemeve edhe permes njohjeve edhe permes favorizimeve edhe permes padrejtesive ndersa Saimir Tahiri duke qene nje profesionist i shkelqyer ne fushen e te drejtes dhe te ligjit per te cilen eshte edhe diplomuar zbaton pikerisht ate parim te ligjit dhe te te drejtes njerezore qe thote qe cdo njeri eshte i barabarte perpara ligji dhe te se drejtes njerezore duke qene keshtu nje garantues i lirive dhe te drejtave njerezore si dhe duke perdorur fuqine qe i jep pushteti ne pozicionin e te qenit politikan per te siguruar qe shperndarja e lirive dhe e te drejtave nejrezore te behet realisht dhe qe njerezit per shkak te fuqise se tij si politikan te perfitojne barazi sa me shume te jete e mundur duke ndikuar keshtu ne menyre te mrekullueshme ne krijimin e nje shoqerie njerezore sa me te drejte sa me te mire ne te cilen njerezit ndihmojne dhe duan njeri tjetrin e nuk perpiqen te sundojne njeri tjetrin e nuk perpiqen te dhunojne te drejtat e njeri tjetrit. Analiza si e fjalimeve ashtu edhe e veprimeve te individit politikan ne rastin konkret te Saimir Tahirit con ne perfundimin se kemi te bejme me nje njeri te pergjegjshem i cili i jep shoqerise e zhvillon ate dhe perpiqet te sakrifikoje nga vetja per ta cuar shoqerine ne nje stad me te larte. Dhe meqe jeta ime si njeri qenie humane me arsye ka nje benefit te pallogaritshem nga zbatimi i te gjitha ketyre parimeve nejrezore kjo gje me ben te kuptoj se une si njeri kam nevoje per nje politikan te pergjegjshem dhe te arsyeshem si Saimir Tahiri. Po, une mendoj se Saimir Tahiri eshte politikani qe dua une dhe qe ka nevoje per tu qeverisur i gjithe kombi shqiptar.

[the_ad id=”6025″]

[the_ad id=”4118″]

Çadra e Partise Demokratike,aty ku hane byreke e qofte dhe pine birra e raki !!

Çadra e Partise Demokratike,aty ku hane byreke e qofte dhe pine birra e raki !!

Nga: Elida Murati

Liri, Barazi, Vellazeri. Liberte, Egalite, Fraternite Qesharaket dhe dordolecet e Partise Demokratike, po bejne nje proteste dhe kane ngritur nje cader birrari, ku hane byreke e qofte dhe pine birra e raki. Dhe kete gje e bejne jo sepse ju eshte hapur barku per popullin shqiptar dhe duan ti bejne mire kombit shqiptar, por thjesht e bejne per te fituar pushtet per veten e tyre. A eshte kjo politike? A duhet te jete keshtu politika? Kjo ta shpif. Te keqperdoresh besimin e popullit, ta manipulosh popullin e te perpiqesh ta ngresh ne protesta, vetem pse nje apo disa hajvane, duan te marrin pushtetin e te qendrojne ne pushtet, kjo eshte gjeja me e neveritshme qe nje qenie njerezore me arsye dhe logjike, mund ti beje nje grupi shume te madh qeniesh te tjera njerezore. Ky eshte nje turp. Kjo eshte fyerje e dinjitetit njerezor. Kjo eshte thyerje e te gjitha lirive dhe te te drejtave te njeriut, qe synojne barazine midis njerezve dhe jo pabarazine dhe shfrytezimin cnjerezor te njeriut nga njeriu me qellim kapjen e pushtetit. Shoqeria njerezore ka kaluar shpesh neper periudha te erreta, por ka ditur te rilinde dhe te sjelle vlerat me te mira per barazi njerezore dhe trajtim te drejte dhe human te njerezve. Qe ne mesjete, me hartimin e Carta MAGNA dhe deri ne ditet e sotme, me sanksionimin e lirive dhe te drejtave personale njerezore shoqeria njerezore ka bere hapa te madherishem perpara, per te mbrojtur dinjitetin njerezor dhe per ti dhene vlera te gjithe njerezve. Por neve sot nuk mund te lejojme idiota si Sali Berisha dhe Lulzim Basha fyeres te inteligjences popullore, dhe ofendues te dinjitetit njerezor qe te shkelin mbi gjakun tone dhe mbi jeten tone, e te na perdorin si mish per top kur kerkojne te na nxisin, per te na nxjerre ne proteste me qellimin e vetem, qe ata, Berisha me Bashen, te fitojne pushtet per veten e tyre, e te ngjiten ne pushtet per te na sunduar, skllaveruar dhe perdorur pastaj, sipas qejfit te interesit te tyre. Koha e shfrytezimit te njeriut nga njeriu ka perenduar, dhe nuk mund te gjenden dordoleca ne bote si Basha e Berisha qe te kene guximin, te ngrihen mbi dinjitetin njerezor e te perpiqen te manipulojne vullnetin popullor per te marre pushtetin. Jetojme ne demokraci dhe cdo perpjekje e dordoleceve per te manipuluar popullin do te deshtoje. Do te deshtoje, jo vetem pasi keta dordolece te Partise Demokratike jane jashte kohe, dhe koha e njerezve qe dhunojne te drejtat e popullit ka perenduar por edhe sepse ndergjegjesimi i kombit shqiptar ka filluar te piqet, dhe te arrije nivele te larta duke e braktisur plotesisht ate proteste qesharake prane nje cadre birrari por edhe do te arrije nivele te tjera akoma me te rendesishme me kundershtimin dhe perpjeket e popullit shqiptar, per ta ndalur kete proteste qesharake si nje perpjekje e drejte njerezore per te pushuar dhe ndaluar cdo veprim te cmendur irracional qe nje grusht njerezish po perdorin per te skllaveruar dhe shkaterruar popullin. Liri, Barazi, Vellazeri. Liberte, Egalite, Fraternite e lutem ma shpernda kete.

 

[the_ad id=”6025″]

[the_ad id=”4118″]

Vangjel Tavo rreagon ashper,ne menyre te paprecedent-per ceshtjen Balili

Vangjel Tavo rreagon ashper,ne menyre te paprecedent-per ceshtjen Balili

Shkruan: Elida Murati

Vangjel Tavo ne nje rreagim te ashper personal te motivuar skajshmerisht politikisht te paprecedent per masat e marra nga policia per arrestimin e Klement Balilit ben thirrje qe policia te mos beje detyren e saj meqenese masat ligjore te policise po prekin direkt strukturat e partise se tij LSI. Ketij njeriu te pamend i duhet bere me dije se masat e policise jane ndermarre brenda kuadrit ligjor per te ndaluar persona te inkriminuar te cilet fshihen brenda partise LSI dhe gezojne imunitet nga partia LSI. Nese Vangjel Tavo merr ne mbrojtje nje person te kerkuar nga drejtesia si Klement Balili dhe i kerkon policise te ndaloje veprimet ligjore ndaj nje personi te kerkuar nga ligji atehere ky njeri po na kerkoka qe te rrezojme shtetin dhe tju bejme favore njerezve si Klement Balili qe kerkohen nga ligji. Ky njeri na nxirrka partine e tij LSI dhe interest e partise se tij LSI me te rendesishme se sa zbatimi I ligjit dhe konsiderimi I njerezve te barabarte perpara ligjit. Vangjel Tavo na kerkoka qe ligji te privilegjoje partine e tij LSI dhe anetare te partise se tij te cilet duhen denuar nga ligji. Si mundet te kete guxim ky njeri qe ta kerkoje kete gje publikisht? A duhet ta lejojme qe ky njeri te sillet ne kete menyre komplet te cmendur apo duhet qe me pergjegjshmeri qytetare ti kerkojme te largohet nga skena politike sepse po luan pandershmerisht me interesat madhore kombetare te mireqeverisjes dhe zbatimit te ligjit thjesht dhe vetem qe te perfitoje personalisht dhe per partine e tij?

[the_ad id=”6025″]

[the_ad id=”4118″]

GREQIA NJE SHTET DEMOKRATIK APO NJE SHTET DIKTATORIAL FASHIST?

GREQIA NJE SHTET DEMOKRATIK APO NJE SHTET DIKTATORIAL FASHIST?

GREQIA NJE SHTET DEMOKRATIK APO NJE SHTET DIKTATORIAL FASHIST?

NGA: ELIDA MURATI

Neni 14

Ndalimi i diskriminimit Gëzimi i të drejtave dhe i lirive të përcaktuara në këtë Konventë duhet të sigurohet, pa asnjë dallim të bazuar në shkaqe të tilla si seksi, raca, ngjyra, gjuha, feja, mendimet politike ose çdo mendim tjetër, origjina kombëtare ose shoqërore, përkatësia në një minoritet kombëtar, pasuria, lindja ose çdo status tjetër.

Greqia pretendon se eshte shtet demokratik anetar i Bashkimit Evropian? Atehere le te zbatoje parimet demokratike dhe te mos i thyeje ato. Neni 14 i Konventes Evropiane per te drejtat e njeriut e ndalon rreptesisht diskriminimin per shkak te origjines kombetare. Nderkohe qe shteti grek me denimin qe ju beri gjashte ushtareve te ushtrise greke ngaqe keta ushtare kishin bere simbolin e shqiponjes me duar ka thyer parimin baze te demokracise te barazise dhe te mosdiskriminimit. Ne kete rast Greqia eshte nje shtet demokratik qe zbaton lirite dhe te drejtat e njeriut apo nje shtet dictatorial fashist qe shtyp dhe dhunon te drejtat e njerezve me kombesi tjeter te cilat mbrohen fort nga ligjet demokratike evropiane? A nuk duhet qe ne shqiptaret ne emer te lirise dhe demokracise te kerkojme fort qe Greqia ti pranoje dhe zbatoje te drejtat dhe lirite njerezore?

 

 

Studentja e shkencave politike
Elida Murati