Çadra dhe fanatiket e partis “demokratike”

Çadra dhe fanatiket e partis “demokratike”

Shkruan: Elida Murati

Nje grusht fanatikesh ekstremiste te partise demokratike kerkojne ti imponohen shumices se kombit shqiptar dhe te kerkojne rrezimin e qeverise me qellim qe te fitojne zgjedhjet me ane te forces dhe imponimit. Si guxojne? Ku e gjejne guximin? Thjesht kete guxim te cmendur e gjejne tek shperfillja shkelja dhe mosfunksionimi i ligjit. Sfide e hapur e nje partie politike per te shkelur zbatimin e ligjit te popullit shqiptar. Nje shqiptar lider ose te pakten qe pretendon te udheheqe kombin shqiptar me kokefortesine qe karakterizon shqiptaret nuk terhiqet nga vendimi i tij per te protestuar ne cader per tju imponuar vullnetit te kombit shqiptar dhe per te rrezuar qeverine edhe pse eshte pakice. Lulzim Basha shembulli me tipik se si nuk duhet te jete ne asnje menyre udheheqesi i popullit dhe perfaqesuesi me ekzemplar i te keqes dhe i te gjithe pasojave te saj ne menyre te paturpshme dhe te cmendur vazhdon te qendroje i patundur dhe i palekundur ne qendrimin e tij per te mos u terhequr prapa edhe pse veprimi i tij bie ndesh me shumicen e kombit shqiptar dhe shkakton deme dhe sjell te keqija ne jeten e shumices se kombit shqiptar perjashto ate pakice fanatike nje grusht njerezish te partise demokratike qe perfitojne pushtet te padrejte nga veprimet e Bashes. Kjo menyre e te te berit politike te keqe dhe te ndyre permes kembenguljes dhe idiotesise se kokefortesise te shqiptareve kohet e fundit ka gjetur nje aleat nje mbeshtetes qe eshte LSI dhe Ilir Meta te cilet nen flamurin e pragmatizmit per te fituar copeza te vogla pushteti kerkojne te mbajne fort dhe te terheqin ne siperfaqe Partine Demokratike prej gremines ku ka rene. Perpjekja oportuniste ne emer te kompromisit (nje kompromis i ndyre qe eshte kthyer ne nje vegel te ndotur pasi shkel parime te rendesishme te demokracise lirise dhe te drejtave njerezore) qe po ben Ilir Meta per te mbajtur ne fushen e lojes te zgjedhjeve Partine Demokratike me ane te deklaratave qe edhe LSI nuk do hyje ne zgjedhje nese nuk vjen Partia Demokratike sigurisht qe po e shkaterron te ardhmen dhe gjithe perspektiven social-ekonomike te kombit shqiptar. Kur LSI kerkon te nxjerre nga humnera nje parti si PD dhe te perpiqet ta nxjerre nga shkaterrimi qe eshte destinacioni natyror i PD atehere kjo deshmon per shkaterrimin e te gjitha vlerave dhe rrenimin qe kerkojne te sjellin partite politike ne jeten social-politike te kombit shqiptar. Kjo nuk eshte me nje politike apo menyre e berjes politike por kjo vjen ere e ndyre kulisash kurthesh dhe aleancash te paprincipa ne kurriz te pushtetit te kombit shqiptar. Kjo eshte e papranueshme sepse kerkon te luaje me interesat e kombit shqiptar me qellim perfitimi te nje grusht njerezish te etur per pushtet ne krye te LSI dhe PD. Sigurisht qe nje gje e tille eshte e neveritshme dhe duhet ndalur. Populli shqiptar nuk duhet te lejoje as LSI dhe as PD qe te luaje me fatet vullnetin dhe te ardhmen e kombit shqiptar. Keta maskarenj te etur per pushtet duhet te ndalen tani e tju hiqet e drejta per te abuzuar me pushtetin e popullit. Fuqia i perket popullit.

[the_ad id=”6025″]

[the_ad id=”4118″]

Çadra e Partise Demokratike,aty ku hane byreke e qofte dhe pine birra e raki !!

Çadra e Partise Demokratike,aty ku hane byreke e qofte dhe pine birra e raki !!

Nga: Elida Murati

Liri, Barazi, Vellazeri. Liberte, Egalite, Fraternite Qesharaket dhe dordolecet e Partise Demokratike, po bejne nje proteste dhe kane ngritur nje cader birrari, ku hane byreke e qofte dhe pine birra e raki. Dhe kete gje e bejne jo sepse ju eshte hapur barku per popullin shqiptar dhe duan ti bejne mire kombit shqiptar, por thjesht e bejne per te fituar pushtet per veten e tyre. A eshte kjo politike? A duhet te jete keshtu politika? Kjo ta shpif. Te keqperdoresh besimin e popullit, ta manipulosh popullin e te perpiqesh ta ngresh ne protesta, vetem pse nje apo disa hajvane, duan te marrin pushtetin e te qendrojne ne pushtet, kjo eshte gjeja me e neveritshme qe nje qenie njerezore me arsye dhe logjike, mund ti beje nje grupi shume te madh qeniesh te tjera njerezore. Ky eshte nje turp. Kjo eshte fyerje e dinjitetit njerezor. Kjo eshte thyerje e te gjitha lirive dhe te te drejtave te njeriut, qe synojne barazine midis njerezve dhe jo pabarazine dhe shfrytezimin cnjerezor te njeriut nga njeriu me qellim kapjen e pushtetit. Shoqeria njerezore ka kaluar shpesh neper periudha te erreta, por ka ditur te rilinde dhe te sjelle vlerat me te mira per barazi njerezore dhe trajtim te drejte dhe human te njerezve. Qe ne mesjete, me hartimin e Carta MAGNA dhe deri ne ditet e sotme, me sanksionimin e lirive dhe te drejtave personale njerezore shoqeria njerezore ka bere hapa te madherishem perpara, per te mbrojtur dinjitetin njerezor dhe per ti dhene vlera te gjithe njerezve. Por neve sot nuk mund te lejojme idiota si Sali Berisha dhe Lulzim Basha fyeres te inteligjences popullore, dhe ofendues te dinjitetit njerezor qe te shkelin mbi gjakun tone dhe mbi jeten tone, e te na perdorin si mish per top kur kerkojne te na nxisin, per te na nxjerre ne proteste me qellimin e vetem, qe ata, Berisha me Bashen, te fitojne pushtet per veten e tyre, e te ngjiten ne pushtet per te na sunduar, skllaveruar dhe perdorur pastaj, sipas qejfit te interesit te tyre. Koha e shfrytezimit te njeriut nga njeriu ka perenduar, dhe nuk mund te gjenden dordoleca ne bote si Basha e Berisha qe te kene guximin, te ngrihen mbi dinjitetin njerezor e te perpiqen te manipulojne vullnetin popullor per te marre pushtetin. Jetojme ne demokraci dhe cdo perpjekje e dordoleceve per te manipuluar popullin do te deshtoje. Do te deshtoje, jo vetem pasi keta dordolece te Partise Demokratike jane jashte kohe, dhe koha e njerezve qe dhunojne te drejtat e popullit ka perenduar por edhe sepse ndergjegjesimi i kombit shqiptar ka filluar te piqet, dhe te arrije nivele te larta duke e braktisur plotesisht ate proteste qesharake prane nje cadre birrari por edhe do te arrije nivele te tjera akoma me te rendesishme me kundershtimin dhe perpjeket e popullit shqiptar, per ta ndalur kete proteste qesharake si nje perpjekje e drejte njerezore per te pushuar dhe ndaluar cdo veprim te cmendur irracional qe nje grusht njerezish po perdorin per te skllaveruar dhe shkaterruar popullin. Liri, Barazi, Vellazeri. Liberte, Egalite, Fraternite e lutem ma shpernda kete.

 

[the_ad id=”6025″]

[the_ad id=”4118″]

FENOMENI “BABËZI” BRENDA LËVIZJES PD E LDK

FENOMENI “BABËZI” BRENDA LËVIZJES PD E LDK

albulena haxhiuNga: Afrim Caka

Ne si popull jemi si ajo karroca që udhëhiqet nga një kali i lodhur dhe i verbër. Nese do ta krahasojmë me kohen e viteve ’50, ‘60’ ’70, ’80 e ’90-ta, kishte vetëm zgjimë kombëtar… Po tani???

Skenari i kësaj babëzie politike.
Ideatori është vetë Hashim Broja.
Realizator Kadri Veseli e Isa Mustafa!
Pjesëmarrës: Gjithë anëtarët e bandës Hashimjane të sigurisë politike. Me kundërgaz shqelma e grushte?

afrim cakaÇuditërisht, sot historia dhe politika jonë sikur po zhvillohet pa ne. Hallka më e dobët e çështjes shqiptare është vetë subjekti shqiptar PD e LDK. Deri tani tani këto dy parti kanë dëshmuar vetëm se jemi viktimë që pret në udhëkryq.
Në Dardani, në pushtet vepron sot mafia autonomiste, rrymë politike më e rrezikshme brendakombëtare. Kjo rrymë odash e kafenesh është favorizuar nga vetë pushtuesi i djeshëm dhe nga disa qarqe kombëtare e ndërkombëtare. Kalorsit autonomistë PD-së e LDK-së të shpëtimit kombëtar ulërijnë nën flamurin e demokracisë. Misioni i tyre i shenjtë është anatemimi ideologjik i të burgosurve politik, përdhosja e kulturës, historisë, gjuhës dhe e personaliteteve kombëtare. Këta janë të lindur për të mbjellë të keqen, në qoftëse do të kishte shkja në mesin tuaj ai patjetër që do t’ju kishte zili. Gabimet politike mund të jenë tragjike, por gabimet historike gjithherë janë fatale. Ju urrej nuk mund ta kuptoni sesa ju urrej, nuk është personale por kombëtare. Kaq keq i bëtë popullit dhe vëndit tim ç’do ditë sa penda ime nuk gjenë dot më fjalë për ta përshkruar këtë babëzi. A e dini ju pse o kuçedra ky Komb dhe fjalët krahasuese me mizorinë i ka të pakta në fjalor, kështu po përdori huazime sepse ju jeni e keqja e kësaj toke që nuk keni kufi. Ndërkaq, si për një drejtpeshim fatal, pikrisht në këtë kohë, një pamje e dytë, ajo që s’duket, jep një paralajmërim tjetër: kombi Dardan është në rrezik zbehjeje, faza e parë e shuarjes. O Zoti Madh!

Kjo është etapa e dominimit serb, që imponoi dhunshëm Hashimit e Veselit jo vetëm tërheqjen e Dardanis pas qerres serbe dhe mohimin e të drejtës legjitime të kufirit Dardanë, por edhe me synimin e coptimit të saj. Shkurt, te ky Barbarikum i ri shfaqej spikama e bushtit shqiptar dhe bushtit aziatik turko-serb. Shqiptarët, si të përmendur nga dremitja, bënin pyetjet: si ndodhi pse duhet tej të ndodhte kjo tradhti? Kjo gjendje shtron sot edhe çështjen e moralit tonë kombëtar: përse tradhtojmë, përse vonohemi dhe dështojmë në momentet kyçe historike? Përse nuk i mbrojmë vleratë tona të lashta, përse nuk i artikulojmë kërkesat historike dhe nuk kërkojmë zgjidhje historike për një Shqipëri Etnike? Siç duket, politika pragmatiste e Hashimit dhe e Kadri Veselit ia ka lënë së ardhmës zgjidhjen e çështjes kombëtare… Kjo ka një emër dhe ajo është quhet TRADHTI!
Frika për të mos rënë nga pushteti është një prej fenomeneve më të rëndësishme në jetën e krijesave Veseljane… Zemërimi i egërsuar është ndjenja më tipike për synimin e e mbajtjes së pushtetit me dhune dhe të dominimit mbi ata që mendojnë më ndryshe. Qëllimi i tyre është shkatrrimi i shpejtë e i dhunshëm i demokracisë dhe çdo pengese në rrugën e zullumçarëve. Duke parë skenarinë, na treguan se këta zerzop analfabetë të zemëruar janë ata, të cilët synojnë drejtë epërsisë ndaj të tjerëve, pa u ndalur përpara përdorimit të të gjitha forcave policore dhe mjeteve të dhunës që janë në dispozicionin e pushtetit…

Hashim Broja, këtë herë ministër i Jashtëm, bëri ekspozenë e kësaj ngjarje në Parlament dhe theksoi se kjo “është një ngjarje politike e kalibrit të madh, bile më e madhe se një atentat që mund të bëhej kundër PD-së apo ndonjerit nga ne”. Veseloviqi kërkoi masa repressive të jashtëzakonshme, pa marrë parasysh ligjet në fuqi, meqenëse edhe më herët “kemi rrahur e arrestuar deputet jashtë ligjeve në fuqi”. Për të mos lejuar që opozitarët të forcoheshin më tej. Le të shikojmë rastin e ndërhyrjes së bishave antikombetare në parlament, në të cilin zakoni i keq i vetëmbrojtjes dhe u shfrytëzua me qëllimin për të destinuar mbi opozitarët tjerë. Populli dhe opozita duhet të bashkohet si një grsuhtë i vetëm pa dallim tendencash politike kundër një regjimi dallaverëgjinjësh e tiranik në vendin tonë, shkatar i korrupsionit, krimit dhe tradhtisë politike, burgjeve dhe arrestimeve në masë të deputetëve e demonstruesve në masë të dhjetrave e dhjetrave djelmëve liridashës të vendit tonë! Të radhitemi si një grusht i vetëm në ndihmë të opozitës dhe në mbrojtjen e kufijve tanë Dardanë “Dardania e Lirë” e cila ka për qellim të çlirojë vendin nga zullumçarët dhe tradhtia e madhe. Ti japim, pra, të kuptojë qeveria tradhtare e Dardani, uzurpatorëve të pushtetit e të parlamentit se populli do liri dhe pavarësi të plotë, do demokracinë e vërtetë, bukën me bollëk, punën e lirë dhe se nuk gënjehet me fjalime e teori boshe antikombëtare. Ti japim, pra, mese ka ardhur dita me kërkue demokracin e vërtetë, ka ardhur koha të kemë njerëz intelektual e nacionalistë e atdhetar të vërtetë, lirinë e fjalës dhe të menduarit më ndryeshe! O popull shqiptar të Dardanis, mos keni frikë nga gërmadhat e SHIKUT bolshevik që i ka ardhur fundi!

Takohën disa ministra e deputetë, të cilët shfaqin tiparet e karakterit të tyre, të cilin mund ta quajmë prirje për sjellje brutale ose të pakulturuar. Kësaj kategorie i përkasin ata zagar, servile, përulës, edepsësa e sojëza. Kuptimi i tyre sjelljeve bëhet i qartë mjafton që ne të shikojmë pas njerëz të pangopur, kafshonin copëra të mëdha lekësh e livadhesh. Të gjithë ne kemi ndeshur njerëz të pushtetit, të cilët janë të lumtur kur ngopeshin me anë të dallavereve mbushnin edhe xhepat. Por këta nuk u ngopën kurrë? Njerëzit e asaj kategorie të pushtetit, për të cilët po flasim, si rregull, pothuajse nuk merren me punë të dobishme për kombin dhe gjithnjë janë të rrethuar me gjëra të çregullta dhe plehra. Këta prototipa, të cilët, duket, se kënaqen nga pisllëku e spiunllëku e tradhtia dhe nga rrëmuja që i shkaktuan këtij populli. Pas kësaj u përdor taktika e PD-së “O me ne, o kundër nesh!”. Të gjithë deputetët e dy partive politike ishin dhe janë dakort për masa të menjëhershme represive. Të gjithë anëtarët e Byrosë politike të Brojës e të Prapashticës vetëm atëherë kur politika Hashimjane, Veseljane dhe banda tyre ishin dakort për masa të menjherëshme represive. Kadri Veseli: Të arrestojmë sa më shumë opozitar duke i zgjedhur sigurishtë ata më kryesorët… Kjo masë do të procedohet me një masë tjetër spastrimi nga parlamenti.
Veseloviqi, ulërinë si me qenë shkja, tha: “Ne duhet “terrorit” opozitar t’i përgjigjemi me terror dhe këtë mund ta bëjmë me plot ndërgjegje me gjakftohtësi, mafijoze…!”.

Mjaftë më, JU urrej z. kryeministër, ju urrej z. ministër sëbashku me politikën tuaj antikombëtare dhe shkatërruese. Këta qeveritar janë frikacakë e të papërgjegjshëm sa nuk kanë asnjë rimors, asnjë pendesë e nuk dinë të kërkojnë njëherë falje për faktin që e kthyen parlamentin në stallë, që i kanë kthyer disa deputet të PD-së e LD-ës në një garnizon paramilitarësh ushtarak e shqiptarët brenda saj janë shndërruar në një turmë të skllavëruar. E vërteta është që në Dradani kemi ndertuar një qeveri të kalbur, ju jeni ata që është ndërtuar nga votuesit e juaj. Nëpër gjithë historinë botërore ju jeni rasti unikal i shpërdorimit më të madh të besimit. Kurrë nuk keni qënë i drejtpërdrejtë me popullin, pavarsisht fasadës që ndërtoni në prapaskenë. I bleni, i shitni, i gjunjëzoni deputetët e votuesit tuaj, i tallni, i grabitni, i shtyni me vetdije në akte kundra popullit. Dhe më tej vijuan: “Sundimtarët bolshevik e dy partive mezi i mblodhën votat, bashkpunimi me zajadnicën ishte një krim shumë i madh se bashkpunimi u bë me shkja e shkina pa flamur e pa amblemë shtetërore!”. Shkuan aq largë hoqën nga holli i Parlamentit edhe pikturën me motive Shqiptare. Pas kësaj u përdor takrika e PD-së “O me ne, o kundër nesh”! Mjaft më, JU urrej z. Kryeministër e z. ministër. Largë duartë nga pushteti e politika…? Hashim Thaçi, si mjeshtër i madh kurthesh, përdori e thuri një varg tërë pabesishë, hipokrizinë si edhe goditjen e asgjasimin pas shpine të opozitës me ndihmen e zagarëve tu. Sepse, historia nuk përbëhet prej jushë që kurrë s’keni krijuar asgjë, por vetëm keni shkatërruar, shitur, përvetësuar dhe tradhtuar prej emrash kriminelësh dhe vrasësish… Ja një shembull: “Efekti që bën fizionomia Hashimjane e Veseljane ndaj deputeteve tjera, është një nga shijet më të hidhura e më të flliqura politike… Për një dramë me temën e Dardani, siç është Toka e ndezuar, vihet në lëvizje agjentura serbe me shpifje e inskenime të ndihmuar edhe nga shqiptarët gjak prishur!”.
Dhe nga kjo kohë, shqiptarët e Preshevës, Medvegjë e Bujanoc u bë mollë e ndaluar për Hashimin nga Daçiçi. Në Dardani dheu nuk e thithte dot gjakun e djelmoshave, nënave, baballarëve dhe të fëmijëve që u vranë dhe u therrën nga Daçiçët. Sa gjak kërkonë Hashimi, Mustafa e Veseli që të harrohet. Sa gjak kërkojnë këta deputetë të PD-së e të LDK-ës që ky gjak të lihet në harresë, në humbëtirë? Sa histori kërkojnë këta shitës të kombit e të farmerkave, sa histori kërkojnë këta zotëri të zinjë katran si bytha e kusisë që këta të harrohën të fshihet e vërteta për demarkacionin? Kurrë nuk është kërkuar kaq shumë teritore e ndryshim kufijshë e historisë, SESA SOT. Kurrë nuk ka pasur kaq babëzi e tradhti prej vetë shqiptarëve. Këta mashtrues, kur të zihet fjala Dardani në gojë, duhet të ngrihen e të bëhen allqi; dihen të ngrihen e të bëhen dhe. Por jo, jo. E keqja ka rrugë të të gjatë për të bërë… drejtë Serbisë e Turqisë.

Shikoni Dardaninë monstër!I ngjan një të sëmuri nga Bosfori që përpëlitet dhe ha çdo ditë pjesë nga trupi për të mbijetuar. E shkretuatë e sakatuatë, ju të ç’mëndurit më një tufë bastardësh antikombëtarë të përzgjodhën për ti ngulur thikën e radhës pas shpine Atdheut tim të brishtë. Të urrej z. Kryeministër sepse na lë përballë fatkeqsive të shumta, fshihesh, mandje kërkon të zëvëndësosh postin me ate të Kryetarit për t’i fajësuar të tjerët më të bëmat e tua tragjike. Ngriheni çdo ditë e netë, nuk ndaleni në mizoritë e juaja, rrenca e arroganta të pareflektueshëm që po mbjellni vetëm tragjedi kombëtare. Jnie kthyer në Rrahmon Morina e Ali Shukria ku klasa politike e juaja e lodhur me bij të hajdutërisë ku ju thurin këngë se keni ndërtuar pas njëqind vjetësh pavarësinë nga shkja???

Ju urrej o Kryeministër, ju urrej o ministër i dallavereve ju urrej kaq shumë sesa nuk jeni më shqiptar. Hytë në Prishtinë me brekë të grisura e nata ju zuri me vila, pallate e makina luksoze?.

[the_ad id=”4118″]