Get a site

Hashim Thaçi: Ushtria do të ndodh në kohën e duhur, nuk më pengon që zëvendëskomandanti të jetë serb

Hashim Thaçi: Ushtria do të ndodh në kohën e duhur, nuk më pengon që zëvendëskomandanti të jetë serb
Hashim Thaçi ka folur edhe themelimin e Ushtrisë së Kosovës. Thaçi ka thënë se mos themelimi i Ushtrisë në vitin 2014 ka qenë rezultat i gabimeve të spektrit politik.

“Në vitin 2014 kemi pasur mundësi të themelojmë ushtrinë, nuk na ka pengu komuniteti serb por ka qenë pjesë e gabimeve të spektrit politik. Ka qenë gabimi ynë, sikur në atë kohë të themelohej, sot Kosova së paku do të ishte pjesë e partneritetit të paqes e gatshme për NATO”, tha Thaçi në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini.

Presidenti duke folur rreth Listës Serbe,  ka theksuar se rreziku në Kosovë nuk ekziston nga serbët, dhe se shteti i Kosovës nuk cenohet nga serbët e Kosovës e as politikat  e tyre.

“Kam qeverisur dy mandate me ta dhe kanë qenë korrekt. Nuk duhet ti shkojmë me sy të keq e as armiqësor, ata janë qytetarë të Kosovës dhe pjesëmarrja e tyre në institucione është legjitime”, u shpreh Thaçi.

Ai shtoi se themelimi i Ushtrisë së Kosovës do të ndodh në kohën e duhur.

“Çështja e ushtrisë do të vazhdojë së trajtuari me seriozitet edhe nga ShBA dhe NATO  dhe në një moment të duhur do të ndodh.”, tha presidenti Thaçi.

I pyetur se a do të jetë temë e dialogut me Serbinë, krijimi i Ushtrisë, presidenti shtoi se Kosova është shtet i pavarur dhe ka Kushtetutën e saj dhe se Ushtria do të bëhet nga Kosova.

“Çështja e Ushtrisë nuk diskutohet e nuk do të diskutohet me Serbinë”, tha Thaçi.

Presidenti shtoi se nuk do t’i pengonte nëse zëvendëskomandanti i Ushtrisë të jetë serb.

“Nëse zëvendëskryeministri i Kosovës është serb edhe zëvendëskomandanti i policisë është serb, fare nuk do të më pengonte nëse zëvendëskomandanti i ushtrisë do të ishte serb po ashtu”, theksoi Thaçi.

Pas vizitës së Hashim Thaçit,President i Republikës së Kosovës, në Grackë të Lipjanit

reshat badallaj

RESHAT-BADALLAJ-ZHURIANI

“KOFSH SHNOSH DHE E MBRAMA ME HAIR HASHIM THAÇI!”

Shkruan:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

Kesaj radhe shkrimin po e nisi me dy thënje nga anët tona në Zhur të krahinës së Lumës,kur vdes dikush qoftë me krye në jastek,qoftë aksidentalisht i themi “Kofsh (qofsh) shnosh!”. Por, neqoftëse vritet ndonjë njeri,perpos kofsh shnosh i themi edhe “E mbrama me hair!”. Dhe e dyta, për politiken themi kështu:”Politika është kurvë”. Të me falin lexuesit,shokët e sidomos shoqet në respekt të gazetës. Këtë e themi origjinal dhe assesi nuk pranoj të bëhëm “francez” si disa qe i hanë sapunin për djadh dhe se janë si kripa në plagë e hiqen të edukuar! Unë jam origjinal, qeky që jam. I drejtperdrejt,ç´ti bësh! Ditë më parë, z. Hashim Thaçi,President i Republikës së Kosovës, dikur drejtor politik i Shtabit të Pergjithdhem të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që në kohën e luftës mbante nofkën “Gjarpëri”, ndërkaq, serbianët e quanin në shkenishte “ZMIJA”, vizitoi fshatin Grackë të komunës së Lipjanit, ku 17 vjet më parë pikerisht më 23 korrik të viti 1999,ishin vrarë 14 persona të minoritetit serbian në Kosovë. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi përpos që u perkul deri në kerdhizë,vuri kurorë lulesh shumë ngjyrshe,por çmimin nuk morra vesh sa kanë kushtuar! Nejse presidenca e Kosovës ka parapublike dhe Hasha nuk i ka paguar nga xhepi i tij.Presidenti Kosovës, Hashim Thaçi,pasi ngriti koken e perkulur dhe morri poziten gatitu,para syve te tij, ne pllaken perkujtimore ku ishte lartë një kryq ortodoks, shkruante:”VIKTIMA TË TERRORIT SHQIPTAR”. Çuditërisht, akoma pa u zbuluar zyrtarisht se kush janë terroristet,ay pranoi te perkulet se këta i paskan bërë shqiptarët. Çudi shkuar çudirave! Athua e dinte Hashimi se çka shkruante aty,apo kishte marrë udhë të pakrye dhe pune e madhe se çka shkruan duke i ofenduar dhe etiketuar shqiptarët… Mirë more Hashim Thaçi,po përse nuk e ndjek rrugën patriotike te gjaksorve serbo-çetnik kur dihet botërisht që bënë masakra,hata,kasphanë në Kosovë dhe nuk KERKUAN FALJE. Ah, jo! Hashim ti je ma i mençur! U mundove që t´i tregosh Evropes dhe Serbosllavisë politikë. Kot! Nuk e hëngren këtë pykë kjo rrospi dhe nuk ta vari kush! Askush nuk të priti dhe nuk të tha:”Dobro si doso”, bile nuk e ngrite një gotë dolli “Slivovicë”, për të të thënë:”Ziveli ose zivi bio”. Keq,apo jo! Si thua? Tashti Hashim Thaçi, po te përkujtoj diçka të rëmdësishme:Falangat dhe hordhitë çetniko-serbiane bashkë me mercenarët rusë në Kosovë, kanë bërë masakra të papara që nuk e njeh bota e qytetruar. Vranë shqiptarët në trojet e tyre styergjyshore në pragun e shtëpisë,vranë gra burra,fëmijë shtalb,vranë foshnja në gji nëne të shtjerrura se nuk kishte tambel nga krahrori nga nëna e vdekur,por foshnja thithe gjak,vetem gjak o Hashim Broja! Vranë djem hasreti para dasmes,i dogjën të gjallë si dejsht dhe pastaj me koka shqiptarësh bënë llampa elektrike per dekorim kur të shkerdhehen me shkinat dhe bënë dyzen ahengu. Mbi 20.000 femra shqiptare dhunuan me zor,humbën pa shej e pa dok mijëra shqiptar që nuk kanë as gur varri me i shkruar emrin e për t´i vajtuar motrat e nuse zezat! Ah, Hashim e mos qofsh se çka bere!? Shumë motra,nena,jetim…e eshtra deshmoresh ke trazuar nga varri. Mbrëmë enderr pash ku më thoshte një deshmor:”Zhurian, ç´kerkon ky jeniqer Hashimi te ata që na vranë e na dogjen!?”. Qante me lot i shkreti, kur te shihte ty duke ngritur dolli “Slivovice” me gjaksoret e te ngrënë mish derri te Kalamegdanit. Mos qofsh bre,mos qofsh! PO KUSH ISHTE AY BIR KURVE QË TË NDËRSEU TE SHKON ATJE!? Po ndoshta ata serbian vetë i kanë vrarë dhe më pas për t´ia lënë këmbët e arushës shqiptarëve. Kush e di! Hashim, ti je i ri dhe nuk e din atë marifetin e Martinoviqit, kur në anus futi shishen e fortë të xhamit 1.5 litërshe e trash, për t´ia lënë kopilin te dera shqiptareve. Fatmirsish u kap me pele për dore nga shqiptarët dhe i mallkoi ata që nuk e lanë të kryente deri ne fund lezetin. Hashim,Hashim e mos qofsh! Hashim, për të mos e zgjatur muhabetin rrotull, dua te pyes: Cili serbian kerkoi falje për masakrat e papara kundër shqiptarëve? Jo që nuk kërkuan falje,por, në Kosovë kriminelet hynë si në tokën e babës dhe të thonë:”Jebem vam siptarku majku” dhe ti perkulesh dhe pajtohesh te plllaka perkujtimore ku shkruan TERRORISTET SHQIPTAR! Cili serbian vuri lule te varret e femijve shqiptarë që u therren me hanxhar nga çetnikët e Drazh Mihajlit?Trego cili Hashim dhe mos i bënë bisht pytjes…!? Shkrimin po e përfundoj me thenjen e malsorve të Zhurit të krahinës së Lumës,ndonëse jetojn në Verri:”KOFSH SHNOSH HASHIM THAÇI DHE E MBRAMA ME HAIR”

 

[the_ad id=”4118″]

MUHAXHIRI HASHIM THAÇI

MUHAXHIRI HASHIM THAÇI

Hashim-Thaci

MUHAXHIRI HASHIM THAÇI

Është një agjenturë e thellë, e cila ekziston me largësi të gjatë artilerie. Anglia e pushtoi Hindinë në vitin 1600 e.j. deri në Luftën e Dytë Botërore të shek. XX. U çlirua prej çliruesit Rabindranad Tagora. Anglezët dërguan shumë oficerë dhe nëpunës, këta kishin një porosi të veçantë, të njiheshin dhe të bashkëjetonin me femra të përzgjedhura hindiane dhe të lindnin fëmijë me to. Këta fëmijë indirekt ndihmoheshin për rritjen dhe shkollimin nga një fond i posaçëm dhe kur arrinin në moshën e pjekurisë, u tregohej me fakte se cilët ishin me baba anglezë dhe nënë hindiane. Për mëse katër shekuj India ka qenë koloni angleze. Tani për analogji në Kosovë, janë, Thaçët, Isatë, Veselët etj, që u shërbejnë sllavëve, duke aplikuar “sistemin komunist” të renegatit Fatos Nano dhe të ndihmës serbo-greke, të cilët zgjedhin njëri tjetrin për president të Kosovës.
Muhaxhiri Hashim Thaçi (Klab Cameri arvaniti) 5 korrik 2012. “E thashë edhe tjetër herë: për mua, fara më e ndyrë e Shqipërisë janë muhaxhirët nga Bosnja, nga Serbia. Shqipërinë e shesin për një pesëshe. Ata vijnë e të bëhen spiunë të qeverisë, tradhtojnë, hedhin në burg shqiptarë, tallen me vendin tonë. Edhe bukën tonë hanë dhe na lëshojnë … baltën e tyre përmbi mësallë. Të kishin pak mend, shqiptarët, nuk këmbejnë as një fjalë me këta të zgjebët. Të mos kish kombi shqiptar drejtues të poshtër e të ndyrë, i dërgonin muhaxhirët n’Anadoll, me një shkelm prapa. Mediat serbe pretendojnë se ish kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka gjak serb. “Kurir” shkruan se stërgjyshi i Hashim Thaçit, ishte një prift ortodokës serb, që në fillim të shekullit XX u konvertua në mysliman dhe ndryshoi emrin në Jusuf. Gazeta i referohet disa dorëshkrimeve “origjinale” të cilat gjënden në arkivat e Kryeqytetit turk, Ankara. (SHEKULLI).
“Musketarët komunistë (Isa, Veseli dhe Jablanoviq me votat e tyre të diktuara dhe të manipuluara, duke i përsëritur tri herë (raunde), e shpallën Hashim Thaçin president të Kosovës nga demokracia në Kosovë si “lulia më plehërishte”. Ata që e tolerojnë dhe e dëgjojnë gënjeshtrën, skamjen, mjerimin, robërinë, tradhtinë, mashtrimin, shfrytëzimin, shtypjen, terrorin dhe vrasjet e ndryshme misterioze të diktaturës komuniste. Është dita më e zezë, për popullin, për lirinë dhe drejtësinë dhe për demokracinë e Kosovës, sepse Formula komuniste, në ballë të Kosovës u zgjodh një komunist rebel i Fatos Nanos, jo një demokrat dhe një patriot si Adem Demaçi. Zgjedhja e Hashim Thachit president i Kosovës u konvenon edhe Beogradit edhe Brukselit edhe Moskës, sepse këtë farë tradhtari e konsiderojnë si PLASTELINË, së ciles i japin fomën sipas interesave dhe deshirave të tyre. (Mehdi Hyseni, “Thaçi, President…” Bota Sot 27-2-2016).
Prof. Dr. Eshref Ymeri shkruan: “I pari nga të huajt që uroi kriminelin Thaçi për zgjedhjen e tij në postin e presidentit, ishe ambasadori Amerikan në Prishtinë Greg Delavie. Shqiptaro-Amerikan Luan Bukolla, antari i bordit të lidhjes qytetare Shqiptaro-Amerikane me ndikim në Washington D.C. Zoti Bukolla ka reaguar në FB rreth rolit që ka ambasadori amerikan në Kosovë, duke i kërkuar qëndrim neural. Z. Bukolla mendon se z. ambasadori është pjesë e lobit serb në Departamentin e Shtetit. (nga interneti “YOAL”, 24-2-2016).
Mbi kufomat te kulltuku i presidentit “Potreti politik i Hashim Thaçit është kompleks e mbi të gjitha i errët. Po të veçojmë disa klithma shovene, serbo-greke që ortakët e betuar nga Enveri nën sferat e udhëheqjes të partive Pd dhe PS u shërbejnë këtyre “Miqve”, në dëm të çdo gjëje shqiptare. Janë dy mohues të kombit më në zë, Fatos Nano dhe Hashim Thaçi që disponojnë firmën, vulën, shpatën dhe paratë, njëri në Tiranë dhe tjetri në Prishtinë. Për shkatërrimin e paramenduar nga shovinizmi serbo-grek, lidhjet e nëndheshme me kolonelin Janullatos kurdisën firmat “Piramidale”, Fatos Nano dhe Sali Berisha jepnin garanci të plotë, për kthimi e pareve të mbledhura. Në fakt ato përfunduan te “Kompetenti Organizator”. Hashim Thaçi me njëherë pas çlirimit, duke shfrytëzuar anarkinë e pasluftës dhe mungesën e institucioneve, ka marrë nën kontroll të gjitha komunat, doganat dhe ndërmarrjet publike. Ka trajnuar pasurinë e Kosovës serbisht dhe kusarisht. Fatos Nano, në vitin 1993 nënshkruan një deklaratë me Andrea Papandreun e PASOK-ut konfirmon pretendimin serb se: “Kosova është për Serbinë, njësoj siç është Jeruzalemi për Izraelin”. Në vitin 1998 Nano i kërkoi sekretarit të NATO-s Solanës, ta linte të lirë kasapin serb Milosheviçin për pastrimin etnik të Kosovës.
Gazeta më e madhe italiane “Koriera dela Sera” në prill të vitit 1997 shkroi: Në Tiranë vepron organizata “Hakmarrje për drejtësi me vrasje dhe grabitje. Bajrush Morina shkruan: “Dy krisma në Tiranë”. Në shtator të vitit 1998 kanë ndodhur dy vrasje në mbrëmje të erret , që të dyja janë bërë mbas shpine, vrasje tinzare. Që të dy të vrarët kanë qënë atdhedashës të flaktë shqiptarë, Njëri pishtar i demokracisë dhe tjetri strateg i luftës për liri, Azemi u vra më 12 shtator, kurse Ahmet Krasniqi më 21 shtator 1998. Të dyja vrasjet u organizuan nga Ilir Meta si dhe nga ministri i P.B. Ilir Gjoni. Fatos Nano me të tjerë, shkatërruan bashkimin e grupeve luftarake të krijuara për çlirimin e Kosovës . Në fillim të vitit 1999, u bënë dy atentate, uvra shefi i zyrës informative të Kosovës, gazetari Enver Maloku dhe u plagos rëndë shkrimtari Sabri Hamiti, u vra deputeti democrat Smajëll Haradinaj nga Peja. Më 23 nëndor 2000 u vra afër shtëpisë tij, këshilltari i presidentit Rugova, Xhemal Mustafa. U vra ish komandanti i UÇK-së Tahir Zema. Së bashku me djalin dhe nipin e tij. Atentat në shtëpinë e tij, iu bë Presidentit Rugova më 2004 dhe në mars 2005, gjatë rrugës për tu takuar me Javier Sollanën. Autorët e këtyre janë ende të pa njohur. Akte terrorizmi të qeverisë së Tiranës janë shfaqur në Kosovë. Nuk duhet veçuar konsiderimi, se me qeverinë e Tiranës bashkëpunon qeveria e Beogradit, për destabilizimin e Kosovës. Si e tillë është vlerësuar gjithashtu vrasja në qershor 2005 e gazetarit të gazetës “Bota Sot” Bardhyl Ajeti. Ai kishte denoncuar në shkrimet e tij, terrorizmin ideologjik në Kosovë dhe lidhjet me strukturat e shtetit shqiptar të Fatos Nanos.
Nga Agim Vuniqi Harmington Hills, gazeta New York “Times” e datës 25 qershor 1999, këto vrasje akoma të pa investiguara nga drejtësia, ia ka ngarkuar Hashim Thaçit dhe dy bashkëpunëtorëve, Azem Sylës dhe Xhavit Halitit, autori David Walsh, hedh drite për vrasjen e Ilir Konushefcit “Mërgimi”. Udhëheqsi i UÇK-së urdhëron ekzekutimin e rivalëve potencialë, “taktikat e pamëshirshme të z. Thaçi janë legjendare në rajon. Chris Hedges raporton një incident të vitit 1997, një reporter shqiptar i Kosovës, Ali Uka, ishte gjetur i vdekur në apartamentin e tij në Tiranë, “fytyra e tij ishte disfiguruar nga therjet e përsëritura me një kaçavidë dhe tehet e shishes së thyer”. Uka ishte mbështetës I lëvizjes së Kosovës për pavarësi, ai kishte kritikuar shokun e tij të dhomës Hashim Thaçin, i quajturi me nofkën “gjarpëri”, për të cilin Hedges shënon “Dhuna ka lëvizje të gjatë…” Komandant Ilir Konushefci, i cili transporton armë nga Shqipëria në Kosovë akuzon Halitin, dora e djathtë e Thaçit, i cili granatat i blen me 2 dollarë dhe i shet me 7 dollarë, nxjerr fitim 5 dollarë për granatë. Disa ditë më vonë, Komandant Ilir Konushefci dhe dr. Hazir Malen me të birin Arjanin, në afërsi të fshatit Miliskajes, duke transportuar armë me një kamion për në Kosovë, u bënë pritë dhe i vranë në mes të natës. Bujar Bukoshi, njeri prej rivalëve të HashimThaçit, shënon: “Kufomat kurrë nuk kanë qënë pengesë në karrierën e Thaçit”. Shefqet Jashari shkruan: “Bashkimi i grupit ushtarak të Deçanit UÇK-së me ministrin e mbrojtjes, u arrit në Oslo në maj 1998. Kështu u formua SHP-të e FARK-ut (Shtabi i Përgjithshëm I Forcave të Armatosura të Republikës Kosovës), me komandant Ahmet Krasniqin. U formua një pjesë e SHP-it FARK-ut në Tiranë. Formimi i qendrave për stërvitjen dhe përgatitjen e ushtarëve dhe kuadrit ushtarak në afërsi të kufirit Shqipëri-Kosovë, dërgimi i ushtarakëve në Kosovë për forcimin e njësive të UÇK-së. U formuan shumë brigade me komandantë të zotë si, Tahir Zemaj, Ramush Aradinaj e të tjerë. Këto suksese brenda një kohe të shkurtër, vunë në veprim qendrat e agjenturave serbo-greke dhe vasalët e Tiranës dhe të Kosovës për të penguar dhe eleminuar fizikisht komandantin Ahmet Krasniqin me SHP-të e FARK-ut. Kur ndodhej garnizoni në Papaj, afër kufirit Shqipëri-Kosovë, në qershor të vitit 1998, bëri përgatitjet e fundit për dërgimin e brigadave të para operative të UÇK-së në Kosovë, i sollën vendimin e Fatos Nanos, se garnizoni FARK-ut në Papaj dhe “qendra për rekrutimin, e stërvitjes dhe përgatitjen e Kuadrit ushtarak” në Viqidol duhet “sa më parë të mbyllet”. Por Ahmet Krasniqi në vend qëtë mbyllte këto dy qendra, hapi edhe dy qendra të tjera në afërsi të Kukësit, një në Kalimash dhe një në Kolsh. Pas vrasjes të Kolonel Ahmet Krasniqi, u përshpejtuan vrasjet, spastrimet, arrestimet. Komandantë si Agim Ramadani, Sali Çeku etj. janë vrarë në pritë të pretenduar nga serbet. Lufta për lirin e Kosovës, kthehet para së gjithash, në luftë për kolltuqe, për para dhe pushtet. Në kohën kur Kosova po përcëllohej në flakët e luftës dhe populli i saj po rrezikohej seriozisht për asgjësim, Hashim Thaçi e gjente kohën për qërim hesapesh me ata që mendonin ndryshe. Më 11 qershor 1998, Behajdin Allaqi, kuadër i lartë i LPK-së i burgosur politik, bashkë me disa anëtarë SH.P. të UÇK-së, pas 5 muajve u gjenden të vrarë, Allaqi me 20 të tjerë. Pohojnë se në vrasjen e tyre ishte dora e Hashim Thaçit. Pas luftës, vrasësit e tij, Behajdin Allachin e shpallën dëshmor i kombit.
Në shtator të vitit 1998, një grup aktivistësh, përfshi edhe tri gra (Nekije Kelmendi, Edita Tahiri, dhe Sanije Hyseni kishin shkuar në Drenicën e përfshirë në flakët e luftës për të parë gjendjen në terren dhe sidomos pozitën e rëndë të popullsisë së zhvendosur. Në shkollën e Qerezit ata arrestohen nga Hashim Thaçi dhe Sabit Geci, trajtohen mizorisht prej tyre, i kishin detyruar të gëlltitnin edhe jashtëqitjet e veta.
Sipas të dhënave zyrtare, në periudhën e luftës,1999-2002, janë vrarë 1500 qytetarë të Kosovës. Disa burime serioze (të KFOR-it) shumicën e këtyre vrasjeve ua atribuojnë HashimThaçit të organizuar në eskuadronet e G2-shit dh Shik-ut.
Më 24 gusht 1999, natën vonë, duke u kthyer nga Zvicera në fshatin Shëmri, afër Kukësit u vranë vëllezërit Ibrahim dhe Rexhep Nikçi, djemt e Sulë Mehmet Nikçit , burrë i njohur në Kosovë. Më 8 maj 2000, e vranë para shtëpisë së tij në Prizren, njërin prej ushtarakëve të njohur të UÇK-së, Ekrem Rexhën , i njohur si komandant Drini. (Xh. Sh.)
Më 23 korrik 2000 u rrëmbye tradhtisht në shtëpin e tij, në Istog, avokati Shaban Memija.
Më 23 nëntor 2000, në banesën e tij në Prishtinë u ekzekutua Xhemajl Mustafa.
Më 17 janar 2002, rreth orës 20, në korridorin e ndërtesës ku banonte, në një pusi në terr, u vra Smajl Hajdaraj, deputet I LDK-së.
Pas çlirimit, Hashim Thaçi ishte figura kryesore në shahun politik të Kosovës… Sa herë që Ibrahim Rugova ka shkuar me Thaçin në takimet ndërkombëtare, ky i fundit nuk ka lënë rast pa u ulur pranë tij, jo për të këmbyer apo koordinuar ndonjë veprim, por për t’ia shkelur shtazarakisht këmbën nën tavolinë deri në përgjakje… Kjo nuk është propagandë, por një e vërtetë e padiskutueshme, që dëshmon për karakterin primitiv të pretendentit për president në Kosovë. (OAL Xhafer Shatri 24-2016. )
Rasim Bebo Addison IL. USA. shkurt 2016.

[the_ad id=”4118″]

PABESIA E ISA MUSTAFËS E HASHIM THAÇIT

PABESIA E ISA MUSTAFËS E HASHIM THAÇIT

ISA MUSTAFA E HASHIM THAÇITShkruan: Afrim Caka

U zgjodhë Presidenti i ri i kuzhinës së parlamentit???

Mbasë njeriu, ngaqë lind midis llahtarës dhe gjakut, dëshirë pastaj Hashimi e Mustafa gjithë jetën ta kalojnë tw përgjakur e tw turpuruar.
Sot! Ditë zie…

Ëndrrat e popullit tim u ndërprenë në mes?

Oh, ç’na gjeti! – po ankohet populli, mes vorbullës së injorancës.
Populli ynë, gjatë përpjekjes shekullore për mbijetesë, ngriti dhe respektoi institucionin e fjalës dhe të BESES, ndërsa bolshevizmi i Hashimit dhe i Mustafës, në luftën për pushet, ngritën dhe e përsosën institucionin e PABESISE dhe të tradhtisë…

afrim caka

Ja ç’na lënë pas këta zogjë kurvash! Ja pra, si bëhet shpartallimi i një shteti. I MADHI SKËNDERBE zgjohu nga varri! Por, ç’lloj gjuhe duhet të shkruaj e flasë? Atë të mimikës? Në këtë kohë Jabllanoviqi e Mustafa ishin bërë të njohur nga ulërimat e tyre, por urrejtja e tyre gjeti strehë tek servilët shqiptarë. Ai kërkon një fron! Ja pra edhe Rajstagu i Mustafës u dogj! Ç’do ky njeri i huaj! I hapët udhë të kalojë. Ky është një shkja bir shkine i huaj që do ta kontrollojë qeverinë. E ne, ku do të mbytemi tani? Shkjau me shajkaq të zi hipi mbi fronin që na sollën servilët. Nganjëherë mbyllja sytë, duke e humbur realitetin! Në qeveri vërshëllon një egërsirë.

Në një vend ku kriminelët mbrohen me ligj. I vetmi vend ku tradhtarët ndihet i ndershëm është vetëm birucët e errëta të burgut të Dubravës.
Këtu quhet Gjakovë. Dhimbja e madhe. Simbol i qëndresës antiserbomalazeze. Qiri i pa shuar i shqiptarizmit. Ndërgjegjja e kombit. Ti Gjakovë që na kryqzove për atëdhe dhe, ti na ngjalle përseri. Ti lot i tharë i shekullit të zi. Mjerimi i një populli të pa fat Gjakova e lagur me gjak, e mbushur me lavdi! Këtu nënat gjakovare do të nisin kalvarin drejt arkivolit Gjakovë, një tjetër tabele e shkjaut (Jabllanoviq e Mustafa e ndihmuar nga Hashimi) që të sjellë dhimbje në kujtesën e të gjithë atyre që shkelen në këtë vendë. Kjo është fabrika e gërmadhës e së cilës është derdhur gjaku dhe më ironikja ende qëndron parrulla në qeveri që kërkontë të përligjte banden kriminale në qeveri. Nuk mund të rri pa i kujtuar e nderuar nënat tona heroike, një pjesë e madhe e cilave nuk arritën t’i shohin të gjallë bijtë e tyre. Më tragjikja një pjesë e madhe e tyre filikate u kallen në varr nga varmisit e natës.

Në këtë kohë e sipër, nëpër rrugë e sheshe diktatura Brojës, Prapashticës dhe bandilli i tyre Jabllanoviq u drejtoheshin nënave: “Juve, ulkonja!”. Ulkonja ishin nëna, ishin motra, ishin gra malësore, që të gjitha me më shumë shkollë se Hashimi i farmerkave gjermane, me më shumë drama e tragjedi familjare.
Shteti ynë ka vlera të panegociushme. Sa do të mençur jeni Ju dy egoista, keni nevojë për mbështetjen e populli! E keqja e këtij populli është se nuk e njehë vetën e tij! Është kriminale të zhdukish një krijes, një DARDANI sapa ka ardhur në jetë.

Dua që të gjithë ta vrasin mendjen dhe e kam një parandjenjë që ne duhet të bëjmë diçka. Që nesër të mos jetë vonë! Sot më shumë se kurr varet nga ne fati ynë, nga vendosmëria jonë për të përballuar sprovat e tashmes dhe sfidat që na presin për të shpëtuar Dardanin nga Zajednica e Presidenti i ri!? Çështja kombëtare sot është sprovë e të gjitha politikave shqiptare, nga zgjidhja e së cilës do të varet edhe jeta e tyre. Pushtetet dhe ideologjitë ngrihen dhe bien, por atdheu e interesi kombëtar mbetet të përjetshëm. Duhet të forëcohet lëvizja gjithëpopullore në Kosovë dhe në viset tjera shqiptare, për ta rrënuar këtë klasë injorantësh e zagarësh. Veseli bëri një thirrje të paramenduar në takimin e radhës dhe brenda saj një masdakër e organizuar më datë 26 shkurt 2016 në parlament, është një shfaqje e hapur e pabesisë markesiste e realizuar nga zullumçarët e pushtetit Isa Mustafa dhe kryehajduti Hashim Broja (edhe emrin e fshatit e ka çirilic). Në këtë ngjarje të dhimbshme, mori pjesë në masakër, në mbështetje e në bashkëveprim me forcat sllave, edhe një çetë të Zajednicës serbe, prej 10 vetësh. Për fat të keq të tyre e të Dardanisë, kjo do të ishte një nga viktimat e radhës pas pasluftës vëllavrasëse.

Opozita e pranon debatin apo dialogun me pushtuesit e pushtetit në popull, pranon takimet e bisedimet me ta për çështjet e përbashkëta: luftën e përbashkët kundër okupatorëve të pushtetit, kundër korrupsionit, kundër zajednicës, por nuk do të pranojmë kurrsesi luftën civile që do të udhëheqët nga Kadriu, nga Halitët e Veselët që të shkatërrohet gjithçka. Sot ata bëjnë këtë betim, ndëkohë që një Hashim i etur për karreirë, që rend drejt pasurosë dhe kënaqjes së çdo deshire familjare, sigurisht i lënë shijen e marrëzisë po aq sa tradhtisë. PO! Këta helaq të rinj e të vjetër janë një lozhë e marrëzisë apo një lozhë sekrete. Janë të vjetër, sikurse tingëllojnë edhe emrat e tyre: Isa kryekajmekami i Serbisë, Hashim pasha i Turqisë, Veseli, Xhaviti, Grabovci, Skënder Hyseni, Ismet Beqiri. Nën tingujt e këngës së hyrjes në parlament:
“Mi s’mo Zajednica!

Le t’i referohemi largimit me dhunë të opozitës nga banda e veselit të cilët i pren me thikë në fyt, duke i’u thënë:
“Hajt tani flisni edhe njëherë kundra Zajednicës sime!”.
Do t’ju zhdëpim dajak dhe do t’ju ngrehim zvarrë me shqelma e grushte derisa të jepni shpirt dhe mos ketë asnjë opozitar. Me një fjalë: ne jemi shteti e pushteti…! Ne jemi Zajednica? Këtu është serbi…????
Hë, ….?

Ç’është edhe më keq, qeveria e Mustafës bëri përpjekje që edhe institucionet të viheshin në shërbim të këtij anatemimi Mustafjan e Hashimjan dhe çdo gjë. Shembull tragjik është përpjekja e kryeministrit, Jabllanoviqit e Hashimit, që këtë institucion të lartë ta komprometojë në këtë fushatë bolshevike. Çdo përpjekeje për të ngritur mendimin individual në qëndrimi institucional nuk mund të pagëzohet ndryshe pos antonimi e demokracisë ëshë e tolerancës. Pas gjithë atyre shpifjeve deniguese shtrohet vetëm një pyetje: çfarë do të pësonte një “kryeministër” e një “Kryetar” zuzar e zuzarësh pa kredi kombëtare, e morale në një mjedis si ky yni, pa frymë demokratike e tolerante. Është psikologjia e servilizmit e puthadorës ajo që indentifikohet me regjimin dhe mungesa e kulturës demokratike ajo që u krijon njerëzve paragjykime, si pengesë serimze e gjykimit të drejtë intelektual.

Kur pas rënies së mbrëmjes dëgjuam lodërdijat e tyre, kujtuam se në kundërshtim me rrëgullat e sotme të luftës, ju do të bëni një sulm nate. Marrëzira. Nga goja e juaj do të ndini vëllavrasje…! Shumë shpejt e kuptuam ndezjen e shpirtërave, po bënit ndezjen shpirtërore të serbisë. As orgjitë e hershme, ashtu siç i kemi dëgjuar brez pas brezi, as netët e rrugeçëve të qeverisë. Ku, siç e morëm vesh më pas, koka të prera flisnin, mallkime, kërcënime, e prapë bori e tam-tame, të gjitha këto ngriheshin që lartë mbi nënat gjakovare e mbi opozitarë. Më fort se vdekja ishte mjalta në krahasim me atë terr qevritar e pabesim që vërsulej mbi qytetin e Gjakovës e mbi partit opozitare. Në mesnatë zhumuri pushoi për t’ia lënë vendin një heshtje mortore, për t’ia lënë vendin një vdekje para kohe.

Ende nuk kishte gdhirë mirë kur nga pirgu qeveritar ra boria e rrokarmës për një Hashim, Jabllanoviq e Daçiç dhe për një President Hashimi që i ka lakmi e tanë Bota? Dikush ia dha ulërimës. Sipas udhëzimeve, Mustafaj doli me vrap nga ZYRA e tij për t’u futur në strehimet e fella të karpateve. Fill pas tij, Hashimi lariçkë, një shkundëllimë skëterre e drodhi mbi tokën mëmë Dardani e Gjakovë. Besonim se kur të ndodhte kjo, kur hijena Mustafa dhe ulkonjën e zezë Hashim t’i lidhnim me të njejtin vargor, atëherë edhe kohën do ta kishin të tyren. Sepse lotërdija e madhe e këtyre zuzarëve binte pa pushim kundër nënave gjakovare dhe mbi protestuesit opozitar. Tani që shkjau kishte heshtur, gjëmimi i tyre i vetmuar kishte diçka të rëndë. Përgatitej për një zullumçar shteti. E shtynin gjëmimi i tyre duke menduar si të merrnin në zotërim gjithçka. Burgosje dhe dënime! Ç’është ky kutërbim i tyre, ndaj nesh? Siç themi ne se është urrejtja e sheshëllirës me të cilën menduan se do të spërkasin themelet e një qyteti e me kultur të lashtë, për ta gërryer më lëhtë më lehtë edhe themelet e shtetit Dardan… Qafira! O, jo, unë për vete do t’ju thërrisja horrat e horrës…! Bijë e bija bushtrash…!
Në këtë kuptim, zotnia i zi nuk është thjesht i’a (PLAKU) matuf me derë gjysmë të mbyllur që ka përpara opozitën të cilët nuk e lë të hyjë brenda. Jo! Një plakë tradhtarë që nuk njehë komb e as flamur, që bëri si të donte edhe ashtu bëri. Si i tillë nuk i intereson sot shoqërisë shqiptare po aq sa Hashimi i sëmuar mendërishtë për pushtet. Këta njerëz meritojnë mosmirnjohje pafund.

Mustafa e këthej politikën e tij në nacionashovinizëm ndaj opozitës. Kjo tablo e zymtë, e cila mund të të shtjellohet e përshkruhet edhe më gjerë se kaq, e bën domosdoshmëri denoncimin e veprimtarisë së kryeministrit Isa Mustafës, këtij personazhi zymtan bashkohës tonin, që u është përveshur të shkruarave, kujtimeve, për ta akuzuar kontribuesin e shndërrimit të tij prej një bolsheviku të egër në demokrat pas luftës së fundit në Dardani, dhe, njëherësh, për për të rinjollosur kontestuesit e vjetër të partisë së tij, duke vijuar t’i thurë lavde vetes së tij dhe Ivica Daçiçit dhe “diktaturës së pushtimit”, madje duke i bërë apologjinë për të mbuluar ofendimet ndaj nënave gjakovare të Aleksander Jabllanoviqit, përmes rreshtash, gjurmët e gjakut që ka derdhuar ai vetë me shefin e tij Daçiç.

Një parti politike e tërë mbështetët “fitoren” e vet zgjedhore me të shfaquren e vetes, herë fshehurazi e herë më britma e ulërima, trashigimtare e Pushtetit. Është fjala për nja dy parti që, mbrenda një harku kohor jo të shkurtër, në vend të rinovimit zgjodhi sërish për konkurimin politik armën e vet famëmadhe, demagogjin: kaloi nga “mëmëdheu i ministrit” te “mëmëdheu i kryetarit” duke e kthyer e parlamentin në administratën e tyre dhe sheshet në rrahje e burgosje. Të gjithë deputetët e PDK-së e të LDK-së në shërbime, një pjesë e ndjeshme e tyre të Shërbimit Inforativ të Fshehtë, ndërkohë që fshiheni pas një kostumi ideologjik të dyshimtë, mbulojmë me të rekrutime të mirfillta antishqiptare.

Mësymja e dhunëshme për “pushtet”, e këso pushtetësh lypset të na bëjë ne shqiptarëve t’i vëmë gishtin kokës, duke qenë se diktatura Hashimjane në të cilën po kalojmë, veçanarisht, u ngjanë atyre sëmundjeve të kombëshme që kthehen sërishmi për ta marrë pacientin përfare. Pafytërsia në shkallën sipëriore të zotëriut të zinj Isa Mustafa bënë jo vetëm që ky të mos afrojë shenja pendese a a ndjese, duke mos e njohur as pendesën, as ndjesën për tradhtinë e bërë, por të mos ngurrojë të sulmoj gjithë egërsi atë opozitë, atë lule të brishtëz demokracie që rrodhi pas çlirimit nga robërimi i gjatë i këtij populli.
Nëse kam gabuar më këtë shkrim, më falni?

[the_ad id=”4118″]

Zbulohet tradhtia ndaj Adem Jasharit, fillon lufta mes “Komandantëve”

Zbulohet tradhtia ndaj Adem Jasharit, fillon lufta mes “Komandantëve”

adem-jashari

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi është zgjedhur president i Republikës së Kosovës me 71 vota nga gjithsej 81 deputetë sa ishin të pranishëm.

Por gjatë seancës së votimit, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi iu drejtua Thaçit se unë të dua ty për president aq sa të donë familja Jashari.

“Drenica nuk të mbron kur ti e keq, ajo nuk të mbron kur ti nuk ua mbrojte kryetarin e Komunës. Unë të dua ty për president aq sa të don familja Jashari”, ka shtuar Selimi.

Kjo bëri që të reagoi menjëherë ambasadori i Kosovës në Shqipëri, njëherit edhe ish ushtarë i UÇK-së, Ramiz Lladrovci, duke zbuluar, sipas tij tradhtinë që Selimi ia kishte bërë komandantit legjendar, Adem Jasharit.

“Degjova me vemendje fjalen e Rexhep Selimit, sot, ne parlamentin e Kosoves. Do te doja t’i jepja nje keshille si i njohur i vjeter i tij. Rexhe, mos e permend Adem Jasharin ne Parlament per lojrat politike te kesaj dite. Se cilin ka dashte me shume dhe cilin nuk e ka dashte Adem Jashari, kjo eshte nje e vertete tjeter. Miqesine tuaj me Adem Jasharin e shpetova une, per t’i sherbyer qellimit te luftes, ashtu si shpetova edhe jeten tuaj pas asaj qe te mos te theme tradhtise qe i bete Adem Jasharit. Une e kam te arkivuar zerin e Prijesit tone legjendar, me kete te vertete te madhe. Rexhep, jemi miq e te njohur te vjeter, nuk duam qe askush, as Ti e askush tjeter, te na i ngacmoje plaget duke dashur te hedhe politiken e çastit mbi faktet historike”, ka shkruar Lladrovci në llogarinë e tij në Facebook.

Në mbështetje të kësaj deklarate te Lladrovcit doli edhe ish deputeti i LDK-së dhe ish ushtari i UÇK-së, Gani Geci.

“Qysh ne vitin 1998 e kam thenë këktë edhe e kam te shkruar ne Librin Lufta pa maska ketë këtë te verrtetë qe 18 vjet e keni mbajtë fshehte këte te verrtetë Zotni Ramizë Lladrovci” ka shruar Geci në Facebook.

Pas këtyre deklaratave erdhi edhe reagimi i Rexhep Selimit, i theksoi se nuk merret me njerëzit që nuk kanë asnjë ditë lufte.

“Nuk dua të merrem me ushtarët e Hashimit që ai i nxjerr për të më kundërpërgjigjur. Nuk pres përgjigje nga njerëzit që nuk kanë asnjë ditë lufte. Pres që Hashimi të përgjigjet për fjalët që unë i kam thënë dhe pyetjet që ia kam bërë”, ka thënë ai pas akuzave të Lladrovcit që të mos e përmend Adem Jasharin.

Kjo deklaratë e Selimit, bëri që ish deputeti i Lidhjes Demokratike, Gani Geci të reagojë ashpër ndaj deklaratave të tij.

Geci në facebook ka shkruar se në Likoshanë para 30 ushtarëve, Adem Jashari i ka thanë Rexhep Selimit unë që jam gjallë kam me ta nxjerre gabzherrin.

“Une per Luften mund te flas me cilin doni ju ndashtë me Hashim Thaqin ndashte me Rexhep Selimi ndashtë cilido burre që i thatë bukes bukë e ujit ujë e u kan ne Luften e Fundit. E verrteta ështe se Hashim thaqi nuk e ka asni ditē Lufte porë e vërteta tjeter ështe se në fshatin Polacë kurë është ba lufta ne Likoshanë para 30 ushtarve Adem Jashari i ka thanë Rexhep Selimit une qe jam gjallë kam me ta nxjerre gabzherrin. Une nuk jam kanë ushtarë as i Bandes se Rexhep Selimit as i bandes së Hashim Thaqit. Une jam kan ushtar i komandantit Legjendar dhe kam mbrojtur Kushtetuten e Republikës së Kosovës “, përfundoi Geci./Bota sot

[the_ad id=”4118″]

Deklaratë bombastike: Hashim Thaçi ka punuar për shërbime sekrete të afërta me Serbinë (VIDEO)

Deklaratë bombastike: Hashim Thaçi ka punuar për shërbime sekrete të afërta me Serbinë (VIDEO)

thaci

Në emisionin Zona Express, ku u transmetua dokumentari “Udhëkryqi i madh i Hashim Thaçit”, ka folur edhe deputeti i LDK’së, Adem Salihaj.

Ai ka bërë një deklaratë bombastike.

Sipas tij, Lideri i PDK’së ka punuar për shërbime të afërta me Serbinë.

Shikojeni videon:

 

[the_ad id=”4118″]

Thaçi e Veseli bashkëpunëtorë të shërbimit francez, fajtorë kryesorë për ndarjen e Mitrovicës

Thaçi e Veseli bashkëpunëtorë të shërbimit francez, fajtorë kryesorë për ndarjen e Mitrovicës

Thaçi-VeseliZëvendëskryeministri Thaçi “mbrohet”, në heshtje
“Dihet po ashtu mirë se gjatë ndarjes së Mitrovicë rolin kryesor e kishte KFOR-i Francez dhe sidomos DGSE ku shpesh herë i ndihmoj Hashim Thaçi edhe Kadri Veseli kur ndikonin që ti ndalnim {TMK} demonstratat e qytetarëve shqiptar”, thotë Miftari.
I kanë mbetur edhe një muaj, derisa të votohet për postin e Presidentit të vendit. Por, në këtë periudhë Hashim Thaçi nuk u ka shpëtuar akuzave nga disa ish bashkëluftëtarë të tij, si bashkëpunëtorë i shërbimit sekret frances gjatë kohës së luftës.
Por, pavarësisht këtyre akuzave, zëvendëskryeministri dhe Presidenti potencial i Kosovës, Hashim Thaçi, ka zgjedhur të mos e thotë asnjë fjalë.
Këtë heshtje të Thaçit, publicisti Jeton Kelmendi e ndërlidh me zgjedhjen e tij, në postin e Presidentit të Kosovës./Botasot

[the_ad id=”4118″]