Get a site

Spartak Ngjela: Serbët po çirren kot kundër bashkimit Shqipëri-Kosovë.

Spartak Ngjela

Spartak Ngjela: Serbët po çirret kot kundër bashkimit Shqipëri-Kosovë. Një bandë kriminale në krye Sali Berishën po destabilizon vendin

Shkruan Spartak Ngjela

l.
Daçiç, ministri i Jashtëm i Serbisë, çirret me ulurimë se po formohet Shqipëria e Madhe. Por ky është në fakt dëshpërimi që ish agresorëve antishqiptarë po iu vjen nga historia re e riafirmimit shqiptar.
Kjo në të vërtetë është rrjedhojë e marrëzisë shekullore serbe dhe greke: eliminimi i Shqipërisë dhe i gjuhës shqipe.

Një bandë kriminale shekullore që ka vrarë shqiptarë, që ka blerë thuajse të gjithë krerët që kanë drejtuar Shqipërinë; që ka shpërngulur qindra mijë shqiptarë për në Turqi; që ka destabilizuar vazhdimisht Shqipërinë me anë të bastardëve që ke pasur këtu në Shqipëri; që ka krijuar shkatërrimet e gjithë ekonomisë shqiptare në vitet 1991-1996 më hordhitë banditeske të Sali Berishës; që ka lëshuar dhe ka paguar e po paguan imamët dhe hoxhallarët shqiptarë për të sjellë përçarje anti shqiptare në të gjitha trevat e banuara nga shqiptarët në Ballkanin Perëndimor; që ka destabilizuar tre herë Shqipërinë që nga viti 1991 – e pra, pasi ka bërë të gjitha këto, e trembur, këlthet tani me Daçiç e me ministrat e tjerë që të pengohet zhvillimi shqiptar në Gadishullin ILIRIK.

Por e kanë të kotë. Bashkimi i shqiptarëve sot është një politikë e re e niveleve amerikane dhe gjermane.

Politika amerikanë tani ka dalë përfundimisht në rolin e saj primar për fenomenin e ri të albanizimit të të gjithë botës shqiptare në Ballkanin Perëndimor. Ky në fakt duhet të quhet ILIRIKUMI Perëndimor, por do të vijë koha që të duhet i tillë.

ll.
Në fakt politika amerikane po kërkon të ndreqë padrejtësinë e madhe që Fuqitë e Mëdha europiane i kanë bërë shqiptarëve, popullit më të vjetër të Europës, duke nisur që nga viti 1870.
Nëse nuk do të ishte kjo padrejtësi, sot Serbia, Maqedonia dhe Mali i Zi nuk do të ishin shtete të mëvetësishëm. Të tre këta shtete janë krijuar mbi gjakun dhe shfarosjen e shqiptarëve. Kjo është vetë historia reale.

Asnjë shtet nuk mund të qëndrojë gjatë në histori nëse është formuar me një histori të pavërtetë. Serbia është një shtet i tillë, dhe prandaj tani që ka nisur historia e vërtetë Shqipërisë dhe shqiptarëve, gjithçka do të shkojë në vendin e vet historik, dhe kjo pa dyshim do të jetë arsyeja e vërtetë e krizës serbe, krizës greke dhe maqedonase, që sigurusht se do të vijojë. Ndërsa ky nuk është aspak faji i shqiptarëve, por i vetë asaj që serbët vetë kanë krijuar.

Janë banda historike 150 vjeçare që ende duan shfarosjen e shqiptarëve në Ballkanin Perëndimor.

Por kohët kanë ndryshuar: fuqitë e mëdha që e kanë coptuar Shqipërinë janë tani me shqiptarët. Jo të gjitha janë me shqiptarët, por është mendimi politik amerikan që ka dalë në skenë për të rigjallëruar botën shqiptare në Gadishullin Ilirik.

Kjo do të jetë politika e ardhëshme amerikane, sepse politika amerikane tani e ka të strukturuar skematikisht politikën shqiptare të Ballkanit Perëndimor. Kjo do të thotë që, në një aspekt global, politika e lartë perëndimore e drejtuar nga politika korente amerikane e ka kuptuar që investimi sllav, si epiqendra e dikurshme e politikës perëndimore në Ballkan, ka dështuar pikërisht për faktin që ka dashur të likuidojë botën shqiptare.

Sot shqiptarët të shkruar si maqedonas, si serbë dhe malazezë; si dhe shqiptarët të shkruar si grekë në Greqi, janë miliona, dhe politika amerikano-gjermane kuptohet se po kërkonin t’i utilizojë për të deklaruar kombësinë e vërtetë.

Ky mendohet të jetë një proces shumë interesant, atëherë kur politika perëndimore do ta çojë këtë frymë edhe në Greqi, ku sot mendohet se jetojnë rreth 4 milionë shqiptarë që flasin shqip.

lll.
Për të gjitha atë që analizuam dhe cekëm më lart, na duhet të theksojmë se kot çirren në këto momente serbët vulgarë të genocidit antishqiptar. Shqipëria shpejt do të jetë një bashkim gjithëshqiptar në Gadishullin Ilirik.

Kjo tani është politikë amerikane dhe gjermane njëherësh. Por sidomos amerikane. Sepse Shqipëria ka hyrë në analet e politikës së madhe. Ky është në fakt fati i madh i shqiptarëve.

Në funksion të kësaj kot lodhen edhe të korruptuarit e mëdhenj të Shqipërisë. Gjithçka është vendosur. Nuk mund të bëhet politikë e madhe amerikane në Shqipëri me politikanë të korruptuar, që njëri sheh nga Beogradi, tjetri sheh nga Stambolli, tjetri nga Athina dhe të gjithë bashkë kundër demokracisë dhe sistemit.

Rama, Berisha, Meta dhe Basha, për politikën amerikane dhe atë perëndimore, janë individë të sëmurë dhe të korruptuar.

Amerikanët ka kohë që e kanë konstatuar karakterin skizofrenik të politikës Berish-Rama, prandaj e kanë përcaktuar drejt dhe saktë politikën e ardhëshme të Shqipërisë, sepse kjo politikë e karakterit skizofrenik, së pari Nuk ka lejuar zgjedhjet e lira, e pastaj Ka dominuar drejtësinë dhe Ka instaluar korrupsionin.

Karakteri skizofrenik i politikës në fakt është burimi nga ku del e shfaqet çdo lloj tiranie dhe vetë pushteti perersonal e absolut.

Më anë të Reformës në Drejtësi, ekspertiza amerikanë likuidon njëherësh edhe korrupsionin e lartë shtetëror shqiptar, edhe karakterin skizofrenik të politikës shqiptare, dhe sigurisht që do të vendosë në Shqipëri pushtetin gjyqësor të pavarur e të drejtë, dhe do të garantojë me strukturë striktligjore zgjedhjet e lira.

Në fakt, vetëm kështu do të fillojë strukturimi i demokracisë në Shqipëri.

IV.
Po të shihet me vëmëndje, korruopsioni i lartë shtetëror shqiptar ka korruptuar pjesën më të madhe të medias dhe i ka dhënë edhe asaj karakter skizofrenik. Të gjitha analizat antiamerikane nëpër emisione televizive dhe nëpër gazeta, kanë edhe këto karakter skizofrenik në mbrojtje të korrupsionit.
Por që të gjitha nuk kanë asnjë vlerë bllokuese ndaj Reformës së Shqipërisë, sepse pas çeljes së negociatave, të gjitha do të sfumohen.

Më anë të Reformës në Drejtësi menjëherë pas çeljes së negociatave, ekspertiza amerikanë likuidon njëherësh edhe korrupsionin e lartë shtetëror shqiptar, edhe karakterin skizofrenik të politikës shqiptare.

Ajo menjëherë pas këtij likuidimi domosdoshmërisht do të vijojë me sukses reformën në Kosovë dhe në Maqedoni, dhe do të hapë premisat për të strukturuar juridikisht albanizimin real të ILIRIKUMIT Perëndimor, drejt bashkimit të një shteti të ristrukturuar shqiptar, i cili sigurisht që do të jetë i gatshëm të hyjë i gjithë, si botë shqiptare, në Bashkimin Europian. Prandaj gjithçka do të varet nga evolucioni demokratik i gjendjes në Shqipëri.

Pikërisht kjo vjen dhe e shqetëson tharmin antishqiptar që vegjeton ende në Serbi. Por sigurisht që janë vaje të kota, sepse të gjithë antishqiptarët serbë nuk kanë forcë që të mposhtin të vërtetën.
Ata duhet të kujtohen se të vërtetën shqiptare të albanëve të Ballkanit, nuk e kanë fshehur ata vetë, por fuqitë e vjetra europiane, të cilat tani, ashtu siç e analizuam më lart, kanë kaluar të e vërteta historike për botën shqiptare në Gadishullin Ilirik, dhe po kërkojnë që politikën globale për këtë zonë ta mbështesin te bota shqiptare, e cila tani është 97 përqind proamerikane dhe properëndimore.

Është pikërisht ky fakt që e dominon arsyen amerikane dhe gjermane për ta vendosur politikën e tyre te Shqipëria, Kosova dhe te e gjithë bota shqiptare në Ballkanin Perëndimor.

Ngjela nervozohet keq me gazetaren: Iki nga studio nëse

Ngjela nervozohet keq me gazetaren: Iki nga studio nëse

Ngjela nervozohet keq me gazetaren: Iki nga studio nëse

teksa ishin në mbyllje të emisionit ‘Politika Online’, gazetarja Marsela Karapanco i ka kërkuar avokatit Spartak Ngjela që të votojë për top-statusin e ditës, ku ishin zgjedhur postime nga ish kryeministri Sali Berisha, kryeministri Edi Rama, deputeti Pjerin Ndreu, ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani dhe deputeti Nard Ndoka.

Por Ngjela është nervozuar duke mos e lenë gazetaren që të vijonte me leximin e statuseve, duke i thënë se do të largohej nga studio menjëherë, nëse do të vijonte ende.

Arrestohet në Kosovë Babalja,miku i Sali Berishes!!

Arrestohet në Kosovë Babalja,miku i Sali Berishes!!

Arrestohet në Kosovë dëshmitari ‘X’ i PD, Albert Veliu. ‘Babalja’ është arrestuar në Kosovë me urdhër të prokurorisë së Krimeve të Rënda të Shqipërisë.

Pas daljes së videos dy javë më parë, Veliu tentoi që të largohet, por u ndalua në Kukës. Por pas marrjes në pyetje, ai është larguar nga Shqipëria, ndërsa tashmë është arrestuar në Kosovë.

Albert Veliu është personi i cili në audiopërgjimin e publikuar nga Partia Demokratike e Shqipërisë flet me Agron Xhafën për pazare droge.

Pas publikimit të videos dëshmitari Veliu ishte marrë në pyetje nga Prokuroria e Tiranës ndërsa më pas ai ka lene territorin e Shqipërisë për t’u strehuar në Kosovë.

Burimet e Indeksonline brenda Policisë së Kosovës kanë thënë se dëshmitari X ka qenë duke qëndruar në Shtime, ndërsa tani është i arrestuar së bashku me të birin e tij dhe për këtë janë informuar edhe autoritetet shqiptare.

 

Sali Berisha dërgoi valixhe me para për heshtjen e familjes së Hekuran Dedës

Sali Berisha dërgoi valixhe me para për heshtjen e familjes së Hekuran Dedës

Qëllimi djallëzor ishte më se i qartë: Të blinte me para heshtjen e familjes Deda si dhe, duke e pritur në konak përgjegjësin kryesor të asaj ngjarje, të jepej mesazhi që kjo familje nuk kishte asnjë problem me kryeministrin Berisha, por me liderin e opozitës Rama që e çoi familjarin e tyre drejt grykës së zjarrit.

Shkruan Altin Ketro

Nuk mund të mungonte prej Lulzim Bashës edhe fundi i skenarit të kuruar me kujdes prej tij, që nisi me audio-përgjimin e bashkëpunëtorit “X”, vijoi me dëshminë e dëshmitarit “X” dhe përfundoi me të ashtuquajturin joshje e kërcënim të bashkë-dëshmitarëve “X”.

Në një dalje të orëve të vona të natës, si për t’i dhënë sa më shumë dramaticitet situatës, Lulzim Basha u rrek të bindte opinionin publik se ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, së bashku me të vëllanë Agron që e ndihmon prej burgu në Itali, kanë nisur operacionin “Joshje & Kërcënim”, për të gjithë personazhet që u përfshinë në audio e video përgjimet që Lulzim Basha i transmetoi nga selia e tij.

Kryetari i demokratëve, i cili javët e fundit ka hequr kostumin civil dhe ka veshur veladonin e akuzatorit, lexonte me një tonalitet që do t’ia kishte zili edhe vetë Aranit Çela, se si grupi i strukturuar kriminal “Fatmir e Agron Xhafaj”, kanë gjetur disa killera nga Vlora e Fushë Kruja, të cilët, hëm duan t’i paguajnë Albertin e Jetmirin me 200 mijë euro për të tërhequr dëshmitë e tyre, hëm i kërcënojnë me ekzekutim me vdekje.

Por, sipas krye-demokratit Basha, si joshja, ashtu edhe kërcënimi, nuk u bëhet direkt këtyre dy personazheve, por indirekt nëpërmjet të afërmve të tyre.

Të habit fakti që Lulzim Basha i njeh këto dy grupe kriminale të segmentit Vlorë-Fushë Krujë, por rezervohet t’i denoncojë me emër e mbiemër. Kështu misteri bëhet më interesant. Edhe të afërmit që ia kanë thënë këtë gjë Lulzim Bashës mbeten po anonimë. Për Lulzim Bashën nuk ka rëndësi se kush u josh e cili u kërcënua. Këto për të janë gjëra dytësore. Ai rëndësi i jep fenomenit. Por, që ta luftosh fenomenin, duhet pikë së pari të dish se cilët janë individët e përfshirë, përndryshe hedhim ujë kot në hava.

Duke njohur stilin e komunikimit të Lulzim Bashës, kjo akuzë e re e tij në drejtim të familjes Xhafaj është e njëjtë me atë që bënë edhe bashkëpunëtori “X”, ashtu edhe gazetari “Y”, të cilët rrëfimin e tyre e ndërtuan vetëm me emra, por që u mungonte edhe mbiemri. Kjo bëri që të përfliteshin kot më kot në media nëpunës të shtetit të cilët kanë emra të njëjtë me personazhet për të cilat flasin të ashtuquajturit dëshmitarë, por jo se ata janë me të vërtetë personat me të cilët ata kanë kontaktuar.

Sa herë dëgjoj Lulzim Bashën dhe Sali Berishën teksa flasin për skenarë kriminalë, gjithnjë i jap të drejtë kryeministrit Rama i cili, mëse një herë ka thënë që “këtë të dy i ndërtojnë akuzat e tyre për ngjarje që i kanë bërë vetë, ose i kanë pasur ndërmend për t’i bërë vetë dhe kujtojnë se edhe të tjerët veprojnë si ata”.

Denoncimi më i fundit i Lulzim Bashës më çoi prapa në kohë, në janarin e vitit 2011, pak ditë pas vrasjes së 4 demonstruesve në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Vëllai i njërit prej viktimave, Zabit Deda, do të denonconte në media se të dërguar të kryeministrit Berisha i kishin shkuar gjatë natës me një valixhe me para me qëllim që të heshtte për vrasjen e të vëllait, Hekuranit, si dhe i kishin kërkuar që të priste për ngushëllim vetë Sali Berishën.

Qëllimi djallëzor ishte më se i qartë: Të blinte me para heshtjen e familjes Deda si dhe, duke e pritur në konak përgjegjësin kryesor të asaj ngjarje, të jepej mesazhi që kjo familje nuk kishte asnjë problem me kryeministrin Berisha, por me liderin e opozitës Rama që e çoi familjarin e tyre drejt grykës së zjarrit.

Por, falë karakterit të fortë të kësaj familje, jo vetëm që nuk u joshën nga paratë, jo vetëm nuk e pranuan në derë shkaktarin e tragjedisë familjare, por e denoncuan edhe në media. Si përfundim morën një kërcënim se do paditeshin për shpifje.

E megjithatë, dëshmia e Zabitit mbetet e vërtetë për vetë faktin se ai i doli zot vetë asaj që i kish ndodhur në pragun e shtëpisë së tij, e nuk u fsheh pas emrave anonimë. Ai nuk shkoi të trokasë tek selia e PS-së e të kërkonte avokatinë e Edi Ramës, por u përball i vetëm me pushtetin e Sali Berishës duke e denoncuar në media.

Duke vijuar më tej në kohë, në marsin e vitit 2008, ku pas shpërthimit të Gërdecit kryeministri Berisha u investua me të gjitha fuqitë e mundësitë për t’u mbyllur gojën banorëve duke i joshur me para dhe duke u ndërtuar nga fillimi shtëpitë e shkatërruara.

Ashtu siç nuk u tulat Zabit Deda, ashtu nuk u dorëzua edhe një nënë gërdecare me mbiemrin Durda, e cila nuk bëri kompromis me gjakun e fëmijës së saj. Pasoja e joshjes qeveritare u panë pas një viti kur ky fshat i dhunuar me të vrarë e votoi masivisht Partinë Demokratike.

Natyrisht, skenari që Lulzim Basha kish ndërtuar në mendjen e tij kur e hodhi në publik çështjen e audio-përgjimit, kishte tjetër zhvillim, por për fatin e keq të tij nuk i shkoi situata ashtu siç ai e kish menduar. Ajo që tashmë dihet është se pasi të publikohej audio-përgjimi i bashkëpunëtorit “X” dhe të ngrihej në publik kauza kriminale ndaj familjes Xhafaj, ky bashkëpunëtor i identifikuar tashmë si Albert Veliu, do të arratisej familjarisht nga vendi për të kërkuar strehim politik në një vend perëndimor.

Në këto kushte, prokuroria do e kishte të pamundur ta merrte në pyetje. Kësisoj, faji do të rëndonte i tëri mbi Agron Xhafajn dhe kështu Lulzim Basha realizonte dëshirën e tij që nëpërmjet rrëzimit të Fatmir Xhafajt të fundoste edhe vetë kryeministrin Rama.

Në kushtet kur Albert Veliu u arrit të kapej pa u larguar nga Shqipëria, tashmë që kemi edhe dëshmitë e tij e të tjerëve që janë një kontradiktë e paparë si pasojë e të gënjyerit dhe të qenit  të papërgatitur për një Plan B, Lulzim Bashën dhe gjithë pjesëtarët e komplotit i ka zënë paniku i çmontimit të skenarit kriminal që e gatuan në zyrat e SHQUP-it.

Nën ankthin e një frike se mos dëshmitari i tyre famoz me akronimin e çuditshëm “X”, nis e zbërthehet duke treguar gjithë mekanizmin se si u stis ngjarja, ata i paraprijnë kësaj situate duke deklaruar pa pikën e turpit se ministri dhe vëllai i tij po duan të blejnë dëshmitarin.

Nuk bën kurrë vaki që kur dëshmitari kapet në gënjeshtër me ato që thotë sa herë jep intervistë, i akuzuari i tij të shkojë e ta frikësojë të mos flasë. Kur gjithë opinioni publik në masën dërrmuese nuk po e merr të mirëqenë dëshminë e tij, çfarë logjike është kjo që të akuzuarit po e blejnë atë, apo më keq, po e kërcënojnë me vrasje?! Praktikisht kjo do të thotë pranim faji.

Ajo që policia duhet të bëjë në këtë rast është që këta dëshmitarë të rremë duhen marrë në mbrojtje deri në përfundim të procesit. Pas deklaratës së Lulzim Bashës ata me të vërtetë ndjehen të kërcënuar, jo nga pushteti, por nga ustallarët që ia gatuan keq skenarin.

Lulzim Basha duhet të shkojë urgjentisht në prokurori, për të denoncuar me emër e mbiemër, të gjithë grupet kriminale të segmentit Vlorë-Fushë Krujë që krye-demokrati thotë se i njeh. Natyrisht, përdore duhet të ketë edhe të afërmit e Albert Veliut të cilët e kanë zgjedhur si zëdhënës të tyren Lulzim Bashën. Nëse nuk e bën, duhet që vetë prokuroria të nisë çështjen kryesisht, sepse ndodhemi përpara një ngjarje mjaft të rëndë. Unë besoj se Lulzim Basha s’ka për ta bërë këtë se i bie të denoncojë fantazmat, por prokurorisë i del për detyrë që t’i japë drejtim edhe kësaj tymnaje të re që ngre sërish lideri i opozitës.

Opinioni publik nuk mund të mbajë mbi supe ankthet e liderit të opozitës. Ai vërtetë që po mbyt anijen e partisë së vetë, por askush s’ia ka për borxh që të mbysë edhe ëndrrën evropiane të Shqipërisë. Tallja e tij me popullin shqiptar duhet të marrë ndëshkimin e merituar, tashmë jo më elektoral, por atë që meriton, penal!

Pas Gruevskit në listë Sali Berisha dhe Ilir Meta, SHBA piketon dy ‘Gruevskat’ tanë

Pas Gruevskit në listë Sali Berisha dhe Ilir Meta, SHBA piketon dy ‘Gruevskat’ tanë

Sali Berisha dhe Ilir Meta dy bajlozët e fundit të krimit dhe korrupsionit në Ballkan që pritet të përfundojnë pas hekurave, Gruevski u ndëshkua për makinën 600 mijë euro, Berisha blen makinë 700 milionë lekë dhe helikopterë 70 milionë euro

 

Dënimi i ish-kryeministrit të Maqedonisë, Nikolla Gruevski, për një vepër penale qesharake krahasuar me korpusin e krimeve njerëzore dhe ekonomike të ish-kryeministrave tanë, është një mesazh i qartë i angazhimit të Perëndimit për të rrëzuar bajlozët e mëdhenj të krimit dhe korrupsionit në Ballkan.

 

Dënimi i Nikolla Gruevski nga një gjykatë në Shkup me dy vite burg, për një shkelje tenderi për blerjen e mercedezit të tij luksoz, vjen pas shembjes së korrupsionit dhe krimit në Kroaci dhe Rumani, po nga dora e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian.

 

Me dënimin e ish-kryeministrit të Maqedonisë dhe hapjeve të çështjeve të tjera të korrupsionit dhe krimit, Shqipëria mbetet ishulli i fundit i pandeshkueshmërisë në Ballkan dhe Evropë.

 

Simbolet e kësaj pandëshkueshmërie janë Sali Berisha dhe Ilir Meta.

 

Sali Berisha është arkitekti i grushteve të shtetit, zhdukjeve të dëshmitarëve,

Gërdecit, vrasjeve në Bulevard, bashkëpunimit me Milloshviçin, lidhjeve me Osama Bin Laden, shitjeve të territoreve dhe të një sage krimesh njerëzore, ekonomike dhe kombëtare.

 

Ilir Meta, sipas raporteve më prestigjeve ndërkombëtare, është babi i korrupsionit dhe babëzisë në Ballkan.

 

Ndryshe nga Berisha i cili është më i profilizuar në krimet njerëzore, Ilir Meta posedon një pasuri marramendëse brenda dhe jashtë vendit, produkt i korrupsionit në tendera, interesave mafioze, guroreve, shkatërrimit të maleve, trafiqeve dhe pazareve.

 

Por, për të çuar Ilir Metën në burg, mjafton një prokuroria të hetojë vetëm pasurinë që ka deklaruar, një pasuri prej disa milionë eurosh, me vetëm dy rroga shteti të deklaruara.

 

Sali Berisha nuk e lë pas Nikolla Gruevskin edhe sa i takon veprave të lehta penale.

 

Nëse Gruevski u dënua për një shkelje tenderi për blerjen e Mercedezit me vlerë 700 mijë euro, Sali Berisha ka blerë një benz-bunker të blinduar, me vlerë 700 milionë lekë.

 

Berisha e ka blerë makinën me procedura të dyshimta dhe me paratë e fondit rezervë të buxhetit të shtetit.

 

Pasi bleu me parat e shqiptarëve makinën e blinduar “bunker” me vlerë 700 milionë lekë, Berisha bleu edhe 6 helikopterë, 1 helikopter luksoz për vete nga kompania Eurocopter dhe 5 të tjerë për luftë.

 

Berisha refuzoi amerikanët për blerjen e helikopterëve me çmim më të lirë. Ai shpenzoi 70 milionë euro nga parat e taksapaguesve shqiptarë vetëm për t’i dhënë dorën ish-kryeministrit të Francës, Francois Fillon si dhe për të blerë një takim me ish-presidentin e Francës, Nikolas Sarkozy.

 

Për ndëshkimin e këtyre dy ‘Gruevskave’ tanë, SHBA-BE kanë projektuar tre organe të rëndësishme, pjesë e reformës në drejtësi, si Byroja Kombëtare e Hetimit, Prokuroria e Posaçme dhe Gjykata Speciale.

 

Fillimisht, Perëndimi, me anë të Vetingut, po çliron gjykatat dhe prokuroritë nga dyshja Meta-Berisha, për t’i hapur më pas rrugë ngritjes së organeve të SPAK-ut, të cilat do të shkatërrojnë kështjellën e krimit dhe korrupsionit në Shqipëri.

 

Edhe në Maqedoni, dënimi i Gruevskit erdhi vetëm përmes reformimit të institucionit të prokurorit special, i cili më parë kontrollohej nga ish-kryeministri.

 

Në Shqipëri, dy ‘Gruevskat’ shqiptarë Sali Berisha dhe Ilir Meta vijojnë rezistencën, për t’i shpëtuar drejtësisë që po afron, me tymuese në parlament, thirrje për rebelim të armatosur, protesta, montazhe mafioze dhe kërcënime, por asgjë nuk i shpëton nga laku i Byrosë Kombëtare të Hetimit./Pamfleti

NGJELA: Shqiptarët do fitojnë luftën me abuzimin shteteror

NGJELA: Shqiptarët do fitojnë luftën me abuzimin shteteror

Spartak-Ngjela

Shkruan: Spartak Ngjela

 

Shqiptarët do fitojnë luftën me abuzimin
shteteror; krimin dhe antihistorinë e tyre – domethënë, me komunizmin – atëherë kur të jetë firmosur Reforma në Drejtësi.
Ky është gjykimi i sotëm.
Sali Berisha, sikurse Enver Hoxha në vitin 1946, kërkon të përjashtojë Shqipërinë nga partnershipi me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Po pse, shqiptarët janë të verbër?
Po pse, Sali Berisha është në pushtet me ushtarët e tij dhe me bajonetat e Stalinit, si Enver Hoxha dhe?
Po pse, një përfaqësues i pafuqishëm i terrorizmit antiamerikan do të shtypë shqiptarët me 10 hajdutë?
Po pse, qeveria shqiptare do të rrijë t’i lutet lëngjeve të Alkaedës në Shqipëri, kur 95 e shqiptarëve janë haptas me Shtetet e Bashkuara të Amerikës?
Po pse, populli shqiptar nuk mund t’i fshijë dot si një llavë mbeturinat antiperëndimore të Shqipërisë për tre ditë?
Po pse, shqiptarët do t’i durojnë pafundësisht hajdutët e tyre?
Kjo është tabloja e pyetjeve e cila të jep garancinë që marrëzia Berisha kundër “formulës Nuland” dhe abuzimi i tij si klan është i humbur. Historia e partnershipit amerikano – shqiptar do të fillojë në Shqipëri të festojë fitoren kundër mbeturinave osmane, që duan të instalojnë terrorizmin në Tiranë.
Nuk duhet të ketë asnjë lëshim nga politika amerikane. Shqiptarët presin që ajo t’i vendosë botërisht emrin që ka Sali Berishës.
Iku koha kur Enver Hoxha dëbonte pa pyetur popullin UNRA-n nga Shqipëria. Nëse Saliu nuk e di se si do organizohen shqiptarët dhe qeveria shqiptare kundër tij, le të pyesë ata që kuptojnë më shumë se ai.
Reforma shqiptare në Drejtësi ka marrë bekimin e Presidentit të Amerikës. Ky është fat për shqiptarët, dhe ajo që duhet ta mendojë mirë si rrezik individual gjithkush që ndihet i kapur nga Saliu dhe i kundërvihet fatit perëndimor të Shqipërisë. Kundërpërgjigjja amerikane për refuzimin e “formulës Nuland” nga PD, do jetë më e ashpër se bombardimi i Beogradit pas refuzimit të formulës së Rambujesë.
Sali, je si Milosheviçi në Rambuje. Kujdes, se kjo është politikë amerikane.

 

[the_ad id=”4118″]

REFORMA NË DREJTËSI SHTON PËRDITË DËSHPËRIMIN E SALIUT DHE ÇORODITJEN E PD

REFORMA NË DREJTËSI SHTON PËRDITË DËSHPËRIMIN E SALIUT DHE ÇORODITJEN E PD

edi-rama

Nuk kishte asgjë komike në thirrjen e djeshme të ish-kryeministrit për të rrëmbyer armët, por vetë personazhi është qesharak. Dhe unë nuk do të isha këtu përpara jush sot, nëse nuk do të kishte një pjesë të shoqërisë sonë, e cila e merr akoma seriozisht këtë personazh qesharak. Ashtu sikundër nuk do t’ia vlente humbja e kohës me të, nëse ky personazh qesharak nuk do të diktonte axhendën politike dhe tonin e komunikimit publik të opozitës më të madhe në vend, Partisë Demokratike.
Ka disa arsye për të hetuar Sali Berishën si ish-kryeministër i vendit. Kjo e thirrjes së popullit për t’u armatosur, është vetëm një arsye më shumë. Në një vend normal, sot tellalli i kryengritjes së armatosur, do të ishte përpara prokurorëve. Kështu e thotë edhe ligji ynë i shkruar normalisht, për një vend normal. Por Shqipëria s’mund të jetë një vend tërësisht normal, për sa kohë çka shkruhet në ligj nuk vlen njësoj për të gjithë. Për sa kohë nuk shpëton nga zgjedha e pandëshkueshmërisë së politikanëve, prokurorëve, gjyqtarëve. Shqipëria s’mund të bëhet vendi normal që meritojnë njerëzit e zakonshëm të këtij vendi për të cilët ligji lexohet ndryshe dhe zbatohet ndryshe nga ç’lexohet e zbatohet për ata që i bëjnë ligjet apo për ata që paguhen nga taksat e shqiptarëve për t’i trajtuar të gjithë si të barabartë përpara ligji. Prandaj, Sali Berisha nuk është hetuar deri më sot për çka ka bërë e as mund të hetohet për çka tha dje, për sa kohë Reforma në Drejtësi nuk do të votohet dhe zbatohet.
Njerëz të ndershëm e të arsyeshëm, përpiqen të gjejnë “pse”-në e thirrjes haluçinante të Saliut për të armatosur shqiptarët. Shumë prej tyre më kanë shkruar edhe mua, tepër të shqetësuar. “E bën për këtë, e bën për atë”, etj., etj.. Të gjitha çfarë thonë bëjnë sens, padyshim, por në thelb s’ka asgjë të re dhe në fakt asgjë për t’u shqetësuar, përtej një gjëje: fatit të Reformës në Drejtësi.
Në thelb, thirrja e Saliut është një fakt më shumë, për një gjë që dihet botërisht prej shumë vitesh; Pabarazia para ligjit.
Dhe pikërisht, privilegji i të qenit mbi ligjin është shënjestra e Reformës në Drejtësi, e cila hap rrugën për shembjen e kastës së politikanëve, prokurorëve, gjyqtarëve, që prej 25 vjetësh jetojnë jashtë kufijve ligjorë të Republikës së Shqipërisë. Saliu është tipiku, prandaj dhe bie më shumë sy. Është shëmbëlltyra më monumentale e “të fortëve” të veshur me kostum. Prandaj dhe e enjtja është bërë dita kur parlamenti nuk u tregon shqiptarëve rëndësinë e ligjeve që miraton, për të cilat nuk flitet thuajse fare, por u tregon pafuqinë e ligjit përballë një personazhi aq qesharak, sa në çdo vend tjetër të Europës apo dhe të rajonit tonë, do ta kishin sistemuar me kohë në arkivat e të shkuarës.
E enjtja është bërë prej disa muajsh dita e veçantë e sebepeve për të shtyrë e zvarritur Reformën në Drejtësi. Sa më shumë rritet presioni publik dhe ndërkombëtar për reformën, aq më shumë rritet tensioni në Parlament. Sa më shumë afrohen afatet fundore të reformës, aq më shumë dëshpërimi i Saliut bëhet dëshpërimi i Partisë Demokratike. Sa më shumë ngushtohet rrethimi për ata që i tremben reformës, si djalli temjanit, aq më shumë thellohet politika kriminalizuese e Partisë Demokratike për qeverinë.
Në vend të vinte në rritje, siç do të ishte e udhës dhe normale në respekt të të gjithë shqiptarëve, të atyre që votojnë këtë shumicë apo dhe atyre që votojnë PD-në, intensiteti i punës së përbashkët për reformën që e duan praktikisht të gjithë shqiptarët e zakonshëm, në fakt ka ardhur në rritje tensioni artificial që Partia Demokratike me Saliun në krye, e kanë çuar dje në kulm, duke i bërë thirrje popullit për marrjen e armëve. Kjo zbulon qartë se dinamika e kësaj politike të dëshpëruar tensionimi, është e planifikuar për të ardhur në rritje, për të penguar reformën dhe mundësisht për ta abortuar atë, duke krijuar një atmosferë sa më të rëndë për të nxitur zhvillime që justifikojnë braktisjen e reformës. Nëse i kthehemi gjithë kronikës së këtyre muajve dhe shohim si është krijuar kjo dinamikë do të shohim se është pjesë e një plani, pavarësisht se ekseset nga vezët te lodrat janë shprehje e një fakti të thjeshtë: plani është i dëshpëruar, ata që duan ta vënë në jetë janë të dëshpëruar dhe shanset që ky plan të funksionojë janë dëshpëruese.
Saliu nuk e do reformën. As PD-ja s’mund ta dojë reformën dhe jo vetëm sepse nuk e do Saliu, që është një arsye shumë e madhe dhe e pakapërcyeshme për PD-në, po sepse Saliu s’është i vetmi demokratikas që sëkëlldiset nga ideja se reforma mund t’i kthejë “të fortët” e veshur me kostum dhe të strehuar nën flamur, në të pandehur, të pafuqishëm për të dalë mbi ligjin. Por as Saliu, as PD-ja, nuk kanë kurajo ta thonë që nuk e duan reformën dhe duan t’a hedhin në erë rrugën e reformës, duke rritur në maksimum intensitetin e politikës kriminalizuese e duke shpresuar që rrugës të plasë ndonjë gjë sa më e rëndë dhe ata të justifikojnë asgjësimin e reformës.
Ja pse e rritën në kulm volumin e gënjeshtrave e të akuzave ndaj qeverisë dhe policisë për rastin e Emiliano Shullazit pas mesazhin të marrë nga Shtëpia e Bardhë për reformën. Ja pse është rritur këto ditë edhe volumi i plehrave anonime që nxjerr koshi dixhital i Saliut. Ja pse u bë dhe thirrja për marrjen e armëve!
Shtëpia e Bardhë dha një mesazh shumë të fortë e të qartë për Reformën në Drejtësi për të gjitha palët, në respekt të plotë të popullit shqiptar dhe të aspiratës së popullit shqiptar për t’u bërë pjesë e Bashkimit Eurpian në një proces që Shtëpia e Bardhë, SHBA, e mbështesin fuqimisht. Mesazhi është shumë i qartë: Të gjithë ata që përfaqësojnë popullin shqiptar qofshin në qeveri, qofshin në opozitë, nuk mundin dot ta tradhtojnë këtë aspiratë madhore që përcakton dhe fatin e procesit të integrimit në një fazë ku Shqipëria ka të gjitha mundësitë, ka të gjithë partnerët dhe ka siguruar të gjithë mbështetjen për të hapur negociatat dhe ku njëkohësisht politika nuk mund të bëjë lojën e zjarrit që ta djegë këtë shans historik, sepse gjërat janë dinamike dhe Europa e nesërme nuk është e thënë që të jetë Europa e sotme.
Gatishmëria e sotme e partnerëve tanë më të mëdhenj nuk është e thënë që të mbetet e pandryshuar për shkaqe që nuk varen domosdoshmërisht nga ne.
Çuditërisht, ndërkohë që duhet të ishte intensifikuar puna për reformën pas mesazhit të qartë edhe të Shtëpisë së Bardhë vjen mesazhi për të marrë armët. Medemek, për t’u mbrojtur nga krimi që ka marrë dhenë, po në fakt për të mbrojtur Saliun nga Reforma në Drejtësi.
Çdo mendje normalisht e kthjellët këtë e kupton siç kuptojnë sytë dritën e diellit. Për t’i dhënë këtij personazhi qesharak, një justifikim sa më të madh, që të mos bashkëpunojë ai dhe partia tij me qeverinë e krimit. Sepse Saliu e di më mirë se shumë të tjerë, në mos më mirë nga të gjithë, kuptimin e plotë të mesazhit të Shtëpisë së Bardhë. Ashtu siç e di më mirë se të gjithë që mesazhet e Shtëpisë së Bardhë, nuk janë pikat e Rregullores së Kuvendit, që ai s’i ka marrë parasysh asnjë sekondë për 25 vjet rresht. Prandaj edhe e ka humbur krejtësisht toruan dhe thërret në ndihmë gjithë arsenalin e fantazisë së tij, në një përpjekje ekstreme dhe të dëshpëruar, që t’u tregojë shqiptarëve një film aq të tmerrshëm, me kriminelë dhe me qeveritarë që janë njësh me njëri-tjetrin, për të justifikuar pastaj thirrjen: “Merrni armët, që të mbroheni!” Po në fakt në pritje që të gjenden qorra që ta ndjekin pas e të bëjnë mundësisht ndonjë nga ato hatatë që ai ka treguar në histori se i thërret në ndihmë kur i lëkunden fort këmbët, jo më sot që e kanë lënë dhe gjunjët.
Po kjo është e gjitha një përsëritje qesharake e historisë tragjike të hapjes së depove të armëve, nga i njëjti njeri që sot s’ka asgjë në dorë, përveç inferioritetit absurd ndaj tij të klubit të ShQUP-it, e vetmja gjë që ka në dorë. Prandaj askush s’duhet të shqetësohet dhe të marrë seriozisht mundësinë që nën thirrjen e Saliut të shfaqen prapë armët. Por, të gjithë së bashku duhet të shqetësohemi për fatin e Reformës në Drejtësi.
Sot Shqipëria dhe shqiptarët janë në pozicionin më të mirë gjeopolitik të të paktën njëqind viteve të fundit. Jemi anëtarë në NATO, jemi kandidatë për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian. Partneriteti strategjik me SHBA është tanimë dokument i shkruar. Partneriteti ynë i ngushtë me Gjermaninë është tashmë një garanci shumë e fortë në një proces historik, si ky i integrimit europian. Aleatët tanë, Italia Franca etj, janë në të njëjtën linjë. Jemi të vlerësuar jo vetëm për kontributin tonë në rajon, por edhe për rolin që luajmë si shqiptarë në Ballkan. Shqiptarët e Kosovës sot, po ashtu, janë aty ku askush nga ne se kishte imagjinuar dot vetëm një dekadë më parë.
Shqipëria po përjeton një moment historik, ku për herë të parë të gjithë fqinjët i kanë ulur armët dhe kanë çelur rrugën e bashkëpunimit me njëri tjetrin, falë lidershipit të Kancelares gjermane, që me kurajo nxiti një proces që po vazhdon dhe ka filluar të japë frytet e veta të para.
Vlerësohemi sot si popull dhe si vend si shembull për vëllazërinë dhe harmoninë fetare, një thesar që kemi ditur ta ruajmë dhe një virtyt të cilit i referohen udhëheqësit më të mëdhenj të njerëzimit sot, që nga Papa Françesku, Presidenti Obama, patjetër dhe të tjerët.
Qeverisë sonë i janë hapur të gjitha dyert dhe në çdo derë pritemi me respekt e marrim vlerësime inkurajuese për të ecur më tutje. Çka kemi bërë është qartësisht një arsye për të na pritur me respekt, për të na vlerësuar dhe sigurisht për të besuar se ccka mbetet për të bërë që është akoma më shumë, është e mundur dhe kur në këtë kontekst duhet të bëjmë edhe hapin e fundit. Përpara se të hapim dyert e negociatave na del thirrja për të marrë armët, e cila jo rastësisht mbush mediat e botës, sepse Shqipëria sot shihet ndryshe. Saliu ka folur për armët edhe më parë po mediat e botës i mbushi kur armët kërcitën, jo kur i përmendi. Fakti që mbushi mediat e botës tregon që kjo është një surprizë shumë e madhe, sepse nga Shqipëria që ata shohin dhe nga Shqipëria me të cilën bashkëpunojnë presin gjëra të tjera.
Ndaj unë dua t’u them të gjithëve sot:
Ne po marrim një kthesë të vështirë në çdo sektor të jetës, pas aq shumë vitesh ecje në drejtimin e gabuar dhe rrënues për ekonominë, për energjinë, për arsimin e shëndetësinë, pronat, territorin për rendin e sigurinë etj. Reforma në Drejtësi është finalizimi i kësaj kthese, për të vazhduar rrugën në drejtimin e duhur dhe mbledhur hap pas hapi frytet e reformave të rënda, por historike, të këtyre 30 muajve shumë të vështirë. Kemi filluar të bëjmë shtet, por është Reforma në Drejtësi ajo që i jep shtetit forcën e të qenit garant i barazisë së të gjithëve para ligjit. Prandaj edhe është reforma më e zorshme për t’u kaluar, sepse prek ata që deri më sot kanë bërë ligje apo gjyqe dhe ligjet i kanë shkelur më shumë se të gjithë të tjerët, e gjyqet i kanë përdorur për të shkelur të tjerët. Kjo reformë është fillimi i fundit të kastës së të pandëshkueshmëve në politikë dhe në gjyqësor. Prandaj mos u çudisni dhe mos merrni seriozisht rrezikun se njerëzit do marrin armët, sepse Saliut mbrapa nuk i shkon njeri jo për të marrë armët, por as për të mbajtur xhaketën.
Por, shqetësohuni dhe të jemi të gjithë të shqetësuar për këtë rezistencë të kastës dhe që është në fakt rezistenca e lidhjes së hershme në mëkat mes pushtetit të politikës dhe pushtetit gjyqësor.
Nga ana tjetër po e mbyll duke ju siguruar që reforma do të kalojë. Ajo që mbetet për të parë është me çfarë çmimi./Edi Rama/.
[the_ad id=”4118″]

Cilët janë Al Kaponet e Shqipërisë?

Cilët janë Al Kaponet e Shqipërisë?

Spartak-Ngjela

Nga: Spartak Ngjela

Kështu i cilësoi pushtetarët e Shqipërisë ambasadori amerikan dje. Doni ta dini cilët jane:
Këta birbore të Saliut që janë lëshuar si banditë sot në Parlament. Është për të qeshur dhe për të qarë njëherësh. Vërtet mendojnë këta vjedhes ordinerë se mund ta ndalojnë procesin demokratik për moralitetin shqiptar; për drejtësinë dhe antikorrupsionin në Shqipëri? Naivë që qajnë brenda vetes dhe i shërbejnë dekadencës Berisha në Shqipëri.
Nuk kanë mundësi. Dekadenca politike e një figurë të mospranuar shoqërisht, nuk ka destinim tjetër veç asaj të ndëshkimit.
Çdo krizë që degradon në Dekadencë morale, nuk ka shpëtuar në asnjë shoqëri. Dhe, sidomos, kur kjo Dekadencë është e shënjuar nga politika amerikane.
Pse ngulmojnë amerikanët për një Moralitet shqiptar në qeverisjen e sotme?
Ballkani është përparësi e politikës perendimore; kurse shqiptarët e provuan se, edhe pse 500 vjetë nën thunder orientale dhe otomane, janë sot shoqëria më proamerikane dhe më properëndimore në Ballkan. Vlerë e madhe e shqiptarëve kjo, që pa dyshim do të jenë shumë shpejt epiqendra e tregut ballkanik. Kështu thotë edhe politika gjermane.
E shihni sa qesharakë janë vjedhësit e shqiptarëve që mendojnë se me Dekadencën Berisha të destabilizojnë Shqipërinë? Këtë kërkojnë sigurisht edhe bandat e Metës.
Ku shkoni o te mjere…pse, me paaftësinë tuaj mendore, vërtet mendoni se do të mposhtini destinin dhe perspektivën shqiptare; sot, kur interesi shqiptar është i njësuar më intresin amerikan dhe gjerman në Ballkan? Lojë kalamajsh do quhet nga historia, dëshira e Saliut dhe taborit të tij për destabilizimin e Shqipërisë në këtë kohë të humbur për ta.
Nuk ke rrugë tjetër Sali… prano qetësisht dekadencën tende, dhe mos vijo më të luftosh me Mullinjtë e Erës. Nuk mund ta mposhtësh dot më progresin shqiptar as ti, dhe as Meta. Sola spese vctis, nulam sperare salutem. .. E vetmja shpresë e të mundurit është të mos ketë asnjë shpresë. ..kështu thoshin gjeneralët e mëdhenj romake, kur fitonin betejat.
Asgjë nuk e ndryshon dot më: Reforma shqiptare drejtohet nga nukli i demokracisë së sotme botërore. Në shqiptarët jemi në pragun e suksesit tonë perëndimor dhe moral.

[the_ad id=”4118″]