Get a site

Pas vizitës së Hashim Thaçit,President i Republikës së Kosovës, në Grackë të Lipjanit

reshat badallaj

RESHAT-BADALLAJ-ZHURIANI

“KOFSH SHNOSH DHE E MBRAMA ME HAIR HASHIM THAÇI!”

Shkruan:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

Kesaj radhe shkrimin po e nisi me dy thënje nga anët tona në Zhur të krahinës së Lumës,kur vdes dikush qoftë me krye në jastek,qoftë aksidentalisht i themi “Kofsh (qofsh) shnosh!”. Por, neqoftëse vritet ndonjë njeri,perpos kofsh shnosh i themi edhe “E mbrama me hair!”. Dhe e dyta, për politiken themi kështu:”Politika është kurvë”. Të me falin lexuesit,shokët e sidomos shoqet në respekt të gazetës. Këtë e themi origjinal dhe assesi nuk pranoj të bëhëm “francez” si disa qe i hanë sapunin për djadh dhe se janë si kripa në plagë e hiqen të edukuar! Unë jam origjinal, qeky që jam. I drejtperdrejt,ç´ti bësh! Ditë më parë, z. Hashim Thaçi,President i Republikës së Kosovës, dikur drejtor politik i Shtabit të Pergjithdhem të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që në kohën e luftës mbante nofkën “Gjarpëri”, ndërkaq, serbianët e quanin në shkenishte “ZMIJA”, vizitoi fshatin Grackë të komunës së Lipjanit, ku 17 vjet më parë pikerisht më 23 korrik të viti 1999,ishin vrarë 14 persona të minoritetit serbian në Kosovë. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi përpos që u perkul deri në kerdhizë,vuri kurorë lulesh shumë ngjyrshe,por çmimin nuk morra vesh sa kanë kushtuar! Nejse presidenca e Kosovës ka parapublike dhe Hasha nuk i ka paguar nga xhepi i tij.Presidenti Kosovës, Hashim Thaçi,pasi ngriti koken e perkulur dhe morri poziten gatitu,para syve te tij, ne pllaken perkujtimore ku ishte lartë një kryq ortodoks, shkruante:”VIKTIMA TË TERRORIT SHQIPTAR”. Çuditërisht, akoma pa u zbuluar zyrtarisht se kush janë terroristet,ay pranoi te perkulet se këta i paskan bërë shqiptarët. Çudi shkuar çudirave! Athua e dinte Hashimi se çka shkruante aty,apo kishte marrë udhë të pakrye dhe pune e madhe se çka shkruan duke i ofenduar dhe etiketuar shqiptarët… Mirë more Hashim Thaçi,po përse nuk e ndjek rrugën patriotike te gjaksorve serbo-çetnik kur dihet botërisht që bënë masakra,hata,kasphanë në Kosovë dhe nuk KERKUAN FALJE. Ah, jo! Hashim ti je ma i mençur! U mundove që t´i tregosh Evropes dhe Serbosllavisë politikë. Kot! Nuk e hëngren këtë pykë kjo rrospi dhe nuk ta vari kush! Askush nuk të priti dhe nuk të tha:”Dobro si doso”, bile nuk e ngrite një gotë dolli “Slivovicë”, për të të thënë:”Ziveli ose zivi bio”. Keq,apo jo! Si thua? Tashti Hashim Thaçi, po te përkujtoj diçka të rëmdësishme:Falangat dhe hordhitë çetniko-serbiane bashkë me mercenarët rusë në Kosovë, kanë bërë masakra të papara që nuk e njeh bota e qytetruar. Vranë shqiptarët në trojet e tyre styergjyshore në pragun e shtëpisë,vranë gra burra,fëmijë shtalb,vranë foshnja në gji nëne të shtjerrura se nuk kishte tambel nga krahrori nga nëna e vdekur,por foshnja thithe gjak,vetem gjak o Hashim Broja! Vranë djem hasreti para dasmes,i dogjën të gjallë si dejsht dhe pastaj me koka shqiptarësh bënë llampa elektrike per dekorim kur të shkerdhehen me shkinat dhe bënë dyzen ahengu. Mbi 20.000 femra shqiptare dhunuan me zor,humbën pa shej e pa dok mijëra shqiptar që nuk kanë as gur varri me i shkruar emrin e për t´i vajtuar motrat e nuse zezat! Ah, Hashim e mos qofsh se çka bere!? Shumë motra,nena,jetim…e eshtra deshmoresh ke trazuar nga varri. Mbrëmë enderr pash ku më thoshte një deshmor:”Zhurian, ç´kerkon ky jeniqer Hashimi te ata që na vranë e na dogjen!?”. Qante me lot i shkreti, kur te shihte ty duke ngritur dolli “Slivovice” me gjaksoret e te ngrënë mish derri te Kalamegdanit. Mos qofsh bre,mos qofsh! PO KUSH ISHTE AY BIR KURVE QË TË NDËRSEU TE SHKON ATJE!? Po ndoshta ata serbian vetë i kanë vrarë dhe më pas për t´ia lënë këmbët e arushës shqiptarëve. Kush e di! Hashim, ti je i ri dhe nuk e din atë marifetin e Martinoviqit, kur në anus futi shishen e fortë të xhamit 1.5 litërshe e trash, për t´ia lënë kopilin te dera shqiptareve. Fatmirsish u kap me pele për dore nga shqiptarët dhe i mallkoi ata që nuk e lanë të kryente deri ne fund lezetin. Hashim,Hashim e mos qofsh! Hashim, për të mos e zgjatur muhabetin rrotull, dua te pyes: Cili serbian kerkoi falje për masakrat e papara kundër shqiptarëve? Jo që nuk kërkuan falje,por, në Kosovë kriminelet hynë si në tokën e babës dhe të thonë:”Jebem vam siptarku majku” dhe ti perkulesh dhe pajtohesh te plllaka perkujtimore ku shkruan TERRORISTET SHQIPTAR! Cili serbian vuri lule te varret e femijve shqiptarë që u therren me hanxhar nga çetnikët e Drazh Mihajlit?Trego cili Hashim dhe mos i bënë bisht pytjes…!? Shkrimin po e përfundoj me thenjen e malsorve të Zhurit të krahinës së Lumës,ndonëse jetojn në Verri:”KOFSH SHNOSH HASHIM THAÇI DHE E MBRAMA ME HAIR”

 

[the_ad id=”4118″]

“Pandeli Majko, President i Shqipërisë më 2017”

“Pandeli Majko, President i Shqipërisë më 2017”

Pandeli-Majko

Pandeli Majko është lider i përmasave botërore. Është njeriu që përballoi luftën e Kosovës. Ai nuk lejoi që shqiptarët e Kosovës gjatë luftës së viteve 1998-1999 të mbyten në det. Ai e mbështeti fuqishëm UÇK-në.  Për këto e merita të tjera, Pandeli Majko e meriton të jetë presidenti i Shqipërisë nga viti 2017. Ky është qëndrimi i Erald Selcës, njeriut që njihet si një mbështetës i fuqishëm i trashëgimisë së ish liderit komunist të Shqipërisë, Enver Hoxha.

 

Më poshtë mund ta lexoni adresimin e plotë të Selcës:

 

“Politikani atdhetar, politikani i karrieres njëri nga Lideret Historik te se majtes dhe Partisë Socialiste Shqiptare z.Pandeli Majko duhet te jete Presidenti i ardhshem i Shqipërisë amë . PS ja duhet ta nominojë që tani Liderin e Permasave botërore njeriun qe perballoi luften e Kosoves me Fatos Nanon , Ilir Meten Presidentin Meidani , T.Dedjen , K.Lamen etj Njeriun qe mbeshteti Ushtrine Clirimtare te Kosoves dhe qe nuk lejoj shqiptaret te mbyten ne det . Pandeliu eshte timonieri i fitoreve te PS -se dhe me vlerat kredincialet e tij meriton te jete President i Shqiptarve dhe i propozuar nga koalicioni PS-LSI . Do i bente nder atdheut zgjedhja e Pandit per President, ne populli shqiptar jashte Shtetit ame e mbeshtesim fuqimisht kete kandidature te fuqishme . Pandeliu eshte shembull ne cdo aspekt per mire, Pandeli Majko do punonte shume per Bashkim Kombetar dhe per thyerjen e paragjykimeve . Pandeli Majko u dekorua nga Presidentja Jahjaga por nuk mjafton Kosova do duhej ta shpallte ne shume Komuna qytetar nderi Pandin e plot te tjere e jo Lulashin , Salziun Xhozin Te mesohemi ti cmojme vlerat Kombetare , njerzite me integritet moral kombetar dhe intelektual . Pandi me 25 vite pervoje politike mbi supe deputet disa here Kryeminister ish minister lider shpirteror i PS se unifikues e jo percares ky vella i yni meriton ta drejtoje memedheun tone.”

[the_ad id=”4118″]