Get a site

Mali i Zi rritet me troje shqiptare

Mali i Zi rritet me troje shqiptare

lisen-bashkurti

Mali i Zi rritet me troje shqiptare

Prof. Dr. Lisen Bashkurti

O milet degjoni e mbani vesh!
Tash 138 vjet Mali i Zi rritet me troje shqiptare. Mos harroni historine sepse po ringjallet edhe ne kohet tona. Mjere ne po na vdiq kujtesa!

Njehere na rrembeu troje Rusia me Traktatin e Shen Stefanit, 1877. Pak kohe me vone na i shkulli me akt juridik Kongresi i Berlinit, 1878.

Mbi keto traktate masakrues te trojeve shqiptare, Osmanet fillusn te shisnin trojet shqiptare si zhelet e tyre per te zgjatur agonine e Portes se Larte, 1878-1883.

E me ne fund koalicioni i turpit, i Fuqive Evropiane bashkoi Ruse e Osmane, Gjermane e Franceze, Austro-Hungareze e Serbo-Malazeze per te rrethuar nga toka dhe nga deti shqiptaret e “pabindur” (1883).

Keshtu na shqyen, na i shkyne shkjate trojet tona. E Mali i Zi nga Cetina ne maje te shkrepave u shtri e u zgjerua, u rrit e u zmadhua mbi Rozhaje, Plave e Guci, Hot e Grude, Tuz e Dinoshe, Liqenin e Shkodres, Ulqin e Tivare, Kraje e Anamalit.

Historia vazhdon. Jugosllavia e AVNOIT me Rankovic e Tito i shqeu shqiptaret neper republikat Serbe, Malazeze dhe Maqedone. Si placke pazari Tito, babai i Jugosllavise, u soll si njerk me shqiptaret.

Titos i duheshin shqiptaret si guret e kandarit per te kenaqur orekset etnike e per te shuar fobite brenda Jugosllavise. Kufijte e Kosoves asokohe administrative levizeshin sipas interesave te Beogradit Serbo-Federativ.

Historia nuk ndalej. Ne 1974 u be Kushtetuta e re Jugosllave. Kosoves dhe Vojvodines iu dhane statuse autonomie me elemente perfaqesimi konstituiv federal. Por territorialisht Kosova ngeli ne kuader suazash administrative, lehtesisht te ndryshueshem ne kuader te Jugosllavise, madje edhe te Serbise. Vetem kufiri i jashtem i Jugosllavise ne segmentin kosovar qe ishte me Shtetin Shqiptar ishte i pacenueshem nderkombetarisht.

Keshtu, gjate Jugosllavive, te Karagjorgjeve, Obrenoviceve, Serbo-Kroato-Sllovene dhe AVNOIT, kufijte e Kosoves vec jane tkurrur e tkurrur deri ne limite ekzistenciale per popullin shqiptar..

Historia nuk u ndal serish. Ne veren e 1999 Kosova clirohet nga Serbia e Milloshevicit. Por territorialisht nuk shpetoi nga pretendimet territorriale te fqinjeve te saj.

Filloi masakra tjeter territoriale mbi Kosove. Serbet ndalen te Ura e Ibrit, fale krushqive me ca Evropiane dhe kuislingeve te fshehte brenda shqiptare. Maqedonet do perfitonin konjukturalisht nga fakti qe ne dy anet e kufirit ishin shqiptare etnik! Edhe ato gllaberuan mjaft hektare nga trojet e Kosoves brenda kufijve politike.

Tani boll!. Te ndalim historine ne Rugove. Keto dite debati eshte shume i nxehte. Situata po precipiton jashte kontrollit. Firmetaret e qeveritaret qajne hallin e Malit te Zi. Ato jane gati te japin mijra hektare ” qe te mos prishen marredheniet me Malin e Zi”.

Mirepo, lavdi Zotit, Presidenti i Malit te Zi shprehet se ” mosratifikimi i demarkacionit nuk cenon marredheniet e tij me Kosoven”. Arsyeja duket te jete me realiste ne Potgorice. Duket qe lideret e sotem te Potgorices e dijne me mire se lideret e sotem te Prishtines se “kur eshte boll”. C’po na degjojne veshet!

Te cjerrim mashtruesit

Keto dite arguementet kane arritur absurditete qe nuk ka laborator logjik qe t’i arsyetoje. Mbas lumit manipulativ qeveritar se “Kosova nuk humb asnje centimeter” si dhe mbas alarmit se “Kosova humbe 8200 hektare territore ne Rugove” vjen opsioni oportunist, i papare dhe i padegjuar ne historine, ne te drejten nderkombetare dhe ne hartografine boterore. Sipas ketij opsioni sofistik “Mali i Zi zgjerohet, por Kosova nuk zvogelohet”. (!?)

Por ku i merr trojet Mali i Zi or derdemene qe te zgjerohet perseri, nese nuk nderfutet ne territorin fizik te Kosoves. Mali i Zi nuk eshte ne Antarktide. As ne territore te pabanuara. Per rjedhoje ne harten fizike te Ballkanit nuk ka zmadhim te nje shteti pa i marre territore nje shteti tjeter.

O militet degjoni dhe mbani vesh! Fantazmat e Shen Stefanit e te Osmaneve po ngrihen mbi Ballkan. Derisa krisma e tyre te degjohet e kuptohet mire te aleatet tane le t’i ruajme trojet tona me cdo cmim e sakrifice tonen.

Malazezet zbriten nga Cetina malore mes shkembinjve te zi, por u shtrine neper trojet e popullit me te lashte ne Ballkan, shqiptareve.

Le te kujtojme Vaso Pashe Shkodranin..

“Asht toka jone,
T’paret na e kane lane,
Kush mos t’na e preki,
Se vdesim tane”

O milet degjoni e mbani vesh! E keqja nga jashte eshte martuar me te keqen brenda e se bashku duan te na lene pa Atdhe.

 

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]

Shqiperise dhe Kosoves: Injorantet dhe armiqte duan te na percajne

Shqiperise dhe Kosoves: Injorantet dhe armiqte duan te na percajne

Lisen-bashkurti

Injorantet dhe armiqte duan te na percajne

Prof. Dr. Lisen Bashkurti

“Percaj e sundo”, nje taktike e vjeter e lindur ne Rome, e zhvilluar ne Bizant, e lartesuar te Osmanet, e sofistikuar ne kohen tone. Prandaj deri ketu nuk ka asgje te re…

E reja qendron ne faktet e ketyre diteve. Degjojme e lexojme..
“kombi kosovar e kombi shqiptar”…degjojme teza mediokre…”nuk nderhyjme ne punet e brendshme te secilit”…lexojme “fotbolliste kosovar e shqiptar”….degjojme tezen sofistike…”kolonizimi kulturor shqiptar e Kosoves”…veshtrojme ne facebook…”tosket jane hileqare me geget”….e me se fundi lexojme me dhimbje “Kosove me jep turp, me jep emrin kosovar”.Cfare bataku ne llum!!

Boll deri ketu boll. Strategjia eshte e qarte. INJORANTE dhe ARMIQ jane bere se bashku per te percare dhe pastaj per ta sunduar me lehte Kombin Shqiptare. Prej mijra vjetesh kane deshtuar. Por kjo nuk perjashton sukses ne eren e milenuimit.

Kerkohet te perballemi me kete taktike te vjeter ne eren e re. Asnje c’kujdesje nuk lypet te kemi. Jemi nje gjeografi e integruar. Jemi nje histori e pandare. Jemi nje identitet pa koloni mes nesh. Jemi nje e ardhme e perbashket.

Kush e kupton lum per te se eshte i ditur. Kush nuk e merr vesh mjere per te se eshte injorant. Kush ben sikur nuk merr vesh eshte dukshem armiku yne. Kush i sherben atij qe hiqet se nuk vesh eshte me djallezor dhe ne sherbim te armiqve…

Jemi perballe taktikes me Bizantine te “Departamentit te Barbareve” qe njihet me dy fjale..”Percaj e Sundo”…E vjeter eshte. Por po aktivizohet shume fort. Dhe me se shumti kunder Kombit Shqiptare..

Armiqte do bejne te veten. Me vjen keq kur armiqve i sherbejne, me apo pa dashje edhe njerezit tane…Me kujtohet Noli..

“O turma pa tru, zemer krund e gerdhu, hosana baraba!”..

 

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]

Hyjnesha polifoni dhe mjerani barkëshpuar Panajot Barka

Hyjnesha polifoni dhe mjerani barkëshpuar Panajot Barka

lisen-bashkurti

Nga media mësova këto ditë se hyjnesha polifoni shqiptare po sulmohet nga një qytetar yni i vetëdeklaruar minoritar grek, që mban mbiemrin e mjetit lundrues, barkë. Çfarë përballje sa për të qarë aq edhe për të qeshur.

Pse për të qarë?

Kam qenë ambasador në Këshillin e Evropës në Strasburg, kur udhëtuam me Drejtorin e Përgjithshem të UNESCO-s, dr. Frederiko Major për në Shqipëri për të parë Beratin. Me një helikopter së bashku me Frederiko Major fluturuam mbi Berat. Drejtori i UNESCO-s u rrëmbye nga mrekullia e Beratit e ndër të tjera me tha…
“…a këndojnë edhe banorët e kësaj krahine me polifoni?”..

E informova gjerësisht për shtrirjen gjeografike të polifonisë shqiptare si dhe i thash fare pak fjalë për lashtësinë, larminë dhe tipologjinë e polifonisë shqiptare. Frederiko Major mbasi bëri me kokë më tha…

“Shqiperië është e tëra një muze thesari botëror…por polifonia është hyjnesha e saj”…

Këto vlerësime vinin nga drejtuesi i UNESCO-s. Ai u bë promovues i madh i vlerave të kulturës shqiptare përmes diplomacisë kulturore. Shqiptarët e kanë trashëgiminë kulturore pasurinë e tyre më të madhe. Brandimi i këtyre vlerave jashtë, por edhe marketimi i mirë i tyre përmes turizmit brenda larteson çdo ditë kombin shqiptar në botë.

Mirëpo, ja që na del një qytetar yni i vetëdeklaruar minoritar grek që sulmon hyjneshën e kulturës tonë-polifoninë shqiptare. Ky njeri është arketip fobik injorant që do ta rrëmbejë edhe këtë vlerë me barkën e tij e ta degdise nëpër ishujt helenë apo nëpër monopatet e Malit Athos. E pastaj, mbas disa kohësh ta promovojë si thesar helenik…

Ka mjaft nga ky arketip fobik mjeran në kufijtë midis dy kulturave: shqiptare dhe helene. Ky lloj arketipi, edhe pa ia kërkuar vendi i origjinës së vetëshpallur etnike këtë mision, e merr vetë përsipër atë. Me barkën e tij mund të jenë rrëmbyer shumë vlera materiale, ikonografike, arkeologjike…dhe mund të jenë shpenë te vendi fqinj.

Mirëpo, me polifonine nuk i ecën misioni arketipit fobik injorant. Ai nuk e di shprehjen e ndritur të gjeniut të muzikës, Ludvig van Beethovenit, i cili thoshtë se

… “në këtë botë mund të prangoset çdo gjë, por tingujt lumturisht janë të lirë”…

Arketipi fobik injorant nuk e njeh dhe nuk e ndjen që hyjnesha polifoni shqiptare është vetë ajri i Shqipërisë. A vidhet ajri??!! Sigurisht që jo. Aq më shumë nuk mund të vidhet nga një barkaxhi. Dhe aq më pak kur është barkëshpuar…

Sa keq. Shumë keq. Jashtëzakonisht keq, kur midis dy kulturave të lashta, e të ndritura të shqiptarëve dhe grekëve lundrojnë ca arketipe fobik mjerane që duan të ngrejnë tym pa zjarr.

Prof. Dr. Lisen Bashkurti/shqiperiajone.altervista.org

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]

Pazare për hetim: Delimitimi detar me Greqinë dhe demarkacioni me Malin e Zi

Pazare për hetim: Delimitimi detar me Greqinë dhe demarkacioni me Malin e Zi

Lisen Bashkurti

Shqiperiajone/ Lisen Bashkurti

Fare pak kohë më parë u bë me dije nga mediat më prestigjioze të Kosovës që Kryetari i Komisionit Shtetëror për demarkacionin, specialisti i kadastrave Meha posedonte në xhirollogarinë bankare 508 mijë euro. Kjo indicie, përsëri sipas burimeve të mediave kosovare serioze, duket të jetë bërë indicie provë për hetime nga ana e Prokurorisë së Kosovës.

Ndërsa sot, serish mediat kryesore në Kosovë bëjnë me dije se prof. Tomorr Çela, që është shpalosur publikisht në mbrojtje të variantit aktual të demarkacionit, është shpërblyer nga Kryeministri i Kosoves me një tender që kap shumën prej gjysmë milion euro. Mendoj se edhe ky njoftim mediatik publik mund të shërbejë si indicie prove për hapjen e procedurës së hetimeve për Tomorr Çelën.

Mbas këtyre dy rasteve, të bera me dije nga mediat krijohet perceptimi publik se Kryeministri i Kosovës, Mustafa po blen me paratë e takspaguesve, specialistë për të shitur trojet e vete këtyre takspaguesve.

Edhe në këtë rast indicia mediatike e për korrupsion është objekt për Prokurorinë e Kosovës që të hetojë prof. Tomorr Çelën. Për të dy rastet e lartpërmendura fijet analitike të shpien te zyra e Kryeministrit Mustafa, i cili krijon perceptimin opinional se po blenë me financa publike ekspertë në mbrojtje të draft- marrëveshjes së demarkacionit.

Nëse prokuroria i provon këto dy raste atëherë dy ekspertët dhe vetë Kryeministri Mustafa mund të përballen me veprat penale më të rënda të parashikuara në Kodin Penal të Republikës së Kosovës: korrupsion të niveleve të larta dhe tradhëti të interesave shteterore.

Këto ditë, gjithashtu u bënë publike ndërkombëtarisht pazarlleqe në rastin e marrëveshjes së delimitimit të kufirit detar Shqipëri-Greqi. Kabllogramet Wikileaks-it, dëshmojnë se prapa manovrave për devijime detare në favor të Greqisë qëndrojnë pazare shumë të rrezikshme te grupeve apo individëve të lartë, funksionarë e firmëtarë të kohës.

Te dy rastet, delimitimi i kufirit detar midis Shqipërisë dhe Greqisë, si dhe demarkacioni territorial midis Kosovës dhe Malit të Zi ngjasin si dy pika uji. Atyre u vjen era pazare të rënda. Në këto pazare rrezikshmëria qendron te përdorimi i korrupsionit për të shitur dete e territore së bashku me vlerat dhe pasuritë që ato bartin në vetvete.

Shqetësimi publik shqiptar është ngritur si kurrë më parë. Opinioni publik mbarë kombëtar si dhe i miliona shqiptarëve kudo në botë presin veprime konkrete nga organet përkatëse të drejtësisë, si në Shqipëri ashtu edhe në Kosovë për të nisur procedimet penale bazuar në dispozitat kushtetuese dhe kodet penale të shteteve shqiptare.

Korrupsioni dhe tradhëtia i shërbejnë njëri-tjetrit. Ato ngjajnë si dy pika uji. Por ujë i zi dhe helmatosës.

[the_ad id=”4118″]

Tre taktikat per armiqesimin e Shqiptareve me Perendimin

Tre taktikat per armiqesimin e Shqiptareve me Perendimin

lisen-bashkurti

Nga Prof. Dr. Lisen BASHKURTI

Mbas permbysjes se sistemit komunist ne vitet ’90-te, Shqiperia, Kosova dhe mbare Shqiptaret ne Ballkanin Perendinor u orientuan gjeopolitikisht drejt Euro-Atlantizmit.

Ishte nje rikthim i Shqiptareve te vevetja. Pozicioni gjeografik, historia, gjuha, kultura e Shqiptareve e bejne kete popull qe te lidhe gjithcka me Euro-Atlantizmin. Ne fund te shekullit 19-te, Naim Frasheri kendonte….”Pa jake ketu o drite, qe lind andej nga Perendon!”…duke shprehur metaforikisht filozofine Perendimore te popullit shqiptare.

Shmangjet e medha historike afro 500-vjecare qe i ndodhen popullit shqiptar nga sundimi Otoman si dhe vetezgjedhja e gabuar 50-vjecare pro komuniste Lindore e regjimit te Enver Hoxhes lane pas mjaft deformime ideologjike, politike dhe praktike ne qenien Shqiptare. Por as Otomanet dhe as Sllavo-komunistet nuk arriten dot qe te c’benin themelet e konstitucionit Perendimor te popullit Shqiptar.

Per vendet e popujt e vegjel orientimi gjeopolitik eshte jetik. Nga ky orientim burojne aleancat, integrimet dhe vete e ardhmja e tyre ne trendet globalizuese. Jane pikerisht keto arsye qe faktori shqiptare eshte fuqizuar me teper se kurre ne Ballkanin Perendimor dhe qe vete Euro-Atlantizmi ka siguruar te shqiptaret nje aleat shume te qendrueshem ne kete nen-rajon strategjik.

Duke pare korelacionin e fuqishem Euro-Atlantiko-Shqiptare, diplomacia Serbe, por edhe qarqe te caktuara Maqedone e Greke, nepermjet strukturave te dukshme dhe te padukshme po synojne nga jashte-brenda, por edhe brenda per brenda shqiptareve qe te krisin deri ne shkeputje aleancen Euro-Atlantike-Shqiptare. Per te realizuar kete strategji diplomacia Serbe dhe partneret e saj po ndjekin tre taktika:

Taktika e pare, te mbajne gjalle me cdo mjet e rruge konfliktualitetin politik ne mbare hapsirat politike shqiptare. Konfliktualiteti politik permanent eshte sindrome e filozofise politike Lindore, ku nuk ekziston koncepti Perendimor modern mbi pluralizmin si konkurrence, kooperim dhe kompromis. Ne Lindje filozofia determinuese vijon te prodhoje qasje ekstreme, ose kaos ose totalitarizem, por asesi pluralizem me konkurrence dhe kooperim njekohesisht. Sjellja politike konfliktuale permanente ne hapsirat tona politike nuk eshte as genetike dhe as kulturore tek Shqiptaret, por kryesisht eshte pjese e aplikimit te principit Bizantin “divida et impera” nga qarqe Serbe dhe aleate te tyre ne Ballkan. Konfliktualiteti politik permanent dhe mungesa e bashkepunimit me fryme konsesusi per interesat publike e kombetare nder forcat politike shqiptare i ftohe marredheniet politike, diplomatike dhe strategjike Euro-Atlantiko-Shqiptare

Taktika e dyte, te mbajne gjalle, por edhe ne perceptim fenomenin e perhapur te korrupsionit. Korrupsioni ka qene perdorur nga diplomacia e Bizantit qysh ne Mesjete dhe nga diplomacia Franceze e Risheljese ne Shekullin 17-te per te kapur dhe kompromentuar lideret e vendeve e popujve fqinje. Ne Bizant lindi dhe u pranua konflikti i interesit. Nga Bizanti e trasheguan konfliktin e interesit per korruptimin e kundershtareve edhe Osmanet edhe Greket. Kultura politike, qeverisese dhe administrative Perendimor nuk pajtohet me konfliktin e interesit qe pjell korrupsion dhe korruptim te zyrtareve publike. Korrupsioni i armiqeson jashtemase marredheniet politike dhe ekonomike Euro-Atlantiko-Shqiptare.

Taktika e trete, te perpiqen te armiqesojne marredheniet multi-religjioze ndermjet Shqiptareve si dhe midis Shqiptareve dhe popujt e tjere te besimeve te ndryshme. Me kete taktike, kundershtaret e Shqiptareve duan te prodhojne te kunderten e asaj qe perben vleren me te spikatur te qenies Shqiptare-harmonine nder-fetare. Ne kete taktizim, diplomacia Serbe dhe e qarqeve perreth saj po perdorin cdo mjet manipulimi teologjik, burimi njerezor dhe pastrimi parashe per te provokuar radikalizmin ektremizmist islamik nder Shqiptare, ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni e gjetiu. Radikalizmi ekstremist islamik nuk eshte njohur kurre nder shqiptare. Ai prodhon bazat e xhihadit si filozofia qe udheheq terrorizmin nderkombetar, armikun me te rrezikshem te civilizimit Perendimor. Sindromat e radikalizimit islamik ne hapsirat kulturore shqiptare do te ndikonin jashtezakonisht negativisht deri ne armiqesim ne marredheniet Euro-Atlantiko-Shqiptare.

Ndertimi i marredhenieve te qendrueshme Euro-Atlantiko-Shqiptare i ka bazat ne vete qenien shqiptare. Por kjo baze njerezore kerkon investim te vazhdueshem nga te gjithe aktoret shteteror dhe jo shteteror shqiptar. Miqesite e medha nuk krijohen njehere e pergjithmone. Miqesite e medha kane nevoje per perkujdesje te vazhdueshme ndaj aleateve, por edhe per reagim kundershtues ndaj taktikave te kundershtareve qe duan t’i prishin ato.

[the_ad id=”4118″]