Get a site

Spartak Ngjela: Serbët po çirren kot kundër bashkimit Shqipëri-Kosovë.

Spartak Ngjela

Spartak Ngjela: Serbët po çirret kot kundër bashkimit Shqipëri-Kosovë. Një bandë kriminale në krye Sali Berishën po destabilizon vendin

Shkruan Spartak Ngjela

l.
Daçiç, ministri i Jashtëm i Serbisë, çirret me ulurimë se po formohet Shqipëria e Madhe. Por ky është në fakt dëshpërimi që ish agresorëve antishqiptarë po iu vjen nga historia re e riafirmimit shqiptar.
Kjo në të vërtetë është rrjedhojë e marrëzisë shekullore serbe dhe greke: eliminimi i Shqipërisë dhe i gjuhës shqipe.

Një bandë kriminale shekullore që ka vrarë shqiptarë, që ka blerë thuajse të gjithë krerët që kanë drejtuar Shqipërinë; që ka shpërngulur qindra mijë shqiptarë për në Turqi; që ka destabilizuar vazhdimisht Shqipërinë me anë të bastardëve që ke pasur këtu në Shqipëri; që ka krijuar shkatërrimet e gjithë ekonomisë shqiptare në vitet 1991-1996 më hordhitë banditeske të Sali Berishës; që ka lëshuar dhe ka paguar e po paguan imamët dhe hoxhallarët shqiptarë për të sjellë përçarje anti shqiptare në të gjitha trevat e banuara nga shqiptarët në Ballkanin Perëndimor; që ka destabilizuar tre herë Shqipërinë që nga viti 1991 – e pra, pasi ka bërë të gjitha këto, e trembur, këlthet tani me Daçiç e me ministrat e tjerë që të pengohet zhvillimi shqiptar në Gadishullin ILIRIK.

Por e kanë të kotë. Bashkimi i shqiptarëve sot është një politikë e re e niveleve amerikane dhe gjermane.

Politika amerikanë tani ka dalë përfundimisht në rolin e saj primar për fenomenin e ri të albanizimit të të gjithë botës shqiptare në Ballkanin Perëndimor. Ky në fakt duhet të quhet ILIRIKUMI Perëndimor, por do të vijë koha që të duhet i tillë.

ll.
Në fakt politika amerikane po kërkon të ndreqë padrejtësinë e madhe që Fuqitë e Mëdha europiane i kanë bërë shqiptarëve, popullit më të vjetër të Europës, duke nisur që nga viti 1870.
Nëse nuk do të ishte kjo padrejtësi, sot Serbia, Maqedonia dhe Mali i Zi nuk do të ishin shtete të mëvetësishëm. Të tre këta shtete janë krijuar mbi gjakun dhe shfarosjen e shqiptarëve. Kjo është vetë historia reale.

Asnjë shtet nuk mund të qëndrojë gjatë në histori nëse është formuar me një histori të pavërtetë. Serbia është një shtet i tillë, dhe prandaj tani që ka nisur historia e vërtetë Shqipërisë dhe shqiptarëve, gjithçka do të shkojë në vendin e vet historik, dhe kjo pa dyshim do të jetë arsyeja e vërtetë e krizës serbe, krizës greke dhe maqedonase, që sigurusht se do të vijojë. Ndërsa ky nuk është aspak faji i shqiptarëve, por i vetë asaj që serbët vetë kanë krijuar.

Janë banda historike 150 vjeçare që ende duan shfarosjen e shqiptarëve në Ballkanin Perëndimor.

Por kohët kanë ndryshuar: fuqitë e mëdha që e kanë coptuar Shqipërinë janë tani me shqiptarët. Jo të gjitha janë me shqiptarët, por është mendimi politik amerikan që ka dalë në skenë për të rigjallëruar botën shqiptare në Gadishullin Ilirik.

Kjo do të jetë politika e ardhëshme amerikane, sepse politika amerikane tani e ka të strukturuar skematikisht politikën shqiptare të Ballkanit Perëndimor. Kjo do të thotë që, në një aspekt global, politika e lartë perëndimore e drejtuar nga politika korente amerikane e ka kuptuar që investimi sllav, si epiqendra e dikurshme e politikës perëndimore në Ballkan, ka dështuar pikërisht për faktin që ka dashur të likuidojë botën shqiptare.

Sot shqiptarët të shkruar si maqedonas, si serbë dhe malazezë; si dhe shqiptarët të shkruar si grekë në Greqi, janë miliona, dhe politika amerikano-gjermane kuptohet se po kërkonin t’i utilizojë për të deklaruar kombësinë e vërtetë.

Ky mendohet të jetë një proces shumë interesant, atëherë kur politika perëndimore do ta çojë këtë frymë edhe në Greqi, ku sot mendohet se jetojnë rreth 4 milionë shqiptarë që flasin shqip.

lll.
Për të gjitha atë që analizuam dhe cekëm më lart, na duhet të theksojmë se kot çirren në këto momente serbët vulgarë të genocidit antishqiptar. Shqipëria shpejt do të jetë një bashkim gjithëshqiptar në Gadishullin Ilirik.

Kjo tani është politikë amerikane dhe gjermane njëherësh. Por sidomos amerikane. Sepse Shqipëria ka hyrë në analet e politikës së madhe. Ky është në fakt fati i madh i shqiptarëve.

Në funksion të kësaj kot lodhen edhe të korruptuarit e mëdhenj të Shqipërisë. Gjithçka është vendosur. Nuk mund të bëhet politikë e madhe amerikane në Shqipëri me politikanë të korruptuar, që njëri sheh nga Beogradi, tjetri sheh nga Stambolli, tjetri nga Athina dhe të gjithë bashkë kundër demokracisë dhe sistemit.

Rama, Berisha, Meta dhe Basha, për politikën amerikane dhe atë perëndimore, janë individë të sëmurë dhe të korruptuar.

Amerikanët ka kohë që e kanë konstatuar karakterin skizofrenik të politikës Berish-Rama, prandaj e kanë përcaktuar drejt dhe saktë politikën e ardhëshme të Shqipërisë, sepse kjo politikë e karakterit skizofrenik, së pari Nuk ka lejuar zgjedhjet e lira, e pastaj Ka dominuar drejtësinë dhe Ka instaluar korrupsionin.

Karakteri skizofrenik i politikës në fakt është burimi nga ku del e shfaqet çdo lloj tiranie dhe vetë pushteti perersonal e absolut.

Më anë të Reformës në Drejtësi, ekspertiza amerikanë likuidon njëherësh edhe korrupsionin e lartë shtetëror shqiptar, edhe karakterin skizofrenik të politikës shqiptare, dhe sigurisht që do të vendosë në Shqipëri pushtetin gjyqësor të pavarur e të drejtë, dhe do të garantojë me strukturë striktligjore zgjedhjet e lira.

Në fakt, vetëm kështu do të fillojë strukturimi i demokracisë në Shqipëri.

IV.
Po të shihet me vëmëndje, korruopsioni i lartë shtetëror shqiptar ka korruptuar pjesën më të madhe të medias dhe i ka dhënë edhe asaj karakter skizofrenik. Të gjitha analizat antiamerikane nëpër emisione televizive dhe nëpër gazeta, kanë edhe këto karakter skizofrenik në mbrojtje të korrupsionit.
Por që të gjitha nuk kanë asnjë vlerë bllokuese ndaj Reformës së Shqipërisë, sepse pas çeljes së negociatave, të gjitha do të sfumohen.

Më anë të Reformës në Drejtësi menjëherë pas çeljes së negociatave, ekspertiza amerikanë likuidon njëherësh edhe korrupsionin e lartë shtetëror shqiptar, edhe karakterin skizofrenik të politikës shqiptare.

Ajo menjëherë pas këtij likuidimi domosdoshmërisht do të vijojë me sukses reformën në Kosovë dhe në Maqedoni, dhe do të hapë premisat për të strukturuar juridikisht albanizimin real të ILIRIKUMIT Perëndimor, drejt bashkimit të një shteti të ristrukturuar shqiptar, i cili sigurisht që do të jetë i gatshëm të hyjë i gjithë, si botë shqiptare, në Bashkimin Europian. Prandaj gjithçka do të varet nga evolucioni demokratik i gjendjes në Shqipëri.

Pikërisht kjo vjen dhe e shqetëson tharmin antishqiptar që vegjeton ende në Serbi. Por sigurisht që janë vaje të kota, sepse të gjithë antishqiptarët serbë nuk kanë forcë që të mposhtin të vërtetën.
Ata duhet të kujtohen se të vërtetën shqiptare të albanëve të Ballkanit, nuk e kanë fshehur ata vetë, por fuqitë e vjetra europiane, të cilat tani, ashtu siç e analizuam më lart, kanë kaluar të e vërteta historike për botën shqiptare në Gadishullin Ilirik, dhe po kërkojnë që politikën globale për këtë zonë ta mbështesin te bota shqiptare, e cila tani është 97 përqind proamerikane dhe properëndimore.

Është pikërisht ky fakt që e dominon arsyen amerikane dhe gjermane për ta vendosur politikën e tyre te Shqipëria, Kosova dhe te e gjithë bota shqiptare në Ballkanin Perëndimor.

Çadra e Partise Demokratike,aty ku hane byreke e qofte dhe pine birra e raki !!

Çadra e Partise Demokratike,aty ku hane byreke e qofte dhe pine birra e raki !!

Nga: Elida Murati

Liri, Barazi, Vellazeri. Liberte, Egalite, Fraternite Qesharaket dhe dordolecet e Partise Demokratike, po bejne nje proteste dhe kane ngritur nje cader birrari, ku hane byreke e qofte dhe pine birra e raki. Dhe kete gje e bejne jo sepse ju eshte hapur barku per popullin shqiptar dhe duan ti bejne mire kombit shqiptar, por thjesht e bejne per te fituar pushtet per veten e tyre. A eshte kjo politike? A duhet te jete keshtu politika? Kjo ta shpif. Te keqperdoresh besimin e popullit, ta manipulosh popullin e te perpiqesh ta ngresh ne protesta, vetem pse nje apo disa hajvane, duan te marrin pushtetin e te qendrojne ne pushtet, kjo eshte gjeja me e neveritshme qe nje qenie njerezore me arsye dhe logjike, mund ti beje nje grupi shume te madh qeniesh te tjera njerezore. Ky eshte nje turp. Kjo eshte fyerje e dinjitetit njerezor. Kjo eshte thyerje e te gjitha lirive dhe te te drejtave te njeriut, qe synojne barazine midis njerezve dhe jo pabarazine dhe shfrytezimin cnjerezor te njeriut nga njeriu me qellim kapjen e pushtetit. Shoqeria njerezore ka kaluar shpesh neper periudha te erreta, por ka ditur te rilinde dhe te sjelle vlerat me te mira per barazi njerezore dhe trajtim te drejte dhe human te njerezve. Qe ne mesjete, me hartimin e Carta MAGNA dhe deri ne ditet e sotme, me sanksionimin e lirive dhe te drejtave personale njerezore shoqeria njerezore ka bere hapa te madherishem perpara, per te mbrojtur dinjitetin njerezor dhe per ti dhene vlera te gjithe njerezve. Por neve sot nuk mund te lejojme idiota si Sali Berisha dhe Lulzim Basha fyeres te inteligjences popullore, dhe ofendues te dinjitetit njerezor qe te shkelin mbi gjakun tone dhe mbi jeten tone, e te na perdorin si mish per top kur kerkojne te na nxisin, per te na nxjerre ne proteste me qellimin e vetem, qe ata, Berisha me Bashen, te fitojne pushtet per veten e tyre, e te ngjiten ne pushtet per te na sunduar, skllaveruar dhe perdorur pastaj, sipas qejfit te interesit te tyre. Koha e shfrytezimit te njeriut nga njeriu ka perenduar, dhe nuk mund te gjenden dordoleca ne bote si Basha e Berisha qe te kene guximin, te ngrihen mbi dinjitetin njerezor e te perpiqen te manipulojne vullnetin popullor per te marre pushtetin. Jetojme ne demokraci dhe cdo perpjekje e dordoleceve per te manipuluar popullin do te deshtoje. Do te deshtoje, jo vetem pasi keta dordolece te Partise Demokratike jane jashte kohe, dhe koha e njerezve qe dhunojne te drejtat e popullit ka perenduar por edhe sepse ndergjegjesimi i kombit shqiptar ka filluar te piqet, dhe te arrije nivele te larta duke e braktisur plotesisht ate proteste qesharake prane nje cadre birrari por edhe do te arrije nivele te tjera akoma me te rendesishme me kundershtimin dhe perpjeket e popullit shqiptar, per ta ndalur kete proteste qesharake si nje perpjekje e drejte njerezore per te pushuar dhe ndaluar cdo veprim te cmendur irracional qe nje grusht njerezish po perdorin per te skllaveruar dhe shkaterruar popullin. Liri, Barazi, Vellazeri. Liberte, Egalite, Fraternite e lutem ma shpernda kete.

 

[the_ad id=”6025″]

[the_ad id=”4118″]

Shqipëria ndodhet sot përballë kushtit të saj historik

Shqipëria ndodhet sot përballë kushtit të saj historik

Spartak-Ngjela

Shkruan Spartak Ngjela

Fundi i muajit gusht 2016, është fillimi i procesit që do t’i japë fund padrejtësisë shekullore në Shqipëri.
Por, pikërisht për këtë, sot, kur të gjithë shqiptarët e papërlyer po ndjekin me vëmendje dhe me ankth ardhjen e këtij fundgushti, është konstatuar se qëndrimi i tyre në këtë proces ku luan jeta reale shqiptare e të ardhmes, është shumë pasiv.
Është kjo shenja e paqartësisë sonë, apo shenja e pafuqisë sonë?
Ekspertët e huaj e quajnë shenjë të papjekurisë shoqërore për të qëndruar me dinjitet përballë kushtit historik.
Cili është sot kushti yne historik?
Kushti historik i shqiptarëve është vendosja e drejtësisë në Shqipëri. Kurse, pjesëmarrja e tyre e gjerë në angazhimin amerikan për drejtësinë shqiptare, është kushti i kohës sonë aktuale.
Nuk duhet me pasivitet. Duhet me përkrahje.
Korrupsioni ka pushtuar median, kjo dihet, por gjithsesi pjesëmarrja reale e shqiptarëve në proces ka shumë më tepër mundesi shprehjeje në aspekte elektronike të shkruara e të shfaqura sot
Po, le të flasim më qartë: Ambasadori amerikan Donald Lu po lufton kundër boshtit unik korruptiv shqiptar, dhe shqiptarët që po e adhurojnë, e respektojnë dhe po e vlerësojnë maksimalisht, heshtin ose flasin pak. Ne jemi në arenë; politika amerikane po mposht “Demin” e korrupsionit në Shqipëri; kurse shqiptarët e shohin “Gladiatiorin” me njëfarë droje të pashpjegueshme: shqiptarët ende nuk janë të bindur se Demi do të asgjësohet.
Ka qenë shumë e gjatë në kohe dhe shumë e rëndë padrejtësia në Shqipëri. Sigurisht kjo është arsyeja e dyshimit shqiptar. Por unë them që, pas 21 ose 25 gushtit, ne duhet të jemi shumë aktivë në krijimin e aspiratës sonë. Masiviteti për drejtësinë, duhet ta trembë kaçakerinë e padrejtësisë.
Mos harroni se luajnë interesa shumë të mëdha personale personash dhe grupesh shoqërorë, qe jane kundër prosperitetit dhe drejtesisë shqiptare. Ata nuk e kanë pritur kurrë këtë situatë, sepse gjithçka në favorin e tyre, e kanë zgjidhur me padrejtësi. Këta birbore, akoma nuk e besojnë se kanë humbur. Në fakt, të gjithë bashkë janë të humburit e medhenj të kësaj kohe.
Kurse, mos e harroni se, një pjesë zhurmëmëdhe e opozitës politike në Parlament sot, është me korrupsionin. Prandaj shqiptarët duhet të tregojnë qartësinë e tyre të forcës së drejtësisë. Sepse, të gjitha të tjerat ecin vetë.
Ndershmëria duhet të ketë zërin e vet. Kjo është arsyeja themelore e momentit.
Nuk ka nevojë për organizime politike, sot koha kërkon angazhim qytetar për drejtësinë shqiptare. Ky është thelbi. Politika reale do të vijë pasi të jetë vendosur drejtësia. Politika, pa drejtësi të konsoliduar, është mashtrim korruptiv.
Njerëz, ini të vëmendshëm për fatin e drejtësisë suaj që ka nisur të vendoset, dhe që, në fund të muajit gusht, hyn në procesin e saj real!
Korrupsioni dhe krimi, nuk e ndalojnë dot këtë proces; kjo është e sigurt; por shqiptarët duhet ta përkrahin aktivisht kudo. Frika për të mbrojtur të drejtën tende, është nivel mesjetar. Padronët e padrejtësisë shqiptare janë drejt humnerës, por ne shqiptarët nuk duhet që vetëm të shpresojmë, duhet edhe të hyjmë realisht në këtë proces. Le ta bëjmë internetin pronë të frymës së progresit shqiptar dhe të drejtësisë sonë. Dhe, po qe nevoja, të dalim edhe nëpër sheshe jashtë nocionit politik, dhe brenda frymës qytetarë, për të realizuar kushtin kistorik që na kërkohet nga koha: vendosjen e drejtësisë në Shqipëri. U deshën 100 vjet për të ardhur kjo ditë, duhet ta ruajmë këtë.

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]

Majko kërkon pasaportë të Kosovës, do t’i hyjë politikës në Prishtinë?

Majko kërkon pasaportë të Kosovës, do t’i hyjë politikës në Prishtinë?

majko

Majko kërkon pasaportë të Kosovës, do t’i hyjë politikës në Prishtinë?

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Pandeli Majko, në emisionin Top Story në televizionin Top Channel, ka bërë të ditur se ka aplikuar për t’u pajisur me pasaportë të Republikës së Kosovës.

“Po e kam bërë kërkesën. Shpresoj të ma pranojnë. Kam dëshirë që të kem një apartament timin në Prishtinë dhe dua të shkoj në punë duke u nisur nga Prishtina dhe të vij këtu në Kryesinë e Kuvendit”, ka deklaruar Majko.

lexo edhe: Ramush Haradinaj tregon pse nuk e deshi Kadri Veselin në takim

Pandeli Majko ka simpati të kosovarëve pasi ishte kryeministër i Shqipërisë në kohën e luftës në Kosovë.

Drejtuesi i emisionit e pyet deputetin e Partisë Socialiste, nëse janë të vërteta fjalët që ai ëndërron të vazhdojë karrierën politike në Prishtinë.

“Mbase pse jo. Tani që ma thatë ju po e mendoj”, ka deklaruar Pandeli Majko.

[the_ad id=”4118″]

SHOQËRI CIVILE APO SHOQËRI SERVILE

SHOQËRI CIVILE APO SHOQËRI SERVILE

145142622685708

Nga: ENEA BEQIRI

Siç dihet në Shqiperi nuk mungon shoqeria civile, organizatat apo sindikatat, por këto nuk janë për gjë tjetër veç se të pasurojnë krerët e tyre në majat e politikës si dikur. Mjaft dhe sot zoti Veliaj Kryetar Bashkie ose si zoti Kalaja që thotë Berisha, bjer e vdis. Shqiptarët sot dhe dje festuan festën e Çlirimit, por ende nuk dinë që janë më të pushtuar se para vitit 1944. Sot e kanë pushtuar komunistët si Rama, Meta, Berisha dhe Basha. Doli kryeministri trumbetoj për opracionin e famshëm, fundi i marrëzisë, çfar bëri?! mbylli kazinot dhe pikat e basteve që i kishte klientela e PD-së, lejoj klientelën e PS-së t’i hapte dhe sot prap “Shqipëria Las Vegas i Ballkanit” ngelet. Doli kryeministri dhe trambetoj me të madhe uljen e taksës së bisnesit të vogël dhe u gëzuam, ja një lajm i mirë, por sot ja futi 3 herë më shumë, ngriti siguracionet me 1500 lekë të rinj, ngriti aksizat e bisnezeve prodhuese në vend me 11 perqind që do të thotë qe nesër reflektohet në çmim. Kjo rritje aksizash është e vetmja dorë për t’i dhënë bisnezit rrugën drejt falimentimit, do të shtojë në koston qytetarëve që i duhet me fjet në hotel për problemet e tyre plus 1 euro. Do ë ndihmojë fshatarin dhe qytetarin duke i dhënë një taksë për trruall dhe banesën që posedon, ne praktikisht jemi populli më i lumtur sepse cdo ditë më shumë e hamë dhe nuk del njeri me bërë një përpjekje për t’i thënë stop kësaj situate. Një llogari të thjeshtë bëra, kryeministri duhet me i dhënë zgjidhje, një familje me asistencë 30 euro ose një familje me një rrogë normal siç janë në Shqipëri 140 euro ose një pencionist me një pencion 100 euro a mundet me i përballuar veç këto rritje taksash? jo më të flasim për çmimin e energjisë elektrike, apo çmimin ujit, apo ilaçet. Pse nuk del zoti kryeminister mbas rritjes së taksave të rrisi dhe asistencën dhe pencionet dhe rrogat, por rrit rrogën në kryeministri apo në gjykata? Populli shqiptar e meriton këtl kastë politike qeë kanë sepse një herë në 4 vjet e shesin vetë për një thes mielli dhe s’kan fuqi të ngrejnë zërin. Shoqëria civile, Sindikatat ose organizatat janë vegla të njërës palë apo tjetrës për të mos folur për mediat që janë të shitura këmbë e kokë. Miqt e mi unë u zgjata shumë, por unë nuk e quaj festën e çlirimit 28 ose 29 nëntorit, sepse ne vetë nuk jemi çliruar nga vetja jonë, nga politika e pistë dhe nga disa maskarenj si Berisha, Basha, Meta, Rama, Veliaj, Tahiri dhe Idrizi, por ka dhe shumë si këto që kanë veshur kollaren dhe sjanë asgjë tjetër se një tufë qënsh dhe hajdutësh. Shoqëria civile mos u zhduk por duku, ka ardhur koha për ndryshim.