Get a site

Për teh shpate gjithmonë shkojmë?!

Indifërentizmi

Shkruan: Skender SHALA

Për teh shpate gjithmonë shkojmë?!

Rrokullisja e madhe fillon në fillimshekullit 18-të, kur kombin tonë e solli në rrethana edhe më të veshtira. Ishtë koha kur carizmi rus futi interesat e veta në gadishullin Ilirik për mes ortodoksimit sllav e grek. Pikrisht atëhëre kur bëhej përpjekje për formimin e shtëtëve fantazëm të ,,sërbve, malaziasve e grekve” mbi trojet tona, duke përfshirë tëritore bashk me popullatën tonë. Kjo ndërhyrje e Rusisë si fuqi e madhe, dhe me ndikim në Europë, formoi shtëtë pa identitëtin kombtar, si Sërbin, Malin e Zi dhe Greqin. Në anën tjetër përandorija otomane me kohë na kishtë ,,turiqizuar” një numër të madh populates, duke na përdor edhe si mish për top. Vetëm bjeshket e larta kishin mbetur pa shkelur, me fenë e vjetër autoktonë.

Ah kjo rraca jonë hallemadhe, duke ecur për teh shpatë, e përgjakur, e gjymëtuar, e tjetërsuar, gati e cfarosur tërsisht vetëm që të dalim nga vetëvetja, e të tjetërsohëmi sëpse si sërb, malazias, grek e turk, ishtë më lehtë?! Vetëm si shqipëtar ishtë tepër veshtirë për të ekzistuar!

Pa dashur të bëjmë histori, por për të rikujtuar tragjedinë etnitëtit tonë në vazhdimësi, dhe për të deshmuar përplasjet nëpërshekuj që jemi duke i vuajtur edhe sot e kesajë ditë. Ky rrezik na ka përcjellur me pasoja të mëdha në momentët më delikate, edhe do ta kemi si hijë edhe një kohë me shumë rreziqë, deri sa ta fitojmë një shkallë më të lartë vetëdijesimit në udhetimin tonë të natyrshëm. Faktori tjetër shumë i rrezikshëm janë mbetjet mbrenda, që na i lanë poshtuesit bashkepuntorët, shërbyesit e vet, mercenarët ata që ishin dhe janë cdo kund gati për tia futur flaken vendit që i ka rritur! Këta mërcenar ishin që atëhëre, e janë edhe sot. Thuhet së mbrojtja më e mirë është sulmi në vazhdimësi! Këta armiq, në një anë përpiqen ta bindin botën me genjeshtra duke mbuluar fashizmin mbrenda, në anën tjetër përmes mërcenarve na corjentojnë edhe neve! Kjo deshmohet më faktët e ndërhyrjeve sa hëre atyrë që u duhet, madje pikërisht në ato momente kur ne përpiqemi të bëjmë pak histori, sëpsë kemi mercenar mbrenda, që na sabotojnë në forma të ndryshmë . Kështu kanë vepruar në demostratat e marsit të 1981-es në Prishtinë, ku kanë bërë përpjekje për mes udbashve tu japin kahje tjetër!.Tash vonë me kujtohet një delegat sërb në parlamentin e Beogradit kërkoi llogari për 50 mil. dollar dhënë mërcenarve për destabilizimin e Shqipërisë me 1997. Po ashtu trazirat në Kosovë të 2005 kur djallëzisht shkatrrohën disa kisha ortodokse!!!

Këtu nuk mungojnë as shoqatat ,,humanitare” turke, të udhëhequra nga gjeneral për ndëtimin e gjamive në cdo lagjë e fshat pa besimtar, sëpsë 90% nuk dijnë as një lutje!

Prandej, kjo gjendje ku gjindemi sot, gjithmonë të rrezikuar, të papërgaditur, aspak vigjilent për të papriturat që mund të pelacisin në cdo moment! Kursë ne thua që jetojmë një botë tjetër, duke pritur mbrojtjen nga tjeret, sikur nuk na takon neve?! Kësajë radhe nuk guxojmë të jemi indiferent!

Ketë vit po shifen turbulenca të medha, nuk dihet së cfar risish do të sjellin?! Por dihet së ne kemi nevojë ta formojmë ushtrinë urgjentisht, sa më parë në kordinim me Naton.

Po ashtu një punë të mirë mund të bëhëht duke i flakur emërtimet djallzore të imponuara me prapavi djallzore nga armiqët si; muslimon, ortodoks, katolik, kosovar, cam, lab etj. por vetëm shqipëtar, ashtu si e kemi dhurat nga vet Zoti! Feja të mbetët individuale! Ne si komb na ndanë të tjerët për t’na përcarë, dhe ja kemi pa sherrin, po ne, pse vazhdojmë me përcarje edhe sot?!!! Për shëmbull, në vend që të thuhet; qeveria e Prishtinës, institucionet në Prishtinë, Shkup, mandej pse mos të thuhet unë jam/është/ ulcinak, pejanë, gjakovar, korcar, dibran, shkodran, gjirokastrit, preshevar, tetovar, strugar, vlonjat, pargas, janinas, athinas etj. – Kjo do të ishtë në hap me kërkesat e kohës sot! Dihet së Sërbia gjithëmon paraqët rrezik për ne, nga fakti së asnjëhëre nuk ka marr denimin e merituar për etnocidin mbi popullatën tonë! Ajo edhe sot ushtron aparteid mbrenda ati tëritori që mban sot, i shtyp 2 mil. vllëh, 3 mil. rom pa të drejta elementare dhe Europa kurr së ka ngritur zërin për këtë shkelje flagrante për të drejtat e këtyre pakicave! Ku janë të drejtat e tri komunave Preshevë, Bujanovc e Medvegjë?! Sanxhaku duhet ta ketë atunomin e vet!

[the_ad id=”6025″]

[the_ad id=”4118″]

Gjithë ata që e dojnë atëdheun e kombin, me vrapi të organizimi i lobit!

Gjithë ata që e dojnë atëdheun e kombin, me vrapi të organizimi i lobit!

skender-shala

Shkruan: Skender Shala

Falë atdhetarve të devotshëm, miqëve tanë Europian e Amerikan dhe me vullnetin e Zotit, kombi ynë po e kupton gjithnjë e më shumë rëndësinë e peshës së përgjëgjësisë historike. Prandaj po angazhohet si kurr një hërë tjetër për ta korigjuar të kaluaren tonë historike shumë të hidhur. Dihet së na kanë ndarë ashtu si mbas intëresave të tyrë, në fe, rajone, fise pjesë-pjesë duke na prerë e gjymtuar cdo gjë të races tonë! Sot e kesajë ditë fletë qartë mozaiku ynë i etnitëtit tonë gjekrafik, gjuhësor, rajonal e fetar tjetërsimin tone! Ky realitët deshmonë më së mirti përpjekjet në vazhdimësi për ta shkatrruar sojin tonë gjatë shekujve. Po në qoftse ja shtojmë kesajë damke shekullore nga të tjerët, edhe vetëshkatrrimin deri në ditët e sotshmë, – cka është e pakuptimt, apet mirë që ekzistojmë!

Prandaj, bashkimi organizuar i mërgatës në një lob, është e të bërit historinë më të re në fillim të këti shekulli, kur dihet së kemi miljona kombas jashtë trojeve etnike! Pse duhet të vetë organizohëmi sa më parë, është kërkesë e kohës! Pra vetë koha po na kërkon! Përndryshe! Po u sjelli edhe një vlerim të ish kryeministit z. Pandeli;

  • Me dhimbje, shoh tek torturojmë veten në këtë ndarje që ka brenda dobesitë tona të vjetra të cilat na kanë bërë humbës në historinë tonë në marrëdhëniet me kombet konkurente. Urrejtja e vetes sikur “armiku” të ishim ”NE” do të na sjellë në të njëjtin konkluzion që kanë pasur parardhësit tanë. Në këtë varferi politike ku demokracia duket si “rutinë” fjalësh pa veprim, fjalori i urrejtjes të jep identitet. Ballkani është ndërtuar nga shoqëri të dhunshme ku e mira duket si dobësi dhe shpesh përgjithësuese e pa “ngjyrë”. Udhëkryqi ynë i vjetër dhe i ri është të mësohemi me veten duke kuptuar qëllimet dhe jo dëshirat. Mbaron citati.

Sot armikun më të madh e kemi indifëretizimin, naivitëtin politik dhe paprofesinalizmin! Sjelljet tona të përgjithëme dhe të përditshme miturake – do ti quantë Naimi, e më vonë edhe Lazgushi

Eshtë koha për të vepruar konkretisht, duke ju bashkangjitur organizimit të lobit me tërë potencialin psiqik e fizik nga mërgimtaret e gjitha trojeve etnike! Organizimi i lobit nuk është parti as shoqat, por është shumë madhor, sëpsë për herë të parë po apelon për një bashkim gjithë kombtar. Prandaj është mbi të gjitha!

I përgëzojmë mërgimtaret tonë për angazhimin e përkushtuar në organzim të shkelqyeshëm për degët tani të formuara në Gjërmani, Norvegji, Austri, Suedi, Zvicer. Pritet shumë shpejt të organizohen edhe në shtëtët tjera!

-Rrespekt dhe falendërime për lobuesit e palodhshëm, për keta atdhetar të devotshëm e të vyeshëm që shumë shpejt do ta kurorizojnë kushtrimin e tyrë të pandalshem deri në fund!

[the_ad id=”4118″]

Kushtrim të gjithë Shqipëtarvë në Austri!

Kushtrim të gjithë Shqipëtarvë në Austri!

skender-shala

Me 24 prill 2016, do të themelohet Lobi Euro-Atlantik Shqiptar!

Nortbahnanlage, 1210 Wien.

Shumë të ndëruar bashkombas

Ju thërret zëri i arsyes, i bashkimit të vlerave tona intelektuale kombtare të mërgates, që të bashkojmë idetë eveprimevë vizionare dhe stratëgjike të reja, që shumë shpejt do ti kërkon koha një ditë! Për cdo ditë po kuptohet së organizimi i Lobit Euroatlantik Shqiptar, është kurorizim i të gjitha vlerave sublime të mërgatës tonë shumë të fuqishme dhe të rrespektuar në vazhdimësi! Prandej ka ardhur koha të ngritemi të gjithë në këmbë, që ti ndihmojmë ata nismetar të palodhshëm që po përpiqën natë e ditë për ketë organizim! Duke ditur së ky organizim do të jetë gjenërator rrezatimi i shumë të mirave dhe urave lidhsë të miqësisë me popuj dhe shtëtët mike.

Pra sot ka ardhur koha të organizohëmi, të vetëdijesohemi si komb në natyrshmerinë tonë komtare!

Skender Shala

[the_ad id=”4118″]

Dikur ishim krenarija e qytëtrimit më të lashtë!

Dikur ishim krenarija e qytëtrimit më të lashtë!

skender-shala

Shkruan: Skender Shala

Si komb, kemi përjetuar kohë shumë të veshtira. Mbijetuam disi, por shumë të lodhur, të shpërndar, të përqarë, të tjetërsuar, gjysëm të tjetërsuar me llojë-llojë barrierash!

Dikur thuhet së ishim para të gjithvë. Sot jemi mbrapa të gjithvë dhe shumë të vonuar!

Dhe në ketë ndryshim të madh, mbas shumë përplasjesh, sikur na pelqën të gjëjmë histri për kohën e vjetër Iliro-Pellasge, sikur dojmë ti shërojmë plaget e shumta nëpër shekuj, dhe ta flladisim shpirtin e lenduar nga kalimi i ferrit të mallkuar!

-Ani, kemi nevojë ta ushqejmë dinjëtëtin e krenarisë tonë të shkallmuar. Ta ngrisim vetëdijen dhe fisnikrinë tonë kombtare. Kulturen e natyrshëm ë të qytëtrimit tonë europian. Ajo që i ka hije origjinës tonë të lashtë, si të vetmit pasardhes të Pellasgvë Hyjnor.

-Kjo na detyron që sa më parë ta qesim në dritë historinë tonë, dhe të vërtetën e sajë.

-Sa më parë, të punohët ditë e natë në ketë drejtim!- Kemi faktë të mjaftuëshmë!

Kur shumë studjuas të huajë thojnë së;

Dhurata e parë njërzore që i dhurojë Zoti këti kontinenti, është popullata antike e pagzuar me emrin e shenjët Hyjnor Pellasg.

Këtë e thot edhe Homeri; së Pellasget janë me origjinë Hyjnorë.

Hesoidi thot: Pellasget kanë mbir nga Dheu. Kurse Helenet janë të ardhur.

Heredoti: Pellasg dmth. më e hërshmë së toka. Ky bashkë me Thucididin deshmojnë për lindjen dhe origjinën e përendive si: Zeusi, Aferdita, Ethina, Thetis, Ari, Larissa, Gortyna, Agro, Tyrren etj. Që keta emra vetëm shqipja i spjegon, dhe të cilet kanë jetuar gjithandej nepër Greqinë e sotëmë, si në Athinë e gjithëandej.

Madje këta deshmojnë së Pellasgët ndërtuan edhe murin Akropolis rreth Athinë.

Kursë më vonë gjërmani L. G. Thunmani Ketë rracë e quajti ,,Hauptvolk“!

-Duke qenë drejtëpërsëtdrejt të dhuruar nga Zoti, çdo gjë që patëm, kultivuam simbas urdhravë të vet Zotit; kulturen, rendin dhe ligjet e natyres, rregullat e qytëtrimit, zhvillimin

e përgjithëshmë të rendit njërzor. Duke u nisur nga kjo, për hirë të njërzimit, nga gjiri i jonë linden të gjithë zotrat në tokë, ujra dhe ajr, në menyrë që ti shërbejnë rregullave dhe rendit njërzor të qytëtrimit në atë kohë.

Me formimin e mbretërive Ilire, ne vuam bazat e një qytëtrimi gjithë andej.

Dhe kjo dihet së më udhëheqjen e përandoris romake në krye me perandorin Konstantinin e Madh, i sollem Europës civilizimin dhe kulturen e krishterë.

Për atë kohë duhet të mburremi me origjinën dhe kulturen tonë antikë, të një civilizimi të mrekullueshëm, të cilen e shpërndam edhe të tjervë, sepsë ata kishin nevojë për qytëtrim.

Pranaj duhet patjetër ta mësojmë historinë tonë të lavdishmë, kjo na forcon imunitëtin e vetëdijesimit dhe të kuptuarit së, ne jemi vetëm shqipëtar para së me qenë fetar ! Pra shumë shekuj para së me ardhë fetë! Dhe vetëm si shqipëtar të pandar i japim kuptim ardhmërisë tonë, duke qendruar besnik, për atë që na ka falur Zoti!

Ku është sot kjo racë?

-Fati jonë zi i shumë shekujvë, na damtuan në masë të madhe, gati na faruan tërsisht, duke na tjetërsuar dhe përshtatur për intëresa të veta. Qytëtërimin tonë antik, na mbuluan me dhe, na zhduken pa gjurmë, duke na imponuar harresen. Dhe këtë e bënë për ta lehtesur tjetërsimin tonë. Kjo ndodhi në vecanti dy shekujt u fundit kur u formuan shtëtët, në masë të madhe me popullatën tonë! Qysh atëhëre u fabrikuan idetë përcarësë, për mes fesë, duke e ndar kombin në turq e kaurr! Turqia nga kjo fitoi shumë ushtar si mish për top, mandej fitoi banor, ku simbas një gazetë gjermane e cila shkruan 23 miljon shqiptar jetojnë sot në Turqi?! Një shumicë tjetër etnitëtit tonë për rreth e ,,boshnjakizuan“, si Sanxhaku dhe disa vende ne Mal të Zi. Mbetja tjetër sot si muslimon ,,tradicional“, mandej dikund ,,turq e dikund tërbesh e dikund ma Zot ma keq!

Kurse të,,kaurret` ortodoks dihet së shumica e popullates në Greqi janë Arvanitë, që edhe e kanë krijuar ketë shtët! E njejta gjë është në Maqedoni, siq është me ,,shkitë” në Kosovë, Sërbi dhe Mal të Zi. Keto shtëtë janë ringjallur me racen dhe tokat tona etnike duke përvetësuar njëhërë për njëhër ?!

Keto janë rezultatët që jemi duke i vuajtur edhe sot e kesajë ditë, shumë hërë fatëkeqësisht! –Nga këto pasoja edhe sot thuhet ; ai muslimoni, ai katoliku, ai ortodoksi, grek e shka etj?!

Ende vazhdojmë të sillemi naiv me papërgjëgjësji, qyshë na kanë dresuar armiqët

-Këto janë pasojat kur përzihet kombi e feja!

Megjithë atë kemi filluar të zgjohemi dal-nga-dal, po vetëdijësohëmi dita-ditës, duke kuptuar së jemi një trup i vetëm e i pandar, kudo që jemi në trojet tona etnike jemi vetëm shqipëtar.

Tani edhe Arvanitët po vetëdijesohën për natyrshmerinë e vetë! Zoti e bekoftë ketë Zgjim Fisnik të tyrë edhe në Maqedoni, dhe gjithë andej në trojet tona!

Po ashtu edhe mërgata e jonë shumë e nderuar dhe premtuese për të ardhmen e tonë po unifikohet në një organizatë të përbashket nen ombrellen e Lobit Euroatlantik mbar kombtar. Ketë fillim, duhet të gjithë të angazhohemi dhe ta ndihmojmë në të gjitha mënyrat që sa më parë të jetë funksionale gjithandej! tju Apeloj të ju patriotët që jeni ora dhe roja e kombit, tju afrojmë Lobit përkrahjen tonë maksimale!

Një ditë do të vjen dita, kur do ta Pagëzojmë Rilindjen Kombtare! – Patjetër do të vjen!

Duke u bazuar në gjenezën tonë të hershme brilantë, e ardhmëja është premtuesë, së ne shpejtë do ti unifikojmë strategjinë dhe idealet tona fisnike për cështjë madhore!

Në menyrë që ardhmja jonë, bashkë me amerikanet-mbrojtsit tonë në shekullin e fundit dhe me gjermanet, anglezt, dhe popujt tjerë liridashes, shpejt do të jemi faktor prosperues për të ardhmen.

[the_ad id=”4118″]

Orë e mirë, me fat organizimi i mërgatës tonë të rrespektuar!

Orë e mirë, me fat organizimi i mërgatës tonë të rrespektuar!

organizimi i mërgatës

Po trokasin orët e fatit e një fillimi të shënjëtë, me vlera univerzale, për cështjë madhorë.

U lumtë juve që me një përkushtim të denjëtëtshem u angazhuat për bashkimin e mërgatës tonë. Pa dyshim së ky akt fisnik do të jetë shumë madhor duke hapur një kapitull të ri në historinë tonë moderne. Sepsë neve na duhet të jemi gjithmon në bashkepunim me Europen, nga fakti së ne si komb jemi vetë Europa, vetë Prendimi, dhe kjo duhet të jetë kultura jonë kombtare e fetare!

Organizimin gjithëpërfshires, po na e kërkon koha, po na kërkon situata si kërkesë e një EVOLIMI mbar kombtar për një epokë të RE, që të pastrohemi njëhëre e përgjithmonë nga mbetjet e thundrakve nepërshekujt që I lam pas, e që na kushtoi shumë deri në tjetërsim e vetëmohim! Ku ka ma zi që sot miljona shqiptar thirren turq, grek, serb, maqedon, malazez, boshnjak, musliman e cka dreqin tjetër!!! Ne duhet ti qendrojmë besnik natyrshmerisë tonë, dhurates më të shënjët të quajtur Atdhe e Komb – Ketë e kemi dhuratë nga vetë Zoti! Prandej obligimi I jonë, është ti përmbahemi keti Kodi hap-mbas-hapi!

Prandej, 20 shkurti 2016, qoftë i bekuar për kombin tonë! -Eshtë ditë feste, dhe si e tillë duhet të shpaloset! –E bekuar qoftë kjo ditë që po organizohen shqipetaret mërgimtar nga gjitha trojet Etnike! – Lobi do të jetë një gjenerator shumë I fuqishëm.

Nga ky gjenerator do të përhapen rrezet gjithandej duke bashkuar potencialin e vlerave më të mira intelektuale, në shërbim të kërkesavë kohore. Po ashtu do të na afron shumë afër me institucionet e shtetëvë përkatse. Ku do të kenë shansa më shumë kanditimi nëpër parlamentët në shtetët përkatsë, pikrisht përmes mbeshtëtjes së Lobit. –Mandej do të rritët vetëdija dhe morali kombtar. –Do të kemi më shumë shansë ti prezantojmë vlerat tona, kulturen dhe aftesitë tona. Së mjaft na kanë prezantuar të tjeret simbas intëresavë të veta! -Duke llogaritur që kemi një gjeneratë të re, që kanë pasur fatin të shkollohën nëpër univërsitëtët prendimore, në profesione të ndryshmë, në nivel standartevë të larta europiane. Kjo si vlerë brilantë, është pasuri kombtare që premton një të ardhme të mirë në politikat zhvillimorë! Lobi do të bashkon ketë potencial të fuqishem për cështjë madhore. –Mandej, ky gjenerator do të rrezatoi edhe të miliona shqipetarë në Turqi, gjithashtu në Greqi të Arvanitët, të Arbrëshët në Itali, Zarë-Kroaci etj.

Natyrisht së do të jetë edhe një forcë shumë e fuqishme në të gjitha trojet tona, edhe si opozitë në vendimarrje për mes ndonjë subjekti të Ri politik, por vetëm në trojet tona ku përmes degve të veta ka edhe atë të drejtë!

Me rrespekt nga Skender Shala

 

[the_ad id=”4118″]

Dilemat ne udhekryq!

Dilemat  ne udhekryq!

Skender Shala

Shkruan: Skënder Shala

Fillimi i shek. XXl për kombin tonë është, riciklimi i bagazhit historik të mbeturinavë që i lanë poshtuesit shumë shekullor në cfarosjen dhe shkatrrimin e kombit dhe kultures tonë Hyjnor në gadishullin Ilirik. – Falë Zotit shpetuam! Sot jemi deshmitar të mbijetimit, me vullnetin e Hyjit tonë, edhe duke qenë shumë mirënjohes të gjithë atyre që na ndihmuan për clirim!

Si dihet, atëherë shumë moti, ndoshta ashtu e deshti Zoti që ti furnizojmë shtëtët dhe kontinentët tjera me racën tone Hyjnore, dhe më në fund ti kthehmi vetëvetës?! Nga ajo katrahur që ku jemi sot, në 7-8-të pjesë të shpërndarë. Megjithatë prap po bëhët përpjekjë në ringjalljen e përtrirjes funksionalë të natyrshmërisë tonë gjithëandej ku ka shqipëtar. Kemi kaluar plot rreziqë, sfida, barriera dhe përplasje nga më të ndryshmet, sëpsë koha e gjatë shumë shekullorë edhe e ka bërë të vetën, duke tjetërsuar zakonet, fenë, kulturen, gjuhën e tjera deri në vetëmohim!!!

Tani gjenerata e re, më së mirti e ka kuptuar ketë transfërim që kombi ka nevojë të Rilind mbrenda natyrshmërisë së vetë. Kjo lidhje fatlume është bërë gjenëratë mbas gjenëratë nga pishtarët e kombit tone që na e lanë trashegim atdhedashurinë brez pas brezi nëpër shekujt e erret! Sot duhet të ndihemi mjaft të lumtur, sëpsë përcarjet që na i lanë thundraket shekujë me radhë, po zhduken ndalngadal. Ishin vërtëtë shumë të rrezikshmë për zhdukje dhe tjetërsim. Tani kanë mbetur vetëm fundrinat e fundit në veprim edhe pak ditë duke shfrytëzuar lodhjen tonë shekullore. Ne na duhet ta kthejmë krenarinë të gjenerata e re, e cila po vetëdijesohet cdo ditë e më tepër duke kuptuar vleren shtëtndërtuese. Por edhe duke kuptuar mekanizmat përqarsë që përdoren armiqët shekullor përqajë e sundo, e sidomos përmes fesë!

Tani po kalon koha e ndarjevë rajonale e regjionale. Edhe ata që kanë mbetur hijeve, duhet ta kuptojnë së Trojevë të Arbërisë po i kthehet natyrshmërija, duke filluar ta shëndrisin rrezët Hyjnorë! Vetëdijesimi kombtar është vyrtyti më i lartë njërzor. Atëdheu e kombi është i shëndetshëm dhe funksional vetëm atëherë kur din vetë të menagjohet. Duhet ta dijmë së kombi nuk ndahet në shumicë e pakicë simbas fesë, fisit etj. Për fat të mirë këtë e dijnë 70% – 80% sot. Prandej nuk ka kush së për cfar të brengoset nga keqëbërsit e një numri shumë të vogël fanatikesh osë bashkpuntor të armikut, injorant fetar për ndonjë rrezik cfardo coftë ai. Sëpsë, vlerat univërzalë janë pasuri gjithë kombtare që kujdeset shumica pra 70% – 80%-shit! Nga kjo shumicë, del vigjilenca kujdestare si Orë e mirë që bënë roje shëjnëtrisë! Prandej, armiqëve dhe fanatikve nuk do tu mbetët shumë hapsirë për veprim. Ata, po e kuptojnë cdo ditë e më shumë së NE po i kthehemi vlerave të natyrshmërisë tonë Europiane. Ata, po shfrytëzojnë edhe pak varfërinë tonë, dhe përmes ,,shoqatave bëmiresë” në krye me gjeneral të përgaditur duke i shantazhuar një pjesë të lodhurit, injorantët dhe duke i kthyar në fanatik fetar vetëvrasës me ndihmen e poliagjentve qëveritar. Raketat e shumta drejt qiellit në Dardani vetëm së e kanë një mesazh të keqë për pamje, së ky truall i arbërit ruan themelet e vjetra të kishave, varrezave së bashku me kulturen tonë antike Këtë duhet ta din opinioni i mbrendshem e i jashtem, e në vecanti armiqet!

Ka ardhur koha të fisnikërohet kombi ashtu siç duhet e siç na ka hije!

Ka ardhur koha të fisnikërohet kombi ashtu siç duhet e siç na ka hije!

skenderbeu

Shkruan : Skënder Shala

Atdheu është mbi të gjitha, prandaj duhet të mbrohet çdo pëllëmbë me çdo kusht, në çdo kohë, nga çdo rrezik, dhe me çdo sakrificë. Mbrojtja nuk është thjeshtë çështje morale, apo vullnetare, apo krahinore e rajonale siç na ka ndodhur gjatë gjithë historisë. Por është akti më i lartë njerëzor, është një borxh gjithpërfshirës, i pa tjetërsueshëm që rezulton me identitetin personal dhe kolektiv, është borgj i natyrshëm ndaj atdheut e kombit tuaj, është përgjegjësi e ligjshme.

Falë kombit tonë që ka pasur individ shumë të mblidhej, me të gjitha cilësitë, dhe që na janë dhuruar në kohërat më të vështira e më të rrezikshme gjatë historisë tonë. Që me përpjekjet më të mëdha ja kanë kushtuar tërë jetën çështjes madhorë, duke na shpëtuar Atdheun e Kombin, të paktën ketë që e kemi ende sot, sepse rreziku ka qenë shumë i madh, madje edhe nga shfarosja e tërësishme si shumë kombe tjera që kanë pasur fatin e zi.

Por pyetja shtrohet në përgjithësi; sa ne jemi të përgatitur dhe të vetëdijshëm, që ti kushtojmë rëndësi edukimit të mirëfilltë dhe të natyrshëm duke filluar nga familja, shkolla, deri të institucionet me të larta shtetërorë mbar kombëtarë edhe me predikimet fetarë?

Ku jemi sot?

Nuk dua ti përmendi të gjitha peripetitë negative që kemi përjetuar sepse janë tepër të dhimbëshme, por kurrë s’duhet t’i harrojmë që të nxjerrim mësime për të ardhmen.

Çfarë duhet bërë;si shembull po paraqes popullin judë, sepse kemi një ngjashmëri historike. Ky popull në dekadat e fundit ka nxjerr nga e kaluara shumë mësime, dhe tani është populli më karakteristik, më kompakt dhe më i veçantë në botë me organizim në të gjitha fushat.. Është i vetmi shtet që ka organizim në tërë botën me shkolla private, me kulturë, zakone, dhe me gjithë mekanizmat tjerë që i duhen aparatit dhe interesit shtetëror, me çdo aktivitet, politik, fetar apo edhe në jetën privatë që të gjitha janë në shërbim të shtetit të vet dhe gjithnjë në gjendje gatishmërie për ,,eliminimin e pengesave kudo e çfarëdoqofshin ato“.

Diçka të ngjashme si juda kanë edhe greket, e serbet. Të gjitha institucionet I kanë në shërbim shtëtëve të veta.

– Prandaj Serbia për një shekull e gjysëm është trefishuar si territor në dëm të tjerëve. Kurse ne Iliro-Shqiptarët e gadishullit Ilirik i kemi humbur 90% tokën tonë të shenjtë!

Vetëm nga kongresi i Berlinit e këndej dihet sa shumë territor kemi humbur!

Ne nuk kemi nevojë për kultura aziatike, afrikane etj. Ne rrjedhim nga parahistoria, nuk kemi arsye të ecim mbrapa të tjerëve.

-Por me ketë çështje duhet të merret akademia e shkencave, sepse vetëm kombi ynë nuk i ka të zgjedhura këto çështje në asnjë fushë, madje ne nuk njohim vetveten, as gjërat elementare, qofshin ato në arsim, kulturë, politik, fe, etj.

Kombi ynë i ka tri fe. Të tri fetë i kemi pasuri kombëtare. Me respekt duhet t’i mbajmë dhe t’i kultivojmë. Por gjithnjë në shërbim të Atdheut e Kombit të pa ndarë. Përndryshe tradhtohet Dhurata e Zotit dhe dëmtojmë vetveten duke humbur krejtësisht në një çthurje të çoroditur.

Duhet të kemi kujdesë, së atë që smuajti ta bejë armiku krejtësisht (pjesërisht po por nejse) duke na tjetërsuar,-sot po e bëjmë ne vet në liri, me pakujdesin tonë?!

Sot, ne kemi shumë nevojë të madhë të integrohemi si komb, pastaj të shofim çka po tepron.

Shteti ka nevojë të ndërtohet mbi baza të shëndosha, prandej duhet investuar në një edukat të shëndosh.

Këto çështje kërkojnë zgjedhje së më parë së jemi të vonuar në çdo pikëpamje. Me ketë çështje duhet të merren akademitë e shkencave, studiues të mirëfilltë, në mënyrë që ta kemi një edukatë të qëndrueshme, të mirëfilltë për të sotshmen dhe të ardhme tonë më të sigurt, më të lumtur, më të respektuar mbi tapitë tona që na janë dhuruar.

Propozoj që fillimin e shek. XXI ta nisim me uratën më të mirë për identitetin tonë kombëtare me sa vijon:

-Shqipërimin e emrave dhe të mbiemrave pa dallim feje e moshe!

-Fund emrave fetar dhe të huaj!

-Ky veprim e fisnikëron kombin tonë për së mbari, sepse kthjellon origjinën dhe pastron natyrshmërinë nga naiviteti, nga mbeturinat e shekujve të zi, kurse në anën tjetër hapë rrugë vetëdijësimit, kulturës dhe ardhmërisë tonë, duke e shmangur njëherë e përgjithmonë rrezikun e tjetërsimit!

-Shqipërimi është për qartësi, dlirësi dhe kuptim, është vetë realiteti.

-Prandaj ftoi ndërgjegjen tonë kombëtare kudo që është; intelektualet, klerin përparimtar, rinin, institucionet, gjithë popullin tim në ketë nisme të shenjtë!

Paçim uratën e Zotit, vullnetin e mirë, që me devotshmëri ti shërbejmë kësaj Dhurate!