Get a site

A duhet të mbyllen xhamitë e Erdoganit dhe mejtepet e Gulenit në Kosovë?

A duhet të mbyllen xhamitë e Erdoganit dhe mejtepet e Gulenit në Kosovë?

xhamia-erdogan

Shqiptarët e deklaruar turq në Mamushë e në Prizren i shërbyen Rankoviqit, i shërbyen Milosheviqit, po i shërbejnë Erdoganit, do t’i shërbejnë nesër Gulenit, e të gjithë antishqiptarëve, sepse janë jeniçerë që e shitën kombin.

Gani MEHMETAJ
Mejtepet shkombëtarizuese të Gulenit erdhën në Kosovë kur Turqia i ripushtoi xhamitë. Vehabistët e Arabisë Saudite i ndihmuan. Serbia fërkonte duart, sepse fatkeqësia që po u binte mbi kokë shqiptarëve, nuk e kishte imagjinuar as në skenarët më të errëta që i sajonte në laboratorët e veta. Qindra mulla (mësues) u instaluan nëpër mejtepet e porsahapura, mijëra instruktorë të islamizmit të skajshëm anadollak e vehabistë u shpërndanë nëpër territoret shqiptare më shumë se kurrë më parë. Xhamitë mbinë si kërpudhat pas shiut aty ku nuk pati kurrë xhami: skaj rrugëve magjistrale e kombëtare, afër objekteve strategjike e simboleve kombëtare.
Në fillim talleshim me shpellarët e Anadollit e beduinët e shkretëtirës, më pamjen, veshjet e primitivizmin e tyre. Pastaj reaguam kur arabët e turqit e ndihmave “humanitare” preknin në moralin e grave të veja, veçmas në Drenicë, apo i kushtëzonin fëmijët që të recitonin lutje në gjuhën arabe, nëse donin t’i shijonin hurmat. Dikur i heshtëm shantazhet e arabëve e turqve që ua bënin grave të veja, i heshtëm kur i morën vajzat tona grua të tretë apo të katërt në haremin e tyre, i heshtëm sharjet që i flisnin kundër SHBA-së, shpëtimtarit tonë. Gulenistët, erdoganistët, vehabistët e djajtë e tjerë bënin punën e tyre. Bënin garë kush do t’ua shpërlante trurin më shumë të rinjve. Ata po e përhapnin ideologjinë më të egër që ka njohur historia njerëzore. Fryma e tyre nuk ishte përhapje e fesë, ishte nxitja e luftës fetare, konfrontimi dhe përgjakja brendakombëtare. Ata tërë kohën kanë vjell vrer kundër bashkëkombësve tonë të fesë katolike, kundër heronjve kombëtarë, kundër mënyrës së qytetëruar të jetesës, ata predikonin jetën e shpellave e të shkretëtirave. Veprimtaria e tyre që në fillim doli nga xhamitë në rrugë, u përhap nëpër institucione shtetërore e publike, duke gllabëruar struktura të tëra zyrtarësh.
Fryma turke në shkollat e Gulenit e xhamitë e Erdoganit nuk është fe, por ideologji shkombëtarizuese, e kobshme për ne, sikurse ishte e kobshme ideologjia komuniste serbe që zuri rrënjë në Shqipëri e në Kosovë. Medresetë guleniste e mejtepet e xhamitë e Erdoganit në Maqedoni, Shqipëri e Kosovë, përpiqen t’i shkombëtarizojnë nxënësit shqiptarë, t’i kthejnë kundër nesh, duke i mësuar se ata janë nipa të turqve selxhuk- osmanlive e jo nipa të arbërorëve. Historinë tonë ua shtrembërojnë në mënyrë të frikshme, ashtu sikurse e shtrembëronin dikur serbët. Nëpër mejtepe guleniste e xhami erdoganiste neve na quajnë ardhacakë, kurse serbët qenkan vendës! Nxënësit nga medresetë e mejtepet dalin të gjymtë, të hutuar, janë fëmijët më fatkeq në botë, sepse nuk e dinë çka janë, kujt i përkasin, për kë duhet të luftojnë, nuk e dinë ku e kanë atdheun. Të gjithë ata që kanë shkuar në luftën e e ISS-it nga Kosova, Shqipëria e Maqedonia ishin nxënës të medreseve e mejtepeve. Ata që predikojnë mos durimin fetar janë nga medresetë e mejtepet.
Pjellë e financimeve të Ankarasë janë xhamitë-kazerma, ku e himnizojnë kryetarin e shtetit të huaj, Erdoganin, kurse në jo pak raste e kanë fyer presidenten e shtetit tonë, që është e palejueshme dhe imorale. Por nga shumë hoxhallarë është luks të kërkosh moral, ata janë jeniçerë, mercenarë që bëjnë çdo gjë për para: i morën në qafë një pjesë të të rinjve, i ndërsejnë kundër shqiptarëve katolik, ortodoks, protestantë, agnostik e ateist. Të vjen ndotë kur e dëgjon hoxhën çerkez me pamje të shëmtuar duke recituar në gjuhën shqipe një poezi përgjërimi për Erdoganin, kryetarin e shtetit të huaj. Poezia ishte shkruar dikur për diktatorët Stalin e Tito, kurse hoxha e përshtati për Erdoganin, por në të kishte nxitje të frikshme të urrejtjes, sepse sipas hoxhës qafirat dhe e tërë bota po e luftonte Erdoganin. Ai nxiste luftën islamike kundër botës më në krye kryetarin e vet. Ky aziatik mi kujtonte hoxhallarët e fëmijërisë sime që e lavdëronin me servilizëm Titon e Rankoviqin.
Një hoxhë tjetër recitonte si pionieri i Titos, kinse Turqia po na mbanë më bukë! Meqë ai e ha bukën e turpit nga Turqia, i errën sytë e gënjen edhe për të tjerët. Bukën e turpit e hanin qindra hoxhallarë të cilët e lavdëronin Jugosllavinë, që “po na mbante në bukë”, thoshin ata maskarenj.
Menjëherë pas përpjekjes për grusht shtet në Turqi, Ankaraja nisi 14 hoxhallarë në Kosovë me mision të caktuar. Po pavarësia e Bashkësisë Islame të Kosovës? Tërë jetën këtë bashkësi jeniçerësh e urdhëroi Beogradi, sot e ka në dorë Anakaraja, Moska e Rijadi, asnjëherë nuk ishte e shqiptarëve, nuk është as sot, është një bërthamë antishqiptare. Hoxhallarët e paftuar erdhën të luftonin shqiptarizmin që nisi të rezistonte brenda disa xhamive, erdhën të luftojnë gulenizmin, një ideologji po aq antishqiptare.
Mbështetjen për Erdoganit në territoret shqiptare e nisen disa portale, ftuan jeniçerët të dalin në mbrojtje të Turqisë. Një portal nga Lugina e Preshevës, i fton preshevarët të dalin në mbështetje të Erdoganit, “aleatit të SHBA-ve”, sikurse gënjen ky portal, madje vazhdon gënjeshtrën “Turqia na ndihmoi para, gjatë dhe pas luftës!”, prandaj o burra, ta mbështesim Erdoganin. Por i dolën ca gra tw paburra, vogëlush e çupa puberteti. Kurrë nuk i ftoi ky portal shqiptarët të ngrihen për mbrojtjen e të drejtave kombëtare që ua shkel Serbia më të dy këmbët.
Nuk janë vetëm mejtepet e medresetë me xhamitë që kultivojnë kundërshtarë të shtetit tonë. Shqiptarët e deklaruar turq në Mamushë e në Prizren i shërbyen Rankoviqit, i shërbyen Milosheviqit, po i shërbejnë Erdoganit, do t’i shërbejnë nesër Gulenit, e të gjithë antishqiptarëve, sepse janë jeniçerë që e shitën kombin. Edhe në një lagje të Preshevës dolën 20 veta, kryesisht gra muhaxhere nga Turqia e ndonjë vajzë e manipuluar vendëse që e joshën me bursë sa për t’i filmuar agjencia turke Anadolli, e cila i ftoi në demonstrata. Dikur po këta “turq” i ftonte Agjencia serbe Tanjug ta mbështesnin Milosheviqin dhe i filmonte.
Këto grupe jeniçerësh rrënimtarë, nëse i lejojmë, nesër mund të bëhen të rrezikshëm, mund ta destabilizojnë shtetin tonë, atëherë kur t’i ftoj Turqia, sepse ky shtet është duke e provuar ndikimin në Kosovë përmes jeniçerëve. Minoritarët “turq” nuk janë më urë afrie me Turqinë, ata po bëhen grupe rrënimtare të shtetit të Kosovës. Pas disa muajsh mund të fillojnë përplasjet e mëdha Ankara-Prishtinë, kur do të shkëputemi përfundimisht nga tutela turke e t’i ngjitem trenit të BE-së. Besimtarët tru shpërlarë janë rrënimtarët tjerë të shtetit, prandaj policia e shërbimi ynë inteligjent duhet t’i kenë parasysh, sepse nesër do të dalin hoxhallarët në minare e do të thërrasin xhematin për ta rrënuar shtetin tonë: 14 hoxhë nga Turqia nuk erdhën më kot. Ata i dërgoi dikush me instruksione…

[the_ad id=”6025″]

 

[the_ad id=”4118″]

Arrestohen katër shtetas të huaj në Kosovë të dyshuar për terrorizëm

Arrestohen katër shtetas të huaj në Kosovë të dyshuar për terrorizëm

policia-kosove

Policia e Kosovës ka arrestuar 4 shtetas të huaj në lagjen Velania në Prishtinë që dyshohen për terrorizëm.

Një burim i ka thënë Indeksonline se ata ishin duke qëndruar në një bujtinë (vend për ta kaluar natën) në lagjen Velania.

Aksioni është ndërmarr në orët e mbrëmjes nga Policia e Kosovës në bashkëpunim me departamentin anti terrorizëm./RTK/

 

[the_ad id=”4118″]

Islamistët shqiptarë zorrë nëpër këmbë e sulmeve terroriste në Evropë

Islamistët  shqiptarë  zorrë nëpër këmbë  e sulmeve terroriste në Evropë

Rezart-Kalaja

Shkruan Rrezart Kalaja

Seria e sulmeve në Bruksel të Belgjikës tregoi rrezikun e gjeneratës xhihadiste në Evropë, e cila është ndikuar nga ideologjia ekstremiste e shtetit islam të vetë-vetëquajtur IS. Evropa aktualisht ka për të përmbushur sfidat e sigurisë ekstreme si kurrë më parë.

Në këto sulme 34 persona kanë vdekur në seri shpërthim në aeroport dhe në kryeqytetin belg ne metro ku është frekuenca ma e madhe e popullatës. Më shumë 230 vetë u plagosën. Sulmet kanë tronditur botën. Ato kanë ndodhur vetëm disa ditë pasi policia belge kishte Salah Abdeslam, vrasësin e supozuar të stacioni e Parisit. I vetëshpallur shtetit islamik pranoi se sulmet janë nga vete prestarët e tij.

Pse është Belgjika objektiv i sulmeve?

Nuk është rastësi që Belgjika, ka qenë zemra e Evropës. Brukseli është konsideruar si objektivi më të ndjeshme në Evropë. Këtu janë selia e Bashkimit Evropian, ushtarake aleancën e Atlantikut të Veriut në NATO dhe organizata të shumta ndërkombëtare dhe kompanitë. Nga këtu, aeroplanët e NATO-s fluturonin sulmet ajrore mbi pozicionet e tyre .

-Pas sulmit terrorist në Paris më 13 nëntor 2015, policia belge ka punuar ngushtë me homologët e tyre francezë dhe policinë evropiane. Europol, ka bashkëpunuar për të kryer qindra operacioneve të kërkimit në Bruksel,kështu që ata kanë arrestuar terroristin Salah Abdeslam. Ky sukses qe i autoriteteve të anti-terrorizmit të Belgjikës dhe Francës pjesërisht.

Sulmet terroriste në Bruksel më 22 mars, në aeroportin ndërkombëtar dhe Metro, të cilat janë të mbrojtura në mënyrë rigoroze nga sulmet paraqitet një sfidë për zyrtarët belgë dhe për udhëheqësit e BE-së.

Rreziku i terrorizmit ekstremist në Evropë

Seria e sulmeve në Bruksel ripohoi se rreziku i sulmeve terroriste në Evropë është shumë e lartë. Sipas statistikave të fundit të qendrës francez për analiza ka potencuar shifrën e më shumë se 2000 francez , 1600 britanikë, 800 gjermanëve dhe 530 belgëve që iu kanë bashkangjitur lëvizjes së xhihadistëve ekstremistë në luftën e Sirisë,po edhe për rekrutime. Qëllimi është pastaj për t’u kthyer këta njerëz në shtëpitë e tyre, me plane për të kryer sulme terroriste në shtetet e Evropës . Autoritetet evropiane anti-terrorizmit kanë penguar shumë komplote terroriste. Asnjë autoritet në Evropë nuk është në gjendje të kontrollojë rrjedhën e refugjatëve dhe për të identifikuar se cilët refugjatë të ikur të luftës dhe nga varfëria dhe të cilat janë terroristë qe po vijnë ta Botën . Një zgjidhje efikase për këtë problem nuk ka mundur me u gjet në BE deri më tani. Si pasojë dhe zvarrë e kësaj të keqeje është edhe pjesëmarrja e luftëtarëve dhe rekrutëve të Kosovës në konfliktin e luftës civile në Siri. Islamistët shqiptarë me përfshirjen e tyre aty këtu janë zorrë nëpër këmbë e sulmeve terroriste në Evropë kur përmenden armët e krimit të sulmit në Parisse erdhën nga Mali i zi nga një rrejt shqiptarësh. Këta përkundër sakrificave të Kosovës për ta arritur qëllimin e vet të pavarësisë në praktikë. Ata dalin me teza anti-shqiptare, dhe anti-kosovare, duke e shqyer pasaportën kosovare, duke mos e njohur Pavarësinë e Kosovës. Ata 300- 400 veta që thuhet janë pjesëmarrës në luftën e Sirisë po tkurrin ,përdhunojnë ,shantazhojnë dhe mohojnë vlerat e miliona shqiptarëve që shpeshherë si mashë e tyre janë edhe disa politikanë të verbër”shqiptarë” qe janë edhe fatkeqësi e kombit tonë qe belbëzojnë shqip!!!

[the_ad id=”4118″]