Get a site

Policia Sllavo-maqedonase ndalon në mes të Shkupit gazetarin Marin Mema

Policia Sllavo-maqedonase ndalon në mes të Shkupit gazetarin Marin Mema

marin-mema

Gazetari Marin Mema është ndaluar nga forcat speciale maqedonase në Shkup, pasi ishte duke xhiruar një dokumentar për shqiptarët dhe rrënjët ilire të Maqedonisë.

Por në krye të detyrës Marin Mema dhe grupi i Top Channel që e shoqëronte atë janë ndaluar nga forcat speciale dhe shoqëruar për në polici.

“Pse u shqetësuan kaq shumë autoritetet e vendit fqinj sa perdoren njesine speciale per te ndaluar grupin e Top Channel ne komisariatin e qendres se Shkupit ? Gjithçka sot ne mbremje ne 20 – 10 ne Top Channel”, shkruan Mema në Facebook.marin-mema1

[the_ad id=”4118″]

Ardhja e Pernadoris Osmane dhe debimi i Shqiptarve

Ardhja e Pernadoris Osmane dhe debimi i Shqiptarve

KRISHTERIMI-DHE PERNADORIA OSMANENdre bogdani ne vjetin e Krishtit 1656 u emrua Arqiipekshv nga Papa Aleksandri VII,per Shkupin,Ohrin dhe Prizerenin.Aj(qe ndjese past)pati shume letra_relacione me Romen ku trergonte mizorite osmane mbi popullsine vendore Arberore.Nder te tjera ne nje relacion me Romen thot jemi ne tetor te vitit 1689,Katedrala e SHEN PRENES u shnderrua ne xhami nga turqit dhunes.Ata dogjen Shkupin dhe pjesa dermuese e popullit eshte detyruar te ikin malevet.Qyteti eshte i teri nen rrethim. etj etj…

…Ne vjetin e Krishtit 1640 Arqipekshvi i Durresit Mark Skura ne nje leter drejtuar RRomes shkruan Turqit osman rrethuan edhe njehere Krujen,dogjen e perndjeken popullsine,neper secilen Kishe dogjen dhe shkaterruan libra e gjesende me vlere.Shumica e popullsise mori malet…

…Ne vjetin e KRISHTIT 1648 Shtjefen Gaspri ne nje relacion me RRomen nder te tjera shkruan uke kaluar Zonen e hasit takova Don GERGUR MAZREKUN,Aj kishte nje Kishe ne mal ku e kishte kthyer ne shkolle,Aty Gerguri mesonte te rinjt shkrim lexim,veprimtarija e Tij ishte e palodhshme.Mesova qe Don Gerguri kishte doktorruar ne Rome.Pasi u ndava me Te i thash te me vizitonte ndonje dite ne Prizeren.Pas pak kohesh Aj erdhi ne Prizeren dhe me beri me dije qe turqit ne nje ekspedite kishin djegur fshatra te tera,se popullsija e farfer kishte marr malet e Pashtrikut….

..Se turqit jane”clironjes”tregohet me se miri nga shkrimtaret tane te kohes se pushtimit te eger dhe barbar osman:

…Arbereshet e debuar dhenshem nga osmanet kendojne edhe sot kengen oj e bukura More,si te lash e me s’te pash….
…pastaj ZEF SEREMBE duke pare popullsine Arbereshe qe ende frymonte(dhe frymon akoma)kendoj:
Arberija matan detit na kujton
se ne te huaj jemi te’k ky dhe
sa vjet shkuan e zemra nuk harron,
se ne turku na la pa Memedhe…

Nje Rilindas tjeter nga mllefi kendon,
O Perendi,kur bere derr e arin
c’deshe qe bere turqin…

[the_ad id=”4118″]